lipanek
27.03.13,13:25
Manželka nastupuje do práce. Má zmysel z hľadiska odvodov, aby som nastúpil a pokračoval v rodičovskej dovolenke, keď budem zároveň ďalej aj živnostníkom?


Je možné aby jeden z rodičov poberal rodičovský príspevok a druhý bol na rodičovskej dovolenke?
veronikasad
27.03.13,12:29
Uveď vek dieťaťa. Ak budeš poberať rod.príspevok a odvody do ZP máš z minima, počas RD budeš platiť zo skutočného VZ - ak je nižší ako minimum.

Len je dosť možné, že ťa z UP "popreháňajú", aby si namiesto rodičovského príspevku poberal materské, ak si povinne nem. a dôchodkovo poistená SZČO.
lipanek
27.03.13,12:45
vek 2 roky a 8 mesiacov, rodicovska bude pravdepodobne predlzena do 6 rokov veku kvoli zdravotnemu stavu dietata.
veronikasad
27.03.13,12:47
vek 2 roky a 8 mesiacov, rodicovska bude pravdepodobne predlzena do 6 rokov veku kvoli zdravotnemu stavu dietata.
Platíš povinné odvody do SP ?
lipanek
27.03.13,12:53
minuly rok som prvy krat dosiahol prijmy, takze odvody budem platit az od jula 2013
veronikasad
27.03.13,12:54
minuly rok som prvy krat dosiahol prijmy, takze odvody budem platit az od jula 2013
Z minima, alebo vyššie ?

Odkedy si živnostníkom ? Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ? (aj zo zamestnania)
lipanek
27.03.13,12:57
budu vyssie
veronikasad
27.03.13,13:01
budu vyssie
máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
lipanek
27.03.13,13:01
Z minima, alebo vyššie ?

ktory riadok danoveho priznania sa berie do uvahy?
lipanek
27.03.13,13:02
máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?

nie, platil som len zdravotne
veronikasad
27.03.13,13:06
nie, platil som len zdravotne
Choď sa informovať na UP ohladom RP, možno získaš na odvodoch do ZP. K priznaniu RP ti bude stačiť potvrdenie zo SP, že ti nevznikol nárok na materské.
lipanek
28.03.13,07:43
Bol som sa pýtať na na UP a SP. Rodičovský príspevok môžem poberať bez problémov. SP však neumožní prihlásiť sa na rodičovskú dovolenku bez prerušenia alebo ukončenia živnosti. Ako je to potom so ZP? Ako to ovplyní odvody do ZP?
Ďakujem.
veronikasad
28.03.13,07:47
Bol som sa pýtať na na UP a SP. Rodičovský príspevok môžem poberať bez problémov. SP však neumožní prihlásiť sa na rodičovskú dovolenku bez prerušenia alebo ukončenia živnosti. Ako je to potom so ZP? Ako to ovplyní odvody do ZP?
Ďakujem.
Trošku ťa opravím - nie na rodičovskú dovolenku, ale aby bol za teba počas RD platitelom dôch.poistenia štát. Ak si povinným platitelom odvodov, bez prerušenia živnosti to nepôjde.
Pokial platíš odvody do ZP viac ako z minima, poberanie rod.príspevku ti nič neovplyvní. Budeš ich platiť v rovnakej výške aj počas RD.