danica27
29.03.13,19:19
Zdravím,

je tu niekto odborníkom v medzinárodnej preprave osôb? Ak áno, prosím vás, pomôžte mi!

Účtujem dopravcu, ktorý uskutočňuje prepravu osôb-nie pravidelnú. Tieto činnosti vykonáva na území SR ako aj v zahraničí. Je mesačným platiteľom DPH. Za mesiac február má vystavenú faktúru pre slovenskú s.r.o. s tým, že vykonal pre nich službu-prepravu osôb z Trenčín-Viedeň-Trenčín. Viem, že na toto plnenie sa vzťahuje osobodenie podľa § 46 zak.o DPH.
V mesiaci február tiež uskutočnil prepravu osôb pre maďarskú firmu, faktúru je vystavená na maďarskú firmu /trasa Viedeň - Paríž/. Aj na toto plnenie sa vzťahuje osobodenie ale neviem, či je potrebné na túto vykonanú službu podať súhrnný výkaz k DPH alebo je toto plnenie tiež oslobodené celé. A na záver: nakoľko sú tieto prepravy oslobodené, či ja DPH na vstupe musí prepočítavať koeficientom, ale je preprava osôb vylúčená.

Veľmi by som bola vďačná, keby ste ma vedeli usmerniť.
pozdenka
19.04.13,16:09
Ahojte, ja by som potrebovala vyriešiť ten istý problém, ako Danica27. Prosím, vie niekto odpovedať???
zuzanna
03.07.13,08:24
prosim spojte sa aj so mnou ohladne prepravy osob, nikto nevystavuje faktury za prepravu osob??? ozvite sa mi
Kristina27
03.07.13,10:02
Preprava do a zo zahraničia je oslobodená od DPH podľa § 46 zákona o DPH, to máte v poriadku. Uvedené je potrebné uvádzať na vystavenej faktúre. Právo na odpočet DPH z nakúpených tovarov máte /napr. z nákup PHM, oprava a údržba MV, doplnenie mýta .../, pretože § 49 ods. 3 a 4 uvádza, že oslobodené od dane sú tovary a služby podľa § 28 - 42.
zuzanna
08.07.13,09:33
prosim je tu niekto kto vystavuje faktury za prepravu osob
barbie4
19.07.13,10:11
stačí uviesť vo faktúre, že služba je oslobodená podľa § 42 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH, alebo s odstavcom podľa § 42 odst. 2 ?
Kristina27
24.07.13,07:32
Platiteľ postupuje v zmysle § 46 zákona o DPH. Toto uvádzam na faktúrach.
zuzanna
16.10.13,14:41
prosim ako vystavit fa za prepravu osob iba v čr s českou DPH???