Stanley73
31.03.13,17:54
Máte niekto skúsenosti so solárnym systémom Aqua Special 100 od maďarskej firmy Grunpower? Riešim ohrev TUV cez letné obdobie. V zime je ohrev zabezpečený plynovým, resp.kotlom na pevné palivo, ale v lete sa mi zdá nehospodárne zapínať plyn na ohrev TUV. Rozmýšľam, že by som si systém zapojil na rozvod vody. Ocením všetky podnety a rady.
Angel207
02.04.13,13:56
Zdravím, ja mám 200l namontovaný 2 sezónu a som max. spokojný, v domácnosti sme 4 dospelí a úplne nám to postačuje, mám ho napojený do existujúceho rozvodu vody a funguje to perfektne, je to jednoduchý netlakový systém takže nejaké náročné úpravy si to nevyžiadalo. Mne to vyhovuje aj vzhľadom na pomer cena-výkon. Ak chceš bližšie info napíš mi na angel207@azet.sk
andiablo
02.04.13,17:27
jeden príspevok a rovno vachválený výrobok od niekoho komu ešte ani registrácia nezaschla
TomasHC
03.04.13,04:52
http://www.waldek.sk/aqua_special_100.html

Darmo že to má trubicový kolektor, keď to má len 100 litrový zásobník a ešte aj na streche = príliš veľké straty ak je chladnejšie. Ale za tú cenu by sa oplatilo kúpiť dva, už len kvôli trubiciam :D
Stanley73
03.04.13,17:19
Super, chcem sa opytat, staci to napojit na existujuci rozvod vody? Vstup na studenu a vystup na teplu vodu, nic ine sa nemusi robit? Mam vodu zo studne tak je nastaveny na 2,5-4 B, bude to stacit?
Angel207
03.04.13,18:45
Pre TomasHC: súhlasím že 100l zásobník nie je moc veľa, ja by som tiež odporučil 200l a na margo umiestnenia na streche = veľké straty by som namietal nakoľko sa jedná o vákuové trubice, takže nejaký únik tepla nehrozí a už vôbec nie ochladenie spôsobené vonkajšou teplotou, pri plochých kolektoroch je to samozrejme iné.

Áno stačí napojiť existujúci prívod vody, ja mám situáciu presne takú istú, tiež mám vodu z vlastnej studne a spomínané tlaky úplne postačujú. Kolektor obsahuje okrem vstupu studenej vody(automatické doplnenie za pomoci plaváku) odvod teplej úžitkovej vody ešte vypúšťací otvor, ktorým sa docieli úplne vyprázdnenie zásobníka pred zimou. Takže ako si písal tak pripojíš len prívod studenej, odvod teplej vody a na posledný vývod umiestníš ventil na vypustenie zvyšku vody.
TomasHC
04.04.13,04:54
Pre TomasHC: súhlasím že 100l zásobník nie je moc veľa, ja by som tiež odporučil 200l a na margo umiestnenia na streche = veľké straty by som namietal nakoľko sa jedná o vákuové trubice, takže nejaký únik tepla nehrozí a už vôbec nie ochladenie spôsobené vonkajšou teplotou, pri plochých kolektoroch je to samozrejme iné.

Ja som písal o zásobníku, nie o kolektore!
bodliak
04.04.13,05:19
200 litrový je len o kliknutie nižšie.
http://www.waldek.sk/aqua_premium_plus_200.html
Stanley73
04.04.13,15:33
Ja som písal o zásobníku, nie o kolektore!
Neviem, ale niekde na webe som nasiel, ze zasobnik je tiez izolovany (PUR). Ale mne to staci, lebo system by bol aktivny iba cez teple dni, teda ked sa nevykuruje. Cez chladnejsie dni ( u nas Zilina vykurovacie obdobie od oktobra do maja) sa voda ohrieva od ustredneho kurenia.
​Ako je to s bezpecnostou, co ak sa voda prehreje?
bodliak
04.04.13,15:37
​Ako je to s bezpecnostou, co ak sa voda prehreje?
Keďže trubice sú len vtlačené do zásobníka a testnenie je obyčajný gumený O-krúžok, pri pretlaku povolí ako prvý a voda bude tiecť na strechu.
Takže čo sa stane ? Nič.

Inak v tom vidím aj najväčšie riziko, tie tesnenia bude treba meniť pravidelne.
Zásobník nie je konštruovaný na žiadny pretlak.
bodliak
04.04.13,15:51
7cm, to do rána vychladne.
Angel207
04.04.13,16:15
Zásobník je netlakový takže žiadny tlak nemôže spôsobiť to aby O-krúžky povolili, systém na na vrchnej časti ventil resp. prepadovú trubku cez ktorú prípadná prehriata vody vytečie a plavák automatický dopustí také isté množstvo studenej vody (vlastná skúsenosť), a zásobník je samozrejme izolovaný PUR o hlúbke 7cm pri 100l a 8 cm pri 200l a 250l systéme, u mňa bol počas normálnych letných dní pokles teploty (myslím od večera do rána) necelé 4-5 stupňov - merané dig.teplomerom. Mám známeho ktorý má tento typ už 7 rokov a tesnosť O-krúžkov je na 100%
bodliak
04.04.13,16:33
Zásobník je netlakový takže žiadny tlak nemôže spôsobiť to aby O-krúžky povolili, systém na na vrchnej časti ventil resp. prepadovú trubku cez ktorú prípadná prehriata vody vytečie a plavák automatický dopustí také isté množstvo studenej vody (vlastná skúsenosť), a zásobník je samozrejme izolovaný PUR o hlúbke 7cm pri 100l a 8 cm pri 200l a 250l systéme, u mňa bol počas normálnych letných dní pokles teploty (myslím od večera do rána) necelé 4-5 stupňov - merané dig.teplomerom. Mám známeho ktorý má tento typ už 7 rokov a tesnosť O-krúžkov je na 100%

Tak to je potešiteľné, čo sa O-krúžkov týka, no plavákové problémy poznáme všetci.
Hlavne zo splachovačov...

Jasné, vždy bude najslabšie miesto. Na tú cenu a sľubovaný účel to môže byť dobré.
Angel207
04.04.13,18:40
Presne ako si napísal, nič nie je bez nedostatkov....takisto aj tieto aj iné systémy majú svoje, treba si len vybrať a rátať s tým.