Tabitha
07.03.06,09:20
Čaute,ďalšia otázka ,v archíve som našla príspevok kde poraďáčka radí ako na inšektorát práce ak máte dohodárov a ich prac.činnosť nesmie byť opakujúca sa -radila urobiť 12kópií dohôd a každý mesiac dopísať inú činnosť.
Avšak ja si myslím že potom je potrebné dohodárov každý mesiac odhlásiť a prihlásiť ,no a ak mi to niekto potvrdíte ,tak potom je to strašná papierovačka ,neviem či sa neoplatí tie dohody nechať na kvartál alebo na rok a pri kontrole sa len nejako vykrúcať...čo vy na to????????:o Máte s tým niekto skúsenosti?
ajobs
07.03.06,20:02
Čaute,ďalšia otázka ,v archíve som našla príspevok kde poraďáčka radí ako na inšektorát práce ak máte dohodárov a ich prac.činnosť nesmie byť opakujúca sa -radila urobiť 12kópií dohôd a každý mesiac dopísať inú činnosť.
Avšak ja si myslím že potom je potrebné dohodárov každý mesiac odhlásiť a prihlásiť ,no a ak mi to niekto potvrdíte ,tak potom je to strašná papierovačka ,neviem či sa neoplatí tie dohody nechať na kvartál alebo na rok a pri kontrole sa len nejako vykrúcať...čo vy na to????????:o Máte s tým niekto skúsenosti?

Nie je to riešenie, opakujúca sa činnosť môže byť aj na týždeň, a zamestnávateľa vôbec nezachráni na IP takéto taktizovanie, neskôr sa to môže vypomstiť.
Radšej zvoliť pracovný pomer na skrátený úväzok.;) :cool:
Marianna01
07.03.06,20:25
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom a dodávam, že pri skráteno uväzku sa platia odvody
Ružena
08.03.06,07:28
U nás to robíme tak, pani, ktorá nám upratuje kanc. priestory je prihlásená na dohodu v SP . cca po 2,5 mesiaci dostane nasčitanú mzdu a v popise práce má napr.komplet upratanie kanc.priest. po malovaní s umývaním okien...., neodhlásim ju s poisťovne, ale zasa o cca 1 mesiac napr.v náplni má jarná údržba zelenej plochy pred fy....Takže, raz ju prihlásim do SP, postupne spracujem 2 - 3 zmluvy o DvP a napr. v mesiaci novembrer na konci ju odhlásim zo SP. Kontrolu sme zatiaľ nemali, ale takto sme to riešili už v období, keď sa hovorilo o neustálom prihlasovaní a odhlasovaní. Na moju otázku v SP mi ,,pani,, pri okienku povedala, že stačí keď raz prihlásim a na konci roka odhlásim, pokiaľ má 3-4 dohody ročne ,ale vždy na iný účel.
ajobs
08.03.06,10:22
U nás to robíme tak, pani, ktorá nám upratuje kanc. priestory je prihlásená na dohodu v SP . cca po 2,5 mesiaci dostane nasčitanú mzdu a v popise práce má napr.komplet upratanie kanc.priest. po malovaní s umývaním okien...., neodhlásim ju s poisťovne, ale zasa o cca 1 mesiac napr.v náplni má jarná údržba zelenej plochy pred fy....Takže, raz ju prihlásim do SP, postupne spracujem 2 - 3 zmluvy o DvP a napr. v mesiaci novembrer na konci ju odhlásim zo SP. Kontrolu sme zatiaľ nemali, ale takto sme to riešili už v období, keď sa hovorilo o neustálom prihlasovaní a odhlasovaní. Na moju otázku v SP mi ,,pani,, pri okienku povedala, že stačí keď raz prihlásim a na konci roka odhlásim, pokiaľ má 3-4 dohody ročne ,ale vždy na iný účel.

Áno, ale kontrolu na dohody väčšinou nerobí SP, ale Úrad práce alebo Inšpektorát práce. Takže pozor na vec.
SilviaS
08.03.06,10:32
:) :) Minulý rok sme mali kontrolu zo SP na dohody aj na pracovné zmluvy.
Proste kontrolovali všetko.
Silvia
Majka
08.03.06,11:15
mama dohodarov takych kt. nahlasim na zaciatku roka spravim 1 dohodu o vyk prace ktora plynie cely rok je casovo obmedzena do 31.12. a odhlasim na konci roka. v priebehu roka sa im vyplati 8-10x mzda a stale vykonavaju tu istu cinnost robia na jednej zakazke-projekte.
Pri kontrole s tym nebol problem.
SilviaS
08.03.06,11:29
Neviem,ale ja nahlasujem vždy každý mesiac dohodárov aj ked trvá dohoda
dlhšie.Vždy nahlasujem a odhlasujem,tak mi to povedali na SP.
Ked bola kontrola zo SP tak povedali že tak je to dobre.
Silvia
Paula
08.03.06,11:45
:) :) Minulý rok sme mali kontrolu zo SP na dohody aj na pracovné zmluvy.
Proste kontrolovali všetko.
Silvia
Je to tak, ako píše Silvia. Lustrovali všetko od r.1997, prepočítavali aj odvody za každý mesiac a akonáhle videli, že v danom mesiaci figuroval vo výplatách dohodár, chceli vidieť dohodu a "šifrovali" ju.
Edith
08.03.06,19:19
Ako to je u študentov od 15 rokov, ak vykonávajú nejakú činnosť prípadne prácu raz alebo dvakrát mesačne , každý mesiac. Každý mesiac je to okolo 2000,- Sk na jedného študenta.Mám ich prihlásiť raz? Ďakujem.
Tweety
08.03.06,19:22
Ako to je u študentov od 15 rokov, ak vykonávajú nejakú činnosť prípadne prácu raz alebo dvakrát mesačne , každý mesiac. Každý mesiac je to okolo 2000,- Sk na jedného študenta.Mám ich prihlásiť raz? Ďakujem.
Správne raz, pred začiatkom vykonávania brigádnickej činnosti.:cool:
nika1
09.03.06,06:39
Ja mám dohodárov, ktorí majú DOVP napr. od 15.2. 2006 do 18.3.2006. Prihlásim ich do SP pred začatím dohody a odhlasujem ich po ukončení dohody. Robím to zle?
TatianaM
09.03.06,08:39
Ja mám dohodárov, ktorí majú DOVP napr. od 15.2. 2006 do 18.3.2006. Prihlásim ich do SP pred začatím dohody a odhlasujem ich po ukončení dohody. Robím to zle?


Robíš to správne.
fipina
09.03.06,09:24
Ak mám dohodu o brigádnickej prácu študenta uzatvorenú od 01.01.2006, jeho práca (to, či a kedy bude pracovať) závisí od potrieb podniku, môžem ho nahlásiť 01.01.2006 a odhlásiť 31.12.2006 (zmluva je do 31.12.2006) ?
Zita4
09.03.06,09:30
Ak mám dohodu o brigádnickej prácu študenta uzatvorenú od 01.01.2006, jeho práca (to, či a kedy bude pracovať) závisí od potrieb podniku, môžem ho nahlásiť 01.01.2006 a odhlásiť 31.12.2006 (zmluva je do 31.12.2006) ?
Dohoda o BPŠ je niečo úplne iné ako DoVP. ;) Jasné, že môžeš. :)
JDM
09.03.06,10:10
v tejto súvislosti by ma zaujímalo, že ak teda už mám nejakých dohodárov, a na dohodu sú prihlásení v SP napr. od 01.12.2005 - 28.02.2006, musia mať spísanú len 1 dohodu o vykonaní práce, v ktorej bude nejaká prac. náplň, alebo je lepšie čo mesiac, to nová dohoda a iná náplň práce?
Zita4
09.03.06,10:52
v tejto súvislosti by ma zaujímalo, že ak teda už mám nejakých dohodárov, a na dohodu sú prihlásení v SP napr. od 01.12.2005 - 28.02.2006, musia mať spísanú len 1 dohodu o vykonaní práce, v ktorej bude nejaká prac. náplň, alebo je lepšie čo mesiac, to nová dohoda a iná náplň práce?
Ja si myslím, že je zbytočné odhlasovať zo SP dohodára, ak nie je medzi dohodami ani jeden deň, ale nadväzujú na seba. Možno sa mýlim :confused: .
fipina
09.03.06,11:10
Je možné, aby som prihlásila DvP napr. 01.01.2006, v 01/2006 bude pracovať 10 dní, v 02/2006 len 5 dní, atď. (pričom ho nechám prihláseného napr. aj do konca roka) ?
Totiž nikdy presne neviem určiť, koľko dní odpracuje. Pracuje podľa potreby alebo na zastupovanie, ale nie každý deň.
Stina
09.03.06,11:23
Áno, môžeš ho odhlásiť až na konci roka.
Tweety
09.03.06,11:25
Je možné, aby som prihlásila DvP napr. 01.01.2006, v 01/2006 bude pracovať 10 dní, v 02/2006 len 5 dní, atď. (pričom ho nechám prihláseného napr. aj do konca roka) ?
Totiž nikdy presne neviem určiť, koľko dní odpracuje. Pracuje podľa potreby alebo na zastupovanie, ale nie každý deň.
Ak máš dohodu uzatvorenú na jeden rok napr. od 1.3.2006 do 28.2.2007, odhlásiš ho až k tomu dátumu.:cool:
Luba
09.03.06,11:34
Ja si myslím, že je zbytočné odhlasovať zo SP dohodára, ak nie je medzi dohodami ani jeden deň, ale nadväzujú na seba. Možno sa mýlim :confused: .

Neviem, ako je to počas roka, ale ak DVP končí 31.12. a nová začína 1.1., tak odhlásiť a prihlásiť treba, to mám info priamo zo soc.poisťovne, že to tak treba.
Simi233
17.03.06,07:12
Ako riešiť jednodňovú prednášku? Urobiť dohodu, prihlásiť aj odhlásiť zo SP? Robím účtovníctvo- dostala som len doklad o vyplatení 10000 za prednášku na dohodu o vykonaní práce, ten prednášajúci si to nechcel zdaniť sám, vraj mu to má zdaniť firma! Teraz po funuse to neviem poriešiť.
mysimis
17.03.06,07:16
Spätne to neodporúčam riešiť dohodou. Skús sa spojiť s prednášajúcim a dať to na pravú mieru. Zisti, na základe čoho prednášajúci vykonáva takúto činnosť.
jankasm
17.03.06,07:17
Každá dohoda sa musí prihlásiť a odhlásiť. Takže ak to bolo vyplatené na dohodu, musí byť nejaká spísaná a jednoznačne prihlásená aj odhlásená na SP.
raimonda
17.03.06,07:44
mama dohodarov takych kt. nahlasim na zaciatku roka spravim 1 dohodu o vyk prace ktora plynie cely rok je casovo obmedzena do 31.12. a odhlasim na konci roka. v priebehu roka sa im vyplati 8-10x mzda a stale vykonavaju tu istu cinnost robia na jednej zakazke-projekte.
Pri kontrole s tym nebol problem.

aj ja chcem postupovat tymto sposobom napriklad technologicky dozor na stavbe plynovodnej pripojky ale na 4 mesiace tak dufam,ze to nenapane kontrola..
dik
bozko
17.03.06,13:50
mama dohodarov takych kt. nahlasim na zaciatku roka spravim 1 dohodu o vyk prace ktora plynie cely rok je casovo obmedzena do 31.12. a odhlasim na konci roka. v priebehu roka sa im vyplati 8-10x mzda a stale vykonavaju tu istu cinnost robia na jednej zakazke-projekte.
Pri kontrole s tym nebol problem.

Mam dohodarov, ktori robia marketingovy prieskum kazdy mesiac (do 10 hodin), po cely rok. Mam ich odhlasovat na konci a prihlasovat na zaciatku roku? Co by bolo v tomto pripade vhodnejsie ak sa to opakuje, napisat vzdy inu pracovnu ulohu? Bol by som (veeeelmi :)) rad ak by sa nasiel niekto z TN co by si nasiel cas a pomohol mi v tejto oblasti (personalno-mzdovej:confused:). Nie som totiz priamo zamestnavatel, ale ich uz iba vyplacam. Dakujem. B.
ajobs
17.03.06,14:51
Ako riešiť jednodňovú prednášku? Urobiť dohodu, prihlásiť aj odhlásiť zo SP? Robím účtovníctvo- dostala som len doklad o vyplatení 10000 za prednášku na dohodu o vykonaní práce, ten prednášajúci si to nechcel zdaniť sám, vraj mu to má zdaniť firma! Teraz po funuse to neviem poriešiť.

Skús príkaznú zmluvu.
atramka
17.03.06,15:26
Ja dohodárov prihlásim npr. v januári do dohodnutých podmienok napíšem že pracuje nepravidelne podľa potreby zamestnávateľa, čiže npr. 10 alebo 15 dní v mesiaci a ak vykonáva nejaké práce až do októbra, príp. do konca roka, potom ho odhlásim. Urobím mu počas roka možno 4-5 DoVP s rôznou činnosťou, ale nikdy nemám uzatvorené dohody tak, aby prechádzali z jedného roka do druhého. Vždy pri konci roka odhlásim. Zatiaľ som problémy ani z Inšpektorátom práce nemala.
STRELEC
17.03.06,15:35
Ako riešiť jednodňovú prednášku? Urobiť dohodu, prihlásiť aj odhlásiť zo SP? Robím účtovníctvo- dostala som len doklad o vyplatení 10000 za prednášku na dohodu o vykonaní práce, ten prednášajúci si to nechcel zdaniť sám, vraj mu to má zdaniť firma! Teraz po funuse to neviem poriešiť.Prihláška / odhláška neprichádza moc v úvahu vzhľadom na pokutu. Uplatnil by som príkaznú zmluvu. Nakoľko by sa malo jednať o príjem podľa §5 zo záv. činnosti, zrazil by som preddavok.
V podstate to isté ako DVP, len bez sankcií (pokiaľ je to ešte v termíne, čo sa týka odvodu preddavkov).
bozko
17.03.06,16:51
Ja dohodárov prihlásim npr. v januári do dohodnutých podmienok napíšem že pracuje nepravidelne podľa potreby zamestnávateľa, čiže npr. 10 alebo 15 dní v mesiaci a ak vykonáva nejaké práce až do októbra, príp. do konca roka, potom ho odhlásim. Urobím mu počas roka možno 4-5 DoVP s rôznou činnosťou, ale nikdy nemám uzatvorené dohody tak, aby prechádzali z jedného roka do druhého. Vždy pri konci roka odhlásim. Zatiaľ som problémy ani z Inšpektorátom práce nemala.
No teraz je uz marec. Tak neviem ci ich odhlasit a znova prihlasit. Potreboval by som niekoho, co by mi to podrobnejsie vylozil, alebo ma podobnych dohodarov. Nevadi, ze su vyplacani kazdy mesiac? To asi treba upravit aj tie dohody. No nemam v tomto smere velky prehlad.
Stina
17.03.06,16:58
Ja teda dohodára prihlasujem pred začatím dohody a odhlasujem po skončení prác - teda ak dohoda znie napr. od 01.01.2006 do 31.05.2006 a dohodnutý rozsah prác bol ukončený už 03/2006 tak ho odhlásim k 31.03.2006, ale ak rozsah prác vykoná až k napr. 17.06.2006 tak ho odhlásim až k tomuto dátumu.
STRELEC
17.03.06,17:17
No teraz je uz marec. Tak neviem ci ich odhlasit a znova prihlasit. Potreboval by som niekoho, co by mi to podrobnejsie vylozil, alebo ma podobnych dohodarov. Nevadi, ze su vyplacani kazdy mesiac? To asi treba upravit aj tie dohody. No nemam v tomto smere velky prehlad.K tejto problematike je na Porade hodne tém a príspevkov. Možno by nebolo od veci si to tak trochu prejsť. V každom prípade väčšinový názor (a som toho názoru že správny) bol v týchto debatách asi v takej rovine, že riešiť pravidelnú činnosť a s viac-menej pravidelným odmeňovaním je proste hazard. Niektorí znižujú riziko obmieňaním "textu" (predmetu dohody), oficiálnym "znepravidelnením" odmeňovania dohodistov, či až prerušovaním evidencie.
Iní zas riešia takéto vzťahy zmluvou mimo ZP, ale s odmeňovaním podľa §5. Zvážil by som to. Závisí to samozrejme aj od druhu prác, ich objemu a i.
bui
18.03.06,12:57
Citam co pisete o dohodach..ale nie je pravdou, ze max. sa moze odpracovat u jedneho zamestnanca na dohodu len 300 hodin? Ako je potom mozne zamestnavat ho pocas celeho roka napr. na 15 dni mesacne..aj ked na 4 dohody?
Plati casove obmedzenie prace aj pri brig. praci studentov?
Zita4
18.03.06,13:15
Citam co pisete o dohodach..ale nie je pravdou, ze max. sa moze odpracovat u jedneho zamestnanca na dohodu len 300 hodin? Ako je potom mozne zamestnavat ho pocas celeho roka napr. na 15 dni mesacne..aj ked na 4 dohody?
Plati casove obmedzenie prace aj pri brig. praci studentov?
Podľa § 227 ods. 2 Zákonníka práce môže študent odpracovať maximálne polovicu týždenného pracovného času na dohodu o BPŠ.
Na dohodu o vykonaní práce môže maximálne odrobiť 300 hodín u jedného zamestnávateľa. Nie je určené, za aký čas, ale je to maximálne jeden rok. V tom nevidím problém. Dohoda môže byť na celý rok.
mysimis
18.03.06,13:34
V praxi som sa stretla s takým "riešením", že dohodár je zamestnaný a ak nepríde kontrola, vykáže sa že v danom mesiaci odpracoval napr. len 10 hod.
bui
18.03.06,14:33
Len to by bolo asi dost napadne, keby bola dohoda na 10 hodin..a odmena za pracu by bola neprimerane vysoka....na 10 hod.prace
evina
18.03.06,17:18
Väčšinou tu pri Dohodách ... riešime problém pravideľnosti vykonávaných činností /ted výsledkom by nemalo byť podpísanie Dohody napr. na celý rok-samozrejme dodržanie počtu hodín teraz neriešim, tie by sa dodržali/
§ 223 Zákonníka práce hovorí:
1/ Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

