moncici121
07.03.06,14:13
Keď podnikateľ vybral peniaze z podnikateľského účtu a hneď ich aj minul na súkromné účely, môže to zaúčtovať ako Osobnú spotrebu? Nemusí to ísť najskôr z BÚ do pokladne a potom akože by si to z pokladne vybral a až potom minul na osobnú spotrebu?
ormika
07.03.06,13:15
Môžeť to hneď zaúčtovať výber z banky na osobnú spotrebu. Nemusí to prechádzať cez pokladňu.
mysimis
07.03.06,13:15
môžeš to hneď účtovať ako osobnú spotrebu.
Tweety
07.03.06,13:16
Keď podnikateľ vybral peniaze z podnikateľského účtu a hneď ich aj minul na súkromné účely, môže to zaúčtovať ako Osobnú spotrebu? Nemusí to ísť najskôr z BÚ do pokladne a potom akože by si to z pokladne vybral a až potom minul na osobnú spotrebu? Nie, prečo tak komplikovať, ak bol výdaj z BÚ, tak to naúčtuješ priamo z BV.:cool:
serena
07.03.06,13:28
ja to robim takto:

bu-vydaj ---- prieb.pol.-prijem
pokl.-prijem ----- prieb.pol.-vydaj
pokl. vydaj ----- VNOZD (osobna spotr.)

Podla man to nemozes dat rovno do VNOZd (osob.spot.). Ked aj vyberies peniaze na nakup, tak aj vtedy to treba robit tak ako som pisala. A to je ten isty pripad, len nie na nakup, ale na osob.spotr.
ormika
07.03.06,13:31
ja to robim takto:

bu-vydaj ---- prieb.pol.-prijem
pokl.-prijem ----- prieb.pol.-vydaj
pokl. vydaj ----- VNOZD (osobna spotr.)

Podla man to nemozes dat rovno do VNOZd (osob.spot.). Ked aj vyberies peniaze na nakup, tak aj vtedy to treba robit tak ako som pisala. A to je ten isty pripad, len nie na nakup, ale na osob.spotr.
Netreba si to takýmto postupom pri osobnej spotrebe komplikovať. Teda ak vieš, že to bola osobná spotreba podnikateľa (a to bolo aj v zadaní otázky). Pri výbere z BÚ ak nejde o osobnú spotrebu podnikateľa, tak samozrejme cez priebežné položky a pokladňu.
Zita5
07.03.06,13:33
Keď podnikateľ vybral peniaze z podnikateľského účtu a hneď ich aj minul na súkromné účely, môže to zaúčtovať ako Osobnú spotrebu? Nemusí to ísť najskôr z BÚ do pokladne a potom akože by si to z pokladne vybral a až potom minul na osobnú spotrebu?


Ja mám na to iný názor - výber z účtu do pokladne ú č t u j e š -

PPD - vklad do pokladne oproti zápis priebežné položky výdaj
VPD - výdaj pokladňa oproti zápis - výdavky neovplyvňujúce ZD - iný

Ak príde z banky výpis :

banka výdaj oproti zápis príjem priebežné položky .


Tu sa nejedná o to , že si budeme šetriť prácu , ale o to , že treba pozrieť v postupoch JÚ k čomu slúžia priebežné položky .:)
Paula
07.03.06,14:01
že treba pozrieť v postupoch JÚ k čomu slúžia priebežné položky .:)
S týmto možno iba súhlasiť.
Priznávam však, že účtujem osobnú spotrebu priamo pri výbere z BÚ (na moje šťastie asi mi to ešte kontrola nevytkla). Pripadá mi totiž nelogický postup: 1. vyberiem peniaze, 2. letím domov vypísať príjmový pokl. doklad a výdavkový pokl. doklad, 3. idem nakupovať pre svoju osobnú spotrebu.
Zita5
07.03.06,17:40
S týmto možno iba súhlasiť.
Priznávam však, že účtujem osobnú spotrebu priamo pri výbere z BÚ (na moje šťastie asi mi to ešte kontrola nevytkla). Pripadá mi totiž nelogický postup: 1. vyberiem peniaze, 2. letím domov vypísať príjmový pokl. doklad a výdavkový pokl. doklad, 3. idem nakupovať pre svoju osobnú spotrebu.

