boogie111
29.03.13,10:07
potreboval by som poradiť, či som správne pochopil počítanie dane z príjmu pri paušalných výdavkoch:

napr: za rok 2013 som mal príjmy 10 000€, uplatňoval by som si paušálne výdavky 40% ( 4000€), ďalej by som si odpočítal odvody do zdrav a soc za rok 2013 dajme tomu že cca 2000€ vyšlo by mi 10 000 - 4 000 - 2000 = 4000 z týchto 4 000 by som si odpočítal ešte nezdanitelnú časť tých cca 3700€ = 300€ z týchto peňazí by som vypočítal 19% a odviedol štátu?

Ak mám niekde chybu alebo som úplne mimo tak keby mi to niekto tak polopate vysvetlil :)
Mila123
29.03.13,09:09
rok je nesprávny......
inak dobre, nčzd je 3644,74 €
boogie111
29.03.13,09:16
ako myslíš ten rok v tom názornom príklade?
veronikasad
29.03.13,09:19
ako myslíš ten rok v tom názornom príklade?
Pýtaš sa na rok 2013 ? Výška paušálnych výdavkov je obmedzená sumou 420€ mesačne (pri príjmoch ktoré uvádzaš ju neprekročíš). Spôsob výpočtu si pochopil, treba len dosadiť NČZD platnú pre rok 2013.
Indeed
29.03.13,09:37
Potencialne NEBEZPEČNÁ TEMA, kde sa neskusení možu niečo naučiť...

Ak si každý živnostník bude robiť DP sám, ubudne hlúpych "paušalistov" z ktorých vy učtovníci,tak radi "zdierate kožu"
boogie111
29.03.13,09:37
ešte by som sa ťa cchel opýtať čí výšku paušálných výdavkov si môžem určiť sám akú chcem len aby neprekročila tých 420€ mesačne čiže keby mám mesačné príjmy po celý rok napr 700€ aj vtedy si môžem odpočítavať tých 420€ mesačne alebo môžem iba max 40% z príjmov za rok ale iba v prípade že sume neprektočí sumu 12x420?
Indeed
29.03.13,09:44
vyška paušálnych vydavkov JE URČENÁ : 40%

pre rok 2012 : 40% z akejkoľvek sumy ,teda akakoĺvek čiastka čo výjde ako výpočet 0,4 x dosiahnutý OBRAT,

pre rok 2013 je čiastka paušálnych výdavkov OBMEDZENÁ na max 5040 € ,

z ostatnej sumy treba odpočítať NZD čiastku a zvyšok vynasobiť x 0,19 vyjde daňová povinnosť /DAŇ/
ivustek
29.03.13,09:47
v r.2013 budeš rátať pauš.výdavky 40 percent z tvojich príjmov - teda nie že automaticky 420 € na mesiac , tada ak máš menší príjem - aj pauš. výdavky budú menej. Ale je určená maximálna výška pauš. výdavkov za rok a to 12x420€ za rok.
veronikasad
29.03.13,09:48
ešte by som sa ťa cchel opýtať čí výšku paušálných výdavkov si môžem určiť sám akú chcem len aby neprekročila tých 420€ mesačne čiže keby mám mesačné príjmy po celý rok napr 700€ aj vtedy si môžem odpočítavať tých 420€ mesačne alebo môžem iba max 40% z príjmov za rok ale iba v prípade že sume neprektočí sumu 12x420?
Nie, takto to nefunguje. Paušálne výdavky sú 40 % z príjmu, max. 420€ mesačne. max. hranica platí pri vyššom príjme - ak 40 % je viac ako 420€.
Indeed
29.03.13,09:50
nezahmlievaj ! je to tak ako som napisal ja.
a_je_to
29.03.13,10:47
Potencialne NEBEZPEČNÁ TEMA, kde sa neskusení možu niečo naučiť...

