Laurinkai
29.03.13,12:32
Ahoj poradaci.

Vie mi prosim niekto poradit, za akych podmienok clovek, ktory vlani pracoval ako zamestnanec v Rakusku, asi 2 mesiace, ma povinnost podat danove priznanie k dani z prijmu v Rakusku za rok 2012? Dakujem za radu.
zanetth
29.03.13,20:36
Ak bol v Rakúsku len zamestnancom a len dva mesiace asi nezarobil viac ako 12000 Eur? V tom prípade nemusí podávať DP. Zamestnancom v Rakúsku sa rovnako ako u nás z výplaty strhávajú preddavky na daň. Môže však požiadať o tzv. ročné zúčtovanie dane a je dosť pravdepodobné, že má nárok na vrátenie dane. Problematika je dosť komplikovaná, ak vieš po nemecky, odporúčam stránku rakúskeho finanzamtu, nájdeš tam všetky info. O vrátenie dane v Rakúsku je možné požiadať až do piatich rokov, tzn. za rok 2012 až do roku 2017.
Laurinkai
30.03.13,13:40
Zanett, dakujem za radu. Ak mi vies este poradit. V SR musim podat DP, lebo ten prijem je vyssi ako, 1822,37€. Ale mam v DP sumy uviest aj do r. 46 a 47-vynate prijmy zo zdrojov v zahranici? Dakujem.
zanetth
30.03.13,14:41
Áno na Slovensku musíš podať DP (typ A, ak si nemala žiadne ďalšie príjmy) a vyjmeš ho tak ako píšeš. Pozri aj sem, http://www.porada.sk/t211621-p2-dp-4-mesiace-prijem-na-svk-v-nemecku-8-mesiacov.html, riešili sme podobné DP, len príjem bol z Nemecka.
Laurinkai
30.03.13,18:43
Zanetth, dakujem ti za spolupracu. Dobre som si to myslela, len este jedna vec mi vrta hlavou. V DP, do celkovych prijmov som nedala trinkgeldpausal. Na vyplatnej paske je uvedeny v samostatnom riadku, ale nie je zahrnuty do hrubeho prijmu a ani odvody z neho neboli pocitane. Tak isto v sumarnom mzdovom liste /rakuskom/ je bruto mzda bez trinkgeldu. Myslis, ze v DP som to teda urobila dobre, ked som trinkgeld nezahrnula do celkoveho prijmu? Ci to uvediem, alebo neuvediem, vysku dane to neovplyvni.Len nech je to spravne v tom DP. Dakujem.
zanetth
30.03.13,19:19
Zanetth, dakujem ti za spolupracu. Dobre som si to myslela, len este jedna vec mi vrta hlavou. V DP, do celkovych prijmov som nedala trinkgeldpausal. Na vyplatnej paske je uvedeny v samostatnom riadku, ale nie je zahrnuty do hrubeho prijmu a ani odvody z neho neboli pocitane. Tak isto v sumarnom mzdovom liste /rakuskom/ je bruto mzda bez trinkgeldu. Myslis, ze v DP som to teda urobila dobre, ked som trinkgeld nezahrnula do celkoveho prijmu? Ci to uvediem, alebo neuvediem, vysku dane to neovplyvni.Len nech je to spravne v tom DP. Dakujem.

Máš to dobre. K DP prikladáš sumárny mzdový list.
Laurinkai
31.03.13,17:07
Velmi pekne ti zanetth dakujem za konzultacie. Som rada, ze som to dobre vyplnila. Clovek uz ma niekedy hokej z tych zakonov.