j.oliva
01.04.13,17:39
zomrela mi sestra vdova bezdetná zo zákona by som bol jedinym dedičom.Neviem však,či
nezanechala závet nikdy sme o tom síce nehovorili ale mám také podozrenie pretože pohreb
vystrojila cudzia osoba.Chcel by som vedieť,či v prípade existencie závetu ma notar prizve
na konanie ,alebo nebudem ani vedieť, že sa niečo uskutočnilo aka bola hodnota majetku.Ďakujem
ivka70
01.04.13,15:44
A sestra s nikym nezila posledny rok v jednej domacnosti?
O existencii zavetu sa dozvies na dedicskom konani ... musi sa dostat do ruk notarovi.
mattto
01.04.13,16:31
§175b OSP Účastníkmi konania sú tí, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú poručiteľovými dedičmi, a ak takých osôb niet, štát. Poručiteľov veriteľ je účastníkom konania v prípade § 175p, v prípade, keď sa vyporiadava jeho pohľadávka, a pri likvidácii dedičstva. V konaní podľa § 175h ods. 2 je účastníkom konania iba ten, kto sa postaral o pohreb.

Ak zanechala závet, kde ti nič neodkázala, nemal by si byť prizvaný k dedičskému konaniu
j.oliva
03.04.13,10:53
sestra nežila s nikym v jednej domácnosti ešte bola pracovne činná v 73 rokoch.Nakolko
sme vzdialený takmer 400 km tak som nebol až tak informovaný pretože ochorela velmi
rýchlo a do 6 týždnov zomrela.V nemocnici uviedla kontaktnú osobu nazvala ju neter,č
nie je pravda a ta zariadila všetko okolo pohrebu a nás ani nekontaktovala.Preto si myslím,že je možne že zanechala záveť.Ako sa to môžem dozvedieť,či môžem požadovať informáciu od notara aj v prípade,že by som nebol účastníkom konania.ďakujem
doktor23
04.04.13,06:03
§175b OSP Účastníkmi konania sú tí, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú poručiteľovými dedičmi, a ak takých osôb niet, štát. Poručiteľov veriteľ je účastníkom konania v prípade § 175p, v prípade, keď sa vyporiadava jeho pohľadávka, a pri likvidácii dedičstva. V konaní podľa § 175h ods. 2 je účastníkom konania iba ten, kto sa postaral o pohreb.

Ak zanechala závet, kde ti nič neodkázala, nemal by si byť prizvaný k dedičskému konaniu


podľa môjho názoru by ju notár mal minimálne informovať o existencii závetu, pretože ak by právoplatne napadla jeho platnosť, bola by dedičkou zo zákona v III. dedičskej skupine.
mattto
04.04.13,06:38
podľa môjho názoru by ju notár mal minimálne informovať o existencii závetu, pretože ak by právoplatne napadla jeho platnosť, bola by dedičkou zo zákona v III. dedičskej skupine.

hypotéza, v OSP je "...o ktorých sa možno dôvodne domnievať..." Čo by bolo, ak by bolo nie je dôvodná domnienka, hlavne ak existuje závet. Notári väčšinou nezisťujú súrodencov, iba manžela, deti.
doktor23
04.04.13,07:16
je to dedič zo zákona. Takže sa o ňom možne dôvodne domnievať, že je účastníkom konania. (môj názor)
mattto
04.04.13,08:05
je to dedič zo zákona. Takže sa o ňom možne dôvodne domnievať, že je účastníkom konania. (môj názor)

o jeho existencii notár ani nebude vedieť, má závet, osoba vybavujúca pohreb (dedič zo závetu) povie, že nemá žiadnu vedomosť o existencii iných príbuzných, notár nebude ďalej skúmať
j.oliva
04.04.13,11:36
ďakujem za Vaše odpovede a dost ma to znepokojilo,pretože je takmer isté,že kontaktná
osoba nevie, alebo ani nechce vediet ,že existujem a vôbec neuvedie príbuznych.Preto
mi poradte,či mám sa sám ozvat notárovi a dat dotaz,či existuje nejaká závet a tým by
som ohlásil svoju existenciu,ďakujem
Oliwa
04.04.13,12:02
ďakujem za Vaše odpovede a dost ma to znepokojilo,pretože je takmer isté,že kontaktná
osoba nevie, alebo ani nechce vediet ,že existujem a vôbec neuvedie príbuznych.Preto
mi poradte,či mám sa sám ozvat notárovi a dat dotaz,či existuje nejaká závet a tým by
som ohlásil svoju existenciu,ďakujem
Akému notárovi sa chceš ozvať, keď netušíš, ktorému to bude pridelené?
Iba ak by sa Ti podarilo dostať túto informáciu zo súdu v mieste trvalého bydliska poručiteľky, ktorý bude toho notára určovať - čomu teda veľmi neverím...
mattto
04.04.13,14:11
Akému notárovi sa chceš ozvať, keď netušíš, ktorému to bude pridelené?
Iba ak by sa Ti podarilo dostať túto informáciu zo súdu v mieste trvalého bydliska poručiteľky, ktorý bude toho notára určovať - čomu teda veľmi neverím...

nech si pozrie rozvrh práce príslušného súdu, uvádzajú sa tam aj notári a spôsob rozdeľovania spisov - podľa písmena priezviska
doktor23
04.04.13,16:05
niekde je to podľa dátumu úmrtia, ale nevidím dôvod, prečo by informačné centrum neposkytlo informáciu, komu je spis pridelený ....
maculik78
26.04.13,08:45
prosím súrne potrebujem info stručne zomrel svokor mal sporenie v stabilite v zmluve bolo že jediným dedičom bude jeho žena lenže keď zistil že aká harpia to je tak bol potajme robiť v zmluve zmeny,lenže po smrti si jeho manželka vybavila že jej celú sumu ešte pred dedičským konaním vyplatili,v stabilite sa to snažia ututlať a notárka na to kašle aj keď bola nato upozornená čo mám robiť bola to velká suma
arizona
26.04.13,09:04
prosím súrne potrebujem info stručne zomrel svokor mal sporenie v stabilite v zmluve bolo že jediným dedičom bude jeho žena lenže keď zistil že aká harpia to je tak bol potajme robiť v zmluve zmeny,lenže po smrti si jeho manželka vybavila že jej celú sumu ešte pred dedičským konaním vyplatili,v stabilite sa to snažia ututlať a notárka na to kašle aj keď bola nato upozornená čo mám robiť bola to velká suma
Si si ista, ze svokor naozaj stihol svoj plan zrealizovat? Pochybujem, ze nejaka "spolocnost" by si dovolila vyplatit peniaze / dedicstvo/ inemu cloveku,ako je uvedene v zmluve.
Ak mas dokaz,ziadaj o vysvetlenie "stabilitu",alebo sa obrat na sud.