eler
07.03.06,19:38
Podnikám ako FO a trvalo žijem vSR. Účtujem v jednoduchom účtovníctve. Nie som platcom DPH Chcem otvorit maloobchodnú predajnu v ČR.
Vôbec mi nie je jasné ako mám postupovat ohladne účtovníctva a dalších vecí. V ČR mi na finančnom(daňovom) úrade povedali akurát že sa mám prihlásit k dani z príjmu FO a že mi budú akceptovat živ. list zo slovenska.Na ostatné otázky kývali plecami....
-mám v ČR viest samostatné účtovníctvo? aké?
-ako by bolo prepojené so slovenským (české tržby, nákupy, platby)
-na akú adresu príp. IČO mám prijímať faktúry pre českú predajnu?
-v akej pokladni mám evidovat fin. prostriedky? V SR korunovú , valutovú(Kč) a v Čechách? Ako budú prepojené?
-čo s českými nákladmi napr. cestovné náhrady
Milan Benka
08.03.06,08:01
Zákon o účt. hovorí: Účt.jedn.je povinná viesť účtovníctvo za účt. jedn. ako celok.
Činnosť v ČR by som viedol v účt. ako samostatné stredisko, aby sa dalo správne vyčísliť základ dane v ČR.
Milan Benka
08.03.06,19:05
"Som SZČO vediem JU a neplatim DPH. Chcem ako Slovensky subjekt otvorit maloobchodnu predajnu v cechach. Z doterajsieho pátrania po vsetkých možných úradoch v ČR som sa dopracoval k tomu, že asi bude nevyhnutné vytvorit v ČR organizacnú zlozku. Táto zložka bude v ČR viest samostatné podvojné účtovníctvo.

Chcem poprosit o radu ako výstupy z Českého podvojného účtovníctva zosúladím zo Slovenským jednoduchým......

Ďakujem a prajem pekný deň

eler"

Tvoj prípad je:
Slovenský podnikateľ vedie na území SR jednoduché účtovníctvo, ale v zahraničí je povinný viesť účt. podľa predpisov danej krajiny ČR - podvojné účt. ( ak sa nemýlim).
SZČO je podľa zákona o účt. povinný viesť účtovníctvo za účt. jednotku ako celok. Účt. jednotkou sa rozumie SZČO, jeho podnikanie v celom svete, nielen v SR.
Z toho mi vyplýva, že každý účtovný prípad reralizovaný v zahraničí, je SZČO povinná zaúčtovať podľa predpisov danej krajiny - ČR - v podv.účt., a zároveň zaúčtovať aj v jednoduchom účtovníctve podľa slovenských predpisov.

Organizačná zložka - v prípade SZČO by to bolo otvorenie "českej živnosti" , ale to na účtovaní nič nezmení.
SZČO môže mať v každom štáte na svete založenú živnosť, ale z hľadiska zákonov SR je povinná viesť účt. za všetky živnosti dokopy kvôli správnemu vyčísleniu základu dane bez akéhokoľvek skreslenia.
ESTER
09.03.06,06:11
Aj v SR musíte viesť podvojné účtovníctvo, lebo podnikate v zahraničí.
Freddy
09.03.06,06:28
Aj v SR musíte viesť podvojné účtovníctvo, lebo podnikate v zahraničí.

Podľa mňa nemusí, Zákon o účtovníctve nerozlišuje, či fyzická osoba podniká alebo nepodniká v zahraničí. Podľa § 9 fyzická osoba môže účtovať v jednoduchom účtovníctve, a z tohto pohľadu je jedno, či podniká v zahraničí alebo nie. Tak či tak je fyzickou osobou.
Nikeee
09.03.06,06:53
"Som SZČO vediem JU a neplatim DPH. Chcem ako Slovensky subjekt otvorit maloobchodnu predajnu v cechach. Z doterajsieho pátrania po vsetkých možných úradoch v ČR som sa dopracoval k tomu, že asi bude nevyhnutné vytvorit v ČR organizacnú zlozku. Táto zložka bude v ČR viest samostatné podvojné účtovníctvo.

