elisabeth
03.04.13,13:07
naši audítori požadujú dodacie listy, podpísané odberateľom ku všetkým naším vystaveným faktúram. Faktúr máme na mraky a hoci máme na nich napísané,že požadujete vrátenie potvrdeného DL, tak mnoho nám ich chýba. Pritom mnoho z tých faktúr už je aj zaplatených.
Máme potrvrdené prevzatie balíka, priradeného k určitej faktúre od špeditéra a v prípade potreby vieme dohľadať prostredníctvom špedičnej spoločnosti, kto zásielku prevzal u odberateľa. Ja som v zákone o dph nenašla povinnosť mať povrdený DL u tuzemského odberateľa. Dokonca nám audítori tvrdili, že kým nemáme to potvrdenie o prevzatí, nemáme právo účtovať o výnose!! To mi pripadá už ako úplný nezmysel.
Viete mi poradiť, kde a v ktorom zákone je určená takáto povinnosť mať potvrdený DL od tuzemského odberateľa? Prípadne má niekto obdodnú skúsenosť?
zanetka68
03.04.13,11:21
Daňová povinnosť
§ 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

Tu je podľa môjho názoru jasne napísané, že musíš preukázať zmenu vlastníckeho práva a to fa nie je, pokiaľ priamo na fa nemáš podpis prevzatia tovaru.
zanetka68
03.04.13,11:23
Obyčajne k fa mám DL, doklad pošty alebo iného prepravcu o prevzatí zásielky, atď.
elisabeth
03.04.13,11:40
no veď my máme potvrdené, že od nás tovar patriaci k DL č. X a faktúre č. Y, zabalený do balíka č. Z prevzala špedičná spol. a v prípade potreby špedičná spoloč. nám dá kópiu potvrdenia, že balík č. Z u odberateľa prevzal pracovník NN.
Lenže oni chcú úplne všetky potvrdené dodáky a my máme za rok 3000 vystavených faktúr.
zanetka68
03.04.13,11:45
Bohužiaľ zákon nerobí výnimky v počte vystavených faktúr. Je pravda, že je to administratívne zaťažujúce, ale je to tak, že dodanie musí byť vydokladované vždy a ak nie je, hrozí problém.
srska
04.04.13,08:55
Bohužiaľ zákon nerobí výnimky v počte vystavených faktúr. Je pravda, že je to administratívne zaťažujúce, ale je to tak, že dodanie musí byť vydokladované vždy a ak nie je, hrozí problém.ale veď napr. faktúra môže byť položkovitá čo sa týka dodania tovaru a dole jedna veta napr, že ak odberateľ nebude namietať obsah a fakturovanú sumu do 14 dní, tak to dodávateľ považuje za súhlas odberateľa. či?
zanetka68
05.04.13,10:02
Ja uvádzam na niektorých faktúrach vetu, že faktúra zároveň slúži ako dodací list. To iba vtedy, ak zásielku posielam prostredníctvom prepravcu. Mám však doklad o prevzatí zásielky.