mocatko
27.03.13,18:11
Dobrý deň,

Rád by som sa informoval ohľadom pracovného času podľa PN (1dňová).
Môj zamestnávateľ mi počas 1dňovej práceneschopnosti - teda za ošetrenie u lekára, ktorý je mimo miesta práce v inom meste a platí celý deň, sťahuje z dochádzky 2 a pol hodiny (teda nenahrádza mi to plnými ôsmimi, ale len šiestimi hodinami). Teda musím si tieto hodiny nadrobiť. Má na to právo, pokiaľ v pracovnej zmluve nič také nemám, len to že sa takáto situácia riadi podľa Zákonníka práce. Pripúšťa ZP túto možnosť zamestnávateľovi, že PN nenahrádza celý deň, ale len jeho časť? ĎAkujem za odpoveď.
Tweety
27.03.13,17:14
Dobrý deň,

Rád by som sa informoval ohľadom pracovného času podľa PN (1dňová).
Môj zamestnávateľ mi počas 1dňovej práceneschopnosti - teda za ošetrenie u lekára, ktorý je mimo miesta práce v inom meste a platí celý deň, sťahuje z dochádzky 2 a pol hodiny (teda nenahrádza mi to plnými ôsmimi, ale len šiestimi hodinami). Teda musím si tieto hodiny nadrobiť. Má na to právo, pokiaľ v pracovnej zmluve nič také nemám, len to že sa takáto situácia riadi podľa Zákonníka práce. Pripúšťa ZP túto možnosť zamestnávateľovi, že PN nenahrádza celý deň, ale len jeho časť? ĎAkujem za odpoveď.
To, čo píšeš nie je PN, ale prekážka v práci podľa §141 ZP. ALe aj tak, ak máš celodenné ošetrenie, máš mať zaplatený celý deň priemerkou.
veronikasad
27.03.13,18:21
Dobrý deň,

Rád by som sa informoval ohľadom pracovného času podľa PN (1dňová).
Môj zamestnávateľ mi počas 1dňovej práceneschopnosti - teda za ošetrenie u lekára, ktorý je mimo miesta práce v inom meste a platí celý deň, sťahuje z dochádzky 2 a pol hodiny (teda nenahrádza mi to plnými ôsmimi, ale len šiestimi hodinami). Teda musím si tieto hodiny nadrobiť. Má na to právo, pokiaľ v pracovnej zmluve nič také nemám, len to že sa takáto situácia riadi podľa Zákonníka práce. Pripúšťa ZP túto možnosť zamestnávateľovi, že PN nenahrádza celý deň, ale len jeho časť? ĎAkujem za odpoveď.
Nemáš náhodou pružný pracovný čas ?
mocatko
28.03.13,12:53
Áno mám pružný pracovný čas. A nejde mi o zaplatenie ale o to, že prečo sťahujú istí počet hodín.
ivka70
28.03.13,13:23
Pri pruznom prac. case je celodenne vysetrenie platene len na hodiny, ktore si povinna byt v praci.
Zamestnavatel nemoze vediet, kolko by si v dany den skutocne pracovala.
Je to dane Zakonnikom prace.
§ 143
Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.