tgaluska
03.04.13,09:19
Dobry den Poradaci,

chcem sa opytat, ci je mozne aby sud nariadil zateplenie domu.


Dovodom je ze nase deti su neustale chore. Cele sa to toci okolo nasho starsieho domu a nasich susedov. Domcek je postaveny tak nestastne, ze hranice pozemku konci priamo za hranicou domu.
Predchadzajuci majitel susedneho domu postavil pred nase okna plechove tabule vo vzdialenosti pol metra od nasho domu a na ich celu sirku. Potom to zdedila jeho sestra, ktora je stale vlastnikom, ale preraba si to ich syn. Nic proti, boli sme naopak radi, ze budeme mat mladych susedov. Isli sme za nimi a slusne ich poprosili, ci by bolo mozne tie plechy dat dole, lebo su to okna akurat do detskej izby (ulohy si musia robit pri umelom svetle, leto neleto). Nestretli sme sa vsak so suhlasom. Namiesto toho sme dostali predvolanie na stavebny urad, ze sme okno postavili bez povolenia, ze sa citia ohrozeni a ze ich budeme spehovat. To okno je z "mliecneho skla" a je tam uz od postavenia domu, cize cca 50 rokov. Ked prisli zo stavebneho uradu, tak nam povedali, ze sa to uz davno riesilo a ze nase okno neporusuje ziadny zakon, prave naopak, ten plech musia odstranit. Avsak nestalo sa tak.... co uz. Ale teraz mame iny problem. Steny z ich strany nam vlhnu a plesniveju, potrebuje to cele porobit a najlepsie zateplit. Posielal som im list, kde som sa s nimi snazil dohodnut, ze by som pol metra od domu kupil, za velmi slusnu cenu (vzialenost medzi domami je 18m). Postavil by som na vlastne naklady plot. Cim by som vyriesil to, ze si mozem dom opravit, pripadne zateplit a zaroven by sa oni nemuseli bat, zeby som im tam "cumel", alebo "chodil" (ved naco by som to aj robil). Nedostal som vsak ziadnu odpoved. Ked sa s nimi aj snazim komunikovat tak sa zatajuju.


Deti mam teraz kvoli stenam z ich strany stale chore, stale prechladnute. To ze to zateplim z vnutra mi to velmi neporiesi, kedze steny su vlhke a potrebuje to najprv opravit z vonka.


Moze v takomto pripade sud nariadit aby som mohol dom zateplit? Kedze ide o zdravie deti? Samozrejme, ze by som im za ukrojeny pozemok zaplatil a vsetko na ich pozemku dal do povodneho stavu
TomasHC
03.04.13,07:37
Tie plechy by mohol strhnúť "vietor" :)
erik555
03.04.13,07:48
Plesne na stenach su kvoli vyssej vlhkosti v miestnosti a nizsej teplote. Teraz bez zateplenia je v izbe kolko stupnou a aka vlhkost (%)?
Stanislav 1975
03.04.13,07:50
Dobry den Poradaci,

chcem sa opytat, ci je mozne aby sud nariadil zateplenie domu.


Dovodom je ze nase deti su neustale chore. Cele sa to toci okolo nasho starsieho domu a nasich susedov. Domcek je postaveny tak nestastne, ze hranice pozemku konci priamo za hranicou domu.
Predchadzajuci majitel susedneho domu postavil pred nase okna plechove tabule vo vzdialenosti pol metra od nasho domu a na ich celu sirku. Potom to zdedila jeho sestra, ktora je stale vlastnikom, ale preraba si to ich syn. Nic proti, boli sme naopak radi, ze budeme mat mladych susedov. Isli sme za nimi a slusne ich poprosili, ci by bolo mozne tie plechy dat dole, lebo su to okna akurat do detskej izby (ulohy si musia robit pri umelom svetle, leto neleto). Nestretli sme sa vsak so suhlasom. Namiesto toho sme dostali predvolanie na stavebny urad, ze sme okno postavili bez povolenia, ze sa citia ohrozeni a ze ich budeme spehovat. To okno je z "mliecneho skla" a je tam uz od postavenia domu, cize cca 50 rokov. Ked prisli zo stavebneho uradu, tak nam povedali, ze sa to uz davno riesilo a ze nase okno neporusuje ziadny zakon, prave naopak, ten plech musia odstranit. Avsak nestalo sa tak.... co uz. Ale teraz mame iny problem. Steny z ich strany nam vlhnu a plesniveju, potrebuje to cele porobit a najlepsie zateplit. Posielal som im list, kde som sa s nimi snazil dohodnut, ze by som pol metra od domu kupil, za velmi slusnu cenu (vzialenost medzi domami je 18m). Postavil by som na vlastne naklady plot. Cim by som vyriesil to, ze si mozem dom opravit, pripadne zateplit a zaroven by sa oni nemuseli bat, zeby som im tam "cumel", alebo "chodil" (ved naco by som to aj robil). Nedostal som vsak ziadnu odpoved. Ked sa s nimi aj snazim komunikovat tak sa zatajuju.


Deti mam teraz kvoli stenam z ich strany stale chore, stale prechladnute. To ze to zateplim z vnutra mi to velmi neporiesi, kedze steny su vlhke a potrebuje to najprv opravit z vonka.