Chcem poprosit o radu ako výstupy z Českého podvojného účtovníctva zosúladím zo Slovenským jednoduchým......

Ďakujem a prajem pekný deň

eler"

Tvoj prípad je:
Slovenský podnikateľ vedie na území SR jednoduché účtovníctvo, ale v zahraničí je povinný viesť účt. podľa predpisov danej krajiny ČR - podvojné účt. ( ak sa nemýlim).
SZČO je podľa zákona o účt. povinný viesť účtovníctvo za účt. jednotku ako celok. Účt. jednotkou sa rozumie SZČO, jeho podnikanie v celom svete, nielen v SR.
Z toho mi vyplýva, že každý účtovný prípad reralizovaný v zahraničí, je SZČO povinná zaúčtovať podľa predpisov danej krajiny - ČR - v podv.účt., a zároveň zaúčtovať aj v jednoduchom účtovníctve podľa slovenských predpisov.

Organizačná zložka - v prípade SZČO by to bolo otvorenie "českej živnosti" , ale to na účtovaní nič nezmení.
SZČO môže mať v každom štáte na svete založenú živnosť, ale z hľadiska zákonov SR je povinná viesť účt. za všetky živnosti dokopy kvôli správnemu vyčísleniu základu dane bez akéhokoľvek skreslenia.

mala som podobný pripad,SZCO mala živnosť aj na Slovensku...a osobitne aj v Čechach...viedla som dva JU../vtedy to ešte tak bolo..ešte nebolo povinne PU/riadila som sa ich zakonom..mala som ich daňove zakony.../a na slovensku v druhom JU som sa riadila našimi zakonmi..čo patrilo k českej živnosti ..som učtovala v českom JU...čo k slov.zivnosti v slov. JU na konci roka som najprv podala daňove priznanie v Čechach...a potom v slov.DP som tieto prijmy a zaplatenu daň tiež uviedla.../na zaklade potvrdenej kopie daňoveho priznania z Čiech/inak sa to nedalo...ak som chcela dodržať daňove zakony oboch štatov...podľa toho si myslim...že v Čechach sa musi viesť podvojne...a na slovensku može viesť jednoduche..
Milan Benka
09.03.06,07:03
Aj v SR musíte viesť podvojné účtovníctvo, lebo podnikate v zahraničí.

V zmysle môjho predch. príspevku, ak daňovník vedie podľa slov. zákonov JÚ a ak v zahraničí mu vyplýva povinnosť účtovať v inej sústave, všetky účtovné prípady (všetky rozhodujúce skutočnosti), o ktorých účtuje v zahraničí, je povinný previesť aj v JÚ, ktoré vedie za účt. jednotku ako celok v SR. Pre potrebu vyčíslenia hospodárskeho výsledku mu slov. zákon o účt. predpisuje použiť iba jednu účtovnú sústavu. Preto tá povinnosť "duplicitného účtovania" .
Milan Benka
09.03.06,07:16
mala som podobný pripad,SZCO mala živnosť aj na Slovensku...a osobitne aj v Čechach...viedla som dva JU../vtedy to ešte tak bolo..ešte nebolo povinne PU/riadila som sa ich zakonom..mala som ich daňove zakony.../a na slovensku v druhom JU som sa riadila našimi zakonmi..čo patrilo k českej živnosti ..som učtovala v českom JU...čo k slov.zivnosti v slov. JU na konci roka som najprv podala daňove priznanie v Čechach...a potom v slov.DP som tieto prijmy a zaplatenu daň tiež uviedla.../na zaklade potvrdenej kopie daňoveho priznania z Čiech/inak sa to nedalo...ak som chcela dodržať daňove zakony oboch štatov...podľa toho si myslim...že v Čechach sa musi viesť podvojne...a na slovensku može viesť jednoduche..

