ninaxy
02.04.13,18:00
Ahojte,

chcela by som niekoho poprosiť o radu ohľadom založenia živnosti počas rodičovskej dovolenky.

V septembri mi končí rodičovská dovolenka a vraciam sa do trvalého pracovného pomeru.

Ešte pred tým by som si rada založila živnosť a prevádzkovala eshop, ibaže neviem aké odvody som ako poistenec štátu v súčasnosti povinná platiť.

Pokiaľ správne rozumiem, štát mi popri zárobkovej činnosti naďalej bude poskytovať rodičovský príspevok a ak začnem podnikať popri RD, sociálne poistenie neplatím dovtedy, kým nepresiahnem hranicu hrubého príjmu (za rok 2012 4716 eur) v prípade, že ju presiahnem od 1. jula 2013 by som platila minimalnu sumu odvodov t.j. 130,27 eur.

Tak isto nie som povinná platiť zdravotné odvody vo výške 55,02 eur, môžem si určiť nulový preddavok a poistné doplatiť v rámci ročného zúčtovania ?

Čiže v skratke, neplatím žiadne odvody a ešte mi aj štát bude "prispievať" ? :))

Nejako sa mi to celé v tomto štáte dvojitých odvodov nezdá..že by som bola ako občianka SR oslobodená od nejakých platieb :)

Za odpoveď vopred ďakujem
sroservis
02.04.13,18:42
povinnost tykajuca sa soc. odvodov, vam moze vzniknut az od 1. 7.2014, vo vasom pripade - ak si este len idete ohlasit zivnost -sa bude posudzovat prijem za rok 2013, inak su vase zavery /aj co sa tyka nulovych preddavkov na zp/ podla mojich vedomosti spravne.
ninaxy
03.04.13,12:16
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :)
brčko
03.04.13,12:44
ešte tolko, že ak som správne pochopila, si si vedomá toho, že budeš mať v zdr.poistovni nedoplatok, lebo aj ked si poberatelom RP, neznamená to, že neplatíš zdr.poistenie zo svojho príjmu (bez ohladu na výšku príjmu) Lebo od 1.1.2011 môžeš byť súbežne zdr.poistená štátom a aj ako szčo alebo zamestnanec. Snád ma niekto poopraví, ak niečo z toho je zle, bo ozaj zdr.poistenie velmi neovládam.

a čo sa týka dôch.poistenia štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak môžeš byť t.č. dôch.poistená štátom nadalej, pokial ti nevznikne povinné dôch.poistenie szčo alebo povinné dôch.poistenie zamestnanca alebo dovršaením 6rokov dieťaťa. Ak by si napr. čerpala v zamestnní riadnu dovolenku, tak sa treba odhlásiť do 8dní. Ak by pp skončil, tak nanovo sa môžeš prihlásiť, no neprihlásia už spätne ani den dozadu, najskôr odo dna podania prihlášky.
ninaxy
08.04.13,17:09
Tak toto je na mňa ako začiatočníčku strašne moc komplikované :)) v každom prípade ďakujem za všetky informácie !