KATA50
01.04.13,19:10
V tesnom susedstve s pozemkovou spoločnosťou, ktorej patria lesy, stojí naša chata. Počas kalamitnej víchrice cca 15. -16. marca, vyvrátila víchrica jedľu až od koreňov a tá spadla na strechu našej chaty. Jedľa nerastie na našom pozemku. Prosím, kto je zodpovedný za odstránenie padlého stromu ? Komu patrí kalamitné drevo ? Môžem si nárokovať náhradu škody od pozemkového spoločenstva, ktorá sa mi stala pádom stromu ? Ďakujem za vaše názory. Katarína.
misoft
01.04.13,17:14
V tesnom susedstve s pozemkovou spoločnosťou, ktorej patria lesy, stojí naša chata. Počas kalamitnej víchrice cca 15. -16. marca, vyvrátila víchrica jedľu až od koreňov a tá spadla na strechu našej chaty. Jedľa nerastie na našom pozemku. Prosím, kto je zodpovedný za odstránenie padlého stromu ? Komu patrí kalamitné drevo ? Môžem si nárokovať náhradu škody od pozemkového spoločenstva, ktorá sa mi stala pádom stromu ? Ďakujem za vaše názory. Katarína.
Správca pozemku - jedľa má základy (korene) na ich pozemku, je to ich strom. Správca pozemku, na ktorého území stál strom. Správcovi pozemku, kde ten strom pôvodne rástol. Musíš (nie môžeš) - sú zodpovední za porasty a tak isto i za škody, ktoré tieto porasty spôsobia na iných pozemkoch.

Odporúčam si urobiť poriadnu fotodokumentáciu - polohu spadnutého stromu, jeho vyvráterné korene, pohľad z vášho pozemku na inkriminované miesto, zdokumentovať spôsobené škody. Toto sa môže hodiť v prípade súdneho sporu (ak by sa vyhovárali a hodili spiatočku, aby sa zodpovednosti zbavili). Taktiež pre poisťovňu (ak máte poistenú stavbu/nehnuteľnosť.
KATA50
01.04.13,17:19
skúsim pridať foto
buchač
01.04.13,17:24
V tesnom susedstve s pozemkovou spoločnosťou, ktorej patria lesy, stojí naša chata. Počas kalamitnej víchrice cca 15. -16. marca, vyvrátila víchrica jedľu až od koreňov a tá spadla na strechu našej chaty. Jedľa nerastie na našom pozemku. Prosím, kto je zodpovedný za odstránenie padlého stromu ? Komu patrí kalamitné drevo ? Môžem si nárokovať náhradu škody od pozemkového spoločenstva, ktorá sa mi stala pádom stromu ? Ďakujem za vaše názory. Katarína.
Otázka mi pripadá vhodná dnešného dátumu ...lebo dnes je 1.apríl ...

Pýtam sa len preto , že dnes si zadala otázku a od tej víchrice už ubehlo pár dní ...dva týždne ...
Snáď ste tú jedľu nenechali na tej streche a čakáš teraz po zadaní otázky na radu ???

