Sandra Fab
01.04.13,19:57
Dobrý deň,
Naša situácia je komplikovaná. Pokúsim sa to vysvetliť. Dúfam, že mi budete vedieť poradiť.
Moji rodičia majú spoločný 1-izbový byt. Pred 2 rokmi sa rozhodli postaviť si rodinný dom (RD) na pozemku pri rodičoch mojej mamy. Postavili sme hrubú stavbu. Doteraz bolo všetko v poriadku, až kým sa na otca nenalepila jedna zlatokopka a otec zmenil svoje plány s nami a začal si nárokovať práva na dom. Lenže dom je pri rodičoch mojej mamy, a ona sa domu kvôli tomu nechce,ani nemôže vzdať kvôli medziľudským vzťahom s jej rodičmi. Nikdy by jej to neodpustili, keďže jej ten pozemok darovali.
Ale rodičia sa dohodli, že RD spoločne dostavajú fifty-fifty, s tým, že moja mama sa vzdá bytu. Lenže otec si začal klásť podmienky. Za to, že prispeje na výstavbu domu do kolaudácie, chce mať právo doživotného užívania domu. Lenže zriadením vecného bremena a zápisom bremena do katastra, nehnuteľnosťou už nikdy nebude možné nehnuteľnosťou ručiť, a tak sme otca presvedčili, že len spíšeme zmluvu o dohode, že otec do konca života bude môcť užívať dom. Kedže bývať má kde (v tom byte). Lenže som sa dozvedela, že právo užívania nehnuteľnosti zahŕňa aj právo bývania v nehnuteľnosti. (opravte ma, ak sa mýlim)
Takže by sme potrebovali, napísať zmluvu o dohode že bude môcť kedykoľvek prísť na návštevu do domu a nikdy by sme mu to nezakazovali. Ale tak, že bude môcť prísť len on, a nikto iný, žiadna jeho druhá žena a ich deti, ktoré spolu plánujú. Len on. A že si nikdy nebude nárokovať právo na bývanie. My s ním nechceme žiť pod jednou strechou. Za to čo nám urobil.
Dá sa použiť v zmluve - právo doživotného užívania, pretože on to podpíše len keď to takto bude napísané. Aké práva bude mať, keď bude mať v dome právo doživotného užívania, ktoré bude len na zmluve podpísanej u notára.
Ďakujem za odpovede
mattto
01.04.13,18:06
Niečo také neexistuje, zbytočne si to komplikujete do budúcnosti. Najlepšie je sa riadne vyporiadať aj za cenu pôžičky a otca vyplatiť s tým, že každý si pôjde svojou cestou.