K.A.T.K.A
07.03.06,14:06
A mám tu ešte opačný problém.....
Evidujeme jeden nezaplatený záväzok asi 300 sk na jednu firmu pre ktorú manžel pracoval kedysi.... Je to už asi 3 roky staré.... Nechce im to zaplatiť, pretože posledný mesiac pre nich pracoval zadarmo, tak že nemajú nárok
Dá sa to nejak vyhodiť z účtovníctva?
Beba
07.03.06,13:10
Pokiaľ vie, že platbu nebudú vymáhať, môže to zaúčtovať do výnosov. Predpokladám, že tak malú sumu a po takej dobe to môže kľudne urobiť.
K.A.T.K.A
07.03.06,13:11
ako to zapísať v peňažnom denníku?
Beba
07.03.06,13:11
Pokiaľ vie, že platbu nebudú vymáhať, môže to zaúčtovať do výnosov. Predpokladám, že tak malú sumu a po takej dobe to môže kľudne urobiť.Sorry, neuvedomila som si, že som v jednoduchom - dá to pri ZUO do ostatných príjmov
K.A.T.K.A
07.03.06,19:46
a ako to zapísať v peňažnom denníku????
Mám na mysli text.... popis
dara
08.03.06,07:48
Dobre tomu nerozumiem, jedná sa o nezaplatený záväzok alebo pohľadávku?
Zita5
08.03.06,07:52
Dobre tomu nerozumiem, jedná sa o nezaplatený záväzok alebo pohľadávku?


Dara správna pripomienka , si zlatíčko , idem to pozrieť , však tu sa jedná o záväzok , ale hore ma poplietli tie výnosy ....;)
dara
08.03.06,07:59
Ahoj Zitka, však práve, ja už na to kukám a hovorím, si, že už nič neviem, lebo samé novinky čítam.....
Zita5
08.03.06,10:03
A mám tu ešte opačný problém.....
Evidujeme jeden nezaplatený záväzok asi 300 sk na jednu firmu pre ktorú manžel pracoval kedysi.... Je to už asi 3 roky staré.... Nechce im to zaplatiť, pretože posledný mesiac pre nich pracoval zadarmo, tak že nemajú nárok
Dá sa to nejak vyhodiť z účtovníctva?


Nezaplatený záväzok z účtovníctva v žiadnom prípade nemôžeš vyhodiť , ja sa čudujem , že za 300 Sk si robíte starosti . Treba to zaplatiť a hotovo , budeš to stále vykazovať ako nezaplatený záväzok .
Zita5
08.03.06,10:05
Pokiaľ vie, že platbu nebudú vymáhať, môže to zaúčtovať do výnosov. Predpokladám, že tak malú sumu a po takej dobe to môže kľudne urobiť.


Neviem a nerozumiem , čo má nezaplatený zváväzok spoločný s výnosom .:eek: Vysvetli mi prosím .

Neviem je to malá suma na vymáhanie , väčšie poplatky by boli za súdne trovy , to sa ani neoplatí vymáhať .
K.A.T.K.A
08.03.06,12:24
Zitka, tu sa jedná o princíp.... manžel mu to nechce zaplatiť, lebo potom by mal dotyčný pocit že si môže robiť čo chce s ním
On mu nezaplatil asi 14 tisíc.... a to je rozdiel
Ešte občas pre neho čosi robí, chce ho aj naspäť,
Jednoducho nezaplatí a hotovo
K.A.T.K.A
08.03.06,12:25
Takt o nechať v tých záväzkoch? Alebo čo s tým?
evina
08.03.06,12:32
Takt o nechať v tých záväzkoch? Alebo čo s tým?

Prvá možnosť: nechať to v záväzkoch a hotovo.
Druhá možnosť: Ak Ťa to v tých záväzkoch znervózňuje lebo vieš, že to nikdy nezaplatíte riešila by som to v rámci uzávierkových operácií /ide o zanedbateľnú sumu/. Neviem ako to tebe soft dovolí, ale mne to dovolí odpísať cez tzv. fiktívny účet /teda nejde o pohyb peňažných prostriedkov/ a dala by som to ako pripočitateľnú položku k DZ.
K.A.T.K.A
08.03.06,12:36
Používame Alfu....
To cez tie interné doklady v peňažnom denníku?
Alebo ako? Nerozumiem....