Tak Ti poviem , príklad , keby majiteľom vedľajšieho pozemku bol samotný Gašparovič a či Fico , hneď po zistení onej skutočnosti by som do 10 minút bol prezlečený a motorová píla by fungovala ...
To kalamitné drevo by ma trápilo najmenej ...
KATA50
01.04.13,17:24
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tušila som to. Lebo už nám dali dopredu na vedomie, že aj tak súd nevyhráme. Čo sa týka poisťovne, dozvedela som sa že vraj v tom čase nebola na tomto území rýchlosť vetra 60 km/hod tak si na nič nemôžem nárokovať...Hoci v blízkom okolí cca 50 m od chaty padli ešte dva stromy - v tom istom čase.
buchač
01.04.13,17:28
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tušila som to. Lebo už nám dali dopredu na vedomie, že aj tak súd nevyhráme. Čo sa týka poisťovne, dozvedela som sa že vraj v tom čase nebola na tomto území rýchlosť vetra 60 km/hod tak si na nič nemôžem nárokovať...Hoci v blízkom okolí cca 50 m od chaty padli ešte dva stromy - v tom istom čase.
...záleží od poistky ...
Ja mám chalupu poistenú aj pre prípad spadnuvšieho lietadla ....
KATA50
01.04.13,17:33
Pre Buchač.
1. Poisťovňu som kontaktovala okamžite, ako mi telefonovali čo sa stalo. Byvam mimo chaty. Podobne aj pozemkové spoločenstvo.
2. Keďže to nie je strom z nášho pozemku, nesmiem ho spíliť ani si ho vziať. Pokuta !
3. Nesmiem ho spíliť aj preto, že tam čakáme obhliadku z poisťovne ( podali sme protest voči ich rozhodnutiu )
No aj tak vďaka za tvoj názor.
bubkoch
01.04.13,17:34
V tesnom susedstve s pozemkovou spoločnosťou, ktorej patria lesy, stojí naša chata. Počas kalamitnej víchrice cca 15. -16. marca, vyvrátila víchrica jedľu až od koreňov a tá spadla na strechu našej chaty. Jedľa nerastie na našom pozemku. Prosím, kto je zodpovedný za odstránenie padlého stromu ? Komu patrí kalamitné drevo ? Môžem si nárokovať náhradu škody od pozemkového spoločenstva, ktorá sa mi stala pádom stromu ? Ďakujem za vaše názory. Katarína.

mozes, ale ak to bola zivelna pohroma, nemas na to právo, takze neuspejes ...
pokial TY nemas chatu poistenu proti zivelnym pohromam, skodu si zaplatis sam ...
KATA50
01.04.13,17:36
Tiež je poistená na kalamitu a víchricu. Ale o obmedzeniach, ktoré som spomínala sa v zmluve nedočítaš.
buchač
01.04.13,17:39
Pre Buchač.
1. Poisťovňu som kontaktovala okamžite, ako mi telefonovali čo sa stalo. Byvam mimo chaty. Podobne aj pozemkové spoločenstvo.
2. Keďže to nie je strom z nášho pozemku, nesmiem ho spíliť ani si ho vziať. Pokuta !
3. Nesmiem ho spíliť aj preto, že tam čakáme obhliadku z poisťovne ( podali sme protest voči ich rozhodnutiu )
No aj tak vďaka za tvoj názor.

...ktorá poisťovňa ???
Ice dive
01.04.13,17:59
za strom zodpovedá jeho majiteľ... je to niečo podobné ako keď zo strechy domu padne sneh na chodca... majiteľ nehnuteľnosti si ten sneh tam nedal, a v zime ho nemá ani ako odstrániť... a predsa zodpovedá... detto aj majiteľ stromu sa musí o neho starať tak aby nepadol a neohrozoval okolie...

