Tatianka
07.03.06,11:59
Prosím, akým kurzom prepočítam spotovu transakciu, je mi jasne ze kurzom aky mi uvedie obchodník, ale neviem ako zauctovat ked sa ta transakcia priamo tyka úhrady zahr.fa, mam pri uhrade rozuctovat ciastku kurz NBS+kurz.zisk alebo strata+kurzový rozdiel alebo zadat spotový kurz a neúčtovať kurz.rozdiel? Podotýkam ze je to platene zo SK účtu.
Vopred ďakujem za rady.

zaučt.fa 10000eur 373570,-Sk 131/321

čiže uhrada fa 10000eur 371570,-(kurz NBS,37,157) 321/221
2000,-sk 321/663
1060,-sk 568/221
Tatianka
07.03.06,11:54
takže zase ja, už viem ma sa to účtovať kurzom nakúpeným od obchodníka, kedze sa uhrada previedla cez SKK účet. Súhlasi niekto so mnou?
kalkulka
07.03.06,13:19
takže zase ja, už viem ma sa to účtovať kurzom nakúpeným od obchodníka, kedze sa uhrada previedla cez SKK účet. Súhlasi niekto so mnou?
Prosím ťa, popíš bližšie tieto transakcie. Nie sú to náhodou spotové operácie, ktoými vám banka alebo niekto iný pripíše na základe vopred dohodnutého kurzu SKK na účet v SKK, keď vy predáte napr. EUR alebo inú menu. A potom vy uhrádzate vášmu dodávateľovi riadne z účtu, ale neviem akého - devízového, či v SKK, zrejme devízového. Je to takto, alebo nejako ináč? Popíš bližšie.
Tatianka
08.03.06,08:49
ahoj,
presny popis je taky, ze mi uzavrieme so spolocnostou konfirmaciu o uzatvoreni transakcie na urcitu ciastku s dohodnutym kurzom a tato spolocnost prevedie sumu na nasho dodavatela, ktoreho mu zadame, cize ide o uhradu zahr.fa. My so SKK uctu uhradime spolocnosti sumu v Sk+ poplatky. Potom obdrzime doklad o vysporiadani obchodu, ktory je vo forme zahranicneho prikazu.
kalkulka
08.03.06,12:51
ahoj,
presny popis je taky, ze mi uzavrieme so spolocnostou konfirmaciu o uzatvoreni transakcie na urcitu ciastku s dohodnutym kurzom a tato spolocnost prevedie sumu na nasho dodavatela, ktoreho mu zadame, cize ide o uhradu zahr.fa. My so SKK uctu uhradime spolocnosti sumu v Sk+ poplatky. Potom obdrzime doklad o vysporiadani obchodu, ktory je vo forme zahranicneho prikazu.
Úhradu faktúry by som ak tomu dobre rozumiem, účtovala v hodnote SK, ktoré prevediete uvedenej spoločnosti a poplatky zvlášť. K výpisu by som už iba priložila zahraničný príkaz.
atka4
04.05.07,13:31
Môžte mi poradiť, ako sa to zaúčtuje v JÚ?
Môj klient-FO-zmenáreň-licencia na nákup aj predaj-uzavrie konfirmáciu - spotovú transakciu, pričom on v obchode predáva CM za spotový kurz (vkladom na účet 2. strany) a na svoj bežný účet dostane protihodnotu v SKK.
(účtujem takto
- výdaj z val.pokladne kurzom NBS cez priebežné položky - vklad na účet klienta,
- príjem od klienta ako príjem na účet cez priebežné položky (tam prídu priamo SKK prepočítané spotovým kurzom),
- rozdiel účtujem interným dokladom ako príjem (POZD)
Môže byť?