Poviem príklad. Firma potrebuje občasnú výpomoc na recepcii /prijímanie zákazníkov, objednávanie atď./ Zamestnať tam niekoho na 8 hodín nie je pre ňu hospodárne, v čase prítomnosti pracovníka na PP vedia zabezpečiť aj bez tejto pracovníčky/. Podpíšu s takou pracovníčkou dohodu..Podpíšu ju na celý rok, s tým, že napr, v jednom mesiaci odpracuje 15 hodín, v jednom 9 a pod. Prihlási ju do SP od 1.1-31.12. Takisto na výkon určitých služieb potrebujú občasnú výpomoc iných ľudí podľa počtu zákazníkov, t.j. iba vtedy, ak ich nevie zabezpečiť pracovník na hlavný PP.-to tiež v priebehu celého roka v nepravideľných časoch a počtoch hodín. Je to podľa Vás O.K.?
P.S. nerozumiem jednému, na základe čoho ak má jeden človek podppísanú dohodu do 31.12 a ďalšiu u toho istého zamestnávateľa od 1.1.by sa taký pracovník mal odhlásiť a prihlásiť znova? Z hľadiska SP ide o platenie úrazového poistenia od zamestnávateľa, alebo snáď o niečo iné? Neviem sa nikde oprieť o predpis ani logiku /aj keď ta chýba vo veľa veciach/, ako človeka s tým istým RČ v ten istý deň odhlásiť a v ten istý deň prihlásiť /myslím teraz na trvanie povinnosti odvodov ÚP do 31.12 a aj 1.12, čiže bez prerušenia?
evina
19.03.06,09:16
Melnick, Tvoj súhlas znamená, že môžu podpísať tak Dohody ako píšem-t.j. v prípade uvádzaných prác v kuse na celý rok?
ajobs
19.03.06,12:19
Väčšinou tu pri Dohodách ... riešime problém pravideľnosti vykonávaných činností /ted výsledkom by nemalo byť podpísanie Dohody napr. na celý rok-samozrejme dodržanie počtu hodín teraz neriešim, tie by sa dodržali/
§ 223 Zákonníka práce hovorí:
1/ Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

Poviem príklad. Firma potrebuje občasnú výpomoc na recepcii /prijímanie zákazníkov, objednávanie atď./ Zamestnať tam niekoho na 8 hodín nie je pre ňu hospodárne, v čase prítomnosti pracovníka na PP vedia zabezpečiť aj bez tejto pracovníčky/. Podpíšu s takou pracovníčkou dohodu..Podpíšu ju na celý rok, s tým, že napr, v jednom mesiaci odpracuje 15 hodín, v jednom 9 a pod. Prihlási ju do SP od 1.1-31.12. Takisto na výkon určitých služieb potrebujú občasnú výpomoc iných ľudí podľa počtu zákazníkov, t.j. iba vtedy, ak ich nevie zabezpečiť pracovník na hlavný PP.-to tiež v priebehu celého roka v nepravideľných časoch a počtoch hodín. Je to podľa Vás O.K.?
P.S. nerozumiem jednému, na základe čoho ak má jeden človek podppísanú dohodu do 31.12 a ďalšiu u toho istého zamestnávateľa od 1.1.by sa taký pracovník mal odhlásiť a prihlásiť znova? Z hľadiska SP ide o platenie úrazového poistenia od zamestnávateľa, alebo snáď o niečo iné? Neviem sa nikde oprieť o predpis ani logiku /aj keď ta chýba vo veľa veciach/, ako človeka s tým istým RČ v ten istý deň odhlásiť a v ten istý deň prihlásiť /myslím teraz na trvanie povinnosti odvodov ÚP do 31.12 a aj 1.12, čiže bez prerušenia?

Áno, na celý rok.
Evicafa
19.03.06,13:20
... (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny.

:confused: Práve v tejto vete, že pri DvP musí ísť o prácu vymedzenú výsledkom je pre väčšinu zamestnávateľov zádrhel. Tiež mávame dohodárov a zamestnanci - ani na dobu určitú, ani na kratší prac. pomer -neprichádzajú do úvahy. Na stránke profesia.sk som sa dočítala v článku od Mgr Schusztekovej na otázku lektor angličtiny a DvP " ako riešenie sa javí oficiálne v dhode uviesť inú aktivitu, ktorá by nemala pravidelne opakujúci sa charakter, resp. by ste činnosť lektora vymedzili výsledkom práce - zdokonalenie sa zamestnancov v AJ."
Čiže zákonodarci zase raz niečo nedomysleli a zamestnávateľ sa musí hrať so slovíčkami, aby neporušoval zákon.
Takže namiesto "upratovanie na stavbe" píšem "upratanie stavby", namiesto "nakladanie trezorov" píšem "naloženie trezorov" ...
A čo sa týka kontroly - v SP mi kontrolovali podrobne, či mala byť spísaná DvP, alebo vtedy existujúca Dohoda o prac. činnosti, ďalej či bola mzda adekvátna odpracovaných hodinám u jedného zamestnanca, keď iný dostal za podobný počet hodín viac peňazí ... Všetko som si obhájila a slušne som ich požiadala o radu, ako by to robili ony. Tak nakoniec skonštatovali, že tak ako ja.
5ka
19.03.06,13:40
Ahojte, toto je moja prva a urcite nie posledna otazka na porade... ako to uz byva, najtazsie je vycistit prebrate uctvovnictvo... zistila som, ze v dec 04 bola vyplatena zaloha na mzdu (na zaklade DoVP), avsak v Januari 05 nebola zahrnuta do mzdovych nakladov. Viete mi niekto prosim poradit, ako toto vyriesit bez toho, aby som musela prerabat januarove mzdy? asi sa tomu ale nevyhnem, ze jo? :o( Dakujem vopred
sara-ke
27.03.06,05:37
Dobrý den,

chcem sa vas opytat, ci je mozne mat uzatvorenu dohodu o vykon. prace s pracovnikom na 40h/mesačne a odmena je 500,- Sk/ mesačne. su nejake minim. odmeny ake musia byt vyplatene dohodárovi? alebo nie?

dakujem :rolleyes:
Darana
27.03.06,05:45
Dobrý den,

chcem sa vas opytat, ci je mozne mat uzatvorenu dohodu o vykon. prace s pracovnikom na 40h/mesačne a odmena je 500,- Sk/ mesačne. su nejake minim. odmeny ake musia byt vyplatene dohodárovi? alebo nie?

dakujem :rolleyes:

Pokiaľ ja viem, tak nie.
Tweety
27.03.06,05:53
Dobrý den,

chcem sa vas opytat, ci je mozne mat uzatvorenu dohodu o vykon. prace s pracovnikom na 40h/mesačne a odmena je 500,- Sk/ mesačne. su nejake
dakujem :rolleyes:
Minimálne a maximálne odmeny nie sú stanovené. Je obmedzený iba počet hodín v roku.
sara-ke
27.03.06,06:13
dakujem vam
tinka111
10.04.06,07:25
Prosim Vas viete mi povedat ci je mozne dat dohodarovi pokial nema iny prijem uplatnit odpocitatelnu polozku pri vypocte mzdy? A co sa tyka toho predmetu moze byt toto: pomocne uctovnicke prace na obdobie od 13.3.2006 do 30.6.2006? Vopred dakujem!
katkaj
10.04.06,07:32
Prosim Vas viete mi povedat ci je mozne dat dohodarovi pokial nema iny prijem uplatnit odpocitatelnu polozku pri vypocte mzdy? A co sa tyka toho predmetu moze byt toto: pomocne uctovnicke prace na obdobie od 13.3.2006 do 30.6.2006? Vopred dakujem!


Nezdaniteľná časť sa uplatňuje vždy len u jedného zamestnávateľa, tak pokiaľ ste vy tým jediným zamestnávateľom tak si to môže u vás uplatniť. A tie pomocné účtovnícke práce sa mi na dohodu nezdajú moc dobré. Radšej tam skús pomenovať nejakú konkrétnu úlohu
Zita4
10.04.06,07:35
Prosim Vas viete mi povedat ci je mozne dat dohodarovi pokial nema iny prijem uplatnit odpocitatelnu polozku pri vypocte mzdy? A co sa tyka toho predmetu moze byt toto: pomocne uctovnicke prace na obdobie od 13.3.2006 do 30.6.2006? Vopred dakujem!

Odpočítateľnú položku si môže uplatniť, ak ju nemá inde.
Predmet práce by som dala skôr vykonať nejankú prácu do určitého termínu. Nesmie to byť opakujúca sa činnosť. Daj tam napríklad vykonanie inventarizácie alebo vykonanie archivácie dokladov a pod.
tinka111
10.04.06,07:35
A co napr.: Spracovanie podkladov k uctovnictvu? Za tu nezdanitelnu cast dakujem.
katkaj
10.04.06,07:38
A co napr.: Spracovanie podkladov k uctovnictvu? Za tu nezdanitelnu cast dakujem.

pokiaľ to bude jednorázové spracovanie a príprava podkladov v jednom mesiaci tak by to mohlo byť ale keď to chceš na viac mesiacov tak si myslím, že je to opakovaná činnosť.
tinka111
10.04.06,07:42
A ta inventarizacia dokladov v uctovnictvach by bola realna aj na tie 3 mesiace?
katkaj
10.04.06,07:47
A ta inventarizacia dokladov v uctovnictvach by bola realna aj na tie 3 mesiace?

No tak robila to precizne tak jej to trvalo tri mesiace :cool:
Darana
10.04.06,08:31
Tu som postrehla, že píšete, keď je dohoda napríklad od 11/2005 do 02/2006, stačí ho odhlásiť v 02/2006? Ja som si myslela, že vždy ku koncu roka. Až teraz si uvedomujem, že to asi nemalo logiku....
Tweety
10.04.06,08:33
Tu som postrehla, že píšete, keď je dohoda napríklad od 11/2005 do 02/2006, stačí ho odhlásiť v 02/2006? Ja som si myslela, že vždy ku koncu roka. Až teraz si uvedomujem, že to asi nemalo logiku....Prihlásiť dohodu, pred začiatkom práce podľa dohody, odhlásiť po ukončení prác na dohodu. Napr. Dohoda od 1.2.-05 do 31.1.06- odhlásiť po 31.1.06.:cool:
tinka111
10.04.06,10:02
Prosim Vas este sa chcem uistit: pri dohode sa odvadza iba urazove poistenie?
katkaj
10.04.06,10:04
Prosim Vas este sa chcem uistit: pri dohode sa odvadza iba urazove poistenie?

áno. A daň samozrejme:)
Darana
11.04.06,09:33
a opäť dohoda:

Chcem si potvrdiť : dohodár má dohodu na 3 mesiace, činnosť urobí skôr - ja mu to môžem vyplatiť a odhlásiť ho aj keď na dohode má napr. do 30.04.2006 ale urobí to 10.04.2006, však?
Tweety
11.04.06,09:34
a opäť dohoda:

Chcem si potvrdiť : dohodár má dohodu na 3 mesiace, činnosť urobí skôr - ja mu to môžem vyplatiť a odhlásiť ho aj keď na dohode má napr. do 30.04.2006 ale urobí to 10.04.2006, však?Je to v tom istom mesiaci, tak by som ho odhlásila dátumom uvedeným na dohode.
Darana
11.04.06,09:51
Je to v tom istom mesiaci, tak by som ho odhlásila dátumom uvedeným na dohode.


Myslela som to vlastne tak, že či ho môžem odhlásiť aj skôr, ak neodpracoval všetky tie dohodnuté hodiny, ale urobil to skôr a zaplatím mu celú sumu....:confused:
Tweety
11.04.06,09:54
Myslela som to vlastne tak, že či ho môžem odhlásiť aj skôr, ak neodpracoval všetky tie dohodnuté hodiny, ale urobil to skôr a zaplatím mu celú sumu....:confused:Ak už nebude pokračovať v práci na základe dohody, tak nevidím v tom problém. Možeš ho odhlásiť.
katkaj
11.04.06,09:55
Myslela som to vlastne tak, že či ho môžem odhlásiť aj skôr, ak neodpracoval všetky tie dohodnuté hodiny, ale urobil to skôr a zaplatím mu celú sumu....:confused:

ja som nedávno tiež ukončila jednu dohodu skôr pretože zamestnanec svoju prácu zvládol o dva týždne skôr. Nemal by s tým byť žiaden problém. Veď svoje peniaze dostane:rolleyes:
Darana
11.04.06,09:56
Ak už nebude pokračovať v práci na základe dohody, tak nevidím v tom problém. Možeš ho odhlásiť.

