ecc
27.03.13,23:56
Ahoj,

pred par dnami som si zalozil s.r.o. Akurat sa chystam prihlasit si sukromny automobil na podnikanie. Nechcem ho prepisovat na firmu ani nic, pretoze by som musel menit SPZ na aute, kedze sidlo firmy mam na vikendovej chalupe na opacnom konci Slovenska.

Zaujimalo by ma ako je to s pracovnymi cestami, konkretne mi ide o to, ze podnikam z domu, teda z adresy trvaleho bydliska, ale sidlo firmy je 200km odo mna. Mozem teda do knihy jazd pisat ako pracovne cesty tie, ktore su z mojho domu za klientom, teda napriklad 50km odo mna, 40km odo mna, ale aj 300km odo mna? Nebude vadit, ze je to z adresy trvaleho bydliska a nie zo sidla firmy?

Pozeral som aj zakony a clanky, niekde som sa docital o tom, ze miesto trvaleho bydliska musi byt oznacene ako prevadzka, ak som tomu dobre pochopil alebo to bol iny pripad?

Dakujem za odpoved.
Melnick
28.03.13,01:36
Poznatok overený pred niekoľkými rokmi - služobná cesta nesmela začínať z miesta bydliska.
Opravte ma, ak bola nejaká zmena.
kubkokubko
28.03.13,02:58
Mozno je to spravne uctovne ale logicky nelogicke. Potom podnikatel, ktorý má sídlo firmy v mieste trvaleho bydliskaa a chodí napríklad murovat na stavby, alebo za klientmi aj napríklad z Trnavy do Topolčian, vobec nemá nárok na kupu sluzobneho auta, pretoze by ho pri ceste do Topolčian nevyuzíval na podnikanie (preprava náradia a materiálu, alebo len samého seba) ale na cestu do práce. Ved podla mna je to iste ak niekto byvajúci v Trnave ma sidlo firmy niekde v budove v Trnave (tam parkuje auto, lebo ma aj sukromne, alebo si vyúčtuje cestu z domu do práce ako použitie služobného auta na súkromné účely) a ide z domu do firmy súkromným (to je cesta do práce) a z firmy v Trnavendo Topolčian, to uz má služobnú cestu, nie? No a u toho podnikatela, ktorý má sídlo firmy totožné s trvalým bydliskom, sa vynecháva tých 2-4 km po Trnave. Nebolo by to logicky obhajitelné takto?
ecc
28.03.13,12:52
Napisali ste to zaujimavo, ale neriesi to odpoved na moju otazku. Mam teda do knihy jazd pisat len tie jazdy, ktore su zo sidla spolocnosti a nie z trvaleho bydliska, kedze fakticky podnikam z miesta trvaleho bydliska, firma je pisana kvoli uradom 200km odo mna.

Toto som nasiel na stranke pp.sk:
Pojem pracovná cesta podnikateľa v žiadnom zákone špecifikovaný nie je. Pracovnou cestou podnikateľa po vecnej stránke rozumieme skutočnosť, že podnikateľ uskutoční cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho miesto pravidelného vykonávania činnosti. Miestom pravidelného vykonávania činnosti môže byť miesto podnikania uvedené v živnostenskom liste, koncesnej listine alebo inom oprávnení na výkon činnosti, miesto, v ktorom je zriadená prevádzkareň, kancelária, predajňa a pod. V prípadoch, keď vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti nie je možné vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, za miesto pravidelného vykonávania činnosti možno považovať miesto podnikania stanovené miestom trvalého pobytu. V prípade, že fyzická osoba má v živnostenskom liste alebo inom oprávnení na vykonávanie činnosti ako miesto podnikania uvedený trvalý pobyt, ale činnosť vykonáva v prevádzke, ktorej sídlo nie je totožné s miestom trvalého pobytu, potom za miesto pravidelného vykonávania činnosti považujeme miesto, v ktorom je zriadená prevádzka.

Co je miesto pravidelneho vykonavania cinnosti, je to papierova adresa firmy alebo moje trvale bydlisko odkial pracujem??? Alebo si mam v mieste trvaleho bydliska spravit kancelariu formou, ze si dam na dom postovu schranku, jednu miestnost oznacim ako kancelariou firmy a tym padom sa stava miesto pravidelneho vykonavania cinnosti moja kancelaria na trvalom bydlisku?