v tomto prípade, sa zo živelného rizika nemá ako plniť, keďže rýchlosť vetra nebola 75 km/h čo je definícia víchrice... avšak plniť sa to môže ako pád predmetov, stožiarov, stromov, vesmírnych telies a pod... a keďže poisťovňa vie koho to bol strom tak si môže uplatniť aj regres voči pozemkovému spoločenstvu...
KATA50
01.04.13,19:57
Veľká vďaka.
Peggynka
02.04.13,06:56
Ja nerozumiem,prečo by to malo ísť z tvojej poistky.K nám prišla agentka poisťovne a ukazovala mi dve vysoké strieborné jedle (v susedovej záhrade),že môžu spadnúť a poškodiť mi plot,dom,garáž atď.tak som sa opýtala suseda,či má rezervu na zaplatenie škody...Okamžite si dal on prepracovať poistku.A tak mi príde nezmyselné aj uvádzanie pádu lietadla v poistke.Ja nemám lietadlo a keď spadne,tak mi musí nahradiť škodu letecká spoločnosť,ktorá prevádzkovala let.Ak mi niekto nedá prednosť na ceste a zničí auto,nevidím dôvod,aby to išlo z mojej havarijnej poistky,tú mám na to,keď sa vyklopím do priekopy sama.v tomto je najväčší problém povinnosť vlastníka mať poistenie (asi by to malo byť zákonom ustanovené).
a_je_to
02.04.13,07:32
V tesnom susedstve s pozemkovou spoločnosťou, ktorej patria lesy, stojí naša chata. Počas kalamitnej víchrice cca 15. -16. marca, vyvrátila víchrica jedľu až od koreňov a tá spadla na strechu našej chaty. Jedľa nerastie na našom pozemku. Prosím, kto je zodpovedný za odstránenie padlého stromu ? Komu patrí kalamitné drevo ? Môžem si nárokovať náhradu škody od pozemkového spoločenstva, ktorá sa mi stala pádom stromu ? Ďakujem za vaše názory. Katarína.
Na odstránenie stromu a vlastnícke právo k drevu patrí užívateľovi lesnej pôdy, na ktorej strom rástol. Pri porušení platí aj farmársky zákon z dielne Smeru, resp. Fica, kým bol ešte v SDĽ. Škodu nárokovať môžete, ale zrejme neuspejete. Lebo chata je postavená a užívaná v ochrannom pásme lesa, podľa zákona č. 326/2005 o lesoch. V ochrannom pásme lesné hospodárstvo nepreberá zodpovednosť za prípadné vzniknuté škody. Pretože les tam bol skôr, ako chata. Pri prešetrovaní zodpovednosti by sa muselo ísť do dokumentácie o stavebnom konaní o povolení chaty v ochrannom pásme. Ale pochybujem, že by to skončilo v prospech majiteľa chaty.
§ 10 Ochranné pásmo lesa
(1) Ochranné pásmo 15) lesa tvoria pozemky do vzdialenosti 50 m od hranice lesného pozemku.
(2) Na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby a o využití územia 9) v ochrannom pásme lesa sa vyžaduje aj záväzné stanovisko orgánu štátnej správy lesnéhospodárstva. Na udelenie záväzného stanoviska sa nevzťahuje všeobecný predpis.o správnom konaní. 12)
Ice dive
02.04.13,13:42
Ja nerozumiem,prečo by to malo ísť z tvojej poistky.K nám prišla agentka poisťovne a ukazovala mi dve vysoké strieborné jedle (v susedovej záhrade),že môžu spadnúť a poškodiť mi plot,dom,garáž atď.tak som sa opýtala suseda,či má rezervu na zaplatenie škody...Okamžite si dal on prepracovať poistku.A tak mi príde nezmyselné aj uvádzanie pádu lietadla v poistke.Ja nemám lietadlo a keď spadne,tak mi musí nahradiť škodu letecká spoločnosť,ktorá prevádzkovala let.Ak mi niekto nedá prednosť na ceste a zničí auto,nevidím dôvod,aby to išlo z mojej havarijnej poistky,tú mám na to,keď sa vyklopím do priekopy sama.v tomto je najväčší problém povinnosť vlastníka mať poistenie (asi by to malo byť zákonom ustanovené).

to je síce pravda, ale je jednoduchšie a pohodlnšie pre človeka vybaviť si to cez svoju poisťovňu, kde si tú poistku tak či tak platím, riešim to cez jedno číslo a k svojej spokojnosti, ako sa naťahovať s nejakým spoločenstvom vlastníkov lesov, čo mi budú raz tvrdiť jedno raz druhé, potom ma posielať k súdu a pod... jednoducho si zavolám do svojej poisťovne, kde to mám poistené, tam mi vyplatia škodu a následne nech sa doťahuje súdi a čo ja viem čo ešte s majiteľom stromu poisťovňa...

