Zuzana B.
04.04.13,10:29
Zamestnanec mi dnes dorucil okamzite skoncenie prac.pomeru z dovodu BEZPROSTREDNEHO OHROZENIA JEHO ZDRAVIA...
Danemu zam-covi bola priznana choroba z povolania a na hlaseni o chorobe z povolania bola zaskrtnuta volba PRERADIT NA INE PRACOVISKO - TRVALE.
Este pocas jej PNky som do vl.ruk zaslala stanovisko zam-tela ze sme prijali opatrenie vo forme trvaleho preradenia na ine miesto kde nebude dochadzat k jednostrannemu, nadmernemu zatazeniu koncatin. Zaslane do 15 dni od dorucenia hlasenia. Zasielku prevzala.
Od dnesneho dna je praceschopna, dorucila danu vypoved.
Nemozeme predsa akceptovat jej vypovedny dovod ze je jej zdravie a zivot bezprostredne ohrozeny... ved co som si na rychlo pozrela tento vypovedny dovod by mohla pouzit v pripade mobingu - psychickeho natlaku, ze jej to moralka nedovoli, resp. ak by nemala ochranne prac.pomocky z dovodu bezpecnosti a podobne... a samozrejme ze nic take neprichadza do uvahy.
Ako mam reagovat a postupovat?
Zavolat si ju osobne a oznamit jej ze neakceptujeme vypovedny dovod, dat jej to aj pisomne, a ze je povinna sa zucastnit lek.prehliadky kvoli preradeniu na inu pre nu vhodnu poziciu nakolko dohodou podla par. 60 nechce ukoncit PP?
A ak prejde lek.prehliadkou tak zacat vykonavat pracu?
A ako mam hodnotit jej nepritomnost v praci? ved dnes uz je praceschopna a toto sa poriesi najskor v pondelok. Urcite nie som ochotna to povazovat za prekazku na strane zamestnanvatela, teda by mala cerpat napr. dovolenku, suhlasite?
ivka70
04.04.13,08:40
Dajte si vypracovat to odpisanie na okamzite skoncenie PP pravnikovi.
Kazdopadne tiez si mysli, ze by ste mali vyzvat zamestnanca na nastup do prace, inak mu zadate absenciu.

Prilozil k okamzitemu skonceniu nejaky podklad, preco by malo byt jej zdravie bezprostredne ohrozene?
JUDr. Pavol Kollár
04.04.13,08:46
Podľa § 69 ods. 1 písm. a) Zák. práce, zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu. Podľa písmena c) ako dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru je skutočnosť, ak je bezprostredne ohrozený život zamestnanca alebo zdravie. Váš postup bol správny, pretože podľa lekárskeho posudku tu je dôvod na okamžité skončenie len v prípade § 69 ods. 1 písm. a).

Ak zamestnávateľ nesúhlasí s okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnanca z uvedeného dôvodu, musí oznámiť zamestnancovi že trvá na pracovnom pomere podľa § 78 ods. 1) Zák. práce a podľa § 77 Zák. práce uplatniť neplatnosť skončenia pracovného pomeru na súde.
Zuzana B.
04.04.13,08:47
Nic neprilozil..... Vies Ivka, ani asi radsej sa nejdem rozpisovat k danej osobe.. ale samozrejme ze beriem na vedomie ze zodpovednost za chorobu nesie posledny zamestnavatel, bola mu priznana, takze snazim sa zakonne poriesit situaciu. mame jej moznost ponuknut ine vhodnejsie miesto tak preco by sme jej mali davat vypoved s desatmesacnym odstupnym. Uvidela by som ako pochodi na lek.prehliadke, mozno lekar urci ze nie je schopna vykonavat ani tu druhu pracu, kto vie...ale ona ani nechce skusit to takto riesit...chce byt doma so svojim manzelom dochodcom a o chvilku sa dat do predcasneho dochodku.
Tweety
04.04.13,08:51
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.