Ak si každý živnostník bude robiť DP sám, ubudne hlúpych "paušalistov" z ktorých vy učtovníci,tak radi "zdierate kožu"

Téma nie je až taká nebezpečná, ako tento hlúpy názor, ak sa ponechá bez odozvy. Tým nechcem povedať, že taký názor tu nemožno napísať. Preto si nedovolím pod príspevok dať neužitočné. Môžeš napísať, ale musíš zdržať reakciu opačnej strany. Lekára, tlmočníka, ale aj poisťovacieho agenta, či armovača, ktorý si nútene musí vybaviť živnosť, aby mohol hynúť pod diaľničnými mostami ... nemôžeš nazvať hlúpym paušalistom. Ak nevie naspamäť ani svoje rodné číslo a dá si urobiť priznanie. Je odborníkom v tom svojom a nemá čas riadiť sa zásadou "urob si všetko sám". Také priznanie ja robím "za dvacku" doma. Ak niekto má účtovnú kanceláriu v strede okresného mesta, zamestnáva niekoho a robí to za 30-40, tak je to tiež ok. Čo myslíš, koľko stojí dvojhodinová robota účtovníka, ktorý preverí ročné uplatňované príjmy, vypíše na eDAne priznanie, niekoľkokrát telefonuje, udržuje v chode svoju IT techniku, atď ? Zorientuj sa aspoň potom, čo si vyprodukoval túto perlu uvažovania. Celá porada je vlastne nebezpečnou témou, kde sa mnoho ľudí snaží radiť, aby robili proti sebe a aby ubúdalo tých hlúpejších. Vieme o tom a napriek tomu radíme, alebo študujeme, čo ešte nevieme.
Indeed
29.03.13,11:33
Ja zdržím reakciu opačnej strany v pohode, o to sa netreba báť....

Som rád ,že sa tu objavil skutočne pravdivý názor od účtovníka /-čky/,

lebo ked som ja písal pred časom do jednej témy,že za DP ktoré pozostáva zo zaučtovania 11 faktur a 12 bankových výpisov

je primeraná cena zobrať 20 eur,tak mi všetci unisono vynadali a znosili ma pod čiernu zem,
že ten,čo zobere za vypracovanie DP 20 eur,nie je učtovník

že ma naklady atd,atd

preto moja zmienka o "hlupych paušalistoch"

ja nikoho neznevažujem,len dávam na pranier "nenapapanosť" niektorých tiežučtovníkov,

to je celé , ja nie som učtovnik, ale ak je to čistý prípad /paušalista činný 365 dni v roku,nebol sučasne zamestnaný,neuplatńuje si nejaké úĺavy na deti ap.
a sú k dispozíci výpisy resp.potvrdenia od SP a ZP o sumach zaplatených do fondov/

tak viem také DP vypracovať aj ja.

A určite by som za vyrátanie a vytlačenie takého DP nezobral 70 eur, ako to radili niektorí v spomínanej téme
"pošuškajte..." , či tak nejak sa volala
Zita5
29.03.13,14:13
Ja zdržím reakciu opačnej strany v pohode, o to sa netreba báť....

Som rád ,že sa tu objavil skutočne pravdivý názor od účtovníka /-čky/,

lebo ked som ja písal pred časom do jednej témy,že za DP ktoré pozostáva zo zaučtovania 11 faktur a 12 bankových výpisov

je primeraná cena zobrať 20 eur,tak mi všetci unisono vynadali a znosili ma pod čiernu zem,
že ten,čo zobere za vypracovanie DP 20 eur,nie je učtovník

že ma naklady atd,atd

preto moja zmienka o "hlupych paušalistoch"

ja nikoho neznevažujem,len dávam na pranier "nenapapanosť" niektorých tiežučtovníkov,

to je celé , ja nie som učtovnik, ale ak je to čistý prípad /paušalista činný 365 dni v roku,nebol sučasne zamestnaný,neuplatńuje si nejaké úĺavy na deti ap.
a sú k dispozíci výpisy resp.potvrdenia od SP a ZP o sumach zaplatených do fondov/

tak viem také DP vypracovať aj ja.

A určite by som za vyrátanie a vytlačenie takého DP nezobral 70 eur, ako to radili niektorí v spomínanej téme
"pošuškajte..." , či tak nejak sa volala

To neznamená ak sa uplatnia paušálne výdavky §6 odst.10 , že je to len o vypočítaní základu dane a vypočítaní dane z príjmov.Ale tu ide aj o to, že nie každý si prinesie doklady v poriadku a veľa krát ani nevie čo mu vyjde výhodnejšie .Veľa krát účtovník aj musí zisťovať napr. výpočtami čo je vhodnejšie uplatniť, či preukázateľné výdavky alebo paušálne výdavky .
Ak sa zastavím pri paušálnych výdavkoch , tak treba zaevidovať všetky odoslané faktúry, treba do evidencie vpísať dátum úhrady faktúr , treba zostaviť takú evidenciu , aby bola v súlade s §6 odst.10 - kde je potrebná evidencia príjmov v časovom slede , evidencia pohľadávok a ak treba aj evidencia zásob, tak možno aj k tej je niečo potrebné spraviť .
Takže nie je to celé len o výpočte 1000x40% + odvody do ZP a SP .