Myslím, že ak chceme dodržať §4odst. 4 zák. o účt., tak nám nestačí viesť dva JÚ, alebo JÚ v SR a v Čechách PÚ, dôležité je v zmysle toho § viesť účt. a zostavovať účt. závierku za účt. jednotku ako celok.
Freddy
09.03.06,12:49
Tak teraz som už úplne zamotaný... Mám tu 2 rôzne spôsoby účtovania, mohli by ste mi poradiť, ktorý je správny? Východisková situácia je taká, SZČO je živnostníkom na Slovensku - účtuje v JÚ, a taktiež aj v ČR, kde účtuje v PU. V SR pre jednoduchosť nemá žiadne príjmy, v ČR má vystavenú jednu faktúru v hodnote 200.000 CZK, ktorá ale nebola uhradená v danom roku. Pre zjednodušenie ani v ČR nemá žiadne iné príjmy. V ČR podá daňové priznanie, kde prizná tých 200.000 CZK, po odpočítaní nezdaniteľnej čiastky vo výške 38.040 CZK mu vyjde zaplatiť daň vo výške 32.800 CZK. A na Slovensku podá daňové priznanie:

1. možnosť (podľa miestneho DÚ): Na základe českého DP pripočíta k príjmu zo slovenského účtovníctva 200.000 CZK prepočítané kurzom NBS zo dňa 31.12.2005 (podľa mňa by to radšej mal byť ročný priemer), tak isto k výdajom zo SR pripočíta náklady z ČR - v našom prípade 0. Takto dostaneme základ dane 200.000 CZK prepočítaný na SKK, odpočítame zaplatenú daň a uhradíme rozdiel.

2. možnosť (podľa DR): České daňové priznanie je jedna vec. Zaplatím daň, dostanem o tom potvrdenie. Na Slovensku vediem účtovníctvo, kde uvádzam celosvetové príjmy, to znamená, že budem len evidovať vystavenú faktúru v ČR, ale nepriznám to, kedže nebolo to zaplatené. Daňové priznanie na Slovensku bude nulové, s tým, že hoci uvediem, že v ČR som zaplatil daň, ale daňová povinnosť bude nulová. Ale v tomto prípade problém môže prísť o rok. Dajme tomu, že v nasledujúcom roku nebude žiadny pohyb, okrem toho, že v ČR mu uhradia faktúru vo výške 200.000 CZK. V ČR podá daňové priznanie nulové (kedže nemal žiadne výnosy, ani náklady). ALE na Slovensku prijatú platbu zahrnie do účtovníctva (kedže vedie JÚ a tam je dôležité, kedy peniaze dostal) a v daňovom priznaní uvedie základ dane 200.000 CZK (prepočítaný na SKK), vypočíta z toho daň, a kedže v ČR neplatil žiadnu daň, nemá čo odpočítať, takže koneckoncom musí tú daň ešte raz zaplatiť... Čo sa mi zdá hlúpe, aby som niečo zdanil dvakrát.... Samozrejme je to extrémny prípad, ktorý v prípade, že budú aj iné príjmy a výdaje, nemusí vôbez nastať - tá daňová povinnosť sa vykryje, ale jedná sa mi o princíp...

Takže ako v tomto prípade postupovať??? :confused:
Milan Benka
09.03.06,13:33
Tak teraz som už úplne zamotaný... Mám tu 2 rôzne spôsoby účtovania, mohli by ste mi poradiť, ktorý je správny? Východisková situácia je taká, SZČO je živnostníkom na Slovensku - účtuje v JÚ, a taktiež aj v ČR, kde účtuje v PU. V SR pre jednoduchosť nemá žiadne príjmy, v ČR má vystavenú jednu faktúru v hodnote 200.000 CZK, ktorá ale nebola uhradená v danom roku. Pre zjednodušenie ani v ČR nemá žiadne iné príjmy. V ČR podá daňové priznanie, kde prizná tých 200.000 CZK, po odpočítaní nezdaniteľnej čiastky vo výške 38.040 CZK mu vyjde zaplatiť daň vo výške 32.800 CZK. A na Slovensku podá daňové priznanie:


1. možnosť (podľa miestneho DÚ): Na základe českého DP pripočíta k príjmu zo slovenského účtovníctva 200.000 CZK prepočítané kurzom NBS zo dňa 31.12.2005 (podľa mňa by to radšej mal byť ročný priemer), tak isto k výdajom zo SR pripočíta náklady z ČR - v našom prípade 0. Takto dostaneme základ dane 200.000 CZK prepočítaný na SKK, odpočítame zaplatenú daň a uhradíme rozdiel.