detto s poistkou auta... radšej ísť z havarijnej a mať škodu preplatenú celú, ako ísť z PZP vinníka a riskovať, že on to nenahlási, dostanem amortizáciu a nepreplatí sa celá škoda, najprv zaplatiť škodu v servise a potom predkladať faktúru poisťovni čo pri PZP sa bežne robí (keďže krycí list je na dobrej vôli danej poisťovne ak sa jedná o PZP a nie HP... )
misoft
02.04.13,18:39
Na odstránenie stromu a vlastnícke právo k drevu patrí užívateľovi lesnej pôdy, na ktorej strom rástol. Pri porušení platí aj farmársky zákon z dielne Smeru, resp. Fica, kým bol ešte v SDĽ. Škodu nárokovať môžete, ale zrejme neuspejete. Lebo chata je postavená a užívaná v ochrannom pásme lesa, podľa zákona č. 326/2005 o lesoch. V ochrannom pásme lesné hospodárstvo nepreberá zodpovednosť za prípadné vzniknuté škody. Pretože les tam bol skôr, ako chata. Pri prešetrovaní zodpovednosti by sa muselo ísť do dokumentácie o stavebnom konaní o povolení chaty v ochrannom pásme. Ale pochybujem, že by to skončilo v prospech majiteľa chaty.
§ 10 Ochranné pásmo lesa
(1) Ochranné pásmo 15) lesa tvoria pozemky do vzdialenosti 50 m od hranice lesného pozemku.
(2) Na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby a o využití územia 9) v ochrannom pásme lesa sa vyžaduje aj záväzné stanovisko orgánu štátnej správy lesnéhospodárstva. Na udelenie záväzného stanoviska sa nevzťahuje všeobecný predpis.o správnom konaní. 12)
Trochu od veci. Je pekné, že spomínaš tento zákon, ale kde je napísané v príspevkoch, že chata je v lese? Ten strom tam mohol rásť 50 rokov ako solitér(osamelo stojací strom) niekde na lúke 100 m od lesa. A tam už žiadne ochranné pásmo neexistuje. To za prvé. Za druhé - aj lesníci sú povinní sa starať o lesný porast - teda sú aj zodpovední za prípadné škody, ktoré by spadnutý strom spôsobil, či už je, alebo nie je ochranné pásmo. A chatu istotne nepostavili len tak - hala-bala.

Ale pokiaľ bol ten strom na súkromnom pozemku - zodpovedá zaň majiteľ pozemku (pásmo-nepásmo - pozemok niekomu patrí, nech sa zodpovedá).
a_je_to
02.04.13,19:12
Trochu od veci. Je pekné, že spomínaš tento zákon, ale kde je napísané v príspevkoch, že chata je v lese? Ten strom tam mohol rásť 50 rokov ako solitér(osamelo stojací strom) niekde na lúke 100 m od lesa. A tam už žiadne ochranné pásmo neexistuje. To za prvé. Za druhé - aj lesníci sú povinní sa starať o lesný porast - teda sú aj zodpovední za prípadné škody, ktoré by spadnutý strom spôsobil, či už je, alebo nie je ochranné pásmo. A chatu istotne nepostavili len tak - hala-bala.

Ale pokiaľ bol ten strom na súkromnom pozemku - zodpovedá zaň majiteľ pozemku (pásmo-nepásmo - pozemok niekomu patrí, nech sa zodpovedá).


V tesnom susedstve s pozemkovou spoločnosťou, ktorej patria lesy, stojí naša chata.


Nie je v lese, je vedľa neho, teda v ochrannom pásme. Viem, o čom píšem, poradil som, zadávateľka ocenila bodom ... a táraninami nebudem zabíjať čas, ja sem nechodím od nudy, alebo poškriepiť sa ;) (http://javascript:void(0))
bubkoch
02.04.13,20:00
Ja nerozumiem,prečo by to malo ísť z tvojej poistky.K nám prišla agentka poisťovne a ukazovala mi dve vysoké strieborné jedle (v susedovej záhrade),že môžu spadnúť a poškodiť mi plot,dom,garáž atď.tak som sa opýtala suseda,či má rezervu na zaplatenie škody...Okamžite si dal on prepracovať poistku.A tak mi príde nezmyselné aj uvádzanie pádu lietadla v poistke.Ja nemám lietadlo a keď spadne,tak mi musí nahradiť škodu letecká spoločnosť,ktorá prevádzkovala let.Ak mi niekto nedá prednosť na ceste a zničí auto,nevidím dôvod,aby to išlo z mojej havarijnej poistky,tú mám na to,keď sa vyklopím do priekopy sama.v tomto je najväčší problém povinnosť vlastníka mať poistenie (asi by to malo byť zákonom ustanovené).