Prečo teda dávať na pranier "nenapanosť " ......prečo účtovník by to mal robiť za 10 euro .....ja si svoju prácu ohodnotím a aj veľa krát prižmúrim oko .Ja sa vôbec nehanbím za to čo som vyššie vypísala vziať napr. 40 eur - až 50 eur včetne DPH .A bolo to 12 faktúr a 24 dokladov o zaplatení poistného .A to si o sebe vôbec nemyslím , že som nenapapaná účtovníčka .Cena sa povie vždy vopred, a ak sa niekomu nebude páčiť , tak má možnosť sa obrátiť na niekoho iného .A ak to DP posúdim za 20 euro , tak bude 20euro .Vždy zvažujem a posúdim.

Jeden kuriózny prípad, ale aj na zamyslenie ....minule som robila A-čkové DP ......prišla za mnou podala mi Potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti v euroobale a chcela DP A .....a zároveň pri potvrdení bolo 10 euro .......len som sa pousmiala a myslela som si svoje ......jednoducho si stanovili cenu podľa údajnej " daňováčky "(neviem kto to bol,ale mali na mysli pracovníčku DU ) ktorá im to v minulosti robila ...lenže teraz asi už nerobí (to som sa nechtiac dozvedela, pri preberaní DP. Lebo i keď som mala myšlienky všelijaké ....vyrazila som im dych keď som im podala faktúru na 10 euro včetne DPH .Nebola by som toto daňové priznanie robila , keby v tom nemal prsty môj klient , ktorý to doporučil . Kto bol v tomto prípade nenapapaný?

Ďalší prípad paušalistov ......tesár,murár, maliar - natierač ,podlahár , pokladač krytiny .......nemusím ďalej rozpisovať , kto chce si domyslí ....prečo ja mám takéhoto paušalistu ľutovať a robiť mu komplet paušálne výdavky aj s evidenciu pod cenu.

Prečo robíte z účtovníkov zdieračov .....bolo by potrebné , aby sa zamyslel každý sám nad sebou ...ak chcem poukazovať na účtovníka .

Ale beriem Tvoj názor , je to Tvoj a ja som vyjadrila svoj .:)
Zita5
29.03.13,14:34
Mohol by si priložiť link ktorá téma Ťa takto naštvala ? :)
tibor1000
29.03.13,19:20
chcem sa prosim opytat este raz k teme,ci tomu rozumiem spravne-ako je to s uplatnovanim pausalnych vydavkoch v r.2013 ked zivnostnik zarobi napriklad v marci 2013: 2000 eur v aprili 200 eur pausalny vydavok mesacny sa pocita konkretne na kazdy mesiac,teda aj za marec si nemoze uplatnit 40%,ale iba stanoveny mesacny pausal? alebo sa mesacny pausal tyka skor zivnostnikov ktori zacnu resp.prestanu podnikat pocas roka? dakujem
Zita5
29.03.13,19:43
chcem sa prosim opytat este raz k teme,ci tomu rozumiem spravne-ako je to s uplatnovanim pausalnych vydavkoch v r.2013 ked zivnostnik zarobi napriklad v marci 2013: 2000 eur v aprili 200 eur pausalny vydavok mesacny sa pocita konkretne na kazdy mesiac,teda aj za marec si nemoze uplatnit 40%,ale iba stanoveny mesacny pausal? alebo sa mesacny pausal tyka skor zivnostnikov ktori zacnu resp.prestanu podnikat pocas roka? dakujem


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne.

Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti.

Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu.

Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
-----------------------------------------------------------------------------------
Z uvedeného znenia §6. odst.10 vyplýva ....že ten kto bude vykonávať podnikateľskú činnosť celý rok t.j. 12 mesiacov , tak si môže uplatniť 4O% - maximálne za celý rok 5.040 euro .

Živnostník, ktorý začne podnikateľskú činnost v mesiaci jún konkrétne .6.6.2013 ..tak do konca roka počas vykonávania podn.činnosti si môže uplatniť 6 x 420 euro maximálne

Živnostník , ktorý ukončí svoje podnikanie napr. 20.3.2013 , tak paušálne výdavky uplatní len 3x po 420 euro maximálne .

Asi takto to chápem.
tibor1000
29.03.13,19:50
super
dakujem MOC MOC za vysvetlenie :)