VlastoSt
07.03.06,12:34
Dnes som si v porade prečital vysvetlenie k možnosti uplatnovania nákladov motorového vozidla používaného na podnikanie.
Nebol som znalý veci a tak keď som ho pred rokom kupoval (na leasing), tu na porade som si prečítal ako sa oplatí viesť auto.
Vtedy to bolo tu prezentované, že je to výhodnejšie nezaradiť do firmy.
Nevedel som že v zákone je klauzula o vlastníctve auta a tak som si išiel uplatnovat 6,20 na km + phm.
Samozrejme som zaplatil daň za minulý rok a tiež v januári za tento rok.
Teraz som sa dozvedel že nemám nárok na zaradenie do nákladov ani PHM ani 6,20 na km.
Moja otázka je :
1) Mám žiadať o vrátenie dane a odhlásiť auto z DU?
2) Nedá sa to riešiť zmluvou z leasingovou spoločnosťou resp. ja zmluvu mám (tú lesingovu) Neplati aj v tomto prípade niečo take, že keď si požičiam auto od osoby (zmluvne) a zaplatí sa zaň dan z MV môžem ho použiť na podnikanie a uplatniť náklady aspoň z PHM.
sway
07.03.06,11:48
Dnes som si v porade prečital vysvetlenie k možnosti uplatnovania nákladov motorového vozidla používaného na podnikanie.
Nebol som znalý veci a tak keď som ho pred rokom kupoval (na leasing), tu na porade som si prečítal ako sa oplatí viesť auto.
Vtedy to bolo tu prezentované, že je to výhodnejšie nezaradiť do firmy.
Nevedel som že v zákone je klauzula o vlastníctve auta a tak som si išiel uplatnovat 6,20 na km + phm.
Samozrejme som zaplatil daň za minulý rok a tiež v januári za tento rok.
Teraz som sa dozvedel že nemám nárok na zaradenie do nákladov ani PHM ani 6,20 na km.
Moja otázka je :
1) Mám žiadať o vrátenie dane a odhlásiť auto z DU?
2) Nedá sa to riešiť zmluvou z leasingovou spoločnosťou resp. ja zmluvu mám (tú lesingovu) Neplati aj v tomto prípade niečo take, že keď si požičiam auto od osoby (zmluvne) a zaplatí sa zaň dan z MV môžem ho použiť na podnikanie a uplatniť náklady aspoň z PHM.

Ak správne chápem:
Máš ho ako súkromná osoba ?
Toto si sa kde dozvedel?
Ak máš auto ako súkromná osoba nezaradené do firmy, vedieš si knihu jázd na použitie na podnikane a uplatňuješ si PHM aj 6,20, do nákladov
a daň z MV v roku 2006 tiež do nákladov.
NDZ sú náklady na opravy, servis....;)
VlastoSt
07.03.06,12:04
Ak správne chápem:
Máš ho ako súkromná osoba na lízing?
Toto si sa kde dozvedel?
Ak máš auto ako súkromná osoba nezaradené do firmy, vedieš si knihu jázd na použitie na podnikane a uplatňuješ si PHM aj 6,20, do nákladov
a daň z MV v roku 2006 tiež do nákladov.
NDZ sú náklady na opravy, servis....;)

Zabuol som tam este dôležitú informáciu , že som živnostník.
VlastoSt

Dík za odpoveď.
fortunka
07.03.06,13:43
no ja mam auto tiez na leasing, som zivnostnik a davam si do nakladov PHM, takze neviem preco by si si to ty nemohol. Preco?
A dokonca mam znamych co zaplatia CD za uplne cudzie auto a davaju si PHM do nakladov.
VlastoSt
07.03.06,15:00
no ja mam auto tiez na leasing, som zivnostnik a davam si do nakladov PHM, takze neviem preco by si si to ty nemohol. Preco?
A dokonca mam znamych co zaplatia CD za uplne cudzie auto a davaju si PHM do nakladov.

Ja poznam vela ludi co to takto robia ako spominas v prispevku.
Ale ja som dnes intezívnejšie sledoval a zapajal sa do porady a dozvedel som sa nasledovne: Tu uvadzam jeden z nazorov v teme:

Re: Vozidlo na leasing a cestaky - SURNE



Keď máš auto na leasing a nemáš ho zaradené v obchodnom majetku, nemôžeš si dávať do nákladov nič, ani splátky leasingu, ani spotrebu PHM a základnú náhradu 6,20 pretože to nie je tvoje vlastné vozidlo. Jednoznačne výhodnejšie je auto na leasing zaradiť do majetku, vtedy si môžeš uplatniť do nákladov splátky leasingu a spotrebu PHM, ako aj všetky opravy a údržbu okolo auta. Pozri vyššie príspevky v tejto téme, bolo to tam podrobne rozoberané

Pozeral som to aj na enoviny.sk a je to naozaj tak. Ibaze by som nieco stale zle chapal. Uz som sa zmieril , že peniaze zaplatene za cestnu dan za minuly rok su prec aj naklady za cesty su prec, len potrebujem poradit to co som sa pytal uz pri zalozeni temy co mam spravit s autom na DU. Odhlasit a ziadat cestnu dan za rok 2006 spat ?...