za zivelnu pohromu nie je nikto zodpovedny, takze ked TY nemas poistku, mas smolu
Stanislav 1975
02.04.13,20:19
Peggynka v tom má zjavne hokej, vidieť,že nevie čo a jak...
vratnik
03.04.13,04:43
U nás v chatových oblastiach rastú vysoké lúčne smreky. Životné prostredie vám ani nepovolí ich výrub - tvoria charakter krajiny. Takže vlastník pozemku v tom môže byť nevinne.
buchač
03.04.13,04:57
Nie je v lese, je vedľa neho, teda v ochrannom pásme. Viem, o čom píšem, poradil som, zadávateľka ocenila bodom ... a táraninami nebudem zabíjať čas, ja sem nechodím od nudy, alebo poškriepiť sa ;) (http://javascript:void(0))
Ocenenie tým bodom je subjektívny pocit ...
Povedzme , že ale táraš ( a ešte ako ) , no neužitočné si ale nedostal ....a ani odo mňa ...

za zivelnu pohromu nie je nikto zodpovedny, takze ked TY nemas poistku, mas smolu
...a ešte akúúú...
Kua ... dodnes plačú jednotlivci , hlavu si búchajúc o stenu , nakoľko neboli odškodnení tými následkami povodní ...
Medzitým sa aj vláda vymenila , Miki odovzdal žezlo Robovi ....a voda sa valí svojimi korytami aj v dnešných dňoch ...
Ďaľší horko ešte zaplačú ...
Ale šak na poistke ušetrili cca 100 € ( a vyššie ) za ten jeden rok...no stačí jedna veľká voda a dom za tisíce eur ide do bažin - doslova niekedy....

Peggynka v tom má zjavne hokej, vidieť,že nevie čo a jak...
Keby len Pegyy .....aj iní ...
Hokej si mýlia s futbalom , hrušky s jablkami ...čušpajc jak vyšitý ...
Peggynka
03.04.13,06:49
Ja nerozumiem,prečo by to malo ísť z tvojej poistky.K nám prišla agentka poisťovne a ukazovala mi dve vysoké strieborné jedle (v susedovej záhrade),že môžu spadnúť a poškodiť mi plot,dom,garáž atď.tak som sa opýtala suseda,či má rezervu na zaplatenie škody...Okamžite si dal on prepracovať poistku.A tak mi príde nezmyselné aj uvádzanie pádu lietadla v poistke.Ja nemám lietadlo a keď spadne,tak mi musí nahradiť škodu letecká spoločnosť,ktorá prevádzkovala let.Ak mi niekto nedá prednosť na ceste a zničí auto,nevidím dôvod,aby to išlo z mojej havarijnej poistky,tú mám na to,keď sa vyklopím do priekopy sama.v tomto je najväčší problém povinnosť vlastníka mať poistenie (asi by to malo byť zákonom ustanovené).
Ja nepíšem o živelnej pohrome,strom môže spadnúť aj z iného dôvodu ako je živelná pohroma.Netvrdím,že netreba mať poistku,ale ak si nechám vyplatiť cudzie zavinenie napr. na aute,prídem o bonus.Nemyslím si,že by som mala v tom hokej a moje skúsenosti sú zatiaľ dobré (s poisťovňou).
Stanislav 1975
03.04.13,07:58
Ja nepíšem o živelnej pohrome,strom môže spadnúť aj z iného dôvodu ako je živelná pohroma.Netvrdím,že netreba mať poistku,ale ak si nechám vyplatiť cudzie zavinenie napr. na aute,prídem o bonus.Nemyslím si,že by som mala v tom hokej a moje skúsenosti sú zatiaľ dobré (s poisťovňou).
Zase celé zle- ak ide o cudzie zavinenie a dáš si to z havarijnej,tak samozrejme o bonus neprídeš, ako vravím hokej...
buchač
03.04.13,09:11
Ja nepíšem o živelnej pohrome,strom môže spadnúť aj z iného dôvodu ako je živelná pohroma.Netvrdím,že netreba mať poistku,ale ak si nechám vyplatiť cudzie zavinenie napr. na aute,prídem o bonus.Nemyslím si,že by som mala v tom hokej a moje skúsenosti sú zatiaľ dobré (s poisťovňou).


