pikachu
03.04.13,18:41
Firma, platca DPH, kupila v r.2009 jazdene osobne auto (M1) od sukromnej osoby, auto je uz odpisane a chce ho predat. Vztahuje sa na predaj povinnost odviest DPH? Mozem uplatnit §85i odsek 2 aj v situacii, ze sice zakon o DPH v zneni k 31.12.2009 §49 ods.7 pism. a) nedovoloval odpocet ale na druhej strane ten by sa ani nedal realizovat, lebo forma nadobudnutia na zaklade kupnopredajnej zmluvy DPH ani neobsahovala. Prave v tomto bode sa rozchadzaju nase nazory s uctovnickou a kolko ludi tolko nazorov ako pozeram po internete. Ja som nazoru, ze zakon nikde explicitne neuvadza tuto situaciu ako odlisnu od nadobudnutia vozidla na fakturu s v roku 2009 neodpocitatelnou DPH a teda DPH teraz odviest netreba.
Tweety
03.04.13,16:56
Firma, platca DPH, kupila v r.2009 jazdene osobne auto (M1) od sukromnej osoby, auto je uz odpisane a chce ho predat. Vztahuje sa na predaj povinnost odviest DPH? Mozem uplatnit §85i odsek 2 aj v situacii, ze sice zakon o DPH v zneni k 31.12.2009 §49 ods.7 pism. a) nedovoloval odpocet ale na druhej strane ten by sa ani nedal realizovat, lebo forma nadobudnutia na zaklade kupnopredajnej zmluvy DPH ani neobsahovala. Prave v tomto bode sa rozchadzaju nase nazory s uctovnickou a kolko ludi tolko nazorov ako pozeram po internete. Ja som nazoru, ze zakon nikde explicitne neuvadza tuto situaciu ako odlisnu od nadobudnutia vozidla na fakturu s v roku 2009 neodpocitatelnou DPH a teda DPH teraz odviest netreba.
Nevzťahuje sa na teba spomínaný §. Dph si si neuplatnil nie preto, že nebolo možné, ale preto, že na faktúre nebola. Takže, ak si jej platiteľom, musíš predať s dph.
pikachu
03.04.13,17:10
Hm. Ano, ma to svoju logiku. Pri kupe predajca neodviedol DPH akoby sa stalo pri kupe na fakturu od firmy platiacej DPH. Takze stat sa moze citit ukrateny. Ale ak vezmes doslovne znenie spomenutych paragrafov, tato situacia tam nie je citovana. Neodpocital som si DPH, lebo to zakon jasne zakazoval pre urcitu kategoriu tovaru - auto M1. Na toto sa odvolava dnesne prechodne ustanovenie. Klasicky "zrozumitelny" zakon.
Ale vdaka, radsej tam asi DPH dam, ako sa natahovat s dakym mantakom s DU, neide o vela penazi skor o princip. Pripadne, este pockame na dalsi nazor :D, na nete som ich nasiel asi 1:1 pre obe riesenia.
Tweety
03.04.13,17:14
Neodpočítal si ju, lebo si nemal ani čo aj keby si podľa zákona mohol. Ten § je tam pre tých, čo mali faktúru s dph, ale zákon vravel, no, no? odpočítať nemôžeš, a teraz pri predaji takého autíčka predá bez dane, aby neodviedol z toho, z čoho si nič neuplatnil.
Tweety
03.04.13,17:15
je to 100% riešenie, odviesť tú dph
pikachu
03.04.13,17:18
Ok, citim sa presvedceny, DPH bude. Dakujem.
pikachu
05.04.13,09:29
Dostal som od znamej z DU stanovisko, ze nemusim odviest DPH, lebo striktny vyklad zakona tento pripad osobitne neuvadza a co neni v zakone, to nemusim. Vcul budme mudri na tomto uzasnom Slovensku.
anetkabaletka
30.04.13,18:35
A keďže auto bolo ojazdené, nedal by sa použiť paragraf o použitom tovare?