power of citizen
02.04.13,12:34
Zdravím všetkých poradcov,
Dlho som surfoval poradou, ale nenašiel som odpoved na moj záujem ohľadom transformácie účtovníctva osobou szčo. (neviem ako jednoducho sformulovať svoje požiadavky do jednej zrozumuteľnej vety).
Tu sa posnažím vysvetliť o čo mi ide.
Moja sestra pred rokom ukončila prevádzku kaviarne s kníhkupectvom, ponechala si len kníhkupectvo. Mňa napadlo aby som v coffee odvetví pokračoval formou mobilného stánkoveho predaja kávy a chcel by som k tomu využiť jej živnosť (alebo živnosť niekoho iného) len v sezónne výhodnom období.
O čo mi ide?
Ja som v trvalom pracovnom pomere (mám dobrú prácu) a nechcem sa viazať živnosťou, chcem to mať viac-menej ako víkendového koníčka na rôznych jarmokoch, festivaloch a podobných spoločenských aktivitách. Samozrejme, že rátam so ziskom. To všetko pod hlavičkou osoby so szčo.
teraz k podstate.
Ako by som mal "parazitovať" na takomto subjekte aby som mu nesposobil ziadne financne, pravne a ine ujmy. Ake vsetky odvody by som mu mal uhradit?
Uvediem priklad.
V mojom okoli sa deje niekolko akcii, trebars 10 do roka od mája do septembra. So svojim stánkom by som šiel na prvú akciu, nakúpil by som všetko potrebné čo mi k tomu treba, všetko by som popredal a chcel by som vyplatit svoje zavazky k szco pod ktorou som figuroval. Da sa to takto jednorazovo alebo az pri rocnom zuctovani. Ako by som si mal viest naklady, vydavky, trzby a pod. a potom ho pretransformovat do jeho účtovníctva?
Neviem či je zrozumitelne v tejto otázke v čom spočíva môj úmysel, ak nie, dúfam, že odpovede a postrehy od prispievateľov to postupne vyjasnia.
​Vopred dakujem za spolupracu.
Braňo
02.04.13,10:38
Szčo má veľa možností zamestnať Ťa, buď formou skráteného PP, alebo nejakej formy dohody- závisí na Vašej dohode.
power of citizen
02.04.13,10:44
Aké formy dohody je možné použiť?
Nejde mi ani tak o dohodu o pracovnom pomere, skor o samotne účtovníctvo.
mattto
02.04.13,10:49
Aké formy dohody je možné použiť?
Nejde mi ani tak o dohodu o pracovnom pomere, skor o samotne účtovníctvo.

ohľadom účtovníctva sa nedohodnete nijak, lebo ty nie si samostatný subjekt a nebudeš viesť účtovníctvo, neuzavriete ani žiadne združenie, budeš v zamestnaneckom pomere
Indeed
02.04.13,10:51
To: "sila citizenu" ,

Tvoje myšlienkové pochody sú zbytočne komplikované a v tomto prípade NIE SÚ v súlade s platnou legislatívou v tejto oblasti.

Využi radu v príspevku #2.
power of citizen
02.04.13,11:02
Dobre. Chápem, chcem to všetko so súladom legislatívy. Takže, sestra by ma zamestnala...aká dohoda by bola najvýhodnejšia pre obe strany a aké odvody by z toho plynuli?
Indeed
02.04.13,11:05
....brigadnicka dohoda, alebo "inštitut vypomahajucej osoby"
power of citizen
02.04.13,11:09
Super. Preštudujem si obe možnosti.
Len v skratke, ako by to malo fungovať?
Dáša_
02.04.13,11:37
nuž, ty by si tuším mohol fungovať ako vypomáhajúca osoba - ako blízka osoba v priamom príbuzenskom vzťahu by si nemusel byť ani zamestnaný, neplatila by za teba odvody, daň.
len keď chceš predávať, tak bude treba mať aj registračku na živnosť, pravdepodobne aj nejaké veci okolo hygieny bude musieť stánok splňať.

akurat by bol potom možno trochu problém s delením zisku - ty si vypočítaš, aký dosiahneš zisk, len ona potom z toho bude musieť platiť aj odvody napriklad. to sú už citlivé veci, na ktorých sa bude treba dohodnuť.