Viem, že som čiastočne mimo témy, keďže tu ide o PÚ, ale je súvis s témou ako takou a v JÚ to neviem nájsť. Ďakujem
atka4
05.05.07,16:20
Môžte mi poradiť, ako sa to zaúčtuje v JÚ?
Môj klient-FO-zmenáreň-licencia na nákup aj predaj-uzavrie konfirmáciu - spotovú transakciu, pričom on v obchode predáva CM za spotový kurz (vkladom na účet 2. strany) a na svoj bežný účet dostane protihodnotu v SKK.
(účtujem takto
- výdaj z val.pokladne kurzom NBS cez priebežné položky - vklad na účet klienta,
- príjem od klienta ako príjem na účet cez priebežné položky (tam prídu priamo SKK prepočítané spotovým kurzom),
- rozdiel účtujem interným dokladom ako príjem (POZD)
Môže byť?

Viem, že som čiastočne mimo témy, keďže tu ide o PÚ, ale je súvis s témou ako takou a v JÚ to neviem nájsť. Ďakujem

NESKUSI NIEKTO? Pripadne, kde by som nasla nejake usmernenia k uctovaniu spotovych trasnakcii. Dakujem.
andrej_rv
05.05.07,17:29
Môžte mi poradiť, ako sa to zaúčtuje v JÚ?
Môj klient-FO-zmenáreň-licencia na nákup aj predaj-uzavrie konfirmáciu - spotovú transakciu, pričom on v obchode predáva CM za spotový kurz (vkladom na účet 2. strany) a na svoj bežný účet dostane protihodnotu v SKK.
(účtujem takto
- výdaj z val.pokladne kurzom NBS cez priebežné položky - vklad na účet klienta,
- príjem od klienta ako príjem na účet cez priebežné položky (tam prídu priamo SKK prepočítané spotovým kurzom),
- rozdiel účtujem interným dokladom ako príjem (POZD)
Môže byť?
Skúsim vyjadriť svoj názor, aj keď uvedené transakcie neúčtujem.
Popísaný spotový obchod je v podstate predaj devíz za individuálne dohodnutý kurz. Tento predaj by sa podľa mňa mal preto účtovať podľa rovnakých zásad ako bežný predaj prostriedkov v cudzej mene.
Podľa § 24 ods. 3 zákona o účtovníctve:
(3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
Na základe uvedeného ustanovenia je podľa mňa potrebné v priebežných položkách aj výdaj prostriedkov v cudzej mene oceniť nie kurzom NBS, ale individuálnym spotovým kurzom (priebežné položky pri výdaji valút i príjme SKK od klienta budú zhodné).
Pri uvedenom zaúčtovaní by v priebehu roka žiadny rozdiel vznikať nemal .
Rozdiel (spravidla kladný - ako zisk zmenárne) sa v podstate potom prejaví v účtovníctve až na konci roka pri prepočte zostatku valutových pokladní na SKK kurzom NBS v zmysle ustanovení § 24 ods. ods. 2 ZÚ a § 15 ods. 4 Postupov JÚ:

(4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.
Kurzový rozdiel valutových pokladní a devízových účtov je aj v JÚ položkou ovplyvňujúcou základ dane z príjmu.
atka4
07.05.07,07:47
Skúsim vyjadriť svoj názor, aj keď uvedené transakcie neúčtujem.
Popísaný spotový obchod je v podstate predaj devíz za individuálne dohodnutý kurz. Tento predaj by sa podľa mňa mal preto účtovať podľa rovnakých zásad ako bežný predaj prostriedkov v cudzej mene.
Podľa § 24 ods. 3 zákona o účtovníctve:
(3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
Na základe uvedeného ustanovenia je podľa mňa potrebné v priebežných položkách aj výdaj prostriedkov v cudzej mene oceniť nie kurzom NBS, ale individuálnym spotovým kurzom (priebežné položky pri výdaji valút i príjme SKK od klienta budú zhodné).
Pri uvedenom zaúčtovaní by v priebehu roka žiadny rozdiel vznikať nemal .
Rozdiel (spravidla kladný - ako zisk zmenárne) sa v podstate potom prejaví v účtovníctve až na konci roka pri prepočte zostatku valutových pokladní na SKK kurzom NBS v zmysle ustanovení § 24 ods. ods. 2 ZÚ a § 15 ods. 4 Postupov JÚ:

