angelfromNR
27.03.13,20:33
Dobrý deň, chcem sa informovať. Moja matka kedysi podnikala ako SZČO. Je tomu už cca 7 rokov, čo nepodniká, avšak ostali jej dlhy za niekoľko desiatok tisíc EUR (sociálka, dôvera, VšZP...). IhneĎ po ukončení podnikania jej na dvere klopalo množstvo exekútorov, urobil sa súpis majetku vo firme, avšak v dome jej nič nespisovali, nakoľko dom je môj a sestrin. Odvtedy sa priebežne ozývali s požiadavkami o vyrovnanie dlhu, avšak vzhľadom na matkinu insolventnosť neboli úspešní. Avšak, už cca 4 roky matka pracuje mimo SR a rozhodla sa dobrovoľne platiť exekútorom určité splátky. Dajme tomu, že 3 exekútori a každému cca po 60 EUR mesačne. No a teraz k veci. Nedávno nám umrela stará mama, matka mojej matky a riešime dilemu. Ako dopadne dedičské konanie? Sú 4 dedičky, 4 sestry. Jednou z nich je moja mama. Dajme tomu, že starká nespísala závet, čiže všetok majetok delia dcéry rovným dielom (starký zomrel už veľmi dávno). Matka by získala 1/4. Chcem sa opýtať, je povinná oznámiť exekútorovi, že získala 1/4 z dedičstva, resp. že tú 1/4 speňažila a získala za ňu napr. 5tis EUR? Alebo môže sa tej 1/4 zriecť v prospech zvyšných 3 dedičov? Alebo ako má vlastne postupovať? ďakujem za odpovede.
MarcoM
27.03.13,19:55
Mno odporúčam to oznámiť exekútorovi. Zrieť sa nemôže keďže by takým konaním poškodzovala veriteľov.
draik
28.03.13,06:57
Oznamovať nemusí nič, zo zákona má zákaz nakladať s majetkom podliehajúcim exekúcii. Ďalší postup záleží od toho, či sa chce zbaviť alebo či chce riskovať obchádzanie zákona. Ak by dedila podiel na nehnuteľnosti, ten by exekútor mohol zablokovať. Ak by ho stihla medzitým predať, mohla by riskovať trestné stíhanie. Ak by v rámci dedičského konania uzavrela dohodu s ostatnými dedičmi, že by nedostala z dedičstva oficiálne nič, tak by túto dohodu mohli veritelia napadnúť (museli by sa o nej dozvedieť). Je teda na nej, či chce celý zvyšok života mať na krku exekútorov alebo bude lavírovať na hrane resp. za hranou zákona. Ak by naopak jej dlžil peniaze niekto iný, tak by zrejme konanie dlžníka obchádzajúce zákon neschvaľovala.
angelfromNR
28.03.13,08:31
Takto, aby ste z nej nerobili "sviňu" obchádzajúcu zákon... 10 rokov podnikala a zamestnávala do 20 ľudí, čo je na región Gemer chvályhodné. Pracovali pre jednu bratislavskú sro, ktorá meškala s faktúrami a pod, tým pádom matka meškala s platením poistného atď... Postupne sa dlh navyšoval, matka dala sro na súd, ktorý sa ťahal dlhé roky. Počas súdu sro v tichosti skrachovala, avšak to už mala matka vyhratý súdny proces. Avšak dementný právnik mojej matky jej to neoznámil a ani sa nepostavil do radu "osôb nárokujúcich si splatenie dlhu od zaniknutej sro". O vyhratom súdnom spore sa dozvedela až vtedy, keď sro bola minulosťou. Neviem, čo toho právnika k tomu viedlo, avšak matka nemala chuť viesť druhý súdny spor... Podstatou je, že matka reálne poisťovniam dlhovala ani nie 100 000 SKK a bratislavská firma jej na faktúrach dlhovala cca 300 000 SKK. Čiže ako vidíte, matka sa snažila, platila, čo to išlo, mnohokrát radšej zaplatila ženám výplaty a jej neostalo doslova ani na chlieb. No a teraz? Matka má dlžoby v celkovej výške cca 100 000 EUR a bratislavská sro je fuč. Avšak jej majiteľ si ďalej podniká v ďalších sro-čkách... Trestne bezúhonný vážený občan mesta bratislava pán P. K.
účtovník 007
28.03.13,10:25
Každá z možností, že dedičstvo neprevezme, alebo urobí kroky k jeho prevodu, sú obchádzaním zákonov. Nikto znej nerobí s... Ona má proste zákaz nakladať so svojím majetkom. V príkaze na začatie exekúcie je uvedené, aký je to majetok. Či to musí oznámiť exekútorovi to neviem, ale exekútori sa dostanú do väčšiny registrov a na požiadanie im údaju budú poskytnuté. Dobré je, že dlhy sa snaží splácať. Lebo ak by ich aj nesplácala, tak pri začatí vyplácania dôchodku ju dobehnú a časť dôchodku jej bude priamo SP posielať na účet exekútora. Chápem Tvoje rozhorčenie, ale tu cesty niet. Prežila som to na vlastnej koži. FO podnikateľ je najnebezpečnejší spôsob podnikania, čo sa týka ručenia za dlhy.