Užofka
27.03.13,11:55
Dobrý deň. Rada by som zburala nosnu stenu v paneláku. Môžete mi poradiť čo to vlastne obnáša, a koľko by ma to približne stálo?
Dakujem
tictac7
27.03.13,11:00
zbúrať nosnú stenu?!
povolenie určite nedostaneš
ak to spravíš bez povolenia, tak sa priprav na odškodnenie všetkých majiteľov bytov v tom nešťastnom paneláku. Pevne verím, že nie si moja suseda...
sito
27.03.13,11:03
Úúúú, žofka! Podľa toho koľko sa toho zrúti, bez tej steny, nosnej?
vlado 33
27.03.13,11:15
Dajte vedieť susedom, keď to budete búrať aby si stihli pobrať najnutnejšie veci. Než to spadne. Hlavné slovo má statik, bez neho ani Ň.
bodliak
27.03.13,11:36
Aká je sadzba za všeobecné ohrozenie ?
Tuším 4 až 10 rokov natvrdo.
marleau
27.03.13,13:50
Kam až ľudská ...drzosť (sprostosť som nechcel napísať) siaha?
misoft
27.03.13,14:06
Kam až ľudská ...drzosť (sprostosť som nechcel napísať) siaha?
No predsa po tú nosnú priečku :D
BXLmiami
27.03.13,14:17
Skvelý nápad.Naučili ťa na Luniku IX?
willma
27.03.13,14:25
za určitých a presne stanovených podmienok, ktoré spracuje a určí statik sa dajú robiť zásahy aj do nosnej priečky. Ale isto to nebude kompletné vybúranie
Braňo
27.03.13,14:48
Na základe mojich skúseností s rekonštrukciou bytu Ti môžem povedať, že nosná priečka je spoločný majetok a aj vtedy, keď máš byt v osobnom vlastníctve. Zásahy do nosnej priečky Ti statik dovolí iba na základe projektu a po prepočítaní - avšak iba vtedy, ak v bytoch nad Tebou a pod Tebou už nie je zoslabená - napríklad otvormi a podobne. Nám dovolil 80 cm klenbové otvory, avšak s uhlíkovými výstuhami nad klenbou. Vybúranie celej priečky určite nie je možné.
Zolo
27.03.13,15:25
V našom bytovom dome je jeden byt s otvorom v nosnej stene - cca 1/3 z celkovej dĺžky steny. Projekt so statickým výpočtom /boli osádzané oceľové spevňujúce preklady/, s ohlásením na stavebnom úrade, súhlasom správcu - nebola to žiadna lacná zábava.
Vybúranie celej nosnej steny je súčasne zbúranie celej budovy - tak smelo do toho!:mad:
tom_i
27.03.13,15:55
no možno ti to statik dovolí, ale negarantujem ti že ti dajú susedia súhlas a tím pod tebou poraď nech si natiahnu celtu u nás susede tiekla voda aj zo zásuvky ... takže prajem veľa šťastia a susedom pevné nervy
pepa78
27.03.13,18:57
za určitých a presne stanovených podmienok, ktoré spracuje a určí statik sa dajú robiť zásahy aj do nosnej priečky. Ale isto to nebude kompletné vybúranie

Presne ta...čo viem tak v Peteržalskom paneláku čiastočne nahradili nosnú priečku železnou "kolajnicou"
pavol54
27.03.13,19:25
Presne ta...čo viem tak v Peteržalskom paneláku čiastočne nahradili nosnú priečku železnou "kolajnicou" len treba zvoliť správny postup najprv koľajnicu(Ičko) a potom búrať
bodliak
27.03.13,21:32
len treba zvoliť správny postup najprv koľajnicu(Ičko) a potom búrať

Podopriete síce to, čo je nad vami, ale váhu rozložíte do úplne iných stien, ktoré už môžu byť na svojich limitoch.
ciners
02.04.13,09:38
Predpokladam, ze tato cela usmevna diskusia vznikla len na zaklade laickeho vyjadrenia zadavatela temy.
Treba si privolat statika a porozpravat sa o svojich zameroch, co sa da a co sa neda. Potom sa da bavit o cene.
marleau
02.04.13,13:47
Predpokladam, ze tato cela usmevna diskusia vznikla len na zaklade laickeho vyjadrenia zadavatela temy.
Treba si privolat statika a porozpravat sa o svojich zameroch, co sa da a co sa neda. Potom sa da bavit o cene.

Ako inak sa dá reagovať na: "Rada by som zbúrala nosnú stenu..." a ešte v paneláku.
korela
02.04.13,16:43
Dnes má človek istotu snáď iba vo vlastnom dome. Čo všetko dokážu niektorí ľudia napáchať v stave záchvatu svojej folklórnej invencie a púhej nevedomosti.
ciners
02.04.13,17:47
Ako inak sa dá reagovať na: "Rada by som zbúrala nosnú stenu..." a ešte v paneláku.
Tak, ze sa slusne pani vysvetli, ze sa to neda. Bezny laik nema predstavu, ze cosi ako statika existuje, nic na tom nie je hned zle. Takto sa zadavatelka radsej viac neukaze :(
erik555
02.04.13,18:09
Skor to vidim na vtip, ako serioznu otazku ;)
erik555
02.04.13,18:39
Nerozumiem Ti :D myslel som to tak, ze nick Užofka si tu moze strielat z poradakov ;) Ty vidis do ludi?
sito
02.04.13,18:51
Tak, ze sa slusne pani vysvetli, ze sa to neda. Bezny laik nema predstavu, ze cosi ako statika existuje, nic na tom nie je hned zle. Takto sa zadavatelka radsej viac neukaze :(

Noo, keby napísala, že chce spraviť zásah do nosnej steny, tak by sme sa opýtali, aký, že? Ale, keď chce búrať?

