Vladimír Ozimý
07.03.06,18:49
Ahojte, mam taku dilemu...FO podnikatel ma cestovnu agenturu, od pravnickej osoby kupil ako spolocnik budovu kedze spolocnost mu nebola schopna vyplatit peniazky...Samozrejme ju kupil ako sukromna osoba nie ako podnikatel. Na druhej strane ju prenajima teda ide o prijmy podla paragrafu 6 ods 3 no ale mna co zaujima je to ze ci sa mal registrovat ako sukromna osoba na danovom urade ohladom prenajmu teda oznamit to to je prva vec a druha vec je ci musi viest dve uctovnictva alebo staci jedno...to ma fakt zmietlo kedze si vedie ako podnikatel a na druhej strane ma aj dic a ico a vsetko...takze neviem ci to ma ten prijem normalne zuctovat v uctovnictve alebo to viest zvlast z toho som mimo trochu....
JankaO
07.03.06,18:00
Ahojte, mam taku dilemu...FO podnikatel ma cestovnu agenturu, od pravnickej osoby kupil ako spolocnik budovu kedze spolocnost mu nebola schopna vyplatit peniazky...Samozrejme ju kupil ako sukromna osoba nie ako podnikatel. Na druhej strane ju prenajima teda ide o prijmy podla paragrafu 6 ods 3 no ale mna co zaujima je to ze ci sa mal registrovat ako sukromna osoba na danovom urade ohladom prenajmu teda oznamit to to je prva vec a druha vec je ci musi viest dve uctovnictva alebo staci jedno...to ma fakt zmietlo kedze si vedie ako podnikatel a na druhej strane ma aj dic a ico a vsetko...takze neviem ci to ma ten prijem normalne zuctovat v uctovnictve alebo to viest zvlast z toho som mimo trochu....


Daňovník ako FO je už na DÚ registrovaný ako plátca DzP, čiže registrovať sa nemusí. Prijmy z prenájmu podľa paragrafu 6 odst.3 by som nezahrnovala do účtovníctva FO podnikateľa, nakoľko by vyšiel nekorektný DZ a tým aj VZ pre odvody a vôbec všetko, čo je spojené s príjmami a výdavkami z podnikania. Taktiež z príjmov podľa § 6 odst. 3 a § 6 odst. 1 môže použiť iný spôsob výpočtu DZ ( skutočné výdaje resp. paušál), tak aby to bolo pre daňovníka výhodné. Evidenciu treba oddeliť.
Vladimír Ozimý
07.03.06,18:02
Diky moc presne som si to myslel len ono je lepsie si to overit dik.
vieroslava
12.03.06,18:10
Myslím, že nič nepokazí, ak na daňový úrad pošle krátke oznámenie v zmysle § 31 ods. 2 zák.č. 511/1992, že mu popri príjmoch z podnikania začali plynúť aj príležitostné príjmy z prenájmu nehnuteľnosti.
Mám podobný prípad, takto sme to urobili, nedodržali sme však tam určených 30 dní, ale poslali sme to neskôr, tak tera čakám, či z toho bude najaká sankcia, alebo nie.