lvs
03.04.13,11:33
Chcem sa opýtať, ako je to s podporou v nezamestnanosti po rodičovskej dovolenke.
Už som si zistila, že mám na podporu nárok, kedže som pracovala aj pred RD a po ukončení ma zamestnávateľ zamestnal ešte na 3 dni. Teraz som si našla prácu iba na 1-2 dni, a potom sa budem hlásiť na úrade práce. Chcela by som vedieť, z čoho mi budú počítať podporu. Bude sa zarátavať príjem z oboch zamestnaní? Je lepšie, ak mi nový zamestnávateľ na tie dva dni dá zmluvu na dohodu, alebo na TPP?
​dakujem za skorú odpoved.
Xanti
03.04.13,09:37
Ano podpora sa bude rátať z priemeru príjmov oboch zamestnaní, a je jedno či ti dá nový zamestnávateľ prácu na dohodu alebo na zmluvu odvody sa platia z oboch temer rovnako.
To už si zaevidovaná na UP? Ak áno tak sa podpora bude rátať len z toho prvého zamestnania.
lvs
03.04.13,10:15
Na UP ešte nie som zaevidovaná, dnes je môj posledný deň v práci, a zajtra u nového zamestnávateľa, a až budúci týždeň idem na UP.
A dakujem za odpoved.
Xanti
03.04.13,10:22
Tak sa Ti podpora bude rátať z priemerov za tie dni čo pracuješ.
lvs
03.04.13,12:59
Ešte by som sa chcela uistiť, podpora sa počíta z denného vymeriavacieho základu. Kedže ja budem mať odpracované len 5 dni,Tak bude môj základ počítaný ako súčet príjmu za 5 dní / 5 ? Dúfam, že sa to nebude brať ako mesačný príjem.
veronikasad
03.04.13,13:00
Ešte by som sa chcela uistiť, podpora sa počíta z denného vymeriavacieho základu. Kedže ja budem mať odpracované len 5 dni,Tak bude môj základ počítaný ako súčet príjmu za 5 dní / 5 ? Dúfam, že sa to nebude brať ako mesačný príjem.
Budeš mať preplatenú aj dovolenku ?
Xanti
03.04.13,13:04
No a nezabudni k tomu prirátať víkend... takže ak si nastúpila do práce v piatok, a skončíš v piatok tak sa to bude deliť 8 dnami .. logické nie. :D
veronikasad
03.04.13,13:09
Na UP ešte nie som zaevidovaná, dnes je môj posledný deň v práci, a zajtra u nového zamestnávateľa, a až budúci týždeň idem na UP.
A dakujem za odpoved.
Uveď presné dátumy výkonu práce. Akosi tej tvoj práci u druhého zamestnávatela nerozumiem. Ak pracovný pomer trvá, na UP ťa nezaevidujú. Ak mzda u druhého zam. nepresiahne 143,40€, môžeš ju vykonávať aj v súbehu s evidenciou na UP, ale za predpokladu, že výkon práce nahlásiť (po zaevidovaní) pred jeho začiatkom na UP.
lvs
03.04.13,13:59
Teraz mám z toho ešte väčší zmätok než predtým. Takže na RD som bola do 29.3., potom bol víkend, a sviatok a ešte 2 dni práce. Výpoved som dostala k 4.4. kôli zrušeniu prevádzky. U dalšieho zamestnávateľa mám prácu len na 4. a 5.4, na výpomoc. Dovolenku mi samozrejme preplatia, ale tá ako som sa dočítala nepodlieha odvodom, takže sa z nej podpora nepočíta (či?). Takže ako si mám z toho vypočítať ten denný vymeriavací základ?
Tweety
03.04.13,14:16
A prečo si myslíš, že náhrada za dovolenku nepodlieha odvodom? Podlieha, samozrejme podlieha. Ak si dostala výpoveď 4.4., máš predsa VD takže PP nekončí, či?
lvs
03.04.13,14:29
Bohužiaľ končí, pretože nemám ani kde do práce nastúpiť, kedže sa v mieste môjho bydliska zrušila prevádzka. Takže sme sa dohodli, že mi dovolenku preplatia a dostanem odstupné. Kdesi som sa dočítala, že ani odstupné a ani preplatená dovolenka sa nezarátava do výpočtu pre podporu. Tak ma opravte, ak to nie je pravda.
Tweety
03.04.13,14:32
Bohužiaľ končí, pretože nemám ani kde do práce nastúpiť, kedže sa v mieste môjho bydliska zrušila prevádzka. Takže sme sa dohodli, že mi dovolenku preplatia a dostanem odstupné. Kdesi som sa dočítala, že ani odstupné a ani preplatená dovolenka sa nezarátava do výpočtu pre podporu. Tak ma opravte, ak to nie je pravda.
