tinuss0
03.04.13,10:03
Dobry den,
chcem sa spytat,ci by mi vedel niekto poradit.
Zalozila som firmu a potrebovala som programatora pri jednom projekte, kamarat pri rozhovore nasluboval, ze to urobi vsetko, ze to nie je problem. Tak by som usetrila vela penazi na zaciatok. Stal sa spoluvlastnukom, 30 % z firmy. No zrazu bol problem, nevedel nic naprogramovat, ani s tym nezacal. Takze sa nasiel iny porogramator, ktory si vypytal vela penazi, platim to zo svojho a spolocnik nevlozil ziadne peniaze a po rozhovore s nim spominal, ze ani neplanuje vlozit peniaze.
Chcem sa spytat, ako sa to da riesit? Firmu novu nechcem zakladat. V zakladacej listine nie su povinnosti spolocnikov.

Druha moja otazka je, ako sa da urobit prevencia tohto pre druhykrat? Ze sa na niecom dohodneme a pri nesplneni budu tie a tie nasledky. Alebo sa da urobit nejaka zmluva, ze pri dokonceni, splneni podmienok dostane urcitu cast firmy?

​Dakujem za odpoved
Evanka
03.04.13,08:44
Veľa závisí od znenia Spoločenskej zmluvy. V otázkach, ktoré SZ nerieši sa postupuje podľa Obchodného zákonníka.
Dôležité je teda to, čo je "na papieri". To je odpoveď aj na tvoju druhú otázku. Všetko treba mať ošetrené písomne. Ako sa on stavia k skutočnosti, že by nebol spoločníkom v spoločnosti? Jednou z možností je dať návrh na vylúčenie súdnou cestou.
Spoločníkovi, ktorého účasť v spoločnosti súd zrušil alebo ktorý bol vylúčený, vzniká právo na vyrovnací podiel. Vyrovnací podiel sa vypočíta pomerom splateného vkladu spoločníka, ktorého účasť v spoločnosti zanikla, k splateným vkladom všetkých spoločníkov, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.