tetele
02.04.13,20:05
Dobrý den,,,Možno že som si nevybrala správnu miestnosť na moju otázku,ale dufam,že mi prepáčite a poradíte. Bytovka v ktorej bývam patrí SBD ,nachádza sa na dedine a je po rekonštrukcii,ktorá prebehla minulý rok.Náš problém spočíva v tom,že z okolitých záhrad pri velkom daždi nám všetka voda steká okolo bytovky,tým pádom aj pod základy.Skrátka vyzerá to pri nás ako pri potope.Na našu žiadosť ,ktoru sme riešili cez obecný urad ,aby si vlastníci odvodnili záhrady,tak sa uskutočnilo stretnutie vlastníkov záhrad aj s prítomnosťou starostu a poslancov,kde nám bolo oznámené,že ked niečo chceme tak si to máme vykopať sami .Poprípade nám daju povolenie vstupiť na ich pozemky.Problém je v tom,že si to nemôžeme odvodniť tak,ako my potrebujeme,ale tak ako to majitelia záhrad žiadaju a to aj s odborným znalcom,ktorého si máme zaplatiť sami.Moja otázka znie-Odvodniť by si to mali majitelia záhrad,alebo sa musíme prispôsobiť,,??? Za pochopenie a odpoved vopred dakujem,,,,
mattto
02.04.13,18:14
každý vlastník veci (nehnuteľnosti) je povinný vykonať také opatrenia, aby jeho nehnuteľnosť neohrozovala, alebo nespôsobovala škodu priľahlým nehnuteľnostiam, takže odvodniť by mali vlastníci záhrad na svoje náklady
tetele
02.04.13,18:49
dakujem za odpoved,,Neviete náhodou,ktorý zákon to určuje,,???
sito
02.04.13,18:58
Občiansky zákonník § 127
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

(2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.

(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.
MarcoM
02.04.13,21:36
dariusr (http://www.porada.sk/member.php?u=290162) : je tam slovo "najmä". Nejedná sa o taxatívny výpočet, ale o demonštratívny, teda tam spadá aj dažďová voda.
mackoivan
03.04.13,06:59
každý vlastník veci (nehnuteľnosti) je povinný vykonať také opatrenia, aby jeho nehnuteľnosť neohrozovala, alebo nespôsobovala škodu priľahlým nehnuteľnostiam, takže odvodniť by mali vlastníci záhrad na svoje náklady
nesúhlasím-tie záhrady, ten svah tam bol odjakživa- ten, ktorý tam postavil bytovku, mal ju postaviť tak aby ju nevytápalo. Čo to bol za projekt, ktorý s tým nepočítal? To odvodnenie si musia majitelia bytovky zacvakať sami.
nunenko
03.04.13,08:13
..ak tam tie záhradky boli aj pred bytovkou by to bolo spravodlivé, ale ak tam bola lúka a žiadna voda sa dole kopcom nevalila...?
mattto
03.04.13,08:43
nesúhlasím-tie záhrady, ten svah tam bol odjakživa- ten, ktorý tam postavil bytovku, mal ju postaviť tak aby ju nevytápalo. Čo to bol za projekt, ktorý s tým nepočítal? To odvodnenie si musia majitelia bytovky zacvakať sami.

hlúposť

vytápanie nemuselo trvať od začiatku, preto (ne)existencia svahu nemá vplyv na vytápanie
ak vytápanie netrvalo od začiatku, znamená to, že začalo po zásahu človeka (záhradkárov) do pôdy a ich činnosťou, platí ust. OZ, ako som písal vyššie
mackoivan
04.04.13,06:16
hlúposť

vytápanie nemuselo trvať od začiatku, preto (ne)existencia svahu nemá vplyv na vytápanie
ak vytápanie netrvalo od začiatku, znamená to, že začalo po zásahu človeka (záhradkárov) do pôdy a ich činnosťou, platí ust. OZ, ako som písal vyššie
Zásah človeka do svahu nastal vtedy keď do svahu vykopali základy pre tú bytovku. A určite zásahom nie je poľnohospodárska činnosť. Videl si už dedinské záhrady? Takže radšej s tou hlúposťou opartnejšie. Už len preto, že bytovka na dedine je obyčajne novotvar.
mattto
04.04.13,10:03
Zásah človeka do svahu nastal vtedy keď do svahu vykopali základy pre tú bytovku. A určite zásahom nie je poľnohospodárska činnosť. Videl si už dedinské záhrady? Takže radšej s tou hlúposťou opartnejšie. Už len preto, že bytovka na dedine je obyčajne novotvar.

vieš, čo je svah a že bytové domy sa nestavajú "do svahu"? Bol si tam, keď vieš, aké úpravy robia záhradkári? Už len odstránením jedného stromu urobili zásah do krajiny, ktorý ovplyvnil zadržiavanie vody.
mackoivan
05.04.13,05:08
vieš, čo je svah a že bytové domy sa nestavajú "do svahu"? Bol si tam, keď vieš, aké úpravy robia záhradkári? Už len odstránením jedného stromu urobili zásah do krajiny, ktorý ovplyvnil zadržiavanie vody

:-) nuž aj náš dom je v svahu - s hornej strany pivnice v zemi a z dolnej nad zemou. Som stavbár a rôznych odvodňovacích rygolov nad panelákmi som robil desiatky. Aj desiatky odvodňovacích projektov mi prešlo cez ruky. Odvodnenie je záležitosť stavby nie pôvodných vlastníkov okolitých pozemkov!!!