Kedže aj odstupné aj náhrada za dovolenku vstupujú do VZ na odvod do SP, teda aj do Fondu zamestnanosti, tak sa z nich počíta denný VZ na vznik nároku na podporu.
Xanti
03.04.13,14:34
Bohužiaľ končí, pretože nemám ani kde do práce nastúpiť, kedže sa v mieste môjho bydliska zrušila prevádzka. Takže sme sa dohodli, že mi dovolenku preplatia a dostanem odstupné. Kdesi som sa dočítala, že ani odstupné a ani preplatená dovolenka sa nezarátava do výpočtu pre podporu. Tak ma opravte, ak to nie je pravda.
Toto by nevstupovalo do VZ jedine v prípade, že nenastúpiš do zamestnania a že skončíš PP dohodou v posledný den RD. A to ty si neskončila, pracovala si, tak z odstupného aj dovolenky sa ti budú sťahovať odvody.
lvs
03.04.13,14:40
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak príjem za tie 2 oprac.dni + sviatok + preplatená dovolenka + odstupné a súčet vydelím 5 (od 30.3-3.4) a vypočítam svoj denný vymeriavací základ? Pochopila som to správne?
Xanti
03.04.13,14:44
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak príjem za tie 2 oprac.dni + sviatok + preplatená dovolenka + odstupné a súčet vydelím 5 (od 30.3-3.4) a vypočítam svoj denný vymeriavací základ? Pochopila som to správne?
No a nekončíš 4.4.? A ešte kedže budeš pracovať tie ddva dni tak aj tie musíš pripočítať z tej druhej práce.
lvs
03.04.13,17:04
posledný pracovný deň mám 3.4. To by bolo 5 kalendárnych dní od konca RD. A ak mám rátať ešte tie dva dni z tej druhej práce tak je to 7 dní.
veronikasad
03.04.13,17:42
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak príjem za tie 2 oprac.dni + sviatok + preplatená dovolenka + odstupné a súčet vydelím 5 (od 30.3-3.4) a vypočítam svoj denný vymeriavací základ? Pochopila som to správne?
Nepochopila si celkom správne, pretože je stanovený max. vymer.základ. Odvody nebudeš paltiť z celej sumy preplatenej dovolenky a odstupného, teda ani dávka v nezamestnanosti nebude počítaná z celej hrubej mzdy. Každý mesiac sa bude posudzovať samostatne.
lvs
03.04.13,17:44
Viem, že je tu veľa príspevkov na túto tému, snažím sa ich prečítať, aby som to pochopila, ale je toho strašne veľa. Takže môžte mi poradiť, z čoho mi budú tú podporu počítať? Pretože teraz som zas niekde čítala, že odvody do SP sa počítajú len z odpracovaných dní, a odvody do ZP z celého príjmu, aj z preplatenej dovolenky aj z odstupného. Podľa toho by mi potom do VZ rátali len odprac.dni. Tak ako to v skutočnosti vlastne je?
lvs
04.04.13,16:47
​tomu teda nerozumiem, môžte mi to vysvetliť?
Tweety
04.04.13,16:59
​tomu teda nerozumiem, môžte mi to vysvetliť?
Kedže podporu vypláca SP, počíta sa teda z VZ odvodu plateného do SP, presnejšie z VZ do Fondu zamestnanosti.
lvs
04.04.13,18:01
Aby som sa dozvedela odpoved na moju otázku, z čoho mi bude počítaná podpora po RD, obehla som dnes ekonomku, právnika, úradníčku na SP a každý z nich mi povedal čosi iné. Dokonca aj účtovníčka, ktorá mi má urobiť papiere pre úrad práce mi oznámila, že predsa odstupné ktoré dostanem formou nejakej mimoriadnej odmeny nepodlieha odvodom do SP. Právnik mi zas oznámil, že odstupné sa síce zarátava do výpočtu pre podporu, ale vydelí sa počtom dní za 2 roky. Na SP mi zas povedali, že sa to bude počítať podľa toho, ako mi to mzdárka napíše na tlačivo. A ked som chcela vedieť ako by mi to mala napísať, aby sa dala z môjho biedneho platu vypočítať aspoň nejaká normálnejšia podpora, to som sa už nedozvedela.
Takže vie mi niekto poradiť, ako by mi mala mzdárka urobiť moju poslednú výplatu a hlavne ako mi to má uviesť na tlačivo pre SP? Ide o plat za dva dni + sviatok cca 36 €, preplatená dovolenka 240 € a odstupné alebo odmena 720 €. Sú to veľmi smiešne čiastky, preto budem rada, ak mi niekto poradí, ako z toho dostanem čo najvyššiu podporu.