2. možnosť (podľa DR): České daňové priznanie je jedna vec. Zaplatím daň, dostanem o tom potvrdenie. Na Slovensku vediem účtovníctvo, kde uvádzam celosvetové príjmy, to znamená, že budem len evidovať vystavenú faktúru v ČR, ale nepriznám to, kedže nebolo to zaplatené. Daňové priznanie na Slovensku bude nulové, s tým, že hoci uvediem, že v ČR som zaplatil daň, ale daňová povinnosť bude nulová. Ale v tomto prípade problém môže prísť o rok. Dajme tomu, že v nasledujúcom roku nebude žiadny pohyb, okrem toho, že v ČR mu uhradia faktúru vo výške 200.000 CZK. V ČR podá daňové priznanie nulové (kedže nemal žiadne výnosy, ani náklady). ALE na Slovensku prijatú platbu zahrnie do účtovníctva (kedže vedie JÚ a tam je dôležité, kedy peniaze dostal) a v daňovom priznaní uvedie základ dane 200.000 CZK (prepočítaný na SKK), vypočíta z toho daň, a kedže v ČR neplatil žiadnu daň, nemá čo odpočítať, takže koneckoncom musí tú daň ešte raz zaplatiť... Čo sa mi zdá hlúpe, aby som niečo zdanil dvakrát.... Samozrejme je to extrémny prípad, ktorý v prípade, že budú aj iné príjmy a výdaje, nemusí vôbez nastať - tá daňová povinnosť sa vykryje, ale jedná sa mi o princíp...

Takže ako v tomto prípade postupovať??? :confused:

Svoj názor som zvýraznil, podľa mňa nesprávny názor som škrtol.
Škrtnutý názor podľa mňa odporuje zákonu o účt. platnému v SR.
Prípad, kt. je popísaný pri názore DR (2) je zaojímavý a vyplýva z použitia diametrálne odlišných účtovných sústav. Je na samotnej SZČO aby takejto možnosti predišla. Pri použití rovnocenných účtovných sústav k takému problému nedôjde.
Freddy
09.03.06,14:47
Svoj názor som zvýraznil, podľa mňa nesprávny názor som škrtol.
Škrtnutý názor podľa mňa odporuje zákonu o účt. platnému v SR.
Prípad, kt. je popísaný pri názore DR (2) je zaojímavý a vyplýva z použitia diametrálne odlišných účtovných sústav. Je na samotnej SZČO aby takejto možnosti predišla. Pri použití rovnocenných účtovných sústav k takému problému nedôjde.

Žiaľ aj ja si myslím, že ten druhý spôsob sa má použiť, hoci je to riadna blbosť... Prečo by niekto mal 2x zdaniť svoj príjem? :mad:
Nikeee
09.03.06,15:54
noo...myslim si ..že rozumnejšie by bolo viesť aj na slovensku podvojne účtovnictvo...nakoľko v Čechach jednoduche už nie je ...ci mýlim sa?
Milan Benka
10.03.06,14:21
Žiaľ aj ja si myslím, že ten druhý spôsob sa má použiť, hoci je to riadna blbosť... Prečo by niekto mal 2x zdaniť svoj príjem? :mad:

To nie je blbosť. "2x zdaní" svoj príjem iba ten, kto nerozmýšľa a šetrí tam, kde by nemal. Keby si zaplatil účtovníka, kt. by mu to spravil, vyhol by sa takýmto problémom.
Milan Benka
12.03.06,08:40
noo...myslim si ..že rozumnejšie by bolo viesť aj na slovensku podvojne účtovnictvo...nakoľko v Čechach jednoduche už nie je ...ci mýlim sa?