Alebo to nechať radšej v tých záväzkoch trčať? Neviem, mám dilemu.
dara
08.03.06,12:37
K.A.T.K.A. mám v tvojich príspevkoch chaos. Ale podľa toho čo píšeš sa jedná o pohľadávku - Vašu a pre druhú stranu je to záväzok. Takže pokiaľ Vám pohľadávku nezaplatil tak budete viesť v evidencii ako nezaplatenú. Ale existuje určite niaké usmernenie už som sa na to pýtala akým spôsobom a za akých podmienok sa dá odpísať nezaplatená pohľadávka.
dara
08.03.06,12:38
Evina prečo pripočitateľnú ? Keď je to môj záväzok a v podstate nesplatený?
evina
08.03.06,12:39
Používame Alfu....
To cez tie interné doklady v peňažnom denníku?
Alebo ako? Nerozumiem....

Alebo to nechať radšej v tých záväzkoch trčať? Neviem, mám dilemu.

Nepoužívam Alfu, to Ti bohužiaľ neporadím, ale áno urobila by som to cez interný doklad.
evina
08.03.06,12:41
Evina prečo pripočitateľnú ? Keď je to môj záväzok a v podstate nesplatený?
Chce ten záväzok odpísať /ale nezaplatiť/, čiže dám to do
výdavkov ID cez ten fiktívny účet, ale nemám nárok z hľadiska daňového /nebol zaplatený/, tak to musím pripočítať k DZ. Z hľadiska daňového je to vlastne jej "príjem" lebo mala zaplatiť a nezplatila.
dara
08.03.06,12:41
Cez ALFU sa takáto operácia dá urobiť formou interného dokladu.
dara
08.03.06,12:42
Ja by som to skôr zaúčtovala cez ID ale ako nedaňový príjem. NIE?
K.A.T.K.A
08.03.06,12:43
Je to náš záväzok, ktorý nikdy nezaplatíme....
evina
08.03.06,12:53
Ja by som to skôr zaúčtovala cez ID ale ako nedaňový príjem. NIE?

Ja by som to riešila ako píšem v príspevku 13..
Ak by sa to účtovalo ako príjem, čo uvádzaš Ty, tak podľa mňa rozhodne daňový. Odpisuje takýmto spôsobom /nie celkom čistým, ale ide o nepatrnú sumu// záväzok, t.j. ako keby mala o túto neuhradenú sumu vyšší príjem.
dara
08.03.06,12:58
No neviem, je na to niaký predpis?
evina
08.03.06,13:12
No neviem, je na to niaký predpis?
Neviem aký prepis máš na mysli /a neviem podľa akého predpisu Ty navrhuješ nedaňový odpis?/. To, že chce odpísať záväzok bez úhrady nie je vlastne 100% súlade so žiadnym predpisom. Takýto postup som jej navrhla preto, že ide skkutočne o nepatrnú sumu a keď vie, že to nikdy nezaplatí, aby jej to tam neviselo.
Podľa Tvjho nedaňového odpisu by som sa predsa elegantne mohla zbaviť aj iných záväzkov, a to nie je predsa možné.
Do DZ by som to dala s prihliadnutím na to, čo som povedala vyššie a hlavne aj preto, že je to nie celkom košér odpis, tak aby neboli zbytočné problémy s DÚ. Myslím si, že v prípade 300 SK je aj zbytočné o tom ďalej uvažovať ...
dara
08.03.06,13:35
No moja milá, ja s tým skúsenosti nemám, ale myslím, že na každú oblasť by mal existovať predpis. Tak ako aj na odpis pohľadávok určite niečo také existuje. Takže by som si skôr toto naštudovala a pak by som niečo také riešila. Aj napr. z toho dôvodu, že kedy sa záväzok považuje za premlčaný atď.
evina
08.03.06,14:04
No moja milá, ja s tým skúsenosti nemám, ale myslím, že na každú oblasť by mal existovať predpis. Tak ako aj na odpis pohľadávok určite niečo také existuje. Takže by som si skôr toto naštudovala a pak by som niečo také riešila. Aj napr. z toho dôvodu, že kedy sa záväzok považuje za premlčaný atď.