Mila123
04.04.13,18:05
Aby som sa dozvedela odpoved na moju otázku, z čoho mi bude počítaná podpora po RD, obehla som dnes ekonomku, právnika, úradníčku na SP a každý z nich mi povedal čosi iné. Dokonca aj účtovníčka, ktorá mi má urobiť papiere pre úrad práce mi oznámila, že predsa odstupné ktoré dostanem formou nejakej mimoriadnej odmeny nepodlieha odvodom do SP. Právnik mi zas oznámil, že odstupné sa síce zarátava do výpočtu pre podporu, ale vydelí sa počtom dní za 2 roky. Na SP mi zas povedali, že sa to bude počítať podľa toho, ako mi to mzdárka napíše na tlačivo. A ked som chcela vedieť ako by mi to mala napísať, aby sa dala z môjho biedneho platu vypočítať aspoň nejaká normálnejšia podpora, to som sa už nedozvedela.
Takže vie mi niekto poradiť, ako by mi mala mzdárka urobiť moju poslednú výplatu a hlavne ako mi to má uviesť na tlačivo pre SP? Ide o plat za dva dni + sviatok cca 36 €, preplatená dovolenka 240 € a odstupné alebo odmena 720 €. Sú to veľmi smiešne čiastky, preto budem rada, ak mi niekto poradí, ako z toho dostanem čo najvyššiu podporu.
málo so si zalistovala tu na Porade....taký prípad ako ty je tu riešený x- krát, bez jedného pochybenia.......
dievčatá ti poradili v súlade so zákonom o sociálnom poistení.....
preto by si ich mala radšej odmeniť a nie spochybňovať.......
Katy a R
04.04.13,18:15
Aby som sa dozvedela odpoved na moju otázku, z čoho mi bude počítaná podpora po RD, obehla som dnes ekonomku, právnika, úradníčku na SP a každý z nich mi povedal čosi iné. Dokonca aj účtovníčka, ktorá mi má urobiť papiere pre úrad práce mi oznámila, že predsa odstupné ktoré dostanem formou nejakej mimoriadnej odmeny nepodlieha odvodom do SP. Právnik mi zas oznámil, že odstupné sa síce zarátava do výpočtu pre podporu, ale vydelí sa počtom dní za 2 roky. Na SP mi zas povedali, že sa to bude počítať podľa toho, ako mi to mzdárka napíše na tlačivo. A ked som chcela vedieť ako by mi to mala napísať, aby sa dala z môjho biedneho platu vypočítať aspoň nejaká normálnejšia podpora, to som sa už nedozvedela.
Takže vie mi niekto poradiť, ako by mi mala mzdárka urobiť moju poslednú výplatu a hlavne ako mi to má uviesť na tlačivo pre SP? Ide o plat za dva dni + sviatok cca 36 €, preplatená dovolenka 240 € a odstupné alebo odmena 720 €. Sú to veľmi smiešne čiastky, preto budem rada, ak mi niekto poradí, ako z toho dostanem čo najvyššiu podporu.
no presne je to podľa § 108 zák o SP :) (aj tu na porade veľakrát rozobraté) http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#108

- no a mzdárka musí napísať len to, ako ti výplata (aj VZ) výjde :confused:
Ja napr nejako nechápem, prečo to komplikuješ tým párdňovým zamestnaním, aby si na to náhodou nedoplatila :confused:
lvs
04.04.13,18:25
Nespochybňujem ich, len tomu asi nerozumiem:(, pretože každý mi povedal niečo iné
Andyke
04.04.13,19:39
Hodila som Tvoje čísla do kalkulačky čo si tu napísala. Dávky v nezamestnanosti budú z maxima.(z pôvodného zamestnania)

Len neviem či to nepokafreš tým druhým zamestnaním, lebo nevieme akú mzdu tam dostaneš za 2 dni.
lvs
04.04.13,20:08
Dakujem veľmi pekne za odpoved, ked je to tak, tak ste ma skutočne potešili. Do druhého zamestnania som radšej nenastúpila.
Ale aj tak sa neteším dopredu, pretože mi účtovníčka povedala, že z tej odmeny mi nebudú platiť odvody, lebo že je to odmena, ktorá je nezaopatrená zmluvou. Tak teraz naozaj neviem. Všade mi bolo povedané, že z každej odmeny sa odvody platia. Vari je nejaká výnimka?
Andyke
04.04.13,20:10
Z každej odmeny idú odvody.
lvs
04.04.13,20:14
Dakujem:)
Katy a R
04.04.13,20:36
to nejaká "dlaňovka" má byť?