marianna
28.09.04,11:55
Prosím Vás, stále mi nieje jasné ani z predošlých príspevkov, akým kurzom mám prepočítať príjem do valutovej pokladne, ak som vyberala napr. EURá zo slovenského účtu:
2.9. výdaj bankový - 100 EUR-kurz kom. banky
2.9. príjem do pokladne 100 EUR - kurz taký istý ako výdaj bankový, alebo kurz NBS?
emily
28.09.04,09:59
P.Cenigová nás na školení usmernila, že kurzom komerčnej banky, lebo ide vlastne o nákup valút a nemá čovznikať kurz.rozdiel. Nakupuješ valuty od banky.
Jarka
28.09.04,10:17
Príjem do valutovej pokladne kurzom komerčnej banky, aby nevnikal kurz. rozdiel.
misurka
28.09.04,12:03
Jednoznacne kurz komer.banky
marianna
29.09.04,07:54
Znamená to teda, že na účtoch 261.. mi nikdy nevznikne kurzový rozdiel, ak dobre premýšľam. A ešte otázka: ak mi banka na výpise neuvádza kurz, je tam rovno prepočet na Sk, vypočítam si ho sama, je to správne?
emily
29.09.04,08:22
Áno. Inú možnosť nemáš.
janaGT
29.09.04,09:07
nikdy nemôže vzniknúť na 261 kurzový rozdiel, myslím, že banky uvádzajú na svojich internetových stránkach ich aktuálne kurzy
Daniela
29.09.04,11:00
áno, uvádzajú aktuálne kurzy a poplatok ale to je o niečom inom, niky nemôže byť kurzový rozdiel na 261
marianna
29.09.04,12:05
Vďaka všetkým za info. Mám ale problém, banka zaokruhľuje na dve des. miesta a ja keď si zadám CZK, nenarovnám sa presne na tú sumu ako je vo výpise, hoci dám kurz na 4 des. miesta. Tak mi vznikajú halierové rozdiely. Môžem to napr. na konci roka zúčtovať do halierových rozdielov?
AlaNR
01.10.04,10:30
Marianna, a neda sa ti to prepisat. Ja ked si nahodim sumu v CM, zadam kurz, este stale mozem sumu v Sk prepisat na taku, aku potrebujem. Sem tam sa stane, ze mi to vsakovako pozaokruhluje, ale prepisem ta mam pokoj.
emily
01.10.04,10:35
Môžeš to dať na halierové. Čo iné s tým.
Lila
05.10.04,07:29
Keďže ide o hal. vyrovnanie pri fin. operácii , tak by som to zaúčtovala na

568 a nie na 548.
Katty
05.10.04,07:42
Aj ja by som mala jednu otázočku na valutovú pokladňu...
Nákup a predaj fin.prostriedkov v cudz.mene sa zaúčtuje kurzom komerčnej banky, čiže v hodnote v akej som ich nakúpila.
nákup 100 EUR x kurz komerč.banky 41 = 4100SK
v ten istý deň vezmem 100EUR idem do rakúska nakúpim tovar uhradím 100EUR v hotovosti, mám túto úhradu prepočítať kurzom NBS čo je napr. 40?
Ak áno tak mi tým nevznikne žiadny kurzový rozdiel pri úhrade fa (fa aj úhrada = jeden kurz) ale až na konci roka keď mi vlastne ostane v pokladni 0EUR v hodnote 100Sk.
V prípade úhrady tejto fa bezhotovostným spôsobom by som úhradu prepočítala kurzom komerčnej banky ale fa by bola kurzom NBS takže by mi vznikol kurz.rozdiel priamo pri úhrade, nie?
Je to takto správne?
marianna
05.10.04,08:41
Marianna, a neda sa ti to prepisat. Ja ked si nahodim sumu v CM, zadam kurz, este stale mozem sumu v Sk prepisat na taku, aku potrebujem. Sem tam sa stane, ze mi to vsakovako pozaokruhluje, ale prepisem ta mam pokoj.Nedá sa mi to prepísať, lebo ak sa narovnám na Sk, vyskočí mi halier na CM alebo naopak. Takže mi ostáva len to halierové vyrovnanie na 261. Vďaka za pomoc.
Katty, v knihe p. Cenigovej čítam: Valuty vydané z pokladnice na úhradu výdavkov sa prepočítajú kurzom, ktorým boli prijaté do pokladnice. TAkže asi ten druhý spôsob, že fa prepočítaš kurzom NBS, úhradu kurzom KB, vznikne ti kurzový rozdiel pri úhrade faktúry.
Katty
05.10.04,09:42
marianna

