dodo1221
29.03.13,20:02
Dobry den
Potreboval by som poradit, na chalupe mame elektriku tahanu do chalupy zo stlpu, zo strechy vychadza zelezna trubka ku ktorej su dotiahnute kable so stlpu, lenze tato trubka odhnila a odpadla, potreboval by som poradit ci to maju na starosti elektrikari alebo si to mam dat do kopy ja sam.

za odpoved vopred dakujem
fetya
29.03.13,23:50
sam si to nevies dat do kopy, budes potrebovat elektrikara, novy pozinkovanu ruru, a na tvojom mieste by som vymenil aj kabel medzi strechou a hodinami. Ja by som dal elektrikarovi spravit pripevnenie novej rury, dat do nej kabel, jednu cast nechat trcat z rury s dostatocnou rezervou, druhy koniec priviest k hodinam, a poziadat eon a odstranenie poruchy, pridu, vymenia - aspon pred dvoma rokmi sme to riesili v jednom kastiely.
tienik
30.03.13,07:25
tak toto je vec co musis riesit na vlastne triko. S tym rozvodaci nic nemaju. Je otazne kde mas pripojkovu skrinku (take 3 velke poistky) Ak su na stlpe, tak je to jednoduchsie - vypne to elektrikar tam a vsetko vymeni. Ale ak je to az na dome, je to horsie, bude sa musiet odstavit verejny rozvod. Kazdopadne, zavolaj si niekoho kto sa tomu venuje a ten na mieste presne zisti co a ako.
vulxy
30.03.13,08:28
nie so si isty ale.... mne tahaly vlani na chalupe elektrarne nove kable od stlpa k tej zeleznej rure na streche,boly by to potiahly az k hodinam ale nebol som tam a nemaly k nim pristup ....no a do telefonu mi povedaly ked sa dobre pametam(fakt nie som si isty) ze vsetko co je pred hodinami je ich starost a za hodinami moja.
fetya
30.03.13,08:37
u nas (NZ) to funguje tak, ze ak je nova pripojka, tak vsetko robi elektrikar, prichista odberne miesto, privedie kabel k stlpu, ked to ide v zemi do pripojkovej skrini, tak to zapaja on, elektrarne len nahodia hodiny a poistky v pripojkovej skrine, ak to ide vzduchom, tak elektrikar pripevni ruru, kabel od rury k hodinam, elektrarne pripoja svojim kablom od stlpu k strechy, a nahodia hodiny. u nich je to rozdielne asi podla kraju, alebo aj mesta
tienik
30.03.13,09:20
to je pomaly rozdiel pri kazdom technikovi, aj toho isteho distributora :-)
Vseobecny pravny stav je taky, ze distribucke patria vedenia a odbocka PO pripojkovu skrinu. Od pripojkovej skrine k elektromeru je to uz sukromny majetok. Tak sito aj samotny elektromerovy rozvadzac, hlavny istic - proste vsetko okrem elektromera - ten je vo vlastnictve distribucky.
No a podla tohoto rozdelenia je aj uplne jasne, kto je za co zodpovedny. Samozrejme, mame kopu starych domov, kde pripojkova skrina je tak 2m nad elektromerovym rozvadzacom, takze tam fakt cely zavesny kabel patri rozvodakom. Na druhej strane, dnes sa uz vsade pozaduje pripojka zemou....takze zas to je inac.
A uplne posledne slovo ma fakt miestny technik, co ma vasu oblast na starosti. Je uplne bezne, ze v zaujme pokoja a neriskovania vypadku urobia aj prace mierne mimo ich povinnosti, lebo vypadok je pruser co sa moze vypomstit na vyplatnej paske.
Takze navrhujem zistit meno toho cloveka, skocit za nim, hodit s nim rozumnu rec o terajsom stave a poprosit o pomoc. Vacsinou, pokial do neho nebudete skakat, vie pomoct minimalne v tom, ze vami kupeny kabel pridu jeho ludia natiahnut z pouzitim plosiny.
Ale fakt zalezi od konkretneho stavu, viac by iste poradil elektrikar - domorodec, ktory na 100% aj toho technika uz dakie tie roky pozna a vie co sa da a neda.
benzoo1
30.03.13,14:12
ahojte, ja len tak od vecy.... ja mam tiez elektriku tahunu vzduchom na nastresak a prave sa chystam ten nastresak zrusit a tahat elektriku zemou,kabel uz mam kupeny len uz treba staci ho zakopat do zeme a potom musim zavolat elektrikara ktory mi to vsetko prepoji ... :D