Presne toto som chcela počuť, lebo som ho včera odhlásila....
Tweety
11.04.06,09:57
Presne toto som chcela počuť, lebo som ho včera odhlásila....
Si dobrá! Najprv ho odlásiš a potom chceš od nás odobrenie!:):cool:
Darana
11.04.06,10:16
Si dobrá! Najprv ho odlásiš a potom chceš od nás odobrenie!:):cool:

Som zvedavá, čo by som robila, keby ste mi to neodobrili....
Tweety
11.04.06,10:17
Som zvedavá, čo by som robila, keby ste mi to neodobrili.... To už by si sa tak nevytešovala.:cool::mee:
Darana
12.04.06,04:34
A čo si vlastne zakladáte k jednotlivým dohodám?
dohodu, prihlášku, výplatné lístky, vyhlásenie (ak podpísal), dochádzku a čo ešte?
H.B.
12.04.06,05:18
Ja som prebrala mzdy len nedávno a majú tam tiež DVP. Lenže sa mi to nejak nepozdáva.Dohoda je uzatvorená 02/06 do 31.12.2006. DVP nahlásená už je a vraj ju stačí odhlásiť až ku koncu roka. Lenže činnosť na tej dohode je bezpečnostný technik - a to sa mi už nepáči. Vypláca sa raz za štvrťrok. Mám to opraviť na 4 dohody do roka a vždy ich prihlasiť a odhlasiť? Alebo stačí len opraviť činnosť?
laudvili
12.04.06,06:21
Čaute,ďalšia otázka ,v archíve som našla príspevok kde poraďáčka radí ako na inšektorát práce ak máte dohodárov a ich prac.činnosť nesmie byť opakujúca sa -radila urobiť 12kópií dohôd a každý mesiac dopísať inú činnosť.
Avšak ja si myslím že potom je potrebné dohodárov každý mesiac odhlásiť a prihlásiť ,no a ak mi to niekto potvrdíte ,tak potom je to strašná papierovačka ,neviem či sa neoplatí tie dohody nechať na kvartál alebo na rok a pri kontrole sa len nejako vykrúcať...čo vy na to????????:o Máte s tým niekto skúsenosti?
Dohoda o vykonaní práce!
Druh práce: nesmie sa jednať o pravidelnú činnosť,ale o mimoriadnu situáciu,ktorou narýchlo riešim problém.Uviesť konkrétnu prácu.
V jednej dohode môže byť uvených viac mesiacov práce.
Napr.:apríľ - 100 hodín - odmena 1000,-
máj - 56 hodín - odmena ... atď.
Spolu uviesť odmenu za celý čas trvania dohody,1500,- od 1.4. - 30.7.2006
Do sociálnej poisťovne prihlásiť pracovníka od .... a do prázdneho obdĺžnika uviesť "Dohoda o vykonaní práce", aby v SP vedeli ,o čo ide a v tom prípade zamestnávateľ odvádza iba na úrazové poistenie 0,8 % z vymeriavacieho základu.
laudvili
monikago
12.04.06,07:44
suhlasim s majkou, my to tiez tak robime, ze pani, co nam upratuje, je prihlasena na dohodu od 1.1.2006 do 31.12.2006, cize na 1 rok, na zaciatku ju prihlasim a na konci odhlaism a ked suhlasi, ze chce u nas dalej pracovat, tak zase opatovne prihlasim. mesacne jej vyplacame mzdu a na konci roku, to nascitame a razom odvedieme do SP.
doteraz,co sme mali kontorli, tak nam to uznali
Jano22
19.04.06,18:32
Zamestnanca mam na PN. Chcem zamestnat na dohodu o vykonani
prace pracovnika ktory je evidovany na urade prace od 1.novembra
2005. Podporu vraj dostava do 6 mesiacov, teda este tento mesiac
april. Chcem sa Vas opytat poradaci, ci nebudem mat z uradom prace
ziadne problemy ak ho zoberiem na dohodu o vykonani prace . Chcem
mu vyplacat 4000.Sk mesacne. A kde by som nasiel vzor takejto dohody.
Z uradom prace nemam skusenosti.
Tweety
19.04.06,18:35
Zamestnanca mam na PN. Chcem zamestnat na dohodu o vykonani
prace pracovnika ktory je evidovany na urade prace od 1.novembra
2005. Podporu vraj dostava do 6 mesiacov, teda este tento mesiac
april. Chcem sa Vas opytat poradaci, ci nebudem mat z uradom prace
ziadne problemy ak ho zoberiem na dohodu o vykonani prace . Chcem
mu vyplacat 4000.Sk mesacne. A kde by som nasiel vzor takejto dohody.
Z uradom prace nemam skusenosti.Ak ho chceš zamestnať už teraz v apríli, môže zarobiť na mesiac maximálne 3200.-.
Jano22
19.04.06,18:38
Ak ho chceš zamestnať už teraz v apríli, môže zarobiť na mesiac maximálne 3200.-.
Dik za odpoved. Takze teraz este za april 3200. Sk a od 1. maja potom
uz mozem 4000 Sk. Spravne som to pochopil?
Tweety
19.04.06,18:47
Dik za odpoved. Takze teraz este za april 3200. Sk a od 1. maja potom
uz mozem 4000 Sk. Spravne som to pochopil?Ak už nebude v evidencii, môže zarobiť hocikoľko, je tam iba obmedzenie na 300 hodín do roka.
Jano22
19.04.06,18:50
Ak už nebude v evidencii, môže zarobiť hocikoľko, je tam iba obmedzenie na 300 hodín do roka.
Ale este bude v evidencii na urade prace, ale uz zrejme bez naroku na podporu, pretze
bude to viac ako 6 mesiacov.
Tweety
19.04.06,18:56
Ale este bude v evidencii na urade prace, ale uz zrejme bez naroku na podporu, pretze
bude to viac ako 6 mesiacov. Ak bude aj naďalej v evidencii, tak iba tých 3200.- a je tam ešte aj obmedzenie v hodinách, neviem teraz presne či 62, alebo 64.
Jano22
19.04.06,19:03
Ak bude aj naďalej v evidencii, tak iba tých 3200.- a je tam ešte aj obmedzenie v hodinách, neviem teraz presne či 62, alebo 64.
Takze 3200 Sk to je hrubeho a este mam odviest z toho 19 percent dan,
alebo napr. dat 3900 Sk a ak odvediem dan 19 percent tak mu ostane
nieco pod 3200 Sk.
Este predpokladam , ze hoci je iba na dohodu stravne listky mozem mu davat.
Tweety
19.04.06,19:06
Takze 3200 Sk to je hrubeho a este mam odviest z toho 19 percent dan,
alebo napr. dat 3900 Sk a ak odvediem dan 19 percent tak mu ostane
nieco pod 3200 Sk.
Este predpokladam , ze hoci je iba na dohodu stravne listky mozem mu davat.
To je hrubého, daň 19% samozrejme, ale ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu, daň mu nevyjde žiadna. Zo zákona stravenky dohodárom nepatria. :cool:
Jano11
19.04.06,19:40
To je hrubého, daň 19% samozrejme, ale ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu, daň mu nevyjde žiadna. Zo zákona stravenky dohodárom nepatria. :cool:
A este Tweety, chcem tohto zamestnanca zobrat na riadnu pracovnu
zmluvu od 1. novembra 2006, pretoze som pocul, ze ak je rok evidovany
na urade prace budem za neho dva roky dostavat refundaciu mzdy.
Dufam ze ak mu dam dohodu o vykonani prace, pochopil som ze okolo
62 hodin rocne tak nic nepokazim, ak bude mat tu dohodu do
31.10 2006 a potom uz od 1.11.2006 riadnu pracovnu zmluvu.
A urad prace by mi mal dat tu refundaciu mzdy.
evina
19.04.06,19:50
A este Tweety, chcem tohto zamestnanca zobrat na riadnu pracovnu
zmluvu od 1. novembra 2006, pretoze som pocul, ze ak je rok evidovany
na urade prace budem za neho dva roky dostavat refundaciu mzdy.
Dufam ze ak mu dam dohodu o vykonani prace, pochopil som ze okolo
62 hodin rocne tak nic nepokazim, ak bude mat tu dohodu do
31.10 2006 a potom uz od 1.11.2006 riadnu pracovnu zmluvu.
A urad prace by mi mal dat tu refundaciu mzdy.
Predpokladám, že máš na mysli príspevok, ktorý poskytne zamestnávateľovi úrad, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto, ak o tento príspevok zamestnávateľ písomne požiada. Príspevok sa poskytuje najviac počas 24 mesiacov od uzatvorenia písomnej dohody o poskytnutí príspevku . Výška príspevku a dĺžka poskytovania príspevku závisia od príslušnosti okresu, v ktorom sa vytvorí pracovné miesto, k typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci podľa zákona o štátnej pomoci 231/199 a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese. Takýto príspevok sa poskytne však len pre tzv. znevýhodnneého uchádzača o zamestnanie:

§ 8

Znevýhodnený uchádzač o zamestnanie
1/ Znevýhodnený uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je uchádzač o zamestnanie, ktorý je a) občan mladší ako 25 rokov veku, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie (ďalej len "absolvent školy"),
b) občan starší ako 50 rokov veku,
c) občan vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 mesiacov z predchádzajúcich 16 mesiacov (ďalej len "dlhodobo nezamestnaný občan"),
d) občan, ktorý nevykonával zárobkovú činnosť ani sa nepripravoval na povolanie v rámci sústavnej prípravy na povolanie alebo v systéme ďalšieho vzdelávania z dôvodu, že nemohol zosúladiť pracovné povinnosti s plnením rodičovských povinností,
e) občan, ktorý je rodič alebo osoba podľa osobitného predpisu starajúca sa o tri a viac detí, alebo osamelý občan starajúci sa o dieťa,
f) občan, ktorý stratil schopnosť vykonávať svoje doterajšie zamestnanie zo zdravotných dôvodov a nie je občan so zdravotným postihnutím,
g) občan, ktorý sa sťahuje alebo sa sťahoval v rámci územia členských štátov EÚ, alebo občan, ktorý má pobyt na území členského štátu EÚ na účel výkonu zamestnania, a
h) občan so zdravotným postihnutím,
i) cudzinec, ktorému bol udelený azyl.

2/ Prvé pravidelne platené zamestnanie na účely tohto zákona je zamestnanie, ktoré trvalo viac ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov.

Podrobnosti viď zákon č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov /posledné znenie 573/2005/
Jano11
19.04.06,19:58
Ten zamestnanec ma 28 rokov a je na urade prace od 1.11.2005. Ja som si
myslel , ze mozem poziadat urad prace o refundaciu mzdy od 1.11.2006.
Dovtedy u mna bude na dohodu o vykonani prace s prijmom ako tu
bolo spominane 3200.Sk mesacne
evina
19.04.06,20:12
Ten zamestnanec ma 28 rokov a je na urade prace od 1.11.2005. Ja som si
myslel , ze mozem poziadat urad prace o refundaciu mzdy od 1.11.2006.
Dovtedy u mna bude na dohodu o vykonani prace s prijmom ako tu
bolo spominane 3200.Sk mesacne

netrúfnem si Ti odpovedať jednoznačne, nepoznám všetky okolnosti. Na to, aby si dostával refundáciu časti mzdy /podotýkam, že časti lebo to záisí od kraja/ musíš podpísať dohodu s príslušným úradom práce...Myslím, že v tomto prípade urobíš najlepšie ak za nimi zájdeš dopredu a oni Ti ochotne poradia...
Jano11
24.04.06,04:22
Chcem sa poraďakov opýtať, že ak zamestnancovi ktoreho zoberiem na dohodu o vykonaní práce a on je registrovaný na úrade prace, či musím
kópiu tej dohody odniesť povinne aj na úrad práce, alebo úrad prace s tym nemá nič spoločne. A ešte , že ked mu budem vyplacať odmenu 3200 Sk
mesačne /čo ste mi poradili vyššie/, tak ako postupovať aby som neplatil
19 percentnú daň. Lebo doteraz bol na urade prace. Počul som , že
na daňovom úrade treba napisať nejake vyhlasenie a potom sa neplatí daň.
Neviem či to vyhlasenie mam podať ja ako zamestnavateľ alebo zamestnanec na tu dihodu.
Jano11
24.04.06,04:39
Chcem sa poraďakov opýtať, že ak zamestnancovi ktoreho zoberiem na dohodu o vykonaní práce a on je registrovaný na úrade prace, či musím
kópiu tej dohody odniesť povinne aj na úrad práce, alebo úrad prace s tym nemá nič spoločne. A ešte , že ked mu budem vyplacať odmenu 3200 Sk
mesačne /čo ste mi poradili vyššie/, tak ako postupovať aby som neplatil
19 percentnú daň. Lebo doteraz bol na urade prace. Počul som , že
na daňovom úrade treba napisať nejake vyhlasenie a potom sa neplatí daň.
Neviem či to vyhlasenie mam podať ja ako zamestnavateľ alebo zamestnanec na tu dihodu.
Moja otazka sa neobjavila na stranke porady. Neviem prečo je to tak,
tak ju zadavam na druhý pokus.
ZuzanaP
24.04.06,05:56
Na úrad práce si dohodu zanesie dohodár. Dáš mu podpísať vyhlásenie, tlačivo je aj tu na porade a daň mu nestrhávaš. Vyhlásenie si založíš k jeho dohode.
tinka111
24.04.06,07:10
Prosim Vas chcem sa opytat: Plati sa za dohodara od 1.1.2006 okrem urazoveho poistenia aj ine napr. garancne poistenie alebo poistenie do rezervneho fondu solidarity? Prebrala som uctovnictvo a tam to tak uctovnicka za januar urobila. Teraz som si nie ista. Dakujem za radu!
Tweety
24.04.06,07:11
Prosim Vas chcem sa opytat: Plati sa za dohodara od 1.1.2006 okrem urazoveho poistenia aj ine napr. garancne poistenie alebo poistenie do rezervneho fondu solidarity? Prebrala som uctovnictvo a tam to tak uctovnicka za januar urobila. Teraz som si nie ista. Dakujem za radu!
ZA dohodára platí iba zamestnávateľ 0,8% UP do SP.:cool:
tinka111
24.04.06,07:26
A je nejaky dovod preco by sa to mohlo platit - je to urbarske lesne a pozemkove spolocenstvo? Alebo sa to budem musiet asi spytat jej odkial tu informaciu ma...
katkaj
24.04.06,07:29
A je nejaky dovod preco by sa to mohlo platit - je to urbarske lesne a pozemkove spolocenstvo? Alebo sa to budem musiet asi spytat jej odkial tu informaciu ma...

no pokiaľ to boli naozaj dohody tak nemala dôvod platiť aj garančné a iné poistné. Ona ti ale asi najlepšie povie prečo platila to čo nemusela :rolleyes:
tinka111
24.04.06,07:31
Este raz dakujem!
Jano11
25.04.06,04:11
Na úrad práce si dohodu zanesie dohodár. Dáš mu podpísať vyhlásenie, tlačivo je aj tu na porade a daň mu nestrhávaš. Vyhlásenie si založíš k jeho dohode.
Ďakujem za odpoveď. Ale pisali mi , že takyto dohadar z uradu prace
može len pracovať cca. 62 hodín ročne. Veď to je veľke obmedzenie,
ako si privyrobiť niečo. Pritom už po pol roku už nedostava z uradu prace
ani korunu.
ajobs
25.04.06,14:37
Ďakujem za odpoveď. Ale pisali mi , že takyto dohadar z uradu prace
može len pracovať cca. 62 hodín ročne. Veď to je veľke obmedzenie,
ako si privyrobiť niečo. Pritom už po pol roku už nedostava z uradu prace
ani korunu.

Tak nech ten polrok robí akože 64 hodín a za 3200 Sk, a po polroku normálne na PZ.
Jano11
25.04.06,17:27
Tak nech ten polrok robí akože 64 hodín a za 3200 Sk, a po polroku normálne na PZ.
Zistil som na urade prace, aspoň tak mi to hovorili, že 3200 Sk to je v poriadku ale je to maximalne 64 hodín mesačne a nie ročne a maximalne
300 hodín ročne. Tak asi som dostal tu na porade milnu informaciu , alebo som to nepochopil.
Jano11
25.04.06,17:37
Tak pozrel som historiu. Odpoveď som od poraďakov na tych 64 hodin som dostal spravnu , iba ja som to nepochopil.
mariana11
08.05.06,20:30
To je hrubého, daň 19% samozrejme, ale ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu, daň mu nevyjde žiadna. Zo zákona stravenky dohodárom nepatria. :cool:



Moze vyhlasenie k zdaneniu podpisat aj dochodca?
Tweety
09.05.06,05:56
Moze vyhlasenie k zdaneniu podpisat aj dochodca?AK nie je poberateľom dôchodku na ZAčIATKU ZDAňOVACIEHO OBDOBIA, má nárok na nezdanit. čiastku.
IVETA N
10.05.06,06:25
Čaute,ďalšia otázka ,v archíve som našla príspevok kde poraďáčka radí ako na inšektorát práce ak máte dohodárov a ich prac.činnosť nesmie byť opakujúca sa -radila urobiť 12kópií dohôd a každý mesiac dopísať inú činnosť.
Avšak ja si myslím že potom je potrebné dohodárov každý mesiac odhlásiť a prihlásiť ,no a ak mi to niekto potvrdíte ,tak potom je to strašná papierovačka ,neviem či sa neoplatí tie dohody nechať na kvartál alebo na rok a pri kontrole sa len nejako vykrúcať...čo vy na to????????:o Máte s tým niekto skúsenosti?