Zase celé zle- ak ide o cudzie zavinenie a dáš si to z havarijnej,tak samozrejme o bonus neprídeš, ako vravím hokej...

Stano ...nože daj školenie ...

Ja začnem so základmi ...


Bonus = v rámci poistenia ide o zmluvne zaručená zľavu zo základného poistného za bezškodový priebeh
Malus = opak bonusu; prirážka k základnému poistnému, určená podľa počtu (v niektorých krajinách aj podľa výšky) uplatnených poistných nárokov v minulosti
Stanislav 1975
03.04.13,09:19
Stano ...nože daj školenie ...

Ja začnem so základmi ...
Buchyno, s týmto sa so mnou fakt nevaď- mám pravdu a basta- robím to 19 rokov-totižto aj ked poistovna vyplatí škodu z havarijky , my si to aj tak regresujeme u poistovne škodcu, i keď nedostaneme to naspať celé, ale na HP bonus ostáva...-ja sa s tebou nehádam o zbraniach, lebo si tam expert a tu som zasa expert ja, jeden z najlepších v republike...:)
buchač
03.04.13,09:38
Buchyno, s týmto sa so mnou fakt nevaď- mám pravdu a basta- robím to 19 rokov-totižto aj ked poistovna vyplatí škodu z havarijky , my si to aj tak regresujeme u poistovne škodcu, i keď nedostaneme to naspať celé, ale na HP bonus ostáva...-ja sa s tebou nehádam o zbraniach, lebo si tam expert a tu som zasa expert ja, jeden z najlepších v republike...:)
Staník ...Ty brat môj ľúbezný ...:)

...šak Ty si ma nepochopil ??? :eek:
Normál neverím ...:confused:
Čítaj lepšie a budeš v obraze takom , že ja som zástancom poistenia rôzneho druhu ...

To školenie som smeroval k nechápavcom ....;)


V neposlednej miere je v téme spomínaný

a_je_to
Pri porušení platí aj farmársky zákon z dielne Smeru, resp. Fica, kým bol ešte v

Ibaže je potrebné si uvedomiť , že čo obnáša ten zákon a aj súvislosti ...
Farmársky zákon chráni majiteľa ( povedzme lesy ) , no to ale neznamená , že ja nemôžem nejaké protiopatrenia urobiť , potiažmo odstrániť škody na svojom majetku ...
KATA50
03.04.13,12:00
Moji milí, tak trošku vrátim tému. Podala som odvolanie voči rozhodnutiu poisťovne, nakoľko vo vzdialenosti cca 50m od chaty sú pováľané ďalšie stromy. Teda v tejto lokalite - víchrica jak vyšitá ! Uvidíme , napíšem ako som dopadla.
Ice dive
03.04.13,12:48
Moji milí, tak trošku vrátim tému. Podala som odvolanie voči rozhodnutiu poisťovne, nakoľko vo vzdialenosti cca 50m od chaty sú pováľané ďalšie stromy. Teda v tejto lokalite - víchrica jak vyšitá ! Uvidíme , napíšem ako som dopadla.

čo ti to pomôže...??? načo operuješ so živelným rizikom a odvolávaš sa na živel? jednoducho podaj hlásenie do poisťovne, padol mi na dom strom a patrí susedovi, tomu a tomu jeho údaje sú... poprosím poistné plnenie poslať na môj účet číslo... a je to vybavená vec... to že padlo xy stromov v okolí nie je smerodajné... pre to aby niekto povedal, že to padlo v dôsledku víchrice... nakoľko víchrica sa definuje ako rýchlosť vetra viac ako 75 km/h... a to si vieš zistiť aj sama aká bola rýchlosť vetra v danej lokalite v daný deň cez túto stránku: http://www.accuweather.com/en/sk/slovakia-weather
Peggynka
04.04.13,05:04
A poisťovňa škodcu to vyplatí aj keď to nemá nahlásené ? Neverím,lebo môj brat takto o bonus prišiel.