vvega
02.04.13,12:40
Chcem niečo zakúpiť na firmu zo stránky novefarby.sk, čo je ale poľská firma. Pozrela som si ich podmienky a tam uvádzajú ičdph ktoré začína písmenami SK.
Nejako sa v tom neviem orientovať.

Môžeme od nich normálne zakúpiť tovar s DPH a následne si uplatniť odpočet? /samozrejme sme plátci dph/

overili sme si, či je ich ičdph platné cez stránku "http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html" -takže platné je.
deanka
02.04.13,11:01
Áno, môžete si uplatniť odpočítanie dane.
Braňo
02.04.13,11:06
Chcem niečo zakúpiť na firmu zo stránky novefarby.sk, čo je ale poľská firma. Pozrela som si ich podmienky a tam uvádzajú ičdph ktoré začína písmenami SK.
Nejako sa v tom neviem orientovať.

Môžeme od nich normálne zakúpiť tovar s DPH a následne si uplatniť odpočet? /samozrejme sme plátci dph/

overili sme si, či je ich ičdph platné cez stránku "http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html" -takže platné je.

je úplne normálne, že firma so sídlom v EÚ je zaregistrovaná pre DPH vo viacerých štátoch EÚ.
vvega
02.04.13,11:12
Tak ešte otázka:
pri objednávaní tovaru tam majú kolonku firma, kde zapíšem názov našej firmy a kolonku DIČ, kde zapíšeme naše dič. Ale už žiadnu kolónku pre ičo, pre ičdph...
To znamená, že vystavia faktúru, kde bude uvedené len názov firmy, adresa a DIČ, nič viac.
Bude to v pohode, ak si dáme takúto faktúru do účtovníctva s tým, že si z nej budeme uplatňovať odpočet?
Ďakujem krásne :---
azla
02.04.13,13:54
pre odpočet Dph je dôležité mať IČ DPH na doklade.
vvega
02.04.13,14:34
Jasné, ale ič dph moje? Nestačí ičdph predávajúceho?
deanka
02.04.13,14:58
Ako som už uviedla,môžete si uplatniť odpočítanie dane na vstupe a to podľa § 49 ods.1,2, v nadväznosti na § 51 ods. 1, písm.a/ zákona č.222/2004 Z.z. o DPH v znení nesk. predpisov, no musíte mať faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH. Faktúra musí mať všetky náležitosti (meno a adresu dodávateľa,ktorý dodáva tovar,alebo službu ,jeho identifikačné číslo t.j. IČ DPH (prefix SK),...
Taktiež je nutné preveriť cez stránku http://www.drsr.sk/wps/portal (overovanie IČ DPH vSR), čo ste previedli a zistili ste, že dodávateľ je platiteľ DPH.
Uvedenú faktúru ste povinný viesť v evidencii DPH na vstupe podľa § 70 ods.1, zákonač.222/2004 Z.z. o DPH.
azla
02.04.13,17:09
§ 74
Obsah faktúry


(1) Faktúra vyhotovená osobou podľa § 72 musí obsahovať
a) meno a priezvisko zdaniteľnej osoby alebo názov zdaniteľnej osoby, adresu jej sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jej identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar alebo službu dodala,
b) meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba,
Zakaznik2
18.10.13,18:23
Dajte si pozor na firmu novefarby.sk Je u nich velky problem s reklamaciou, neviem podla akych zakonov funguju..ja prave cakam 40.den na ukoncenie reklamacneho konania, a oni to len zacali riesit - reklamaciu zamietli, aj ked mam narok na Odstupenie od zmluvy podla zakona :( Nenakupujte v tejto firme