mario.spusta
27.03.13,12:17
Mama mi darovala dom v hodnote 8000e ja som ho predal v priebehu 3och mesiacov za 5000e,
v zdanovacom období som nemal žiadne ine príjmi. Akú budem platiť daň?
Mam narok na odpocitatelne polozky na mna a na manzelku(bez príjmu cely rok), pripadne danovy bonus na deti?
dakujem za odpoved
mario.spusta
27.03.13,13:21
Doplnujem:
Mama by v čase darovania bola oslobodena o dane. Dom kupila v roku 1986 za 2528e(76159csk)
a_je_to
27.03.13,13:28
Nemám pre Teba dobré správy. Z predaja darovaného majetku musíš priznať a zaplatiť daň, ak si už peniaze dostal. Zo zdedeného by si neplatil, ale z darovaného musíš. Do výdavku nemôžeš uplatniť hodnotu domu, ale iba obstarávaciu cenu domu. To znamená, ak matka dom kúpila, tak tú kúpnu cenu. Ak ho postavila, tak spočítané doklady za nákup materiálu a prác. Cena vlastnej práce sa neuznáva. Ak ich niet, tak ... bohužiaľ celá suma je zdaniteľný príjem ... snaž sa niečo nájsť a uplatniť. Na žiadne odpočítateľné položky nemáš nárok. Ani Ty, ani manželka. Ani keď ste nemali príjem, ste považovaní za boháčov. Na bonus pre deti nárok nemáš, ak si v roku 2012 nezarobil v zamestnaní, alebo v podnikaní aspoň 6 minimálnych miezd. Nechcem Ťa úplne zdeptať, ale zaslúžiš vedieť celú pravdu. Keď podáš daňové priznanie, po nejakom čase sa ozve Tvoja zdravotná poiusťovňa a bude pýtať zdravotné poistenie 14% z vykázaného základu dane. Lebo daňový úrad jej to nahlási.
Ak by si si to sám chcel upresniť, pozri si § 8/5/a,b,f, aj §8/6 a §25/1/a zákona o dani.
mario.spusta
27.03.13,22:04
Dakujem za odpoved. Este by som rád vedel ake prilohy musim dat k dp? Mam pri sebe kupnu zmluvu(ked mama kupila dom), darovaciu zmluvu a predajnu zmluvu. Zrejme budem davat prijem 5000e (cena za ktoru som dom predal) a vydavok 2528e (cena za ktoru dom kupila mama) ak som to spravne pochopil. Dakujem
Katy a R
27.03.13,22:06
je to daň z príjmu .