(4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.
Kurzový rozdiel valutových pokladní a devízových účtov je aj v JÚ položkou ovplyvňujúcou základ dane z príjmu.
Nie som si istá, či použiť dohodnutý "spotový" kurz, lebo podľa usmernenia DRSR, treba všetky transakcie zmenárne (okrem prevodov pokladňa-banka, mysliac tým vklady a výbery ÚJ) oceniť kurzom NBS a rozdiel oproti skutočnému použitému nákupnému aj predajnému kurzu sa stáva príjmom, prípadne výdavkom ÚJ v JÚ (výnosom alebo nákladom v PÚ). DRSR sa v Usmernení z 01/2006 odvoláva na §24, odst.2.
(Usmernenie som v 06/2006 pridala k Tlačivám na stiahnutie v časti Tlačivá a dokumenty.
Poprosila by som, či nemáte niekto nejaké Usmernenie, poučenie, "návod", ako podobné finančné transakcie účtovať.(ak existujú)

Ďakujem a prajem všetkým pekný deň a nový "kratší týždeň".
andrej_rv
08.05.07,21:30
Nie som si istá, či použiť dohodnutý "spotový" kurz, lebo podľa usmernenia DRSR, treba všetky transakcie zmenárne (okrem prevodov pokladňa-banka, mysliac tým vklady a výbery ÚJ) oceniť kurzom NBS a rozdiel oproti skutočnému použitému nákupnému aj predajnému kurzu sa stáva príjmom, prípadne výdavkom ÚJ v JÚ (výnosom alebo nákladom v PÚ).
Ten pokyn DRSR k účtovaniu zmenární http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/zmen_uc.doc som si pozrel ... V zmysle § 24 ods. 3 ZÚ i v zmysle citovaného pokynu DRSR použije účtovná jednotka pri nákupe i pri predaji prostriedkov v cudzej mene kurz, za ktorý boli tieto prostriedky nakúpené alebo predané, teda v Tvojom prípade dohodnutý spotový kurz. (je to uvedené aj v príklade č. 3 na str. 4 - pri predaji 40 USD súkromnej osobe použije zmenáreň na ocenenie tržby z predaja kurz zmenárne nie NBS alebo FIFO).


