Jana Acsová
07.03.06,18:10
V zmysle zákona č. 639 /2004 Z.z. o Národnej diaľničnej spoločnosti (ďalej aj NDS) a o zmene a doplnení zákona č.135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov účinných od 1. 1. 2005 bola založená Národná diaľničná spoločnosť a.s.. Vznikla zápisom do Obchodného registra dňa 1. 2. 2005. Predmetom činnosti NDS je správa, údržba, oprava a rozvoj diaľnic. Príjmom NDS sú najmä finančné prostriedky získané z výberu poplatkov a z predaja nálepiek za používanie vymedzených úsekov diaľnic vo vlastníctve NDS. Uvedené finančné prostriedky za poskytované služby v zmysle § 2 ods. 1 písm. b) zákona o DPH podliehajú dani z pridanej hodnoty. Na základe stanoviska Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR sa nálepka, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie zákonom vymedzených diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy motorovým vozidlom nepovažuje za úradnú ceninu.

Od 1. 1. 2006 sa za faktúru považuje aj podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie dialnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky a to v tom prípade, ak podkladová časť nálepky obsahuje:
- obchodné meno dodávateľa služby (Národná dialničná spoločnosť),
- cenu vrátane dane,
- sumu dane.


Môj klient z firmy A kúpil diaľničnú nálepku na benzínovej pumpe, kde mu vydali blok z registračnej pokladne bez DPH za diaľničnú známku do 3,5 t za 1.100 Sk. Tým pádom celú suma sa zaúčtuje do nákladov. Druhý klient z firmy B kúpil diaľničnú nálepku na pošte, kde dostal potvrdenie o nákupe nálepky a zároveň mi predložil zadnú časť nálepky, ktorá mu ostala po odlepení na čelné sklo, kde je uvedená Národná diaľničná spoločnosť, a.s., jej IČ DPH a hlavne, že známka stojí 1.100 Sk, z toho DPH 175,60. Je nákup diaľničnej známky bez DPH alebo s DPH, alebo podľa toho kde to kúpim.
V zmysle uvádzaného stanoviska Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií dialničná známka nie je úradnou ceninou. Príjem z jej predaja je príjmom Národnej dialničnej spoločnosti na správu, údržbu, opravu a rozvoj diaľnic a teda je príjmom, ktorý je predmetom dane z pridanej hodnoty, nakoľko sa jedná o príjem za služby v tuzemsku. Fakturovať s daňou môže Národná dialničná spoločnosť, alebo ňou poverený subjekt, ktorý by konal v jej mene. Záleží teda na zmluvnom vzťahu predajcu s Národnou dialničnou spoločnosťou, aký doklad o predaji vystaví.
Ak je pre predajcu predaj dialničnej nálepky prechodnou položkou v zmysle § 22 ods. 3 ZDPH do základu dane mu nevstupujú výdavky platené v mene a na účet užívateľov zákonom vymedzených dialnic a ciest, od ktorých následne požaduje úhradu. Tento predajca vystaví doklad bez dane, nakoľko príjem za predaj dialničnej známky mu nevchádza do základu dane pre účely DPH. Ak máme doklad od subjektu, ktorý na doklade (z ERP, potvrdení, faktúre a pod.) nevyčísli daň z pridanej hodnoty, nakoľko pre predávajúceho je príjem z predaja dialničných známok prechodnou položkou, platiteľ dane uplatní právo na odpočítanie dane z podkladovej časti nálepky, ktorá je od 1. 1. 2006 považovaná za faktúru v prípade, že obsahuje obchodné meno Národnej dialničnej spoločnosti, cenu vrátane dane a sumu dane. Doklad o kúpe je dokladovaním výdavku na základe ktorého vystaví účtovný doklad týkajúci účtovného prípadu spojeného s úbytkom peňažných prostriedkov.

Mám bloček od nákupu diaľničnej známky na benzínke - je bez DPH. Prečo? Pretože je to akože kolok? Mám to účtovať ako poštovné - bez DPH, alebo je to chyba benzínky, že to tak mali nastavené? Ak áno, čo s tým? Záleží na zmluvnom vzťahu predajcu s Národnou dialničnou spoločnosťou. Dialničná známka sa nepovažuje za úradnú ceninu. Predaj bez DPH sa realizuje v prípade, že pre predajcu je príjem z predaja dialničných známok prechodnou položkou a teda výdavkom v mene a na účet užívateľa zákonom určených úsekov dialnic a ciest. Nie je to chybou predajcu. Kupujúcemu – užívateľovi dialnic vzniká právo na odpočítanie dane v prípade preukázaného výdavku a faktúry, t.j. podkladovej časti nálepky.

Diaľničná známka je bez dph. Benzínka vydala správny doklad v prípade, že nevyčíslila DPH.Čerpacia stanica vystavila správny doklad v prípade, že nevystavuje doklad v mene Národnej dialničnej spoločnosti a kúpa a predaj dialničných známok je pre ňu prechodnou položkou v zmysle § 22 ods. 3 ZDPH.

Čo robiť, ak mám samé doklady o nákupe ročných dial. známok bez DPH? Nechať to ako 518 a bez DPH?Platiteľ dane je povinný preukázať vznik práva na odpočítanie dane faktúrou. Od 1. 1. 2006 sa za faktúru považuje podkladová časť nálepky, kde je uvedený obchodný názov Národnej dialničnej spoločnosti, cena vrátane dane a suma dane. Doklad o kúpe slúži na dokladovanie výdavku, ale nie práva na odpočítanie dane. Účtovanie sa odvíja od skutočnosti, že príjem z predaja dialničných známok je príjmom Národnej dialničnej spoločnosti za správu, údržbu a rozvoj dialnic a teda pre užívateľa dialnic je prijatou službou.

Chcela by som sa opýtať ako sa ten nárok na odpočet DPH uplatní. Mám doklad z ERP o kúpe DN bez DPH. K tomuto dokladu som vystavila VPD a zaúčtovala v JÚ ako prevádzkovú réžiu na Slovnaft. Mám aj doklad na Národnú dialničnú spoločnosť s rozpísanou DPH. Mám k tomuto dokladu vystviť ďaľší VPD alebo ako to zaúčtovať aby mi to vstúpilo do DPH?Právo na odpočítanie dane každý platiteľ uplatňuje v zmysle § 49 až 51 ZDPH. Národnej dialničnej spoločnosti vznikne daňová povinnosť za predanú službu spojenú so správou, údržbou a rozvojom dialnic. Kupujúci – platiteľ dane preukáže výdavok spojený s kúpou dialničnej známky za úhradu služieb Národnej dialničnej spoločnosti a právo na odpočítanie dane uplatní z faktúry, ktorou je podkladová časť nálepky.
V prípade, že platiteľ dane obstará služby priamo od Národnej dialničnej spoločnosti, alebo subjektu, ktorý predáva služby v mene a na účet Národnej dialničnej spoločnosti a obdrží faktúru aj podkladové časti dialničnej nálepky, nemôže uplatniť právo na odpočítanie dvakrát (z faktúry vystavenej podľa § 71 ods. 2 ZDPH a zároveň z podkladovej časti nálepky, ktorá je faktúrou podľa § 71 ods. 4 písm. b) nakoľko službu spojenú so správou, údržbou a rozvojom dialnic prijal iba raz.