dagy27
28.03.13,19:49
30.3.2013 mi skonci vyplacanie rodicovskeho prispevku na dceru, ktora dovrsi tri roky a zaroven mi konci rodicovska dovolenka. Budem mat narok na podporu v nezamestnanosti od 2.4.2013? Pracovna zmluva na dobu urcitu mi skoncila 30.6.2010 (na matersku dovolenku som nastupila 15.2.2010).

Mam pripadne narok na nejaku inu davku ak nie na podporu v nezamestnanosti?

Teraz som tehotna a termin porodu mam stanoveny na september 2013. Mala by som po narodeni dietata dostat rodicovsky prispevok... bude v rovnakej vyske v akej som ho poberala doteraz alebo v inej vyske?

Dakujem za odpoved.

D.
veronikasad
28.03.13,18:54
Bohužial, nebudš mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Poistenie v nezamestnanosti počas RD trvá len v prípade, ak trvá pracovný pomer - čo nie je tvoj prípad. Nesplňaš podmienku 730 dní poist. v nezam. v posledných troch rokoch.

Na RP ti vznikne nárok od mesiaca v ktorom sa druhé dieťa narodí. Bude v rovnakej výške ako si ho poberala od januára 2013.

Či ti vznikne nárok na dávku v hmotnej núdzi závisí od príjmu všetkých spoločne posudzovaných osôb.
dagy27
04.04.13,12:54
Este by som sa rada spytala... ma pre mna nejaky vyznam zahlasit sa na Urad prace ako nezamestnana, ked narok na podporu v nezamestnanosti nemam? Rodicovska dovolenka mi skoncila, dcera nastupi do skolky 2.9.2013, pracu nemam a v 9/2013 ma caka druhy porod... mam info, ze do veku 6 rokov dietata som nemocensky aj dochodkovo poistena. Je to pravda? Nemusim sa obavat, ze nejake obdobie nebudem mat vykryte co sa tyka vyplaty dochodku?

Vedeli by ste mi napisat aku mesacnu sumu som si mala pocas 730 dni poist. v nezamest. platit, aby som teraz mala narok na podporu v nezamestnanosti a aku podporu by som teraz mohla poberat - napr. minimalnu podporu?

Dakujem.
brčko
04.04.13,14:03
Ak si si po prvom pôrode podala "sama" prihlášku na soc.poistovnu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak si stále dôch.poistená štátom a to aj v prípade, že dieťa začne chodiť do škôlky. Trvá ti ale len dôch.poistenie, nie nemocneské poistenie (preto nemáš nárok na nemocneské a materské, lebo z nem.poistenia sa to platí).

Ale asi si myslela zdr.poistenie (na lieky, lekárov, nemocnice). To si si predpokladám tiež sama po ukončení prac.pomeru vybavovala, s dokladom o poberaní materského, neskôr rodičovského príspevku. Ak do pôrodu bude dieťa v škôlke na max. 4hod. denne, tak sa nemusíš evidovať na UP, lebo môžeš byť zdr.poistená štátom ako osoba osobne celodenne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, k čomu podpíšeš prehlásenie na zdr.poistovni predpokladám. Ak by chodilo do škôlky na viac ako 4hod, tak podmienky nesplnaš a za obdobie kedy navštevuje škôlku dlhšie by si to mala nahlásiť do zd.rpoistovne a platiť si sama zdr.poistenie (ak nebudeš evidovaná). Odo dna pôrodu budeš považovaná za poberatela rodič.príspevku a z toho titulu môžeš byť zdr.poistená ako poberatel RP (čo zase treba zdokladovať na zddr.poistovnu, ked ti uznajú nárok na RP, zájdi si po potvrdenie).

potom nezabudni zájsť aj na soc.poistovnu s kopiou rodného listu novonarodeného dieťaťa a prehlás riadnu starostlivost o staršie dieťa na mladšie. Asi budeš vypisovať odhlášku a novú prihlášku + prehlásenie o riadnej starostlivosti.
zumi
06.04.13,11:48
Dobry den, Som v takejto situacii: Moj pracovny pomer trva od 1.4.2003. Od 22.6.2010 som bola na MD do 14.2.2011. Potom nasledne na RD, ktora by mala trvat do 8/2013. Momentalne som opat tehotna s nastupom na dalsiu MD 15.7.2013. ALE - So svojim zamestnavatelom som sa dohodla o ukonceni PP dohodou k 5.4.2013 z dovodu nadbytocnosti. Preto som dna 2.4.2013 nastupila na 4 dni do prace do 5.4.2013, aby sa mi na chvilu obnovilo nemocenske poistenie v 8 mes.ochrannej lehote, kedze koncim PP dohodou a tak nasledne mala narok na matersku davku.v juli 2013. Narok budem mat na maximalnu matersku.
Co sa tyka dochodkoveho poist. Viem, ze som sa musela odhlasit z dochodkoveho poistenia, lebo do nastupu do prace som bola poistencom statu. Potom po skonceni PP by som sa opat mala ist prihlasit na doch.poist. ako poistenec statu.
Neviem ako mam postupovat voci zdrav.poistovni. Poradite mi?
A dalej. Dolezita je rada pre mna ako postupovar po ukonceni PP. Lekarka mi odporucala, ze ma po ukonceni PP vypise na PN do nastupu na MD (15/7/2013), ale najprv, aby som sa isla nahlasit na NUP 2-3dni a potom na PN v ochrannej lehote 7 dni od ukoncenia PP, z dovodu, aby som nestratila narok na davku v nezamestnanosti po skonceni MD, co bude niekedy v prvej polovici marca 2014. Mam otazky:
1. Bude tento postupu {PN do nastupu na MD a po MD nezamestnana) pre mna vyhodny aj z financneho hladiska?
2.Potom ci budem moct chodit von, ked budem na PN?
3.Vznikne mi narok na podporu v nezam. aj teraz, ak sa nahlasim na NUP 8.4.2013 resp. ci vznikne aj v mar.2014 po MD a z akeho vymeriavacieho zakladu by sa pocitala podpora v nezamestnanosti v oboch pripadoch?
4.Doteraz som poberala rod.prispevok a 2.4.2013 som nastupila do prace. Budem mat narok na RD aj za april 2013? Prestane mi plynut dalej RP, kedze som nastupila do prace, alebo musim ist tuto skutocnost nahlasit na NUP ja osobne?
5. Ked by bola pre mna financne vyhodnejsia davka nezamest. pri nahlaseni na NUP 8.4.2013 resp. v marci 2014 ako RP, mohla by som prepisat poberanie RP na manzela, ktory je zamestnany?
Dakujem velmi pekne za pomoc a prajem pekny den