Robilo sa to tak , lenze, jedneho dna prisla kontrola
z uradu prace a nasli na pracovisku zamestnanca na dohodu,
samozrejme hned sa tam dopisal datum , to vasak nepomohlo pretoze vytkli to, ze ona nemala co robit na pracovisko a samozrejme vyrubili aj 5000 ,- pokutu za ciernu pracu odvôvodnili to tým , ze zamestnvatel ma povinnost prihlasit zamestnanca do SP aj ked na dohodu den pred nastupom do pracovneho pomeru.
Odvtedy to robime tak, ze ho prihlásim do SP a ked nepracuje v jednom mesiaci davam ho do výkzu s nulou a ked je to iste ,ze uz dalej nebude pracovat, tak potom ho odhlásim.
Zuzana2
10.05.06,13:30
Ja mám dohodára na celý rok od 1.1. do 31.12. a potom každý mesiac zisťujem, či robil alebo nie - lebo má takú dohodu - vykonanie kontrol - tzn. napr. za celý rok vykoná 36 kontrol. Lenže neviem kedy. Tak som to doteraz robila tak, že som mu v každom mesiaci vyplatila aspoň jednu kontrolu, aj keď ju neurobil a z budúcich kontrol som mu to odčítala. Takže v skutočnosti dostal toľko zaplatené, koľko si zarobil. Robila som to len preto, aby som ho nemusela odhlasovať zo SP. Teraz ma ale Ivetka inšpirovala - je to riešenie - poslať ho vo výkaze iba s jeho RČ a s nulou pri VZ na ÚP. Dúfam, že to bude OK. A potom budú aj dni, kedy robil zodpovedať skutočnosti.
rems
21.05.06,16:29
Ahojte všichni poraďáci,
přečetla jsem celou tuto tému a vzhledem k tomu, že jsem v těchto věcech ještě začátečník a navíc mám už úplně popletenou hlavu z těch rozdílností mezi předpisy v ČR a v SK, chtěla jsem se ujistit o pár věcech, ve kterých nemám ještě úúúplně jasno. Co se týče pracovních dohod, našla jsem si tyto příslušná ustanovení a hledala jsem v nich někde nějaké to omezení, co se týče tzv."opakovaných činností", jak jsem se v této témě výše dočetla. Našla jsem jen to omezení 300 hodin a vymezení konkrétním výsledkem práce. Možná je to obšírněji rozvedeno někde jinde, nebo je to jen nepsané pravidlo, nebo výklad úředníků, že opakovaná činnost by neměla vést ke konkrétnímu výsledku práce? Já mám např. na mysli ty dohody o účetních pracech, které se mi třeba zdají jako dobrý příklad pro práci, která v určitých případech nemusí tuto časovou hranici překročit, no a výsledek práce-tím by mohla být třeba uzávěrka zdaňovacího období. Nebo například ta uklízečka. Vždyť přece když zaměstnavatel potřebuje 1x za týden uklidit, není pro něj vůbec hospodárné, aby si na to vzal zaměstnance do pracovního poměru(§223 ods.1). A pokud tu v tomto případě existuje toto ustanovení v zákoně, neměl by to být přece problém obhájit? Jaké jsou vaše názory a zkušenosti?
Dále mě zaujal §226, ods.4 a konkrétně to, že vlastně dohoda se vypláci ne-1xměsíčně, jak jsem si myslela, ale až po vykonání dohodnuté práce, případně i dříve-ale zase v závislosti na odvedení určitého výkonu. Jak to děláte vy? Mám na Slovensku známé, dohodáře, kteří dostávají penízky pravidelně-měsíčně. To mě dost překvapuje, i když jistě se to taky dá právně ošetřit, ale podle totoho ustanovení už se na to musí myslet a zdůvodnit si každou výplatu před ukončením dohody, není to tak? A taky jsem se chtěla zeptat, to úrazové pojištění se platí taky v měsíčních časových intervalech? Nebo vždy po vyplacení odměny - do určitého termínu? Už se mi zdá, že toho mám trošku moc, připla jsem tu i materiál, ze kterého jsem čerpala - ZP (začervenila jsem to podstatné). Ráda se dozvím vaše reakce, výklady, zkušenosti. Díky moc!!!

Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223
(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.


§ 224
(2) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä

c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,

§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
Jano22
12.07.06,13:42
Mám zamestnanca na dohodu o vykonaní práce , pričom sa stará o
dieťa do 6 rokov veku , teda už nepobená rodičovský príspevok pretože dieťa
má už 4 roky .Vyplácam mu mesačne 2400 Sk , podpísal u mňa vyhlásenie k dani z príjmov na uplatnenie nezdanieľnej časti základu dane .Iné príjmy nemá Pracovníčka na daňovom úrade mi povedala, že podpísovať vyhlásenie k dani z príjmov u mňa kedže je na dohodu o vykonaní práce nemôže , môže
len ak je v riadnom alebo obdobnom pracovnom pomere . A teda uvedenú
čiastku mam zdaňovať 19 % , informovala ma správne ? A koncom roka
vraj má podať daňové priznanie pričom jej uvedenú odvedenú daň vrátia ?
Tak trocha mi nesedia odpovede poraďakov z minulosti /hore/ s tvrdením pracovníčky DÚ,poradte lebo som z toho úplny jeleň.
dogicka
12.07.06,14:15
Mám zamestnanca na dohodu o vykonaní práce , pričom sa stará o
dieťa do 6 rokov veku , teda už nepobená rodičovský príspevok pretože dieťa
má už 4 roky .Vyplácam mu mesačne 2400 Sk , podpísal u mňa vyhlásenie k dani z príjmov na uplatnenie nezdanieľnej časti základu dane .Iné príjmy nemá Pracovníčka na daňovom úrade mi povedala, že podpísovať vyhlásenie k dani z príjmov u mňa kedže je na dohodu o vykonaní práce nemôže , môže
len ak je v riadnom alebo obdobnom pracovnom pomere . A teda uvedenú
čiastku mam zdaňovať 19 % , informovala ma správne ? A koncom roka
vraj má podať daňové priznanie pričom jej uvedenú odvedenú daň vrátia ?
Tak trocha mi nesedia odpovede poraďakov z minulosti /hore/ s tvrdením pracovníčky DÚ,poradte lebo som z toho úplny jeleň.

Nesúhlasím s pracovníčkou DÚ. Zamestnanec aj na dohodu môže podpísať vyhlásenie, ale len u jedného zamestnávateľa. Takže ak tvoj pracovník nemá podpísané vyhlásenie u iného zamestnávateľa môže ho podpísať u teba.
Jano22
12.07.06,17:06
Ďakujem za odpoveď. A ešte sa chcem spýtať či treba takého pracovníka
na dohodu o vykonaní práce /nadväzujem na to čo som uviedol vyššie/
uviesť do tlačiva HLASENIE o vyučtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej
činnosti a.t.ď. Viete to zelené tlačivo ktoré sa dáva raz ročne .
Logika my hovorí že nie, keď pracovník je na dohodu o vykonaní práce ,ale
už som z toho celkom popletený.Pracovník je len u mňa a podpísal vyhlasenie
a nemá iného zamestnavateľa.
Jana Motyčková
12.07.06,17:08
Treba ho tam uviesť - poberá predsa príjmy zo závislej činnosti.
Jano22
12.07.06,17:15
Treba ho tam uviesť - poberá predsa príjmy zo závislej činnosti.
Dohoda o vykonaní práce je príjem zo závislej činnosti? Veď je to
nepravidelná činnosť či nie?A čo tam v HLÁSENI napíšem?
Napr. zučtované v mesiacoch 6 až 11 . Uhrn príjmov napr 12 000 Sk,
Zaklad dane 0 Sk, Zrazené preddavky O Sk. Tak by to malo byť?
Melnick
12.07.06,17:19
Ďakujem za odpoveď. A ešte sa chcem spýtať či treba takého pracovníka
na dohodu o vykonaní práce /nadväzujem na to čo som uviedol vyššie/
uviesť do tlačiva HLASENIE o vyučtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej
činnosti a.t.ď. Viete to zelené tlačivo ktoré sa dáva raz ročne .
Logika my hovorí že nie, keď pracovník je na dohodu o vykonaní práce ,ale
už som z toho celkom popletený.Pracovník je len u mňa a podpísal vyhlasenie
a nemá iného zamestnavateľa.
A dokonca aj štvrťročne odovzdať prehľad / tiež také zelené tlačivo;) /aj keď nulový .
Jana Motyčková
12.07.06,17:22
Dohoda o vykonaní práce je príjem zo závislej činnosti? Veď je to
nepravidelná činnosť či nie?A čo tam v HLÁSENI napíšem?
Napr. zučtované v mesiacoch 6 až 11 . Uhrn príjmov napr 12 000 Sk,
Zaklad dane 0 Sk, Zrazené preddavky O Sk. Tak by to malo byť?
Závislá činnosť neznamená, že je niekto závislý na tej činnosti:D a teda ju musí vykonávať pravidelne. Závislá činnosť je keď musí dbať na príkazy platiteľa. Mesiace 6-11, príjem 12000, základ dane 12000, zrazené preddavky 0.
Jano22
12.07.06,17:30
Aha , ďakujem. Začína mi "svitať.... "
rems
13.07.06,12:17
Ahojte, tak musím říct, že jsem z toho tak trošku "dokrútená". Není to tak, že u dohod do 5.000,-Sk měsíčně zaměstnavatel platí daň srážkovou a tím pádem žádné hlásenie ani prehlad nepodává (jenom oznámení o srážkách) a teprve od 5.000,- Sk měsíčně platí zálohy a tím pádem podává hlásenie a prehlad??? Já jsem to s těmi 12.000,- nepochopila. Jaké nulové preddavky?Jsem asi natvrdlá.
Tweety
13.07.06,12:20
Ahojte, tak musím říct, že jsem z toho tak trošku "dokrútená". Není to tak, že u dohod do 5.000,-Sk měsíčně zaměstnavatel platí daň srážkovou a tím pádem žádné hlásenie ani prehlad nepodává (jenom oznámení o srážkách) a teprve od 5.000,- Sk měsíčně platí zálohy a tím pádem podává hlásenie a prehlad??? Já jsem to s těmi 12.000,- nepochopila. Jaké nulové preddavky?Jsem asi natvrdlá. ZD- mesačne do 5000.- nie je podpísané vyhlásenie k zdaneniu, a neuplatňuje si DB. AK je podpísané vyhlásenie, tak potom daň je preddavková.:cool: A kvartálne sa predkladajú DÚ prehľady o zrazenej dani.
rems
13.07.06,12:39
Aaaach, nevšimla jsem si toho vyhlásenia. Tak díky moc, je to jasné. Takže v tomto případě i když je to pod 5.000 tak vždy preddavky, ne srážka.
dogicka
13.07.06,12:56
Aaaach, nevšimla jsem si toho vyhlásenia. Tak díky moc, je to jasné. Takže v tomto případě i když je to pod 5.000 tak vždy preddavky, ne srážka.

Predsa ak je HM pod 5000,- a je podpísané vyhlásenie, nie je akú daň zraziť, alebo sa mýlim? To je potom jedno aká daň to je, keď predsa žiadna nevyjde.
rems
13.07.06,13:27
To asi ano, teď jsme řešili spíš ty věci - papíry pro daňováky, které, i když nulové se v tomto případě vyplňovat musí.
Alllena
13.07.06,13:46
Čaute,ďalšia otázka ,v archíve som našla príspevok kde poraďáčka radí ako na inšektorát práce ak máte dohodárov a ich prac.činnosť nesmie byť opakujúca sa -radila urobiť 12kópií dohôd a každý mesiac dopísať inú činnosť.
Avšak ja si myslím že potom je potrebné dohodárov každý mesiac odhlásiť a prihlásiť ,no a ak mi to niekto potvrdíte ,tak potom je to strašná papierovačka ,neviem či sa neoplatí tie dohody nechať na kvartál alebo na rok a pri kontrole sa len nejako vykrúcať...čo vy na to????????:o Máte s tým niekto skúsenosti?

nemusíš ich odhlasovať a prihlasovať ak pracujú napr. tri po sebe idúce mesiace stačí ich na začiatku napr.k 01/06 prihlásiť treba na prihlášku hore rukou napísať,že ide o DoVP a na konci napr.03/06 odlásiť a také napísať,že ide o DoVP ,ale musíš mať tri Zmluvy o VP a to tak aby predmet činnosti bol nejaký výsledný ucelený celok napr. výroba brány
dogicka
13.07.06,14:09
To asi ano, teď jsme řešili spíš ty věci - papíry pro daňováky, které, i když nulové se v tomto případě vyplňovat musí.

No, ak máš len toho jedného zamestnanca, ktorý podpísal vyhlásenie, a nevychádza mu zraziť daň, tak sa nemusíš na DÚ registrovať ako platca dane zo závislej činnosti a teda nemusíš podávať nulové výkazy a hlásenia.
dogicka
13.07.06,14:22
nemusíš ich odhlasovať a prihlasovať ak pracujú napr. tri po sebe idúce mesiace stačí ich na začiatku napr.k 01/06 prihlásiť treba na prihlášku hore rukou napísať,že ide o DoVP a na konci napr.03/06 odlásiť a také napísať,že ide o DoVP ,ale musíš mať tri Zmluvy o VP a to tak aby predmet činnosti bol nejaký výsledný ucelený celok napr. výroba brány

Nechápem prečo tri zmluvy? Áno, pri dohode sa nesmie jednať o opakovanú činnosť, ale môžem uzavrieť dohodu napr. na montáž sadrokartónu, ak ide o väčšiu stavbu, môže dohoda trvať aj 3-4 mesiace, ale predsa na to stačí len jedna zmluva?
rems
13.07.06,14:49
Asi máš pravdu. Je to pro mě hodně hypotetické. Já se v těchto přlípadech vždycky radši jistím příslušnou úřednicí na Du. Vím, že nulové výkazy se dají obejít i nějakým prohlášením, které se tam čtvrtročně zasílá. Mzdové účetnictví na Slovensku je pro mě úplně něco nového a hodně se mi to motá s českým. U nás například pojem dohoda a podepsané prohlášení vůbec nejdou dohromady.
va1ke
13.07.06,17:06
ahojte chcem sa spýtať. máme jedného dohodára dohoda je uzavretá na jeden rok od august 2005 do august 2006 na pomocné murárske práce. ale už ho nepotrebujem môžem ho odhlásiť aj skôr aj ked na dohode je napísané do augusta 2006? ďakujem
Zdeni
13.07.06,17:36
ahojte chcem sa spýtať. máme jedného dohodára dohoda je uzavretá na jeden rok od august 2005 do august 2006 na pomocné murárske práce. ale už ho nepotrebujem môžem ho odhlásiť aj skôr aj ked na dohode je napísané do augusta 2006? ďakujem
No neviem, ale myslím si že dohody by sa mali uzatvárať na určitý výkon práce a nie na činnosti opakujúce sa, čo pomocné mur. práce sú - môj názor.A odhlásiť ho môžeš kedykoľvek.
va1ke
13.07.06,17:41
no neviem ale robil stále niečo iné. a čo potom dohody na účtovnícke práce? ja mám takú jednu uzatvorenú s audítorskou spoločnosťou. myslíš, že to je zle?
Melnick
13.07.06,17:51
Predsa ak je HM pod 5000,- a je podpísané vyhlásenie, nie je akú daň zraziť, alebo sa mýlim? To je potom jedno aká daň to je, keď predsa žiadna nevyjde.
Ale ak má podpísané vyhlasenie,tak pri HM 5000.-Sk je pochopiteľne daň nulová a v tomto prípade sa k nej chudinke nulovej správaš ako k preddavkovej a musíš v Q prehľade oznámiť ,že si stiahla takémuto dohodárovi veľké nič. Ináč Tebe dajú pokutu 2000.- za neodovzdanie nulového prehľadu.
abel
13.07.06,17:54
No neviem, ale myslím si že dohody by sa mali uzatvárať na určitý výkon práce a nie na činnosti opakujúce sa, čo pomocné mur. práce sú - môj názor.A odhlásiť ho môžeš kedykoľvek.
Ja píšem do dohody, ak je to napr. obchod, takýto text: zastupovanie počas neprítomnosti majiteľa, zamestnávateľ oznámi potrebu vykonania práce vždy aspoň deň vopred. znamená to, že ak musel ísť majiteľ napr. na tovar alebo niečo vybaviť na úrady, zavolá dohodára a ten je tam potrebný čas (samozrejme v rámci ročného limitu).
Zdeni
13.07.06,17:57
My sme teda zatiaľ ešte na toto kontrolu nemali, ale kamarátka má tiež firmu a robí papiere a tej to vytkli. Konkrétne mala: sústružnícke práce. A musí odvtedy písať: sústruženie hriadelí toľko a toľko kusov, frézovanie toľko a toľko. Takže neviem. Ja to tiež rozpisujem a potom dopasujem hodiny, aby som neprešvihla 300.
va1ke
13.07.06,17:59
takže by som mala opraviť dohodu a podľa toho kedy niečo vykonával napísať čo má robiť a koľko?
Zdeni
13.07.06,18:14
No hlavne aby to nebolo všeobecné. Uveď konkrétnu činnosť, prispôsob hodiny s peniazmi a bude. Ja mám tiež stavebné firmy a napr. mám dohodu pre pomocného tesára: Činnosť : uloženie strešnej krytiny 200 m2. Odmena 20 Sk za m2. Rozsah práce 35 hod. -príklad.
va1ke
13.07.06,18:28
On robil búranie otvorov 64hodín. a tak, že niektoré dni po 8 hodín, 2 hodiny, 4 hodiny. Možme napísať búranie otvorov, odmena 50,-Sk/hod. rozsah práce 300 hod?
Zdeni
13.07.06,18:43
On robil búranie otvorov 64hodín. a tak, že niektoré dni po 8 hodín, 2 hodiny, 4 hodiny. Možme napísať búranie otvorov, odmena 50,-Sk/hod. rozsah práce 300 hod?
Napíš, búranie otvorov , rozsah 64 hod, dohodnutá odmena 50,- Sk/hod. a bude to OK.
va1ke
14.07.06,04:16
môžem napísať 64hod aj keď tie už odrobil v novembri a ešte stále je u nás v evidencii. ešte sme ho neodhlásili.
dogicka
14.07.06,07:50
Ale ak má podpísané vyhlasenie,tak pri HM 5000.-Sk je pochopiteľne daň nulová a v tomto prípade sa k nej chudinke nulovej správaš ako k preddavkovej a musíš v Q prehľade oznámiť ,že si stiahla takémuto dohodárovi veľké nič. Ináč Tebe dajú pokutu 2000.- za neodovzdanie nulového prehľadu.

