beh
27.03.13,13:55
ak predávame tovar FO neplátcovi DPH do tretej krajiny- predáme tovar bez DPH, ale FO musí za tovar odviesť DPH este pred vstupom na uzemie tretieho statu, mate s tým niekto skusenosti aky je postup? :eek:
tictac7
27.03.13,14:21
Vy predávate s DPH. Pokiaľ si on chce po vývoze uplatniť vratku DPH, treba mu k tomu dať príslušné papiere.
V minulosti som mala raz taký prípad. Riešili sme to cez firmu, ktorá sa s tým zaoberá. Podpísali sme s nimi zmluvu, dali nám papiere, ktoré sme dali zákazníkovi. Po vývoze zákazník zaslal papiere im, nám len prišli zas papiere od nich, koľko im máme z tej DPH-čky zaplatiť, to sme si potom uplatnili ako DPH na vstupe.
Záver - veľa papierovačiek, ale keď sa jedná o veľkú sumu a záleží vám na zákazníkovi, tak treba túto tortúru podstúpiť. Iné vám neostane.
beh
28.03.13,11:54
A to ste si fakt istá? Je to tretia krajina, papiere z colnice JCD aj CMR mat budeme. Je to vývoz, nemali by sme riešiť či to predávame plátcovi alebo neplátcovi, prosím este inych o nazor. Moc dakujeme
dufulus
28.03.13,12:54
podľa mňa §47 v prvom, druhom a treťom odseku sa nachádza, že pokiaľ bude tovar doručený do tretieho štátu (odseky 1a2) a budete mať k tomu colné vyhlásenie s potvrdením výstupu tovaru z územia EU (ods.3) tak je toto dodanie tovaru oslobodené od dane.
beh
28.03.13,13:03
na tovar bude JCD a CMR, budeme mat potvrdene colnicou o prechode hranicami na uzemie 3. krajiny, a dotycná FO uz je dohodnutá s colnicou, ze zaplati DPH colnici na uzemi 3. statu. Cize mysli, ze skor by bol problem, keby sa nam to JCD a CMR nedostalo späť potvrdené, ale mame dopravcu, ktorý priamo odovzdá tovar FO na územi tretieho štátu.

Len nevieme ako vyzerá to colné vyhlásenie- predpoklám, že je to to JCD a CMR, alebo treba este nieco navyse?
tictac7
28.03.13,13:13
A to ste si fakt istá? podľa pôvodného zadania som si istá... Nemám vešteckú guľu, aby som vedela, že vy vývoz fyzicky realizujete a teda máte aj všetky potrebné doklady v rukách.... Písala som o prípade, keď si niekto z 3. krajiny príde po tovar na SK a sám vyvezie (alebo zabezpečí dopravu..)Je to tretia krajina, papiere z colnice JCD aj CMR mat budeme. Je to vývoz, nemali by sme riešiť či to predávame plátcovi alebo neplátcovi, prosím este inych o nazor. Moc dakujeme

...tomu hrubo vyznačenému nerozumiem. Ja som nikde neriešila platcu a neplatcu.... FO z 3. krajiny asi nebude registrovaný na DPH nikde v EÚ.....


mimotemy...o tomto to celé je.... neúplne zadaná otázka - nedostanete odpoveď na to, čo by ste vlastne potrebovali vedieť
beh
28.03.13,13:40
prosím nehnevajte sa, ano- uznávam zle zadaná otázka, mrzí ma to. Nechcel so nikoho uraziť.
tictac7
28.03.13,13:55
...v pohode :-)
beh
28.03.13,14:10
​Ale teda vratim sa k nasmu problemu. My sme výrobca tovaru, vystavíme fa bez DPH s odvolávkou na §47, ku fa pripojíme potvrdené JCD a CMR + elektronický vystup z colnice 3. krajiny + potvrdený dod. list od FO, ktorý nám dodá náš prepravca. Tým by to malo byť ok, je to tak? Sme krytý, že to mohlo ísť bez DPH.
A este čo v prípade, že pýtame zálohu na tento tovar, platba príde v apríli, vyvážať tovar budeme až v máji. Máme odviesť DPH zo zálohy?
gita
03.04.13,10:31
Aj my máme podobný prípad - vývoz do Estónska a zaujímalo by ma, ako to je so zálohou? - bez DPH?
martinez
04.04.13,16:24
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_19_21.pdf

"Upozorňujeme, že daňová povinnosť nevzniká, ak dodávateľ, platiteľ dane, prijme platbu pred dodaním tovaru z tuzemska do iného členského štátu, nakoľko pre uplatnenie DPH pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu sa vzťahujú osobitné pravidlá podľa § 19 ods. 8 zákona o DPH. Daňová povinnosť nevzniká ani pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, pri ktorom vznik daňovej povinnosti upravuje § 20 zákona o DPH, ak nadobúdateľ zaplatí za objednaný tovar pred jeho nadobudnutím"

takze zo zalohy na tovar ziadna dph... estonsko je clensky stat EU
beh
11.04.13,07:20
ok a čo Švajčiarsko ? tiež to bude prijatá záloha bez DPH? Lebo o mesiac budeme tovar vyvážať? (budeme mať JCD aj CMR)