1Tanja1
03.04.13,21:23
O pár dní nastúpim na svoje prvé prac. miesto učiteľky v malom mestečku. Chcela by som Vás týmto poprosiť o nejaké užitočné rady ako si vytvoriť nejaký rozumný systém v celej tej náročnej práci, ako postupne spoznávať žiakov (po mene ale aj vnútorne kto je aký a pod.). Bojím sa toho, priznávam, aj keď viem že učiť chcem a teším sa na túto prácu, no od starších kolegýň počúvam len ponosy a reči o veľkom nevďaku žiakov. Mám obavy či budem zvládať domáce prípravy aj časovo. Na praxi v škole to bolo predsa len o čosi iné. Normálne obdivujem učiteľky ktoré majú svoje rodiny a deti a domácnosť ako to všetko zvládajú...Poradíte nejaký patent? Len prosím nepíšte že každý si ho musí nájsť sám. Ja viem, že musí, ale predsa len, aspoň kúsok ma navigujte, ako si spraviť nejaký normálny denný režim a ako v škole úspešne nielen začať ,ale aj pokračovať. A môžete kľudne aj obšírnejšie, trebárs ako to máte Vy zaužívané. Budem vďačná za každú radu. Ďakujem, T.
mimaBe
20.04.13,14:37
Začiatok bude/bol určite ťažký... Ale ako sama píšeš, postupom času nájdeš svoj vlastný systém, ktorý si postupne upravíš a prehodnotíš. Ponosy na deti boli, sú, a budú... a rovnako naopak. Prvý rok som si všeky materiály, zdroje z webu, prípravy, námety zakladala do obalov, neskôr priečinkov v počítači, podľa premetu alebo témy. Ďalší rok som si tak ušetrila kopec času.
Prajem šťastný začiatok a úspešný štart v tomto neľahkom chlebíčku :).
osky
24.05.13,13:27
aka budes k deckam ty,take budu aj oni k tebe.decka odhadnu koko im dovolis ale aj to´ci ich mas rada.chod srdcom a temy sipredsa volis podla predpisu daneho uciva-nie?vsetko je o vztahoch.musis si urcit hranice-aby ti decka naposkakali na hlavu,ale zase musis im ukazat aj milu tvar.cim odmeranejsia a dolezitejsia budes-tym budu decka protivnejsie....drzim palce.
ivuliatko
26.05.13,12:47
Mohla by si upresniť, či budeš učiť na I. stupni alebo na II. stupni, prípadne aké predmety?
ivuliatko
26.05.13,13:07
Súhlasím s mimaBe aj s osky. Nebuď na seba prehnane prísna, nemožno predsa očakávať výkon ako po 20-ročnej praxi. Zbytočne sa budeš stresovať. Navyše teraz máme všetci pocit, že stále začíname odznova, keď sa každú chvíľu menia učebnice, osnovy - kopu vecí môžeme vyhodiť a pripravovať sa od nuly.
Keď si budeš vytvárať svoj systém, veľa bude záležať aj na tom, ako to funguje v Tvojej škole. Jednotlivé školy sa v mnohých veciach odlišujú (vnútorný poriadok, dozory, pracovný čas, stravovanie atď.) Budeš mať uvádzajúceho učiteľa, pomôže Ti, veľa sa pýtaj, choď na náčuvy.
Kým upresníš otázku, pokúsim sa o zopár všeobecných rád - bolo by fajn, keby Tvoja škola platila učiteľom prístup na stránku www.zborovna.sk, tam by si našla veľa materiálov a pomôcok. Tu je ešte zoznam webových stránok slovenských učiteľov: https://docs.google.com/document/d/1wODRXOWvIwLkJFtCC1McS2osaiNOYm4h2NKxhXbv-10/edit?pli=1
Na Facebooku je skupina Skúsenosti, nápady, materiály a rady pre učiteľov:
https://www.facebook.com/groups/rady.pre.ucitelov/
Zatiaľ takto, neskôr doplním. Drž sa!