Majka, ja ti rozumiem, ja som myslela prípad aký mám ja, živnostník má len jedného zamestnanca na dohodu, nikdy predtým nikoho nezamestnával ani nebude a vie že mesačne nikdy nebude musieť odviesť daň, tak na DÚ vôbec nie je prihlásený ako platca dane zo závislej činnosti, keďže žiadnu daň nezráža. Preto nemusí podávať žiadne výkazy.
va1ke
14.07.06,07:55
My máme ten istý prípad. Mali sme jedného dohodára. Ale museli sme sa prihlásiť na daňový úrad. A podávame štvrťročne nulové prehlady.
dogicka
14.07.06,08:05
My máme ten istý prípad. Mali sme jedného dohodára. Ale museli sme sa prihlásiť na daňový úrad. A podávame štvrťročne nulové prehlady.

Prečo ste sa museli prihlásiť na DÚ keď ste neboli platcami dane zo závislej činnosti?
va1ke
14.07.06,08:31
no ale však ako som mohla vedieť či budeme alebo nebudeme platcami. však na dohodu môže zamestnance zarobiť aj viacej ako je odpočítateľná položka. tak vtedy vijde daň.
dogicka
14.07.06,08:35
no ale však ako som mohla vedieť či budeme alebo nebudeme platcami. však na dohodu môže zamestnance zarobiť aj viacej ako je odpočítateľná položka. tak vtedy vijde daň.

To je v poriadku, ja ale mám prípad, kedy na 200% viem, že nezarobí viac a určite mu zrážať daň nebude. Tak nevidím dôvod pre registráciu na DÚ a následné posielanie nulových výkazov. Dúfam, že sa nemýlim, ale myslím, že nie.
Pepa
14.07.06,09:11
To je v poriadku, ja ale mám prípad, kedy na 200% viem, že nezarobí viac a určite mu zrážať daň nebude. Tak nevidím dôvod pre registráciu na DÚ a následné posielanie nulových výkazov. Dúfam, že sa nemýlim, ale myslím, že nie.

Zákon o správe daní a poplatkov
par. 31

4) Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Ak mám zamestnanca, dohodára - vzniká mi povinnosť zrážať daň alebo preddavky - je jedno, či mu vyjde veľká nula.

A čo potom s ročným prehľadom? Ak nie si registrovaná ako platca DZČ tak ho potom nepodávaš???
marcelaStanakova
14.07.06,09:16
Odvody za dohodárov su 0,8% do SP a to je všetko?
dogicka
14.07.06,09:18
A čo potom s ročným prehľadom? Ak nie si registrovaná ako platca DZČ tak ho potom nepodávaš???[/quote]

Nie nedávam ani ročný prehľad. No ja by som o tom diskutovala. V tomto prípade ide totiž o zamestnanca na skrátený úväzok len 2 hod. týždenne (ide o zákonné zastúpenie podľa živnostenského zákona). To znamená mesačný zárobok 400- 500 Sk, zamestnanec podpísal vyhlásenie, takže mne nevzniká povinnosť zrážať daň. Myslím si, že znova sa to dá vyložiť rôznym spôsobom.
jankasm
14.07.06,09:23
Odvody za dohodárov su 0,8% do SP a to je všetko?

Áno, momentálne je len 0,8% úrazové poistenie do SP.
Od 1.8.2006 sa za dohodárov bude odvádzať okrem úrazového poistenia aj garančné poistenie 0,25%.
zuza 74
14.07.06,09:34
Ahojte, ja som minulý rok urobila DoVP asi 6 starším paniam, ktoré nám zbierali zemiaky. V dohode som uviedla: zber zemiakov, a bola uzatvorená na 3 týždne. Kontrola z IP mi to vytkla- jedná sa o opakovanú činnosť - a dostala som pokutu. Ako, prosím, vyriešiť takýto prípad tento rok? Čo mám dať do DoVP ako činnosť, ako mám napísať zber zemiakov inou formou, aby bola spokojnosť? Poradí mi nejaká dobrá duša možno aj z oblasti poľnohospodárstva?
Pepa
14.07.06,09:41
[/quote]Nie nedávam ani ročný prehľad. No ja by som o tom diskutovala. V tomto prípade ide totiž o zamestnanca na skrátený úväzok len 2 hod. týždenne (ide o zákonné zastúpenie podľa živnostenského zákona). To znamená mesačný zárobok 400- 500 Sk, zamestnanec podpísal vyhlásenie, takže mne nevzniká povinnosť zrážať daň. Myslím si, že znova sa to dá vyložiť rôznym spôsobom.[/quote]

No to je fakt, dá sa to vyložiť rôznym spôsobom.
Asi pred mesiacom som mala daňovú kontrollu, takže ja som si to vyložila správne:)
A k tomu hláseniu - to hlásenie je: Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti ................ V tomto hlásení je platca dane povinný nahlásiť "každú korunu", každého dohodára .......
dogicka
14.07.06,09:56
No to je fakt, dá sa to vyložiť rôznym spôsobom.
Asi pred mesiacom som mala daňovú kontrollu, takže ja som si to vyložila správne:)
A k tomu hláseniu - to hlásenie je: Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti ................ V tomto hlásení je platca dane povinný nahlásiť "každú korunu", každého dohodára .......[/quote]

No asi to bude tak a ja som to pochopila zle. No paráda! Idem ho hneď nahlásiť a budem dúfať, že nepríde kontrola a prepečie sa mi to. :D
zuza 74
14.07.06,09:57
Čaute,ďalšia otázka ,v archíve som našla príspevok kde poraďáčka radí ako na inšektorát práce ak máte dohodárov a ich prac.činnosť nesmie byť opakujúca sa -radila urobiť 12kópií dohôd a každý mesiac dopísať inú činnosť.
Avšak ja si myslím že potom je potrebné dohodárov každý mesiac odhlásiť a prihlásiť ,no a ak mi to niekto potvrdíte ,tak potom je to strašná papierovačka ,neviem či sa neoplatí tie dohody nechať na kvartál alebo na rok a pri kontrole sa len nejako vykrúcať...čo vy na to????????:o Máte s tým niekto skúsenosti? Mńa v súvislosti s kontrolou ÚP na DoVP napadla ešte jedna otázka: ako je to v prípade zamestnávania na DoVP nezamestnaného občan, ktorý je v evidencii ÚP? Viem, že boli stanovené hodiny aj maximálna možná odmena. Aké platia obmedzenia dnes? Poradí mi niekto?
Pepa
14.07.06,10:30
Mńa v súvislosti s kontrolou ÚP na DoVP napadla ešte jedna otázka: ako je to v prípade zamestnávania na DoVP nezamestnaného občan, ktorý je v evidencii ÚP? Viem, že boli stanovené hodiny aj maximálna možná odmena. Aké platia obmedzenia dnes? Poradí mi niekto?
Mesačne - 64 hodín a 3200,- Sk
Melnick
14.07.06,11:06
No to je fakt, dá sa to vyložiť rôznym spôsobom.
Asi pred mesiacom som mala daňovú kontrollu, takže ja som si to vyložila správne:)
A k tomu hláseniu - to hlásenie je: Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti ................ V tomto hlásení je platca dane povinný nahlásiť "každú korunu", každého dohodára
No asi to bude tak a ja som to pochopila zle. No paráda! Idem ho hneď nahlásiť a budem dúfať, že nepríde kontrola a prepečie sa mi to. :D

Evka,ponáhľaj sa , nechcem Ťa strašiť,ale už aj tak si začni napĺňať prasiatko za každý Q 2000.-Sk. Práve pre tieto pokuty ,ktoré musel zaplatiť neterkin manžel mám jejo účt-o na starosti ja. A on spadá presne pod ten istý DÚ ako Ty čiže DK.Cáloval 12000.-Sk
Jana Motyčková
14.07.06,12:51
Ahojte, ja som minulý rok urobila DoVP asi 6 starším paniam, ktoré nám zbierali zemiaky. V dohode som uviedla: zber zemiakov, a bola uzatvorená na 3 týždne. Kontrola z IP mi to vytkla- jedná sa o opakovanú činnosť - a dostala som pokutu. Ako, prosím, vyriešiť takýto prípad tento rok? Čo mám dať do DoVP ako činnosť, ako mám napísať zber zemiakov inou formou, aby bola spokojnosť? Poradí mi nejaká dobrá duša možno aj z oblasti poľnohospodárstva?
DoVP by mala byť vymedzená výsledkom - takže napríklad "nazbieranie 100 kg zemiakov" alebo "vyzbieranie zemiakov z poľa xy alebo o výmere..."
dogicka
14.07.06,13:00
Evka,ponáhľaj sa , nechcem Ťa strašiť,ale už aj tak si začni napĺňať prasiatko za každý Q 2000.-Sk. Práve pre tieto pokuty ,ktoré musel zaplatiť neterkin manžel mám jejo účt-o na starosti ja. A on spadá presne pod ten istý DÚ ako Ty čiže DK.Cáloval 12000.-Sk

Majka je mi to jasné, do prasiatka šetrím odo dňa ako robím účtovníctvo. Ide o malého živnostníka, ktorý ide na paušál 60%, preto má zamestnanca (zodpovedné zastúpenie za živnosť), tak dúfam, že ma tá kontrola obíde. Inak ma to bude stáť 8000,-Sk. Ale keď je šťastie unavené sadne hádam aj na mňa:D :D Prajem pekný víkend
Denda
14.07.06,13:03
No, ak máš len toho jedného zamestnanca, ktorý podpísal vyhlásenie, a nevychádza mu zraziť daň, tak sa nemusíš na DÚ registrovať ako platca dane zo závislej činnosti a teda nemusíš podávať nulové výkazy a hlásenia.

Podľa § 39 ods.11 Zákona o dani z príjmu nespĺňate podmienku nepodávania prehľadu alebo hlásenia.
dogicka
14.07.06,13:05
Podľa § 39 ods.11 Zákona o dani z príjmu nespĺňate podmienku nepodávania prehľadu alebo hlásenia.

Bohužiaľ, už mi je to jasné, len neskoro, už mi ostáva len to prasiatko.
feem
21.07.06,05:37
Som SZČO, mám obchod v ktorom sám predávam. Uzavrel som dohodu o vykonaní prác so svojou matkou, ktorá je zamestnaná aj trvalo.
Dohoda podrobnosti:
-doba: od 1.6. do 31.12.2006
-predmet: zastupovanie počas neprítomnosti
-rozsah: max.300hod/rok, max.100hod/mesiac
-odmena: 30Sk/hod(aby neprekročila cca.3600,-Sk/mes.).
Problém je v tom, že tento mesiac ma vôbec nezastupovala a odovzdal som mesačný výkaz s 0,-Sk odvodom na Úraz.P a 0 hod.odpracovaných na sociálnu poisťovňu, kde mi pracovníčka povedala, že ju mám odhlásiť a keď na budúci mesiac by ma zastupovala tak znova prihlásiť.
LENŽE: keď nemám iného zamestnanca musím sa odhlásiť aj ako zamestnávateľ. A teraz sa mám prihlasovať a odhlasovať, keď potrebujem zastúpiť dajme tomu raz za 2 mesiace, a aj neviem dopredu, ale dajmetomu sa rozhodnem ráno, že potrebujem zastúpiť.
ALEBO: Dohoda je platná tak ako je uzavretá a keď mi neodrobila ani hodinu, tak odovzdám mesačný výkaz s nulovými odvodmi, pokým je platná dohoda o vykonaní prác?
Jano22
31.07.06,16:40
Pomôžte poraďaci.
Pracovníčka bola 3 roky na materskej dovolenke, potom bola registrovaná na
úrade práce. Po 6 mesiacoch nepoberala žiadnu podporu. Bola prijata na dohodu o vykonaní práce.Túto dohodu nosila aj na úrad práce. Z úradu práce
sa nedávno odhlasila a chcela pokračovať v materskej dovolenke do 6. rokov.
V telefone mi pracovníčka socialnej poisťovne povedala, že ma pracovníčka
doniesť rodný list dieťaťa /teda kópiu / a ju zaregistruju na matersku .
Je aj v II. pilieri dôchodkoveho sporenia, tak by za ňu štát odvádzal dôchodkove poistenie.
A teraz pozor. Prišla na pobočku socialnej poisťovne s rozhodnutím , že je vyradená z uradu práce a s rodným listom dieťaťa a iný pracovník jej povedal,
že sa registrovať u nich nemusí, keďže ma dohodu o vykonaní práce.
To sa mi nezdá, s ohľadom že bude aj dôchodkovo nejako automaticky poistená, ak nič nepotrebujú...
Neviem či mi rozumiete o čom píšem. Proste mi to logicky nesedí...
Jano22
01.08.06,05:39
Mohli by ste poraďaci poradiť na tento problém, alebo aspoň vysloviť
svoj názor, či to logicky aj Vám nesedí ako mne?
Tweety
01.08.06,05:52
Mohli by ste poraďaci poradiť na tento problém, alebo aspoň vysloviť
svoj názor, či to logicky aj Vám nesedí ako mne?
Je na RD a zároveň pracuje na dohodu?
Jano22
01.08.06,06:05
Ma dohodu o vykonaní práce. Na RD bola 3 roky potom 8 mesiacov na
úrade práce. Chce pokračovať na RD do 6 rokov dieťaťa. Na úrade práce
ju odhlasili rizhodnutím. Na zdravotnej poisťovni ju prihlasili ako na
pokračovanie RD. Na socialke je povedali že sa na RD nenusí u nich
evidovať, lebo ma dohodu o vykonaní práce. Tam mi to nesedí...
Tweety
01.08.06,06:09
Ma dohodu o vykonaní práce. Na RD bola 3 roky potom 8 mesiacov na
úrade práce. Chce pokračovať na RD do 6 rokov dieťaťa. Na úrade práce
ju odhlasili rizhodnutím. Na zdravotnej poisťovni ju prihlasili ako na
pokračovanie RD. Na socialke je povedali že sa na RD nenusí u nich
evidovať, lebo ma dohodu o vykonaní práce. Tam mi to nesedí... Čerpanie RD je prerušenie poistenia, cez RLFO, ak má dohodu ,tak je cez RLFO prihlásená do SP.
Jano22
01.08.06,06:19
Môj názor je takýto. Ak si na materskej /používam starý termín označenia
RD/, tak si dôchodkovo poistený. /ešte je aj v II.pilieri/. Ak prejdeš
na úrad práce si poistený zdravotne , ale dôchodkovo nie. Ak sa dáš vyradiť
z uradu práce /dostala rozhodnutie/, tak je potrebné sa prihlasiť na socialku
s rodným listom dieťaťa, že chceš pokračovať v materskej do 6 roku dieťaťa.
Proste podľa môjho názoru, je tam síce dohoda o vykonaní práce, ale
štát za ňu neodvádza dôchodkove poistenie. A na to ma nárok, ak
po prerušení materskej chce ísť opäť na materskú. Zdá sa , Tweety , že si nepochopila v čom mám pochybnosť, aj keď sa snažím vysvetliť "polopate".
Jano22
01.08.06,11:03
Neporadíte? To ste všetci na dovolenke?
jankasm
01.08.06,11:36
Neporadíte? To ste všetci na dovolenke?

Podľa mojich informácií si musí na SP nahlásiť prerušenie poistenia každá osoba na RD. To, že pracuje na dohodu nemá na to vplyv.
Keby bola zamestnaná normálne, na riadnu pracovnú zmluvu, tak by jej tú zmenu nahlásil zamestnanec, ale pokiaľ pracuje len na dohodu, zamestnávateľ túto povinnosť nemá.
Takže podľa mňa by mala ísť na SP a nahlásiť prerušenie z dôvodu RD.
Jano22
01.08.06,11:52
Však práve, išla na SP chcela sa nahlásiť , ale povedali jej že má dohodu o vykonaní práce...
PS: O pracovníkoch na úradoch nemám valnú mienku teda ich odborných radách, preto sa pýtam. Jednoducho mi to nesedí....
Uznávam, že aj blbý zákon je zákon, ale to mi tu logicky nesedí...
PS: Tak je dôchodkovo poistená štátom žena na materskej dovolenke
s dieťaťom do 6 roku veku alebo nie je? Ak áno , tak ju mali zaregistrovať a
nevyhovarať sa na dohodu o vykonaní práce. Dohoda o vykonaní práce neznamené z hľadiska dôchodkového zabezpečenia nič?Prečítajte si aj vyššie
moje príspevky, aby ste pochopili kde nemám jasno a prečo chcem radu...
Jana Motyčková
01.08.06,15:28
DVP nemá niž spločné s dôchodkovým poistením. SP ju mala zaregistrovať na DP keďže sa stará o dieťa, aby štát za ňu platil dôchodkové poistenie.
Jano22
01.08.06,15:42
Tak, tak Somij, tak mi to logika káže...
Lucka F.
01.08.06,18:56
suhlasim s majkou, my to tiez tak robime, ze pani, co nam upratuje, je prihlasena na dohodu od 1.1.2006 do 31.12.2006, cize na 1 rok, na zaciatku ju prihlasim a na konci odhlaism a ked suhlasi, ze chce u nas dalej pracovat, tak zase opatovne prihlasim. mesacne jej vyplacame mzdu a na konci roku, to nascitame a razom odvedieme do SP.
doteraz,co sme mali kontorli, tak nam to uznali

a upratovanie nie je opakovaná činnosť? od 1.9. zamestnáme aj my upratovačku na dohodu, hlavný pracovný pomer už má inde, takže jej budem odvádzať len % z úrazového poistenia a garančné poistenie?
DanielaSL
01.08.06,19:09
a upratovanie nie je opakovaná činnosť? od 1.9. zamestnáme aj my upratovačku na dohodu, hlavný pracovný pomer už má inde, takže jej budem odvádzať len % z úrazového poistenia a garančné poistenie?

Samozrejme , že upratovanie je opakujúca sa činnosť a nemala by byť dohoda , ale pracovný pomer na kratší úväzok.
Alebo.....urobiť dohodu vždy len na určité obdobie a dať tam úlohu napr. umytie okien na budove.
Lucka F.
01.08.06,19:29
Dakujem, dakujem....ale moze byt pracovny pomer na kratsi pracovny cas uzatvoreny na 7 hodin tyzdenne? Ake su tam odvody? Este som sa s kratsim prac. pomerom nestretla...vopred ďakujem.
DanielaSL
01.08.06,19:34
Ak to stihne za tých 7 hodín upratať , tak pravdaže môže byť. V pracovnej zmluve sa napíše koľko hodín bude pracovať a odvody sú presne také isté ako pri normálnom úväzku, akurát zo mzdy , ktorá tej dotyčnej osobe bude na tie hodiny vychádzať.
Lucka F.
01.08.06,19:38
A pred nastupom jej mám dať podpísať vyhlásenie a všetko ako pri normálnom pracovnom pomere? Dohoda o pracovnej činnosti už neexistuje? Bo tak by to bolo pre firmu najlepšie, majiteľ chce mať čo najmenšie náklady, tak sa mu skrátený pracovný pomer veľmi páčiť nebude.
Zdeni
01.08.06,19:42
A pred nastupom jej mám dať podpísať vyhlásenie a všetko ako pri normálnom pracovnom pomere? Dohoda o pracovnej činnosti už neexistuje? Bo tak by to bolo pre firmu najlepšie, majiteľ chce mať čo najmenšie náklady, tak sa mu skrátený pracovný pomer veľmi páčiť nebude.
Vyhlásenie môže podpísať iba v jednom zamestnaní - jeden prac. pomer.
DanielaSL
01.08.06,19:46
A pred nastupom jej mám dať podpísať vyhlásenie a všetko ako pri normálnom pracovnom pomere? Dohoda o pracovnej činnosti už neexistuje? Bo tak by to bolo pre firmu najlepšie, majiteľ chce mať čo najmenšie náklady, tak sa mu skrátený pracovný pomer veľmi páčiť nebude.

Dáš jej podpísať aj vyhlásenie. Len treba si dať pozor na to, že čo si môže uplatniť. Dohoda o pracovnej činnosti už pár rokov neexistuje. Všetci by chceli mať nízke náklady, ale keď potom dostanú pokutu, tak komu dajú za vinu, že ich na to neupozornil?
Zdeni
01.08.06,19:54
Má tá pani už podpísané vyhlásenie v tom prvom pracovnom pomere?
Ak má už podpísané tak druhé už nemôže. Podmienka je len jedno.
Lucka F.
02.08.06,09:31
vyhlásenie má už podpísané v tej druhej spoločnosti. Akým štýlom mám formulovať Dohodu o vykonaní práce na toto upratovanie? Dám jej v jednej umývať okná, v druhej upratanie kancelárií....ale potom neviem, či tam mám definovať počet hodín 7 hod/týžden....jediným mojím problémom je, že šéf odmieta prácu na skrátený pracovný úväzok, čím mi to všetko komplikuje a chce, aby som sa vynašla...:((
Zdeni
02.08.06,10:15
vyhlásenie má už podpísané v tej druhej spoločnosti. Akým štýlom mám formulovať Dohodu o vykonaní práce na toto upratovanie? Dám jej v jednej umývať okná, v druhej upratanie kancelárií....ale potom neviem, či tam mám definovať počet hodín 7 hod/týžden....jediným mojím problémom je, že šéf odmieta prácu na skrátený pracovný úväzok, čím mi to všetko komplikuje a chce, aby som sa vynašla...:((
Takže, Lucka to vyhlásenie jej už podpisovať nedávaj, keď už má. A dohodu pre upratovačky ja mám takto, napr.: upratovanie fitnesscentra:, 2 dni v týždni po dve hodiny = x hodín/ podľa toho koľko dáš od.... do..../ - rozsah práce, povysávanie kobercov, umytie zrkadiel, utretie prachu, + umytie WC a spŕch. Dohodnutá odmena x Sk, podľa dohody. Boli aj z IP a nemali proti tomu nič.
Lucka F.
02.08.06,19:59
Dakujem Zdeni, moc, moc....:))
Zdeni
02.08.06,20:05
Dakujem Zdeni, moc, moc....:))
Nie je za čo;) . Aj nabudúce - ak budem vedieť:)
raimonda
09.10.06,08:58
chceme zamestnat studentku na bpš ale na upratovanie zatial do konca roka aj ked to je opakujuca cinnost,myslite ze mozu ma napadnu z inspektoratu prace?labo ak by sa uplatnila ju zamestname aj v dalsom roku
Paula
09.10.06,09:36
chceme zamestnat studentku na bpš ale na upratovanie zatial do konca roka aj ked to je opakujuca cinnost,myslite ze mozu ma napadnu z inspektoratu prace?....na túto otázku Ti dá konečnú odpoveď asi iba nejaká kontrola :) labo ak by sa uplatnila ju zamestname aj v dalsom roku...čo tak zamestnať na tie dva ,tri mesiace na TPP na dobu určitú?

odpoveď v modrom
Muška
09.10.06,09:55
chceme zamestnat studentku na bpš ale na upratovanie zatial do konca roka aj ked to je opakujuca cinnost,myslite ze mozu ma napadnu z inspektoratu prace?labo ak by sa uplatnila ju zamestname aj v dalsom roku
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta, aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. Do tohto rozsahu sa nezapočítava čas pracovnej pohotovosti, za ktorú zamestnancovi nepatrí odmena, a pracovná pohotovosť doma.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
§ 228

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej zrušenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité zrušenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia pracovného pomeru nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
azuz
09.10.06,10:11
Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223
(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.
Upozorňujem na to, čo je modrým písmom, preto "dá odpoveď len kontrola".;) Viď odpoveď od Pauly.
Vianocka
09.10.06,11:42
Mam dotaz, preco sa nikto nevyjadril k otazke v prispevku cislo 98 od rems, kde sa pyta, odkial berieme, ze dohoda o vykonani prace nemoze byt uzatvorena na opakovanu cinnost a uvadza znenie § 223.
Aj ja sa pytam, v ktorom paragrafe je presne uvedene, ze nemoze byt na opakovanu cinnost? Nestaviame sa k tomu len zo zotrvacnosti, ked to v zakone este vyslovne uvedene bolo?
A este prosim, kde je uvedene, ze dohodarovi nemoze byt poskytnuty napr. stravny listok, ked v jeden odpracuje viac ako 4 hodiny. Nemozem si to s nim dohodnut v dalsich podmienkach v zmluve? Samozrejme tak, aby to bol danovy vydavok. Ved aj cestovne nahrady mu mozem preplatit, ked si to v zmluve dohodneme, ak s nim dohodnem vykon prace napr. v inom meste, ako je sidlo firmy?
Dakujem za vase nazory.
ajobs
09.10.06,14:34
Mam dotaz, preco sa nikto nevyjadril k otazke v prispevku cislo 98 od rems, kde sa pyta, odkial berieme, ze dohoda o vykonani prace nemoze byt uzatvorena na opakovanu cinnost a uvadza znenie § 223.
Aj ja sa pytam, v ktorom paragrafe je presne uvedene, ze nemoze byt na opakovanu cinnost? Nestaviame sa k tomu len zo zotrvacnosti, ked to v zakone este vyslovne uvedene bolo?
A este prosim, kde je uvedene, ze dohodarovi nemoze byt poskytnuty napr. stravny listok, ked v jeden odpracuje viac ako 4 hodiny. Nemozem si to s nim dohodnut v dalsich podmienkach v zmluve? Samozrejme tak, aby to bol danovy vydavok. Ved aj cestovne nahrady mu mozem preplatit, ked si to v zmluve dohodneme, ak s nim dohodnem vykon prace napr. v inom meste, ako je sidlo firmy?
Dakujem za vase nazory.

Myslím, že v § 223 je to jasne napísané - sú tam, uvedené slová "výnimočne" a "práca vymedzená výsledkom". To evokuje premisu, že zamestnávateľ by mal využívať DoVP iba VÝNIMOČNE a VTEDY, KEĎ SA TÁTO ČINNOSŤ VYMEDZUJE VÝSLEDKOM - TEDA SA NEOPAKUJE. Všetci vieme, že mnohí zamestnávatelia zneužívajú formu dohody na zamestnávanie štandardných zamestnancov-teda ľudí vykonávajúcich opakovanú prácu nevymedzenú výsledkom z dôvodu, aby za týchto neplatili všetky typy odvodov (dnes sa platí iba úrazové a garančné poistenie).
Myslím si, že ak má zamestnávateľ takú prácu, na ktorú sa mu skutočne neoplatí kontrahovať zamestnanca (ani na skrátený úväzok), mal by v prípade kontroly vedieť zdôvodniť, prečo takéhoto dohodára zamestnáva.
DoVP by však určite nemali byť tak rozšírené, ako sú dnes.
Mimka J.
09.10.06,18:18
Ja súhlasím s Majkou, taktiež mi na SP povedali, že stačí prihláška pri nástupe, ak je dohoda uzavretá do 31.12., tk stačí dať odhlášku na konci roka. Dokonca mi povedali, že dohody ešte stále nemajú spracované, to znamená, že ich evidujú iba na veľkých kopách.
Mala som aj kontrolu zo SP a Inšpektorátu práce, a nikto s tým nemal problém.
miroj
10.10.06,06:32
Myslím, že v § 223 je to jasne napísané - sú tam, uvedené slová "výnimočne" a "práca vymedzená výsledkom". To evokuje premisu, že zamestnávateľ by mal využívať DoVP iba VÝNIMOČNE a VTEDY, KEĎ SA TÁTO ČINNOSŤ VYMEDZUJE VÝSLEDKOM - TEDA SA NEOPAKUJE. ....


V zákone nie je napísané "teda sa neopakuje". A vôbec sa mi nezdá, že by mala platiť rovnica "vymedziť výsledkom" rovná sa "neopakuje sa". Ja by som dedukoval: "teda práca bude vykonaná tak, ako to požaduje zamestnávateľ". Akú prácu nie je možné vymedziť výsledkom? Každá práca je vykonávaná za účelom dosiahnutia určitého výsledku.

V zákone je uvedené slovo "výnimočne", ale aj slovné spojenie "ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny". Pre mňa je z toho najdôležitejšie "a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny".
Vianocka
10.10.06,10:17
Suhlasim s prispevkom od miroj.
Mne sa zda, ze ked je v zakone nieco vyslovne uvedene, tak sa to snazime obchadzat a hladat vsetky mozne klucky, ktore nam poskrucane paragrafy umoznuju, len aby sa nam vydarila nejaka optimalizaica danoveho zakladu. A teraz, napriek tomu, ze v texte zakona nie je presne uvedena formulacia o opakujucej sa cinnosti, tak si ju tam silou mocou dosadzujeme, len preto, ze to tam predtym bolo a ze vieme, ze zakonodarca to takto myslel. Myslel ale neznamena napisal. Ved preto je aj tolko roznych vykladov k roznym ustanoveniam, casto aj podla toho komu co vyhovuje.
Dala som to do pozornosti aj z toho dovodu, ze ked bola uskutocnena zmena vo formulacii v zakone, snazili sme sa viaceri na skoleni na toto upozornit, a veru prednasatel (pracovnik DU) mal problem z toho vykluckovat. Boli sme teda toho nazoru, ze ked to nie je presne v zakone naformulovane tak ako v minulosti, tak by sa to dalo vyuzit v prospech danovnikov.
Orsz
17.10.06,18:44
Vianocka, s tvojim príspevkom súhlasím, a ja by som zdôraznila druhú vetu: ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný a nehospodárny, teda i keď by sa činnosť opakovala v určitých intervaloch, a zároveň pre zamestnávateľa je nehospodárne zamestnať pracovníka - napr. účtovníka, ktorý spracuje za 1 deň mesačné účtovníctvo, nemá význam, aby ho tam držal po ostatné pracovné dni, lebo by nemal čo robiť. Takže aj účtovnícke práce možno robiť na dohodu - ak platí druhá veta. A tiež upratovacie - napr. dôchodkyňa príde každý piatok upratať kancelárie - v mesiaci odrobí 4 dni - nie je dôvod ani na skrátený PP - ale jednoznačne dohodu. Ja som mala tiež v hlave: nie, nie, to nemôže byť dohoda, lebo to je opakujúca sa činnosť - ale audítorka mi to vyvrátila - a logiku to má, nie? A takto to nepovažujem za zneužívanie dohôd, má to svoje oddôvodnenie.
Teraz riešim jednu dohodu ohľadom vypomáhania pri obsluhovaní, teda čašníckej práci pri akciách v období od 20.10.-31.12.2006. Je evidovaná na Úrade práce, z príspevkov mi je jasné, že môže odpracovať v mesiaci najviac 64 hodín a zarobiť 3200,-Sk mesačne. Ale dohodu o vykonaní práce musí odniesť na Úrad práce? Po prečítaní príspevkov mám ale pocit, že vzhľadom na túto činnosť to môžu prísť skontrolovať. Neviem, ale je možné, že táto "čašníčka" bude vypomáhať aj mimo akcií - no konkrétne na toto sa mi to naozaj nehodí, čo by ste mi poradili?
ajobs
17.10.06,19:06
Vianocka, s tvojim príspevkom súhlasím, a ja by som zdôraznila druhú vetu: ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný a nehospodárny, teda i keď by sa činnosť opakovala v určitých intervaloch, a zároveň pre zamestnávateľa je nehospodárne zamestnať pracovníka - napr. účtovníka, ktorý spracuje za 1 deň mesačné účtovníctvo, nemá význam, aby ho tam držal po ostatné pracovné dni, lebo by nemal čo robiť. Takže aj účtovnícke práce možno robiť na dohodu - ak platí druhá veta. A tiež upratovacie - napr. dôchodkyňa príde každý piatok upratať kancelárie - v mesiaci odrobí 4 dni - nie je dôvod ani na skrátený PP - ale jednoznačne dohodu. Ja som mala tiež v hlave: nie, nie, to nemôže byť dohoda, lebo to je opakujúca sa činnosť - ale audítorka mi to vyvrátila - a logiku to má, nie? A takto to nepovažujem za zneužívanie dohôd, má to svoje oddôvodnenie.
Teraz riešim jednu dohodu ohľadom vypomáhania pri obsluhovaní, teda čašníckej práci pri akciách v období od 20.10.-31.12.2006. Je evidovaná na Úrade práce, z príspevkov mi je jasné, že môže odpracovať v mesiaci najviac 64 hodín a zarobiť 3200,-Sk mesačne. Ale dohodu o vykonaní práce musí odniesť na Úrad práce? Po prečítaní príspevkov mám ale pocit, že vzhľadom na túto činnosť to môžu prísť skontrolovať. Neviem, ale je možné, že táto "čašníčka" bude vypomáhať aj mimo akcií - no konkrétne na toto sa mi to naozaj nehodí, čo by ste mi poradili?