(účtujem takto
- výdaj z val.pokladne kurzom NBS cez priebežné položky - vklad na účet klienta,
- príjem od klienta ako príjem na účet cez priebežné položky (tam prídu priamo SKK prepočítané spotovým kurzom),
- rozdiel účtujem interným dokladom ako príjem (POZD)
Môže byť?
Podľa pokynu DRSR nemôže. V zmysle pokynu sa tento predaj valút vôbec nemá účtovať cez priebežné položky (resp. v PÚ cez účet 261). Podľa pokynu sa to účtuje buď ako príjem ovplyvňujúci daň (iné príjmy) pri predaji alebo ako výdavok ovplyvňujúci daň pri nákupe... Tržba v prípade predaja valút a náklad na nákup valút sa oceňuje (v súlade so ZÚ) dohodnutým kurzom zmenárne. Vydané valuty (úbytok valút) sa oceňujú buď kurzom NBS alebo priemerným či FIFO kurzom, ak sa účtovná jednotka v zmysle § 25 ods. 3 ZÚ takto rozhodne.
Žiaden rozdiel na zúčtovanie interným dokladom (z rozdielnych súm v priebežných položkách) vôbec nevznikne - zisk z predaja je súčasťou rozdielu medzi celkovými daňovými príjmami a výdavkami.
Takéto účtovanie vyplýva z textu Pokynu i z uvedených príkladov pre obe účtovné sústavy...
Neviem, či sa niekto so skúsenosťami či poznatkami k účtovaniu tejto problematiky pripojí. (Buď zmenárne v JÚ nikto neúčtuje, alebo si každý know-how necháva pre seba ;) :) ). Zvedavý som, či existujú aj nejaké iné pokyny ohľadom zmenárenskej činnosti.
______________________________________________
Poznámky pod čiaru:
Z toho pokynu DRSR mám zmiešaný pocit. Pochybnosti vzbudzuje vo mne najmä:
- účtovanie pohybu peňazí nie cez priebežné položky resp. účet 261, ale ako predaj "finančného tovaru" cez nákladové a výnosové účty. Podľa mňa ani zákon ani Postupy nič také neumožňujú, peňažné prostriedky v hotovosti vždy zostanú peniazmi, či už sú v SKK alebo v inej mene
- účtovanie predaja a nákupu valút v zmenárni sa deje spôsobom odlišným od ostatných účtovných jednotiek. Popri tom ani zákon ani Postupy žiadnu výnimku v spôsobe účtovania pre zmenárne neobsahujú
- v Pokyne sa pri predaji valút používajú 2 kurzy (jeden na "tržbu" za valuty - ten podľa § 24 ods. 3 ZÚ, a druhý na ocenenie úbytku valút - vážený priemer alebo FIFO), aj keď vždy ide len o predaj valút, pri ktorom sa jednoznačne v zmysle zákona má použiť kurz, za ktorý boli tieto valuty predané
- zisk zmenárne je apriori postavený na kurzových rozdieloch. V zmysle pokynu sa zisk vytvára z rozdielu účtov 668 a 568 (resp. iné príjmy a prevádzková réžia), nie účtov 663 a 563 (resp. kurzové rozdiely), čo podľa mňa v súlade s verným zobrazením skutočnosti celkom nie je. Navyše, podľa mňa do vecnej náplne účtu 568 nepatrí nič také ako "hodnota predaných valút" či ako sa to účtovanie vydaných valút do nákladov tvári
- a celkom na záver - keďže sa neúčtuje na priebežných položkách (resp. 261), ale ani o záväzkoch či pohľadávkach z predaja, som zvedavý, ako si tvorca pokynu predstavuje zaúčtovanie predaja napr. na prelome roka (vklad devíz na účet odberateľa v decembri a príjem tržby na účet zmenárne v januári)
Možno, že účtovanie valutových obchodov chápem úplne zle a naozaj tam platia iné predpisy, ale podľa toho, čo som si v ZÚ a Postupoch doteraz prečítal, sa mi tento Pokyn vôbec nezdá ´byť v súlade so zákonom o účtovníctve ani s Postupmi účtovania. Ak by som účtoval zmenáreň, určite by som si overil správnosť pokynu resp. jeho súlad so zákonom na MF SR.
Lila
10.05.07,05:56
Keďže ide o Usmernenie z daň. riaditeľstva, určite ako zmenáreň by som postupovala podľa tohto usmernenia. I keď ......., ale v konečnom dôsledku to majú čierne na bielom.
Ešte doplním, keďže u zmenární ide o finančné služby, tak musia mať zo svojej činnosti finančný výnos alebo finančný náklad a s tou 668 a 568 plne súhlasím. Tu nejde o kurzové rozdiely.
Lila
22.06.07,11:26
Ešte by som chcela poznamenať, že u zmenární ide o okamžitý nákup alebo predaj valút, podľa môjho názoru tu nikdy nemôže dôjsť k tomu, že za svoj predaj alebo nákup valút nebude mať uhradenú protihodnotu v Skk.
Zmenárne podľa devíz. zákona nesmú svoje obchody s klientami vysporadúvať bezhotovostne. Teda žiadne peniaze na ceste z tohto titulu nepripadajú do úvahy.
Fany
26.06.07,10:27
My sme zaplatili zálohu za stroj v SK. Vyúčtovacia faktúra bude vyčíslená v SK, ale aj v Eurách a v Eurách ju chceme doplatiť. Moje otázky:

1. ak zamením Sk na Eur v zmenárni, použíjem na zaúčtovanie kurz podľa dokladu z tejto zmenárne, alebo kurz NBS?

2. keď vyplatím faktúru v Eur, kurz bude podľa NBS s dátumom dodania stroja? Týmto kurzom prepočítam celú faktúru, aj DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=11) a s takými sumami zaúčtujem? Účtujem to potom riadne ako ostatné faktúry v SK?