S tým sa dá jedine súhlasiť, je optimálnym riešením viesť pri podnikaní v zahraničí účtovníctvo založené na rovnakej, alebo veľmi blízkej báze.
valeriam
25.01.07,16:22
Prosím Vás o radu:
syn podniká v ČR a bude tam aj podávať DP. Využijeme možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov 50% zo ZD. (Neviete náhodou, či si aj tu môžem odpočítať platby do poisťovní, ak to bolo platené v SR?) uplatním 7200 Čk odpočet dane, odvediem daň.....
Otázka pokračuje:D:
Následne spracujem DP u nás, uplatním 40% paušálne výdavky, odpočítam odvody do poisťovní, uplatním odpočítateľnú položku, vypočítam daň, odpočítam daň odvedenú v ČR, prípadný nedoplatok doplatím.....
Správny postup? zabudla som na niečo? Niečo je naviac?
Prosím poradiť, už dva dni nespím:rolleyes:
Ďakujem, ďakujem ĎAKUJEM!
Ospravedlňujem sa, asi je to vložené mimo tému, keďže toto je JÚ, ale názov príspevku skoro sedí:o
polis1
25.01.07,17:30
v českej republike je stale jednoduche uctovnictvo, ale nazyva sa to danova evidencia a podla mna by bolo lepsie viest uctovnictvo zvlast v CR a zvlast na Slovensku...
valeriam
01.02.07,12:33
Prosím, môžete sa vyjadriť, či môj postup je správny?
ĎAKUJEM
valeriam
02.02.07,09:18
Prosím Vás o radu:
syn podniká v ČR a bude tam aj podávať DP. Využijeme možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov 50% zo ZD. (Neviete náhodou, či si aj tu môžem odpočítať platby do poisťovní, ak to bolo platené v SR?) uplatním 7200 Čk odpočet dane, odvediem daň.....
Otázka pokračuje:D:
Následne spracujem DP u nás, uplatním 40% paušálne výdavky, odpočítam odvody do poisťovní, uplatním odpočítateľnú položku, vypočítam daň, odpočítam daň odvedenú v ČR, prípadný nedoplatok doplatím.....
Správny postup? zabudla som na niečo? Niečo je naviac?
Prosím poradiť, už dva dni nespím:rolleyes:
Ďakujem, ďakujem ĎAKUJEM!
Ospravedlňujem sa, asi je to vložené mimo tému, keďže toto je JÚ, ale názov príspevku skoro sedí:o
Naozaj nikto nevie? Potrebujem súrne urobiť DP kôli úveru.
dipe
30.07.07,17:37
Ahojt poraďaci,
kto mi vie poradiť, ako sa vedie účtovníctvo pre slovenskú spoločnosť ktorá má organizačnú zložku v ČR.
Robite to niekto? Poraďte mi niekto , ako na to. CHcem sa to naučiť robiť dobre a hlavne bez chýb. Budem vďačná za každú odpoveď a informáciu.
Ďakujem
dipe
01.08.07,05:49
Ahojte poraďáci, má niekto z Vás skúsenosti s účtovaním pre organizačnú zložku v ČR?
Ako sa pri tom postupuje?
Prosím upozornite ma na nejaké chyby z Vaších slúsenosti.
Ďakujem a budem vďačná za každú odpoveď.
striebro1
01.08.07,06:01
my mame org zlozku v cechach. co by si potrebovala vediet??? ked budem vediet, poradim...
skus si zadat aj do vyhladavaca org zlozku, tu na porade uz nejake temy su..
dipe
01.08.07,06:42
Ďakujem striebro1, nenapadlo ma vyhľadať pod názvom :confused: org.zl., no už mám . Priezriem si odpovede a ak tam nenajdem čo potrebujem tak sa ozvem.
Zatiaľ ďakujem:)
striebro1
01.08.07,11:05
ked budem vediet, poradim...))))
dipe
12.09.07,15:56
:) ...ahojte, robite niekto PU českéj s.r.o.-čke? je to spoločnosť zriadená v ČR no účtovníctvo sa robi tu na slovensku. Viete niekto poradiť?Ako postupovať? Je to zabehnutá spoločnosť. No menia účtovníčku a ja som bola vybraná pri pohovore. Idem do toho no ....... :confused: Funguje to asi takto, že mne sa dostanu na stôl doklady ktoré zaúčtujem, skontreolujem a urobim DPH. Spoločnosť má auditora a danového poradcu. Chcela by som sa porozprávať o tejto práci :)
S pozdravom