Tiež som robil, rezal akože prechod, oblúk medzi kuchyňou a obývačkou. Dostal som súhlas od statika, aký a ako ho vyrezať, nie vybúrať! Správca, alibista, Stavebnému úradu nedoporučil, Úrad, súhlasíme, budeme, ak donesiete súhlas, podpisy nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov v dome, nie vo vchode. Nazbieral som, mám spravený zásah do nosnej steny, nie zbúranú. Takže niečo sa dá, ale nie všetko ... a čo za to, asi 8 500 Sk, len rezanie.

Tiež som videl, že bola cela stena medzi chodbou a obývačkou odstránená. Ale, v obývačke každý meter ocelová výstuha 10 x 10 cm, vertikálna a tiež horizontálna, tak to vypadá ako hrady v drevenici. A čo to mohlo stáť? ...

Medzi obývačkou a kuchyňou by to asi nešlo, celú! Ta stena ústi do obvodovej steny, domu.
korela
02.04.13,19:18
Nerozumiem Ti :D myslel som to tak, ze nick Užofka si tu moze strielat z poradakov ;) Ty vidis do ludi?
Ja nie. Realita. Je to naozaj neuveriteľné.
Myslím, že zadanie témy sa tu na Porade opakuje. To je realita dnešných dní. Rovnako ako prznenie fasád farebnými kombináciami a výmenami okien. Ľudia už od roztopaše nevedia čo so sebou robiť. Roztopaš to, žiaľ, nie je.
Užofka
03.04.13,09:22
Super, dakujem za komentáre. Netušila som že Vás moja nevedomosť v stavebníctve takto rozhádže ;)
Takže to zhrniem. samozrejme že potrebujem statika a suhlas vlastnikov. a teda môžem do tej steny urobiť iba otvor, v mojom pripade zväčšiť dvere. Celá sa búrať môže jedine s podperami, ktoré budú v konečnom dôsledku neesteticky vyzerat.
korela
03.04.13,09:59
Super, dakujem za komentáre. Netušila som že Vás moja nevedomosť v stavebníctve takto rozhádže ;)
Takže to zhrniem. samozrejme že potrebujem statika a suhlas vlastnikov. a teda môžem do tej steny urobiť iba otvor, v mojom pripade zväčšiť dvere. Celá sa búrať môže jedine s podperami, ktoré budú v konečnom dôsledku neesteticky vyzerat.
Vieš, keby si mala možnosť vidieť tie zhovädilé neestetické, neodborné zásahy do stavieb, tak zaplačeš.
Je na počudovanie, že sa ešte u nás nič nezrútilo.
A vôbec sa čudujem každému, kto sa do toho púšťa, čo ho k tomu vedie? Veď buď vie kam sa nasťahoval a čo kupoval, alebo nech si hľadá priateľnejšie bývanie. Hlavne v panelovom dome žiadny prevratný zázrak i tak nikto neurobí.
Nech sa nikto za tieto slová na mňa nenahnevá.
Braňo
03.04.13,10:23
ale aj v paneláku urobí, všetko závisí od financií a projektu.
mareko
03.04.13,13:47
Super, dakujem za komentáre. Netušila som že Vás moja nevedomosť v stavebníctve takto rozhádže ;)
Takže to zhrniem. samozrejme že potrebujem statika a suhlas vlastnikov. a teda môžem do tej steny urobiť iba otvor, v mojom pripade zväčšiť dvere. Celá sa búrať môže jedine s podperami, ktoré budú v konečnom dôsledku neesteticky vyzerat.

Ty si to predstavuješ "Jak Hurvínek válku." Nič nemôžeš samovoľne búrať a vystužovať podľa vlastnej kreativity a fantázie v nosnej stene bez povolenia stavebného úradu, bez vyjadrenia a posudku statika a bez súhlasu vlastníkov.
Odpoveď, že aj tak to urobím už prosím ťa ani nepíš. Takéto ignorantstvo je okrem iného aj trestné.
Užofka
04.04.13,10:38
Ty si to predstavuješ "Jak Hurvínek válku." Nič nemôžeš samovoľne búrať a vystužovať podľa vlastnej kreativity a fantázie v nosnej stene bez povolenia stavebného úradu, bez vyjadrenia a posudku statika a bez súhlasu vlastníkov.
Odpoveď, že aj tak to urobím už prosím ťa ani nepíš. Takéto ignorantstvo je okrem iného aj trestné.

a ty si si kde prosím ta prečítal že si to predstavujem takto jednoducho, a že chcem obísť úrady? Skôr mi to znie ako nejaký komplex ;) a radčšej sa ani neobťažuj s odpovedou vôbec ma nezaujíma. dakujem ,prajem viacej sebadôvery.
Užofka
04.04.13,10:42
Dakujem za úplne všetky odpovede, v tomto byte som vyrastala takže som si ho vlastne nevybrala a som rada že ho mam. Niečo som sa od vas naučila a teda že sa mi ta stena neoplatí búrať ani do nej robiť otvor. škoda, už som sa tešila na velikú obývačku pre mojich troch chalanov ;) vymyslím to inak. ešte raz dik za rady.
lapejko
05.04.13,20:26
do 160 cm s vložením výstuhy...