3. faktúra je vystavená v EURách, môžem ju zaplatiť v korunách s tým, že mi banka prepočíta kurzom devízy?
Lila
27.06.07,06:06
Len jedna rada:
Nikdy neplaťte EURá /alebo inú cudziu menu/ z Skk účtu. Ten prepočítací kurz banky je nehorázny.
ramarkN
03.07.07,11:17
ahojte, ja mam takyto problemik: nakupili sme EUR na ucet vedeny v EUR (spotova operacia) z uctu vedeneho v SKK. Ked uctujem na SKK ucte beriem do uvahy kurz za ktory sme nakupili a na EUR ucte uctujem kurzom NBS?? vznikol mi tam rozdiel cca. 14 tis Sk. na priebeznych polozkach 261. Prosim poradte, robim taketo nieco prvy krat :(
dakujem, za kazdy prispevok
Lila
04.07.07,06:01
spotová operácia:
nákup eur kurzom dohodnutým /nie NBS/

uvediem príklad:
na Nákup 100.000 EUR z banky á 33 Skk
účtovanie:
221DÚ / 261 100.000 EUR v kurze doh. 33,-Skk 3,300.000 Skk
261/ 221Skk 3,300.000 Skk
Kurzový rozdiel sa Vám prejaví na konci roka,keď budete dev.účet oceňovať kurzom NBS k 31.12.
ramarkN
06.07.07,07:43
dakujem velmi pekne :)
atka4
22.11.07,12:14
Ten pokyn DRSR k účtovaniu zmenární http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/zmen_uc.doc som si pozrel ... V zmysle § 24 ods. 3 ZÚ i v zmysle citovaného pokynu DRSR použije účtovná jednotka pri nákupe i pri predaji prostriedkov v cudzej mene kurz, za ktorý boli tieto prostriedky nakúpené alebo predané, teda v Tvojom prípade dohodnutý spotový kurz. (je to uvedené aj v príklade č. 3 na str. 4 - pri predaji 40 USD súkromnej osobe použije zmenáreň na ocenenie tržby z predaja kurz zmenárne nie NBS alebo FIFO).
Podľa pokynu DRSR nemôže. V zmysle pokynu sa tento predaj valút vôbec nemá účtovať cez priebežné položky (resp. v PÚ cez účet 261). Podľa pokynu sa to účtuje buď ako príjem ovplyvňujúci daň (iné príjmy) pri predaji alebo ako výdavok ovplyvňujúci daň pri nákupe... Tržba v prípade predaja valút a náklad na nákup valút sa oceňuje (v súlade so ZÚ) dohodnutým kurzom zmenárne. Vydané valuty (úbytok valút) sa oceňujú buď kurzom NBS alebo priemerným či FIFO kurzom, ak sa účtovná jednotka v zmysle § 25 ods. 3 ZÚ takto rozhodne.
Žiaden rozdiel na zúčtovanie interným dokladom (z rozdielnych súm v priebežných položkách) vôbec nevznikne - zisk z predaja je súčasťou rozdielu medzi celkovými daňovými príjmami a výdavkami.
Takéto účtovanie vyplýva z textu Pokynu i z uvedených príkladov pre obe účtovné sústavy...
Neviem, či sa niekto so skúsenosťami či poznatkami k účtovaniu tejto problematiky pripojí. (Buď zmenárne v JÚ nikto neúčtuje, alebo si každý know-how necháva pre seba ;) :) ). Zvedavý som, či existujú aj nejaké iné pokyny ohľadom zmenárenskej činnosti.
______________________________________________
Poznámky pod čiaru:
Z toho pokynu DRSR mám zmiešaný pocit. Pochybnosti vzbudzuje vo mne najmä:
- účtovanie pohybu peňazí nie cez priebežné položky resp. účet 261, ale ako predaj "finančného tovaru" cez nákladové a výnosové účty. Podľa mňa ani zákon ani Postupy nič také neumožňujú, peňažné prostriedky v hotovosti vždy zostanú peniazmi, či už sú v SKK alebo v inej mene
- účtovanie predaja a nákupu valút v zmenárni sa deje spôsobom odlišným od ostatných účtovných jednotiek. Popri tom ani zákon ani Postupy žiadnu výnimku v spôsobe účtovania pre zmenárne neobsahujú
- v Pokyne sa pri predaji valút používajú 2 kurzy (jeden na "tržbu" za valuty - ten podľa § 24 ods. 3 ZÚ, a druhý na ocenenie úbytku valút - vážený priemer alebo FIFO), aj keď vždy ide len o predaj valút, pri ktorom sa jednoznačne v zmysle zákona má použiť kurz, za ktorý boli tieto valuty predané
- zisk zmenárne je apriori postavený na kurzových rozdieloch. V zmysle pokynu sa zisk vytvára z rozdielu účtov 668 a 568 (resp. iné príjmy a prevádzková réžia), nie účtov 663 a 563 (resp. kurzové rozdiely), čo podľa mňa v súlade s verným zobrazením skutočnosti celkom nie je. Navyše, podľa mňa do vecnej náplne účtu 568 nepatrí nič také ako "hodnota predaných valút" či ako sa to účtovanie vydaných valút do nákladov tvári
- a celkom na záver - keďže sa neúčtuje na priebežných položkách (resp. 261), ale ani o záväzkoch či pohľadávkach z predaja, som zvedavý, ako si tvorca pokynu predstavuje zaúčtovanie predaja napr. na prelome roka (vklad devíz na účet odberateľa v decembri a príjem tržby na účet zmenárne v januári)
Možno, že účtovanie valutových obchodov chápem úplne zle a naozaj tam platia iné predpisy, ale podľa toho, čo som si v ZÚ a Postupoch doteraz prečítal, sa mi tento Pokyn vôbec nezdá ´byť v súlade so zákonom o účtovníctve ani s Postupmi účtovania. Ak by som účtoval zmenáreň, určite by som si overil správnosť pokynu resp. jeho súlad so zákonom na MF SR.