Paula , ja som vyjadrila názor s ktorým sa stotožňujem ,prakticky aj používam , neprikazujem nikomu ...... že má postupovať podľa môjho príspevku .

Ale nehnevaj sa , ten Tvoj postup po prvé........, po druhé........, po tretie ........... je však ironický ................. keby sa postupovalo podľa Tvojho uvedeného postupu , tak by to bolo pravdepodobne dosť vyčerpávajúce .

Niet k tomu čo dodať .:)
eav77
07.03.06,17:48
Ja som mala pripad, ze si z podnik.uctu posielal trvalym prikazom na osobny ucet, alebo platil kartou v potravinach.Pri tychto prevodoch som to davala do osobnej spotreby bez priebeznych poloziek a danovak (chalan si to dal hned skontrolovat na DU) s tym suhlasil.
K.A.T.K.A
07.03.06,18:50
ja to dávam tiež rovno do osobnej spotreby....
serena
08.03.06,05:51
Ked z podn.uctu posielas peniaze na vlast.osob.ucet, tak mozes dat rovno do VNOZD (osobna spotr.), ale ked vyberies peniaze z podn. uc., tak treba rozpisat (prieb.poloz.).
mccm
10.03.06,14:31
A ako sa zaúčtuje poplatok pri výbere na osobnú spotrebu? Ako VOZD(prevádzková režia-bankové poplatky) alebo VNZD?
Manual
10.03.06,14:45
A ako sa zaúčtuje poplatok pri výbere na osobnú spotrebu? Ako VOZD(prevádzková režia-bankové poplatky) alebo VNZD?
Do réžie ako VOzD:)
K.A.T.K.A
13.03.06,10:31
Ja to dávam ako VNZD,
osobná spotreba réžia určite nie je...
K.A.T.K.A
13.03.06,10:32
jaaj poplatok? tak to bude réžia asi
va1ke
13.03.06,10:56
S týmto možno iba súhlasiť.
Priznávam však, že účtujem osobnú spotrebu priamo pri výbere z BÚ (na moje šťastie asi mi to ešte kontrola nevytkla). Pripadá mi totiž nelogický postup: 1. vyberiem peniaze, 2. letím domov vypísať príjmový pokl. doklad a výdavkový pokl. doklad, 3. idem nakupovať pre svoju osobnú spotrebu.

tu podľa mňa nejde o to letieť domov a vypísať VPD, ale o postupnosť zaúčtovania. Však sa priznajme, kto každý deň účtuje. A hlavne keď to účtovníctvo robíme viacerým firmám.
Ja tiež používam spôsob výber z bú-priebežné položky a následne príjem pokladna-pribežné položky a následne výber na osobnú spotrebu.
Vladimír Ozimý
20.03.06,17:52
no mna by viac zaujimala osobna spotreba pri tovare nakupenom do predajne...mam ho vypisany mozem ho v plnej vyske dat k 31.12.2005 ako osobna spotreba zvysujuca zaklad dane?
Manual
20.03.06,18:14
no mna by viac zaujimala osobna spotreba pri tovare nakupenom do predajne...mam ho vypisany mozem ho v plnej vyske dat k 31.12.2005 ako osobna spotreba zvysujuca zaklad dane?
Vladimír, celkom nerozumiem čo sa pýtaš. Osobná spotreba je pre osobnú potrebu, a výdaj je vždy VNzD, prečo do predajne ? S tým firma nemá nič spoločné
Zita5
20.03.06,19:29
no mna by viac zaujimala osobna spotreba pri tovare nakupenom do predajne...mam ho vypisany mozem ho v plnej vyske dat k 31.12.2005 ako osobna spotreba zvysujuca zaklad dane?

Myslíš tovar, ktorý SZČO spotrebovala súkromne ? Ak áno, tak čiastku vo výške spotrebovaného tovaru odúčtuješ s výdavkov" tovar "mínusom a naúčtuješ do výdavkov neovplyvňujúcich ZD-osobná spotreba .Toto zaúčtuješ v rámci ÚUO cez ID.