Teraz sa cítim ako keď ma vyhreší mama - No moja milá...
Ja som sa tvrdením, neviem, aký predpis by si chcela nesnažila zaviesť konfliktné riešenie problému /ak Ti to tak vyznelo prepáč/, ale chcela som tým povedať, že ani všetky paragrafy všetkých zákonoch nemôžu dať presné odpovede na všetky problémy, lebo sa ani dopredu nedajú predvídať.
Neuhradený záväzok vymáha dodávateľ a môže vymáhanie dohnať až pred súd a vlastne rozhodnutie súdu bude smerodajné aj v prípade riešenia tohto záväzku v účtovníctve.....
V prípade problému zadávateľa som sa ja snažila odpovedať najmä s prihliadnutím na zákon o účtovníctve a zákon o DzP do tej miery ako sa to dá, lebo je naozaj zbytočné ťahať 300 SK za sebou, keď viem, že sa na veci nič nezmení.
O.I. je to najmä s prihliadnutím na § 2 zákona o účtovníctve:

b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,
dara
08.03.06,14:06
Nie nie Evina, vôbec to tak nebolo myslené ale pekne, vieš ako moja milá alebo milučká :)
evina
08.03.06,14:15
Nie nie Evina, vôbec to tak nebolo myslené ale pekne, vieš ako moja milá alebo milučká :)

O.K.:) .
ayya
05.05.06,17:26
Kočenky, ved ma nemylte: ak dobre citam, tak sa to tykalo jednoducheho uctovnictva, ...
a teda je to zaevidovane iba v knihe zavazkov a pohladavok,
a teda to nebolo uplatnene vo vydavkoch
a teda mi to v minulosti neznizilo danovy zaklad
a teda sa to nemusi pripocitat do vynosov kvoli zvyseniu dani ....
a teda ja by som to asi vyradila z knihy zavazkov a uplne pre istotu by som fakturu strcila do spodneho suplika a na nu napisala poznamku, ze je to neuznany zavazok, omylom bol zapisany v knihe zavazkov a nebol uplatneny v danovych vydavkoch... v tom zakone sa predsa hovori o zavazkoch, pri ktorych sa predpoklada uhrada a vy ju nepredpokladate. Ale nezabudnite aj na to, ze podnikatel (fyzicka osoba) ruci za svoje podnikanie celym svojim majetkom, takze keby sa dodavatel rozhodol vas ponahanat cez sudy kvoli uhrade, tak aj kanafasy, co mate doma, by vam mohli predat
:D :D :D

ci nie?
teraz je uz asi po funuse, ale pre buducnost ...;)
ayya
06.05.06,18:59
Vcera som si precitala celu temu a "usilovne a okamzite" som si problem zovseobecnila. Podobne ako sa to stalo mne, sa to moze stat aj viacerym. (to sa navyhovaram, ved moze, no nie? :p)

Preto by som chcela este doplnit par viet lebo nechcem, aby moja odpoved bola vnimana ako porusenie 14. bodu etikety porady. Vychadzala som z toho, ze v uctovnictve je mozne predpisanym sposobom vykonavat opravy. No a prave tie dve slova "predpisanym sposobom" som asi celkom nevzala do uvahy. :o
Ak by sa mi prihodilo, ze by som omylom zaevidovala do knihy zavazkov fakturu, ktora do uctovnictva nepatri (napr. rekonstruujeme byt a tak sa mi stavebna firma paci, ze si u nej objednam aj rekonstrukciu skladu a zamenim obe faktury, neskoro si vsimnem, ze som omylom zaevidovala nespravnu fakturu) ... v takom pripade samozrejme zapis nespravnej faktury bud vymazem, alebo vystornujem a k danovemu zakladu nic nepripocitavam. Bola by to prilis draha skusenost (aby mi tam nespravna faktura "netrcala") zbavit sa jej jedine takym sposobom, ze by som si ju pripocitala k danovemu zakladu.

Preto doplnujem: treba zvazit, preco sa predmetna faktura do uctovnictva dostala. Ci fakturovana sluzba alebo tovar bola prijata alebo nie. Ci je to sluzba alebo tovar, ktore do uctovnictva patrili, pripadne ci nepatrili.
V konkretnom pripade, ak (pravdepodobne) bola faktura opodstatnena a ide malicku sumu (v daniach je to cca 60 korun) asi by som aj ja problem nakoniec riesila rovnako, ako radili kočenky vyssie odo mna.
:)
na zaver zacitujem moju babicku: "rychla robota dobra nebyva" :rolleyes: