kristina11
28.03.13,14:48
Dobrý deň,
nájde sa dobrá duša, ktorá mi poradí, ako sa účtuje v JÚ Money S3 autoúver? Volala som na hotline, ale nevedeli mi poradiť.
SZČO neplatca DPH obstaral auto na autoúver.
V knihe došlých faktúr mám zaevidovanú fa od dodávateľa za auto vo výške 19000EUR. Fa bola čiastočne uhradená vo výške 2000EUR. Peňažný denník 2000 EUR úbytok peňazí v banke + výdavky na obstaranie majetku. K úhrade ostalo 17000.
V knihe záväzkov mám zaevidovaný splátkový kalendár na autokredit istina 17000 + poistné 1500.
Akým spôsobom mám zlikvidovať záväzok 17000 v knihe došlých faktúr?
Je správne, že v peňažnom denníku je výdavok na obstaranie majetku len 2000EUR, keď auto má hodnotu 19000?
Ďakujem vopred za odpovede.
kristina11
29.03.13,13:32
posúvam si...
Indeed
02.04.13,11:08
to je na tom mätuce,že oni vystavia fakturu na celú sumu,pričom sa zaplatila len časť /akontácia/ a zvyšok sa bude splácať

treba nejako novelizovať zákon aby nebolo možné vydávať faktúry na prebiehajúce,či dokonca neuhradené transakcie
promont maja
03.04.13,05:09
... faktúru vo výške 17000 eur ( t. j. istina) si predsa "uhradila" tým, že si zúčtovala istinu v splátkovom kalendári ( v jednoduchom účtovníctve) ... osobne by som si úhradu tejto faktúry "zlikvidovala" prostredníctvom interného dokladu ( bez zaúčtovania v peňažnom denníku), pretože úhrada = istina v splátkovom kalendári ... v salde ti takto už nebude "svietiť" ... ten MONEY S3, aj keď táto spoločnosť spolupracuje ( vraj) s Microsoftom, nie je, podľa môjho názoru, taký, aký by potreboval byť ...

... a čo sa týka majetku, ten zaradíš obvyklým spôsobom a odpisuješ mesačne ...