možno by bolo ideálnejšie, keby mala sestra, alebo spolu sro. ..
power of citizen
02.04.13,11:45
...ideme správnym smerom :)
No a to je to čo potrebujem vedieť.
Za jednu akciu budu nejake prijmy, vydaje....zisk. Da sa na zaklade toho vypocitat kolko penazi mam sestre za jednu akciu dať aby mala pokryte všetko čo sa účtovníctva týka? Delenie zisku do toho zatiaľ neťahajme.
sroservis
02.04.13,11:52
dobry den, mne sa javi, ze si to prilis komplikujete. vlastna zivnost vas nezavazuje k nejakemu vykonu, min. prvy rok mate odvodove prazdniny, vsetko, co urobite, bude na vasu zodpovednost a riziko, a ak nejde o predmet cinnosti, ktory je zhodny s podnikanim vasho zamestnavatela zriadenie vlastnej zivnosti sa mi javi ako administrativne a zrejme aj financne najvhodnejsie riesenie vasej situacie. zriadenie zivnosti a jej zrusenie je velmi jednoduche a v podstate aj lacne.
pekny den
power of citizen
02.04.13,12:41
no neviem, mám zlé skúsenosti so živnosťou, zdá sa mi neefektívne zakladať živnosť na štyri mesiace v roku alebo ju aj rušiť a znovu zakladať. Odvody sa platiť musia, nezávisle od zisku (aspoň si myslím) a keď už moja sestra odvody platí chcel som využiť jej szčo.
asi by som sa zameral na čo najefektívnejšiu formu zamestnania sa u nej.
veronikasad
02.04.13,12:42
no neviem, mám zlé skúsenosti so živnosťou, zdá sa mi neefektívne zakladať živnosť na štyri mesiace v roku alebo ju aj rušiť a znovu zakladať. Odvody sa platiť musia, nezávisle od zisku (aspoň si myslím) a keď už moja sestra odvody platí chcel som využiť jej szčo.
asi by som sa zameral na čo najefektívnejšiu formu zamestnania sa u nej.
aký príjem=tržby predpokladáš ?
power of citizen
02.04.13,12:55
...dajme tomu, že by som predal 500 káv denne po 1€.
veronikasad
02.04.13,12:59
...dajme tomu, že by som predal 500 káv denne po 1€.

celkovú sumu uveď. Je jedno kolko mesiacov v roku podnikáš, ak tvoj príjem=tržby prekročí 12-násobok min.vymer.základu, od 1.7. nasl. kal.roku sa staneš povinným platitelom odvodov - aj keď si mal medzitým živnosť prerušenú.
Anik
02.04.13,17:01
...dajme tomu, že by som predal 500 káv denne po 1€.

ku tým 500 eurám aký náklad by si prepokladal, že by si jej dokázal vydokladovať ako preukázateľné výdavky ?
Katy a R
02.04.13,17:41
no neviem, mám zlé skúsenosti so živnosťou, zdá sa mi neefektívne zakladať živnosť na štyri mesiace v roku alebo ju aj rušiť a znovu zakladať. Odvody sa platiť musia, nezávisle od zisku (aspoň si myslím) a keď už moja sestra odvody platí chcel som využiť jej szčo.
asi by som sa zameral na čo najefektívnejšiu formu zamestnania sa u nej.
podľa mňa to úplne zbytočne komplikuješ.... veď môžeš byť SZČO popri zamestnaní - a zo začiatku ťa žiadne odvody trápiť nemusia. To len neskôr - ak by sa ti lepšie darilo.
A čo si myslíš, že všetci SZČO majú príjem celých 12 mesiacov .. veru dosť je takých, čo len pár mesiacov :mee::confused:

- a to ešte nejdem písať, že aké problémy by boli pridelení zisku, nákladov .. a všetkého, keby si chcel "parazitovať" na sestre ... a naštrbenie vzťahov na 100%.
power of citizen
03.04.13,05:08
Vďaka za reakcie:), vážim si váš záujem.
Takže si to zosumarizujme.
Najlepšie pre mňa by bola vlastná živnosť. Neviem či je živnosť popri zamestnaní iná než klasická "na plný úvazok"? Ako by som si mal svoj predmet podnikania manažovať aby som platil čo najmenšie odvody, resp. aby suma odvodov v hluchých mesiacoch neprevýšila zisky v sezóne. Poprípade, ak máte niekto skúsenosti s rušením a znovuzaložením živnosti, čo to prináša (poplatky ?€, papierovačky, čas....).
ariadna22
10.04.13,19:43
najlepšie bude ked ťa zoberie na príkaznú zmluvu, nemusí ťa zamestnanať, nahlási ťa do socpoist na nepravidelný príjem a ti raz za pol roka vyplatí mzdu, z toho odvediete aj ty aj ona odvody, to isté v zp