Ak ju preradíte, dôvody na okamžité skončenie pominú.
Apropó, veď v prvom príspevku si napísala, že ona dala výpoveď nie že zamestnávateľ, prečo potom v príspevku píšeš, že prečo by ste jej mali dať výpoveĎ,
Zuzana B.
04.04.13,09:06
Dakujem za Vasu radu, dam si ju predvolat na zajtra a predlozim jej aj pisomne, ze s vypovedou nesuhlasime a ak nema volu sa dohodnut na skonceni PP podla par. 60 tak potom je povinna sa zucastnit lek.prehliadky a ak lekar urci ze je sposobila na vykon prace tak ma nastupit na dane vhodne prac.miesto.


Podľa § 69 ods. 1 písm. a) Zák. práce, zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu. Podľa písmena c) ako dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru je skutočnosť, ak je bezprostredne ohrozený život zamestnanca alebo zdravie. Váš postup bol správny, pretože podľa lekárskeho posudku tu je dôvod na okamžité skončenie len v prípade § 69 ods. 1 písm. a).

Ak zamestnávateľ nesúhlasí s okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnanca z uvedeného dôvodu, musí oznámiť zamestnancovi že trvá na pracovnom pomere podľa § 78 ods. 1) Zák. práce a podľa § 77 Zák. práce uplatniť neplatnosť skončenia pracovného pomeru na súde.
Zuzana B.
05.04.13,06:37
Rada by som sa Vás ešte opýtala koľko mesačné odstupné by jej patrilo pri výpovedi a koľko pri dohode ak by podľa lekárskeho posudku bola nespôsobilá na výkon práce po preradení na prac.miesto upratovačky. jej prac.pomer trvá viac ako 5 a menej ako 10 rokov.
Tweety
05.04.13,06:40
Rada by som sa Vás ešte opýtala koľko mesačné odstupné by jej patrilo pri výpovedi a koľko pri dohode ak by podľa lekárskeho posudku bola nespôsobilá na výkon práce po preradení na prac.miesto upratovačky. jej prac.pomer trvá viac ako 5 a menej ako 10 rokov.
Musší upresniť, výpoveď zamestnanca, zamestnáv.,dohoda alebo okamžité skončenie, medzi nimi je podstatný rozdiel.
kn-alka
05.04.13,06:42
Rada by som sa Vás ešte opýtala koľko mesačné odstupné by jej patrilo pri výpovedi a koľko pri dohode ak by podľa lekárskeho posudku bola nespôsobilá na výkon práce po preradení na prac.miesto upratovačky. jej prac.pomer trvá viac ako 5 a menej ako 10 rokov.


http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#76

.... a ešte raz: ak zamestnanec dal výpoveď, NEMÁ nárok na odstupné !!!!
Tweety
05.04.13,06:42
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
§76 ZP

1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
Zuzana B.
05.04.13,06:49
No pri výpovedi by plynula výpovedná doba. Dohodou teda ak by bol ukončený z dôvodu nespôsobilosti vykonávať prácu na ktorú ju preradíme. Myslím že by to malo byť trojmesačné odstupné ak PP trval od 5 do 10 rokov. len si nie som celkom istá.


Musší upresniť, výpoveď zamestnanca, zamestnáv.,dohoda alebo okamžité skončenie, medzi nimi je podstatný rozdiel.
Tweety
05.04.13,06:50
No pri výpovedi by plynula výpovedná doba. Dohodou teda ak by bol ukončený z dôvodu nespôsobilosti vykonávať prácu na ktorú ju preradíme. Myslím že by to malo byť trojmesačné odstupné ak PP trval od 5 do 10 rokov. len si nie som celkom istá.
Pozri môj predch. príspevok č. 10. Je tam výber z §76, všetky varianty na odstupné v tomto prípade.
Llívia
05.04.13,06:52
mimotemy
.... Vies Ivka, ani asi radsej sa nejdem rozpisovat k danej osobe...
Nie je to tá istá, o ktorej si v inej téme písala, že odmietla prejsť na inú zákazku a radšej sa hodila na PN-ku?