aha tak to som nevedela, lebo v zákone o účtovníctve §24 ods3 je písané len to že nákup a predaj cudzej meny za slovensku menu sa prepočíta kurzom za ktoru boli tieto prostriedky nakupené. A ja predsa pri uhrade fa nepredávam cudziu menu za slovensku...
marianna
05.10.04,12:47
Katty, znova vychádzam z knihy p. Cenigovej, kde v účtovných súvzťažnostiach pri účte 321 je následovné: 5c) úhrada faktúry v cudzej mene v hotovosti (prepočet na Sk kurzom použitým vo valutovej pokladnici) 321/211. Vychádza mi to tak, že ak si kúpila valuty v KB, prepočítala si to v pokladni kurzom KB, tak aj úhrada fa by mala byť tým istým kurzom ???? Čo ty na to?
Katty
07.10.04,15:26
marianna

ja ti neviem nemám tu knižku p. Cenigovej ale chcela by som odôvodnenie vyplývajúce zo zákona, nejak tým knižkám už neverím lebo aj v poradcovi píšu bludy...
a čo ak mám v pokladni EURá v rôznych nákupných kurzoch, napr.10 je kurzom 39,50 a 90 je kurzom 41, a potom ktorým kurzom prepočítam úhradu 100EUR 321/211 budem to rozdelovať,???? no neviem ....
Palino
08.10.04,08:06
Vo vnútropodnikovej smernici by malo byť stanovené, či sa pri valutovej pokladni bude používať aritmetický priemer alebo metóda FIFO ( "first in = first out" ) - prvý pri prijatí valút do pokladnice sa použije ako prvý pri vydaní valút z pokladnice.
bea
08.10.04,08:15
Mám jeden materiál o účtovaní pokladnice v PÚ, je tam časť aj o valutovej pokladni na strane 14. Nedokážem skopírovať len tú časť, tak pripájam komplet celý text. Možno sa zíde aj ostatné.
marianna
08.10.04,08:22
To mám ako počítať ten aritmetický priemer. Ak mám na zač. roka kurz NBS z 31.12.. Potom vyberám z Sk účtu - kurz KB, potom vyberám z EUR účtu - kurz NBS, o pol roka platím faktúru - priemer všetkých kurzov alebo ako to je myslené tým aritmetickým priemerom?

Katty, ako si to vyrišila s tou úhradou?
marianna
08.10.04,08:26
Mám jeden materiál o účtovaní pokladnice v PÚ, je tam časť aj o valutovej pokladni na strane 14. Nedokážem skopírovať len tú časť, tak pripájam komplet celý text. Možno sa zíde aj ostatné.Bea, tú príručku mám tiež, ale o úhrade záväzkových faktúr v hotovosti tam nič nieje.
bea
08.10.04,08:43
marianna, ja by som úhradu fa v hotovosti z valutovej pokladne účtovala tak ako Ty. Len práve treba stanoviť, ktorým spôsobom účtovať výdaj z valutovej pokladne. Reagujem na to, že pri FIFO ozaj treba často úhradu, resp. výdaj z pokladne kúskovať a vydávať v rôznych kurzoch. Keď sa počíta aritmetický priemer, tak sa prepočíta vždy pri príjme do pokladne. Ja teraz používam FIFO. Dávnejšie som v jednej firme používala aritmetický priemer, ale počítal ho SW a keby som bola používala FIFO, aj to by bol robil SW.
Katty
08.10.04,09:09
no čo ja viem tak FIFO ani aritm.priemer sa vo valutových pokladniach nesmie používať nákup prostriedkov sa účtuje kurzom KB teda skutočný nákup a výdaje sú podľa kurzu NBS, rozdiely vzniknuté počas roka sa prepočítajú až k 31.12. kurzom NBS a rozdiel sa zúčtuje buď ako kurz.zisk alebo kurz. strata.
Niekde som tento postup mala vytlačený tak keď ho nájdem hneď zverejním.

pre Mariannu: riešila som to zatiaľ - úhrada prepočtom NBS len som sa teraz zasekla pri tom že mi nevznikaju žiadne kurz.rozdiely tou úhradou v hotovosti ale v prípade bezhotovost.prevodu by mi vznikli... tak ešte len hladám riešenie pretože opraviť sa mi to v programe stále dá...
mudroš
10.10.04,14:15
marianna, ja by som úhradu fa v hotovosti z valutovej pokladne účtovala tak ako Ty. Len práve treba stanoviť, ktorým spôsobom účtovať výdaj z valutovej pokladne. Reagujem na to, že pri FIFO ozaj treba často úhradu, resp. výdaj z pokladne kúskovať a vydávať v rôznych kurzoch. Keď sa počíta aritmetický priemer, tak sa prepočíta vždy pri príjme do pokladne. Ja teraz používam FIFO. Dávnejšie som v jednej firme používala aritmetický priemer, ale počítal ho SW a keby som bola používala FIFO, aj to by bol robil SW.

FIFO alebo vážený aritmetický priemer pri valutových pokladniciach sa bude môcť používať až od 1.1.2005. Povoľuje to novela zákona o účtovníctve. Bola schválená, ale ešte nevyšla v zbierke. asi ju prezident ešte nepodpísal.