V r. 2003 som si stiahla zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) Usmernenie k účtovaniu v zmenárňach, nakoľko ma známa požiadala o spracovávanie účtovníctva. Ale nakoniec som to nevzala - z časových dôvodov, ale usmernenie som si uložila.
V roku 2006 som to zobrala s tým, že som jej opravovala - prerábala 3 roky 2003-2004-2005 v súlade s týmto usmernením z roku 2003.-pripájam.
V tomto odbodí som opätovne nahliadla na stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), a dobre ma nevystrelo, keď som tam našla Usmernenie s názvom v nezmenenej podobe, ale iným textom a diametrálne odlišným spôsobom účtovania - v podstate peniaze účtovať ako tovar. Pritom na tú stránku chodím pravidelne, čo je nové, čo sa ma týka.... Ani ma nenapadlo to otvárať. Keby tam nechali pôvodné Usmernenie a pridali nové s dodatkom - nové, zmena alebo čokoľvek...tak si to mám dôvod pozrieť. Ale nie, teraz je to tam jednoducho vymené - straré je stiahnuté.
V čase písania môjho príspevku som sa riadila pôvodným Usmernením z r. 2003, ty si už komentoval podľa Usmernenia z 01/2006.

Chcem tým len naznačiť neserióznosť zo strany DRSR s takýmto postupom.
Je vari potrebné preventívne každý deň kontrolovať, či nie je nejaké Usmernenie doplnené, zmenené a pod.?
Súčasne túto zmenu dávam do pozornosti aj ostatným, ktorí účtujú zmenáreň. II. Usmernenie som už tiež pripla v dokumentoch.
Lila
23.11.07,06:25
No, čo asi nato povedať? hm, je úplne jasné, že to II. usmernenie bolo uverejnené na str. drsr až v apríli 2006, hoci "páni na drsr" tam uviedli dátum
012006, to ma tiež poburuje, ale žiaľ na Slovensku to tak chodí...., tiež
ma zaujímalo, či sa tieto usmernenia drsr aj niekde PUBLIKUJÚ ???????????????????? alebo iba na ich webovej stránke. Žiaľ dodnes mi nik neodpovedal na túto otázku, lebo
myslím, že je neseriózne, aby toto usmernenie bolo "akože vydané 012006", hoci to na stránku pripli až v apríli 2006.