Čašníčka je jasná profesia s opakujúcou sa činnosťou - predsa robí vždy to isté, alebo takmer to isté opakovane, aj keď nie každý deň. Existuje v ZP možnosť použiť nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, používajú ho aj veľké a renomované reštaurácie, bary, puby a pod.
Pre tú časť diskutujúcich, ktorí bránia dohody silou-mocou a chcú z nich urobiť PREVAŽUJÚCU formu zamestnávania ľudí mám iba jednu poznámku - nie som ani z inšpektorátu práce, ani zo SP, aby som tu násilne presadzoval svoj názor. Je predsa na každom zamestnávateľovi, aby si zvážil možnosť zamestnať človeka na DoVP, a vedel si to pri kontrole zdôvodniť. A pokiaľ ide o čítanie zákonov, tie majú 2 roviny - literu a duch zákona. Čiže pri čítaní sa nestačí iba opierať o slovosled slov v ich gramatickom a pojmovom výklade, ale treba myslieť aj na to, čo chcel zákonodarca týmto zákonom prejaviť, aké sú súvislosti jednotlivých paragrafov a ustanovení a na čo majú slúžiť. A kto chce dôsledne poznať Zákonník práce mal by si prečítať aj základné zásady ZP v článkoch 1-10, a uplatňovať tieto v celom kontexte pracovnoprávnych vzťahov.
evina
17.10.06,19:07
A este prosim, kde je uvedene, ze dohodarovi nemoze byt poskytnuty napr. stravny listok, ked v jeden odpracuje viac ako 4 hodiny. Nemozem si to s nim dohodnut v dalsich podmienkach v zmluve? Samozrejme tak, aby to bol danovy vydavok. Ved aj cestovne nahrady mu mozem preplatit, ked si to v zmluve dohodneme, ak s nim dohodnem vykon prace napr. v inom meste, ako je sidlo firmy?
Dakujem za vase nazory.


Nikde nie je napísané, že nemôže byť dohodárovi poskytnuté stravné...Môžeš to s ním dohodnúť v zmluve a bude to daňovým výdavkom v zmysle zákona. Rozdiel oproti pracovníkovi v hlavnom pracovnom pomere a dohodárovi je v tomto prípade len jeden- zamestnávateľ môže poskytnúť dohodárovi stravné, ale nemusí...
http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=11443&buxus_infoprofesia_dev=0358555c2add3b2e0a19b53025b 1b474
evina
17.10.06,19:19
Čašníčka je jasná profesia s opakujúcou sa činnosťou - predsa robí vždy to isté, alebo takmer to isté opakovane, aj keď nie každý deň. Existuje v ZP možnosť použiť nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, používajú ho aj veľké a renomované reštaurácie, bary, puby a pod.
Pre tú časť diskutujúcich, ktorí bránia dohody silou-mocou a chcú z nich urobiť PREVAŽUJÚCU formu zamestnávania ľudí mám iba jednu poznámku - nie som ani z inšpektorátu práce, ani zo SP, aby som tu násilne presadzoval svoj názor. Je predsa na každom zamestnávateľovi, aby si zvážil možnosť zamestnať človeka na DoVP, a vedel si to pri kontrole zdôvodniť. A pokiaľ ide o čítanie zákonov, tie majú 2 roviny - literu a duch zákona. Čiže pri čítaní sa nestačí iba opierať o slovosled slov v ich gramatickom a pojmovom výklade, ale treba myslieť aj na to, čo chcel zákonodarca týmto zákonom prejaviť, aké sú súvislosti jednotlivých paragrafov a ustanovení a na čo majú slúžiť. A kto chce dôsledne poznať Zákonník práce mal by si prečítať aj základné zásady ZP v článkoch 1-10, a uplatňovať tieto v celom kontexte pracovnoprávnych vzťahov.

Ajobs ja súhlasím s Tebou v prípadoch ak tieto dohody napr. zamieňajú HPP /ale aj to nie v každom prípade/. Čo však v takej situácii ak človek má HPP a má možnosť napr. zamestnať sa u druhého zamestnávateľa na určitý počet hodín /s cieľom zvýšenia si svojich príjmov a lepšieho zabezpečenia rodiny/ , ale ide o činnosť ako tu je stále spomínané "opakujúcu sa"- nevidím to tiež v zákone - a vykonáva sa napr. každý deň dve hodiny- .
V tomto prípade nejde predsa o 100% snahu zamestnanca ani zamestnávateľa vyhnúť sa odvodom - a myslím si, že tiež nie je správne od jedného človeka brať odvody dvakrát a poskytnúť /mimo vplyvu na dôchodok/ mu starostlivosť raz. Môj názor je ten, že zrušením dohody o vedľajšej činnosti sa naštartoval celý proces v tom, ako sa snažia zamestnávatelia, ale aj zamestnanci hľadať cesty neplatenia odvodov. To len pre objektívnosť....
ajobs
17.10.06,19:25
Ajobs ja súhlasím s Tebou v prípadoch ak tieto dohody napr. zamieňajú HPP /ale aj to nie v každom prípade/. Čo však v takej situácii ak človek má HPP a má možnosť napr. zamestnať sa u druhého zamestnávateľa na určitý počet hodín /s cieľom zvýšenia si svojich príjmov a lepšieho zabezpečenia rodiny/ , ale ide o činnosť ako tu je stále spomínané "opakujúcu sa"- nevidím to tiež v zákone - a vykonáva sa napr. každý deň dve hodiny- .
V tomto prípade nejde predsa o 100% snahu zamestnanca ani zamestnávateľa vyhnúť sa odvodom - a myslím si, že tiež nie je správne od jedného človeka brať odvody dvakrát a poskytnúť /mimo vplyvu na dôchodok/ mu starostlivosť raz. Môj názor je ten, že zrušením dohody o vedľajšej činnosti sa naštartoval celý proces v tom, ako sa snažia zamestnávatelia, ale aj zamestnanci hľadať cesty neplatenia odvodov. To len pre objektívnosť....

Evi, súhlasím s tvojím komentárom, podľa mňa vždy treba nájsť určité optimum pri zabezpečovaní prác v rámci jedného zamestnávateľa, takže dohody samozrejme úplne neodmietam - veď na to sú zakomponované v právnom systéme. Môj komentár bol určený hlavne pre takých zamestnávateľov (a takých reálne poznám), ktorí zamestnávajú niekoľko desiatok ľudí iba na DoVP s vysvetlením, že je to pre nich výhodnejšie. Takže v mojom príspevku som chcel poukázať hlavne na takéto extrémy a riziká z toho vyplývajúce.
Orsz
17.10.06,19:26
Čašníčka je jasná profesia s opakujúcou sa činnosťou - predsa robí vždy to isté, alebo takmer to isté opakovane, aj keď nie každý deň. Existuje v ZP možnosť použiť nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, používajú ho aj veľké a renomované reštaurácie, bary, puby a pod.
Pre tú časť diskutujúcich, ktorí bránia dohody silou-mocou a chcú z nich urobiť PREVAŽUJÚCU formu zamestnávania ľudí mám iba jednu poznámku - nie som ani z inšpektorátu práce, ani zo SP, aby som tu násilne presadzoval svoj názor. Je predsa na každom zamestnávateľovi, aby si zvážil možnosť zamestnať človeka na DoVP, a vedel si to pri kontrole zdôvodniť. A pokiaľ ide o čítanie zákonov, tie majú 2 roviny - literu a duch zákona. Čiže pri čítaní sa nestačí iba opierať o slovosled slov v ich gramatickom a pojmovom výklade, ale treba myslieť aj na to, čo chcel zákonodarca týmto zákonom prejaviť, aké sú súvislosti jednotlivých paragrafov a ustanovení a na čo majú slúžiť. A kto chce dôsledne poznať Zákonník práce mal by si prečítať aj základné zásady ZP v článkoch 1-10, a uplatňovať tieto v celom kontexte pracovnoprávnych vzťahov.


To mi je jasné, ale čo keby som tú dohodu aspoň dočasne vyriešila na týždeň, že pomoc pri akcii od ...do napr. na 5 dní ( majú mať teraz akcie: streda - piatok). Problém je totiž aj v tom, že tá konkrétna nezamestnaná sa nechce ešte odhlásiť z Úradu práce, je tam evidovaná zatiaľ 2 alebo 3 týždne - ale ja nechcem, aby firma mala kôli nej problémy. A musím ich postaviť teda pred problém - a musia sa do týždňa rozhodnúť, obe strany, buď to bude riadny PP, alebo skončí, alebo ešte jedna možnosť firma sa bude obhajovať sama prečo. Môžem ten týždeň teda nechať - potrebujú ju teraz urgentne na výpomoc - a asi to nestihnem vyriešiť, a mimochodom už som ju dnes prihlásila ako dohodárku cez mail - lebo zajtra tam už bude.
evina
17.10.06,19:33
To mi je jasné, ale čo keby som tú dohodu aspoň dočasne vyriešila na týždeň, že pomoc pri akcii od ...do napr. na 5 dní ( majú mať teraz akcie: streda - piatok).

To podľa mojej mienky určite môžeš.

P.s. V prípade nezamestnaných ma dosť prekvapuje, ak sa nechcú odhlásiť z úradu práce a byť zamestnaní....pri všetkej mojej demokracii:)
ajobs
17.10.06,19:40
To mi je jasné, ale čo keby som tú dohodu aspoň dočasne vyriešila na týždeň, že pomoc pri akcii od ...do napr. na 5 dní ( majú mať teraz akcie: streda - piatok). Problém je totiž aj v tom, že tá konkrétna nezamestnaná sa nechce ešte odhlásiť z Úradu práce, je tam evidovaná zatiaľ 2 alebo 3 týždne - ale ja nechcem, aby firma mala kôli nej problémy. A musím ich postaviť teda pred problém - a musia sa do týždňa rozhodnúť, obe strany, buď to bude riadny PP, alebo skončí, alebo ešte jedna možnosť firma sa bude obhajovať sama prečo. Môžem ten týždeň teda nechať - potrebujú ju teraz urgentne na výpomoc - a asi to nestihnem vyriešiť, a mimochodom už som ju dnes prihlásila ako dohodárku cez mail - lebo zajtra tam už bude.

Erika, dočasne sa dá všetko urobiť (veď si už aj konala:) ), ale tá osoba, ktorú spomínaš sa nemusí odhlásiť z ÚP, môže pracovať aj na skrátený úväzok, ak neprekročí 64 hodín a 3200 Sk mesačne.
ajobs
17.10.06,19:41
Evina bola rýchlejšia - asi pomaly píšem, a súčasne pozerám DeFacto.:) :D
Orsz
17.10.06,19:43
To podľa mojej mienky určite môžeš.

P.s. V prípade nezamestnaných ma dosť prekvapuje, ak sa nechcú odhlásiť z úradu práce a byť zamestnaní....pri všetkej mojej demokracii:)


No asi je v tom vypočítavosť, prišla o zamestnanie, kde dlhšie pracovala a teraz chce aj nejaké peniaze od štátu, proste využiť tú možnosť, že je nezamestnaná a poberať dávku, no a prilepšiť si. Ale v tomto budem nekompromisná, ako sa rozhodnú, tak budú mať. A ďakujem za rýchlu odpoveď a vlastne odobrenie - lebo prihlásenie som robila teraz večer, na základe telefonátu, že zajtra tam už bude, a ja som nemal moc času na rozmýšlanie - i keď nad tým dumám už 3 hodiny.
Orsz
17.10.06,19:47
Erika, dočasne sa dá všetko urobiť (veď si už aj konala:) ), ale tá osoba, ktorú spomínaš sa nemusí odhlásiť z ÚP, môže pracovať aj na skrátený úväzok, ak neprekročí 64 hodín a 3200 Sk mesačne.

Skrátený úväzok alebo dohodu? Asi myslíš skrátený PP, teda s odvodmi, ale so splnením hodinového a príjmového limitu. No mňa viac zaráža tá činnosť - v tomto prípade mám naozaj pocit, že by nastal problém, pretože firma totižto aj postráda čašníka - teda chýba jej a preto takáto forma dohody mi naozaj nesedí. No zatiaľ to nechám na ten týždeň, a ešte porozmýšlam, čo ďalej.
Ďakujem.
ajobs
19.10.06,18:37
Skrátený úväzok alebo dohodu? Asi myslíš skrátený PP, teda s odvodmi, ale so splnením hodinového a príjmového limitu. No mňa viac zaráža tá činnosť - v tomto prípade mám naozaj pocit, že by nastal problém, pretože firma totižto aj postráda čašníka - teda chýba jej a preto takáto forma dohody mi naozaj nesedí. No zatiaľ to nechám na ten týždeň, a ešte porozmýšlam, čo ďalej.
Ďakujem.

Áno, myslel som pracovný pomer so skráteným pracovným úväzkom (pracovným časom).
jana32
23.10.06,08:48
Prosím Vás, riešili by ste následujúcu situáciu takto? Máme zamestnanca ktorý je na DoVP, vykonáva pre nás sporadicky prácu ako vodič. Neoplatí sa zamestnanť ho natrvalo, takže som to riešila zakaždým prihlásením a odhlásením zo SP. Ibaže teraz tieto cesty má pravidelne kždý mesiac. Ale iba raz do mesiaca, jeho výplata je 800 Sk hrubého, zamestnali by ste ho na pracovnú zmluvu?
Orsz
23.10.06,18:38
Prosím Vás, riešili by ste následujúcu situáciu takto? Máme zamestnanca ktorý je na DoVP, vykonáva pre nás sporadicky prácu ako vodič. Neoplatí sa zamestnanť ho natrvalo, takže som to riešila zakaždým prihlásením a odhlásením zo SP. Ibaže teraz tieto cesty má pravidelne kždý mesiac. Ale iba raz do mesiaca, jeho výplata je 800 Sk hrubého, zamestnali by ste ho na pracovnú zmluvu?

A má tento zamestnanec aj nejaké hlavné zamestnanie? Ak áno, myslím že by
mala stačiť DOVP, pretože sa môže vyskytnúť mesiac, kedy ho vôbec nebudete potrebovať a načo ho budete vo firme držať? Aj vtedy by ste mu zaplatili 800,-Sk? Ak sa to zmestí do 300 hodín ročne, DOVP môže byť.
ajobs
23.10.06,21:00
Prosím Vás, riešili by ste následujúcu situáciu takto? Máme zamestnanca ktorý je na DoVP, vykonáva pre nás sporadicky prácu ako vodič. Neoplatí sa zamestnanť ho natrvalo, takže som to riešila zakaždým prihlásením a odhlásením zo SP. Ibaže teraz tieto cesty má pravidelne kždý mesiac. Ale iba raz do mesiaca, jeho výplata je 800 Sk hrubého, zamestnali by ste ho na pracovnú zmluvu?