Moze v takomto pripade sud nariadit aby som mohol dom zateplit? Kedze ide o zdravie deti? Samozrejme, ze by som im za ukrojeny pozemok zaplatil a vsetko na ich pozemku dal do povodneho stavu
Tak toto súd určite ale určite nenariadi...
tgaluska
03.04.13,07:56
To by mohol, ale som za dobre susedske vztahy. mozno len to upozornenie na sud by nieco pohlo "dopredu"
tgaluska
03.04.13,07:59
Teplota je 21 stupnov, vlhkost 55 percent vdaka rekuperacii vo vedlajsej miestnosti (umiestena na stene ktora s nimi nesusedi). Z druhej strany spominanej steny, je ale poskodena omietka. Na svoj pozemok nas ale nechcu pustit
Martasch
03.04.13,08:31
Podľa § 127 ods. 3 Obč. zákonníka

(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

Takže na súde by si sa mohol domáhať vstupu na pozemok.
220870
03.04.13,08:44
Vaše okno neporušuje žiaden zákon.Tie steny nie sú plesnivé.Na fasáde by sa plieseň neudržala.Sú to machy a lišajníky.Dá sa to zmyť wapkou a natrieť protiplesňovými penetrákmi.Sú účinné aj na machy.Sused vám musí umožniť vstup na pozemok za účelom opravy alebo rekonštrukcie.
ace123
03.04.13,10:02
No, presne ako pise 220870, treba problem rozdelit, lebo ako to pisete je to troska gulas:

1. Vase okna neporusuju ziaden zakon a nema zmysel to dalej riesit.
2. Pristup na nevyhnute opravy a urdzbu vam musia povolit, ak sa nedohodnete osobne tak sudnou cestou, riesilo sa to tu uz vela krat
3. Ostava cisto technicky problem vlhnutia. Ak som dobre precital, tak vam to vlhne zvonka, oprava ako pise 220870, resp. este je to otazka, odkial tam ta vlhkost je. Ci je to so strechy, z dazda ["zboku"] alebo kvoli chybajucej izolacii, potom aj take riesenie treba...
MareC3k
03.04.13,12:29
Ako je to potom so zateplenim domu, pokial je stavba postavena na hranici pozemku? 10-15cm EPS na stene naviac uz bude nad susednym pozemkom a pokial ten nema zaujem o predaj tejto casti pozemku?
ace123
03.04.13,19:33
Dobra otazka :-)
tgaluska
05.04.13,05:49
Dakujem vsetkym za Vas cas a nazor. Skusim sa s nimi este nejako dohodnut.
chandler
05.04.13,06:10
suhlasim, s tym ze plechy musi dat dole a pristup na pozemok vam musi umoznit. takze sa s nim mozete sudit. alebo si najat nejaku partiu co odstrani tabule a zatepli aj bez sudu :)
este ma napadlo ze mozete skusit zavolat geodeta, ktory zamera pozemok mozno sa zisti ze vas pozemok je vacssi.
Mária27
05.04.13,06:18
Zjednodušene môžete požiadať o prístup podaním na súd rozkaz na plnenie podľa § 174b občianskeho súdneho poriadku. Súdne konanie by bolo len v prípade, že by do 15 dní podali odpor. To asi neurobia, lebo by jasne prehrali. Inak sa stane rozkaz vykonateľným a vymáhateľným.
Llívia
05.04.13,06:26
suhlasim, s tym ze plechy musi dat dole a pristup na pozemok vam musi umoznit. takze sa s nim mozete sudit. alebo si najat nejaku partiu co odstrani tabule a zatepli aj bez sudu :)
este ma napadlo ze mozete skusit zavolat geodeta, ktory zamera pozemok mozno sa zisti ze vas pozemok je vacssi.
Nemyslím si, že si len tak môže vstúpiť na cudzí pozemok bez povolenia jeho majiteľa, postaviť si tam lešenie a ešte mu aj ničiť jeho majetok - tabule.
ciners
05.04.13,07:48
Nemyslím si, že si len tak môže vstúpiť na cudzí pozemok bez povolenia jeho majiteľa, postaviť si tam lešenie a ešte mu aj ničiť jeho majetok - tabule.
Neviem, preco niekto citi tento prispevok oznacit za neuzitocny, ale je to tak. Aj keby mal tie tabule na mojom pozemku, ja mu ich nemozem zlikvodovat. Zakon je dany, to nema nic s tym, ci je cosi spravodlive.
Llívia
05.04.13,07:56
To "Neužitočné" si nevšímaj, od tej osôbky ich už mám XYZ :D
Mária27
05.04.13,11:29
Možno to nemalo byť neužitočné ale súhlas - ten býval vždy napravo od užitočného ... aj mne sa to už podarilo !
rbezko4
14.04.13,03:12
​Netusim, ake velke plechy tam sused osadil, ale ci nahodou nebrania aj odvetravaniu fasady, nebrania slnku robit si svoju robotu... mohol by to posudit odbornik a ak by tam bol pes zakopany... Vzhladom na povinnost odstranit tie plechy a ich necinnost. Spomenut im nahradu skody na fasade, ohrozenie zdravia obyvatelov domu a mozno sa dohodnete aj so vstupom, zateplenim a aj plechmi. Ale asi nie, lebo ked nepomoze argument deti, mliecne sklo, tma, plesne... tak to budu idioti. Pockal by som az odidu na dovolenku urezal plechy a zateplil. Resp. ziadal nahradu skody za poskodenu fasadu po pade plechov na moj dom....