emilli
02.04.13,20:21
Dobrý večer, prosím o som živnostník od r. 2011, ale v 3/2013 som začal prevádzkovať potraviny, doteraz som účtovníctvo neviedol, ako začat? Doteraz som nemal žiadne príjmy ani výdavky, ako zaučtavať vklad do podnikania, keď nie som registrovaný v OR.
Mám ekonomickú školu, takže čo to viem len potrebujem poradiť ako začat?
Ďalej sa chcem spýtať, rozhodol som sa účtovať zásoby spôsobom B - nemusím viesť položkovitú evidenciu nakúpeného tovaru? Nakupujem aj v hotovosti na bločky, ku ktorým nemám faktúru a tieto uhrádzam priamo z tržieb v predajni ako toto účtovať, aj fakúry uhrádzam priamo v predajni.
Pri bankovom účte, ktorý používam aj na súkromné a podnikateľské účely, mám účtovať len o položkách, ktoré súvisia s podnikaní, a čo potom zostatok na účte a v účtovníctve?

Ďakujem za odpovede, dúfam, že sa dá porozumieť otázkam.
Badko
02.04.13,18:35
Dobrý večer, prosím o som živnostník od r. 2011, ale v 3/2013 som začal prevádzkovať potraviny, doteraz som účtovníctvo neviedol, ako začat? Doteraz som nemal žiadne príjmy ani výdavky, ako zaučtavať vklad do podnikania, keď nie som registrovaný v OR.
Mám ekonomickú školu, takže čo to viem len potrebujem poradiť ako začat?
Ďalej sa chcem spýtať, rozhodol som sa účtovať zásoby spôsobom B - nemusím viesť položkovitú evidenciu nakúpeného tovaru? Nakupujem aj v hotovosti na bločky, ku ktorým nemám faktúru a tieto uhrádzam priamo z tržieb v predajni ako toto účtovať, aj fakúry uhrádzam priamo v predajni.
Pri bankovom účte, ktorý používam aj na súkromné a podnikateľské účely, mám účtovať len o položkách, ktoré súvisia s podnikaní, a čo potom zostatok na účte a v účtovníctve?

Ďakujem za odpovede, dúfam, že sa dá porozumieť otázkam.
predpokladám, že účtujete v JU - vklad a výber podnikatela - VNZD,PNZD
zásoby je potrebné viesť naskladových kartách
pri bankovom účte účtujete aj súkromné platby ako PNZD alebo VNZD - zostatok na účte musí sedieť s bankovým výpisom
Pri účtovaní v PU - súkromné platby účet 491
emilli
03.04.13,04:07
Nie celkom rozumiem Vašej odpovedi, uctujem v podvojnom účtovníctve a aké nadskladové karty, keď predávam tovar cez registračnú pokladňu nerobím výdaj zo zásob a bločky mám všeobecné (napr. keď predám paštetu majku na bločku mám konzervy, atď).