Ak to bude skutočne raz mesačne, ale pravidelne, tak potom sa dá urobiť PP so skráteným pracovným úväzkom a nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom.
IVEB
25.10.06,13:51
A ešte ja mám na Vás otázku.Máme dohodára , ktorého sme prihlasovali 01.08.2006 a predbežne sme sa dohodli , že bude vykonávať práce do 31.10.2006. V auguste aj v septembri vykázal činnosť , ale až dnes som sa dozvedela , že v mesiaci október nevykonával žiadnu činnosť , čiže nebude mať žiadnu odmenu. Čo s tým. ? Podotýkam , že k 30.09.2006 som nevedela , že v mesiaci október nebude pracovať, takže som ho neodhlásila zo SP.

Takže chcela by som vedieť , ako to vyriešiť so SP aby nebola pokuta za neodhlásenie ?

Vďaka Vám
ajobs
25.10.06,20:29
A ešte ja mám na Vás otázku.Máme dohodára , ktorého sme prihlasovali 01.08.2006 a predbežne sme sa dohodli , že bude vykonávať práce do 31.10.2006. V auguste aj v septembri vykázal činnosť , ale až dnes som sa dozvedela , že v mesiaci október nevykonával žiadnu činnosť , čiže nebude mať žiadnu odmenu. Čo s tým. ? Podotýkam , že k 30.09.2006 som nevedela , že v mesiaci október nebude pracovať, takže som ho neodhlásila zo SP.

Takže chcela by som vedieť , ako to vyriešiť so SP aby nebola pokuta za neodhlásenie ?

Vďaka Vám

Odhlásiš ho k 31.10.2006 tak, ako mu končí dohoda. Pri DoVP nie je povinnosť vyplácať odmenu každý mesiac.
IVEB
26.10.06,04:10
Dobre , ale potom to ako vykážem vo výkaze SP za mesiac október ? Neodvediem žiadnu sumu na GP a UP?
zdeník
26.10.06,04:12
Potrebovala by som poradiť. V penzióne máme malé relaxačné centrum, kde by sme chceli ponúkať aj masérske služby. Mohla by som prijať maséra na DoVP - popis: vykonať masáž zákazníkom, nakoľko zamestnať maséra na úväzok je pre nás neefektívne, lebo objednávky a záujem môže byť sporadický a nízky?
katkaj
26.10.06,05:07
Potrebovala by som poradiť. V penzióne máme malé relaxačné centrum, kde by sme chceli ponúkať aj masérske služby. Mohla by som prijať maséra na DoVP - popis: vykonať masáž zákazníkom, nakoľko zamestnať maséra na úväzok je pre nás neefektívne, lebo objednávky a záujem môže byť sporadický a nízky?

masér na DOVP mi moc nesedí. Je to opakovaná činnosť a neviem či by ste si obhájili že to robí len jednorázovo. A nemôžete ho zamestnať na kratší pracovný pomer?
evina
26.10.06,05:14
masér na DOVP mi moc nesedí. Je to opakovaná činnosť a neviem či by ste si obhájili že to robí len jednorázovo. A nemôžete ho zamestnať na kratší pracovný pomer?

Osobne súhlasím s tým, čo je napísané v príspevku 177 tejto témy. Zákonník práce nikde nehovorí, o tzv "opakovanej činnosti", ktorá je na dohodu zakázaná.
Podľa mojej mienky, ak dokážete obhájiť, neúčelnosť a nehospodárnosť zamestnania na TPP - len občasné služby v súvislosti s počtom zákazníkov, začiatok činnosti v tejto oblasti a ide vlastne a akýsi prieskum, či sa vôbec oplatí túto činnosť zaviesť alebo nie....Masér môže byť napr. už zamestnaný aj inde a pod....... tak by som sa dohody na začiatok nebála...
katkaj
26.10.06,05:22
Osobne súhlasím s tým, čo je napísané v príspevku 177 tejto témy. Zákonník práce nikde nehovorí, o tzv "opakovanej činnosti", ktorá je na dohodu zakázaná.
Podľa mojej mienky, ak dokážete obhájiť, neúčelnosť a nehospodárnosť zamestnania na TPP - len občasné služby v súvislosti s počtom zákazníkov, začiatok činnosti v tejto oblasti a ide vlastne a akýsi prieskum, či sa vôbec oplatí túto činnosť zaviesť alebo nie....Masér môže byť napr. už zamestnaný aj inde a pod....... tak by som sa dohody na začiatok nebála...

Len tu je naozaj dôležité ustrážiť si počet "služieb" maséra pretože je rozdiel keď urobí jednu masáž denne alebo desať masáži denne. Veľakrát je to v prípade kontroly na názore kontrolóra :o
evina
26.10.06,05:27
Len tu je naozaj dôležité ustrážiť si počet "služieb" maséra pretože je rozdiel keď urobí jednu masáž denne alebo desať masáži denne. Veľakrát je to v prípade kontroly na názore kontrolóra :o

Iste, že záleží od výkonu.....Niekedy však môže vykonať 10 masáži denne, potom tri dni žiadne. Okrem názoru kontrolóra je z môjho pohľadu dôležité aj riziko , ktoré sme schopní na seba zobrať a sila argumentov, ktoré sme schopní podložiť...
zdeník
26.10.06,06:09
Ďakujem za odpovede, asi to skúsime týmto spôsobom dočasne vyriešiť(teda DoVP). Volala som pred chvílkou aj na INŠPEKTORÁT PRÁCE a pohovorila som si tam s jednou pracovníčkou a odobrila mi to, že by to mohlo takto ísť, len dať do náplne práce : vykonať xx masáži za takú a takú odmenu za určitý čas. Viem, že záleží od kontrolóra, ale vysvetlenie, že začíname a ak by sa to rozbehlo, že by sme neváhali prijať aj na PP tú pani celkom rýchlo presvedčilo.
kristina.hr
26.10.06,09:49
My mame dohody od - do urciteho datumu a zaroven mame v dohode uvedeny max. pocet hodin (ktory sa nesmie prekrocit) a vymedzene pracovne ulohy. Do SP nahlasujeme a odhlasujeme len raz (na zaciatku a na konci).
evina
06.11.06,21:09
V zákone nie je napísané "teda sa neopakuje". A vôbec sa mi nezdá, že by mala platiť rovnica "vymedziť výsledkom" rovná sa "neopakuje sa". Ja by som dedukoval: "teda práca bude vykonaná tak, ako to požaduje zamestnávateľ". Akú prácu nie je možné vymedziť výsledkom? Každá práca je vykonávaná za účelom dosiahnutia určitého výsledku.

V zákone je uvedené slovo "výnimočne", ale aj slovné spojenie "ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny". Pre mňa je z toho najdôležitejšie "a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny".


Dnes sme niektorí Poraďáci strávili zopár milých a príjemných chvíľ pri kávičke a koláčikoch a samozrejme sme poctivo aj pracovali :) Dotkli sme sa problému Dohody o vykonaní práce a otázke, či môže alebo nemôže byť uzatváraná Dohoda na tzv "opakovanú činnosť"- názory boli aj také aj také.

Pomohla som si citáciou príspevku od Miroja, lebo som dala k nemu svoj súhlas a stotožňujem sa s ním,t.j. skrátene, že súčasne platný zákonník práce nehovorí nič o tzv. opakovanej činnosti.

Uvádzam citáciu príslušného paragrafu zo Zákonníka práce platného do 1.4.2002

DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH MIMO PRACOVNÉHO POMERU
§ 232
1/ Organizácie sú povinné zabezpečovať plnenie svojich úloh predovšetkým pracovníkmi v pracovnom pomere. Len výnimočne môžu na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb uzavierať s fyzickými osobami aj dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti), ak ide o prácu,
a) ktorej pravidelný výkon nemôže organizácia zabezpečiť v rámci vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a rozvrhu pracovných zmien tak, aby jej riadenie, sledovanie jej vykonávania a kontrola dodržiavania pracovného času boli účelné a hospodárne,
b) ktorej výkon v pracovnom pomere by bol z hľadiska záujmov spoločnosti pre organizáciu neúčelný alebo nehospodárny z iných dôvodov.
(2) S mladistvými možno tieto dohody uzavierať, len pokiaľ sa tým neohrozí ich zdravý vývoj alebo výchova na povolanie.
(3) Tieto dohody nemožno uzavierať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.


Od 1.4.2002 platí znenie:



Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru


§ 223
1/ Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.


Podľa môjho názoru vymedzenie výsledku práce je aj umytie okna, upratanie kancelárie a pod., ak je pre mňa napr. z dôvodu, že tu prácu potrebujem zabezpečiť raz za týždeň neúčelné a nehospodárne zamestnať pracovníka na TPP.
Tzv. "opakovanú činnosť" v nás podľa mojej mienky vyvoláva staré znenie Zákonníka práce:
ak ide o prácu,
a) ktorej pravidelný výkon nemôže organizácia zabezpečiť v rámci vopred určeného rozvrhnutia pracovného čas, na ktorom nie je nevyhnutné zotrvávať a nemali by sme to umožniť ani príslušným kontrolným orgánom. :)
valibuk
15.01.07,20:23
Prosím o radu, na SP som zaregistrovala 2 osoby na DVP. Otvorila som obchodík a prihlásená je moja sestra a mama, kde vedú predaj v obchode. Sestra vykonáva túto činnosť popri zamestaní a mama je dôchodkyňa. Kedže zarobené peniaze sa preinvestovali do tovaru, k výplate neprišlo. Treba posielať do SP nulové hlásenie? Ďakujem.
evina
15.01.07,20:56
Prosím o radu, na SP som zaregistrovala 2 osoby na DVP. Otvorila som obchodík a prihlásená je moja sestra a mama, kde vedú predaj v obchode. Sestra vykonáva túto činnosť popri zamestaní a mama je dôchodkyňa. Kedže zarobené peniaze sa preinvestovali do tovaru, k výplate neprišlo. Treba posielať do SP nulové hlásenie? Ďakujem.

SP /ani mi oni nevedeli presne povedať na základe akého predpisu vraj interného/ požaduje zasielanie nulových výkazov v takomto prípade...
Lydka R
15.01.07,21:19
Áno, sú potrebné nulové výkazy, dokonca žiadajú aj prílohu.
Betina2
16.01.07,07:08
Ak máš dohodu uzatvorenú na jeden rok napr. od 1.3.2006 do 28.2.2007, odhlásiš ho až k tomu dátumu.:cool:

Tiež to robím podobne. Ak mám dohodára, čo nastúpi 1.9.2006 a robí aj v roku 2007 napr. do 15.12007, odhlásim ho až k 15.1.2007. Akurát mu spravím dohodu na rok 2006 so znením dohoda sa uzatvára do 31.12.2006 alebo tak nejak to tam uvediem ( a ustriehnem max.počet odpracovaných hodím za rok stanovený zákonom = 300 hod.). K 1.1.2007 mu spravím novú dohodu s tým, že uvediem, že trvá max. do 31.12.2007 (alebo iný dátum v roku 2007). S dátumom, kedy prestane, keď viem, že už nebude pracovať ho odhlásim. Niekedy sa stane, že v mesiaci neodrobí nič, vtedy ho vykážem vo výkaze s VZ 0 a odvodom 0. Ale odhlasujem až pri ukončení práce. Neviem, snáď to nie je zle.
Vianocka
30.01.07,14:38
Na DoVP som zamestnala dôchodkyňu. Nikde inde nepracuje, okrem odmeny z DoVP poberá len starobný dôchodok.
Otázka: akú najvyššiu odmenu jej môžem vyplatiť, aby nevznikla povinnosť platiť z tejto dohody odvody do Zdrav.poisťovne a Soc.poisťovne (samozrejme okrem úraz.a garanč.poistenia)???
V roku 2006, keď som vyplatila odemnu vo výške 3400 Sk/mes., odvody som platiť nemusela.
tuta
30.01.07,17:48
Do sociálnej poisťovne sa platí akurát úrazové a garančné poistenie. Aby nemusela platiť odvody do zdravotnej poisťovne jej príjem za rok 2007 nesmie presiahnúť čiastku 45 600,- Sk.
M&J
30.01.07,19:34
Viackrát som sa stretla s názorom, že je lepšie kvôli kontrole z IP zamestnať na skrátený PP ako na DoVP, aby sa nemusel obchádzať ZP. Preto by som chcela vedieť, na aký možný "krátky" PP, aby to nebolo príliš. Myslím, že práve preto sa podnikatelia prikláňajú k DoVP, aby týmto ušetrili na odvodoch. Tiež máme prijať zamestnanca a rozhodujeme sa, čo by bolo lepšie, bude pracovať nepravidelne, nie celý mesiac, ale jeho činnosť je skôr opakujúca sa.Čo mi poradíte?
evina
30.01.07,19:41
Viackrát som sa stretla s názorom, že je lepšie kvôli kontrole z IP zamestnať na skrátený PP ako na DoVP, aby sa nemusel obchádzať ZP. Preto by som chcela vedieť, na aký možný "krátky" PP, aby to nebolo príliš. Myslím, že práve preto sa podnikatelia prikláňajú k DoVP, aby týmto ušetrili na odvodoch. Tiež máme prijať zamestnanca a rozhodujeme sa, čo by bolo lepšie, bude pracovať nepravidelne, nie celý mesiac, ale jeho činnosť je skôr opakujúca sa.Čo mi poradíte?

Ak pozrieš vyššie nájdeš v príspevkoch, že pojem "opakujúca" "pravidelná" už Zákonník práce nepozná...

POzná : vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny.
Ak bude pracovník pracovať nepravideľne, t.j. pre zamestnávateľa nebude hospodárne, aby tam zbytočne sedel každý deň, či už 8 hodín alebo 4 hodiny a jeho prácu vymedzíte výsledokom, tak v DoVP nevidím problém...
Katkad
13.04.07,06:42
Moze byt dohoda o vykonani prace na dobu neurcitu? Sme spolocenstvo vlastnikov bytov a jeden vlastnik bude robit zahradnicke a udrzbarske prace, v podstate az kym sa neodstahuje, pripadne v inej skutocnosti.
Paľka
26.04.07,08:06
Chceme uzavrieť DoVP za zamestnankyňu, ktorá bude dlhšie na PN, ale nevieme do kedy. Jedná sa o vedúcu školskej jedálne. Ako treba naformulovať druh práce, ak sa nemôže opakovať? Môžeme uviesť dobu napr. od 1.5.2007 do 31.12.2007, a ak zamestnankyňa dovtedy nepríde, môže byť druhá dohoda od 1.1.2008 do 31.12.2008? Ak by prišla skorej, môžem dohodu zrušiť aj skorej? Alebo by sme jej mohli dať dohodu vždy iba na 3 mesiace, lenže tam je potom to opakovanie sa činnosti?Ako by ste to riešili? Nastupujúca zamestnankyňa má pracovný pomer u iného zamestnávateľa, vykonáva tam ten istý druh práce ako má vykonávať za našu zamestnankyňu. Pracovať by mala len 3x do týždňa, aj to každý deň na iný počet hodín.
katkaj
26.04.07,08:09
Chceme uzavrieť DoVP za zamestnankyňu, ktorá bude dlhšie na PN, ale nevieme do kedy. Jedná sa o vedúcu školskej jedálne. Ako treba naformulovať druh práce, ak sa nemôže opakovať? Môžeme uviesť dobu napr. od 1.5.2007 do 31.12.2007, a ak zamestnankyňa dovtedy nepríde, môže byť druhá dohoda od 1.1.2008 do 31.12.2008? Ak by prišla skorej, môžem dohodu zrušiť aj skorej? Alebo by sme jej mohli dať dohodu vždy iba na 3 mesiace, lenže tam je potom to opakovanie sa činnosti?Ako by ste to riešili? Nastupujúca zamestnankyňa má pracovný pomer u iného zamestnávateľa, vykonáva tam ten istý druh práce ako má vykonávať za našu zamestnankyňu. Pracovať by mala len 3x do týždňa, aj to každý deň na iný počet hodín.

Asi by som túto situáciu radšej riešila pracovným pomerom na kratší pracovný čas.;)
Tweety
26.04.07,08:10
Na tento druh činnosti, nie je možné pracovať na dohodu. Najschodnejšia je PZ na skrátený PČ s dobou určitou-zastupovanie počas DPN.