Merilin
27.03.13,19:37
Do akej sumy mozem kupit nahradne diely od fyzickej osoby napriklad cez internet, aby sa mi to jednorazovo odpisalo zo zakladu dane? Viem, ze od nejakej sumy sa to uz odpisuje postupne. Napriklad kupili sme motor na stroj za 4500 € Mozme si dat celu sumu do nakladov?
A tiez potrebujem vediet, ci nieco nevyplyva pre tu druhu stranu. napr. ten dotycny je zamestnany v telekomunikaciach, no v lete kosi s kombajnom. Preda nejakej dalsej osobe ( zivnostnik, s.r.o.) motor z kombajnu za 4500 € lebo si kupil novy. Nevyplyva pre neho nic? ziadna povinnost?Predal predsa len svoju vec, ktoru uz nepotreboval.

Dakujem za odpovede.
veronikasad
27.03.13,18:41
Komu muž kosí na kombajne (faktúruje za tieto služby)? Má živnosť alebo postavenie SHR ? Mal tento kombajn niekedy vložený do obchodného majetku ?
Merilin
27.03.13,18:45
nie, on si ho kupil a len znamym, ktory ho popytaju, tak ide pokosit, bez faktury, na ruku .
Merilin
27.03.13,18:47
nehnevajte sa, no nechapem co to znamena, ci mal tento kombajn niekedy vložený do obchodného majetku
veronikasad
27.03.13,18:50
nie, on si ho kupil a len znamym, ktory ho popytaju, tak ide pokosit, bez faktury, na ruku .
Predaj hnutelného majetku je od dane oslobodený. Či v prípade daňovej kontroly u kupujúceho a miestnom zisťovaní neposúdia túto činnosť ako neoprávnené podnikanie - neviem.
Platba v hotovosti nad 5000€ sa nahlasuje na DU ako tzv. "bonzák" - bez ohladu na to, že bola vyplatená fyzickej osobe-nepodnikatelovi.
Merilin
27.03.13,19:11
Predaj hnutelného majetku je od dane oslobodený. Či v prípade daňovej kontroly u kupujúceho a miestnom zisťovaní neposúdia túto činnosť ako neoprávnené podnikanie - neviem.
Platba v hotovosti nad 5000€ sa nahlasuje na DU ako tzv. "bonzák" - bez ohladu na to, že bola vyplatená fyzickej osobe-nepodnikatelovi.

len ja som v ulohe toho zivnostnika a ja som kupila dany predmet od fyzickej osoby-nepodnikatela. Cize vlastne ked to bude do sumy 5000 €, tak je to v poriadku, netreba nic nahlasovat, predavajucemu nevznikaju ziadne povinnosti a ja si to odpisem jednorazovo v DP? dakujem
veronikasad
27.03.13,19:34
len ja som v ulohe toho zivnostnika a ja som kupila dany predmet od fyzickej osoby-nepodnikatela. Cize vlastne ked to bude do sumy 5000 €, tak je to v poriadku, netreba nic nahlasovat, predavajucemu nevznikaju ziadne povinnosti a ja si to odpisem jednorazovo v DP? dakujem
Vlastníš kombajn, ktorý je zahrnutý do majetku SZČO alebo SHR ?
Merilin
27.03.13,19:56
Vlastníš kombajn, ktorý je zahrnutý do majetku SZČO alebo SHR ?

ano, mame 2 stroje a su zahrnute v majetku s.r.o. a od fyzickej osoby kupujeme nahradne diely a motor. Chcem vediet, ci si mozme tu kupnu zmluvu 4500€ jednorazovo odpisat a zaroven, kedze je to to manzelov dobry znamy, tak ci z toho nebude mat nejaky problem, ze predal nieco s.r.o. podla mna nie, lebo je vlastne ten pan zamestnany a kombajn ma len pre svoj konicek ako som pisala, cize vsetko by malo byt v poriadku, ze?