ace123
04.04.13,10:54
Poprosil by som o informaciu ohladne predcasneho splatenia hypoteky pre mladych. V zmluve mam klauzulu [vseobecne je to pre vsetky hypo pre mladych], ze do 5 rokov je splatenie bez poplatku. Viem, ze treba mat hypoteku aspon 4 roky aby sa nevracal spatne prispevok, to potrebujem dodrzat. Viazanost mam ale viac ako 5 rokov, je trojrocna a bude trvat do "6teho roku hypoteky", moja chyba bola ponechat trojrocnu druhy krat. Rad by som danu nehnutelnost predal a predcasne splatil bez poplatku, ale pocas viazanosti to asi nie je mozne [teda je, ale iba za poplatok]. Jedna sa o banku CSOB. Viem, ze najlepsie je ist do banky, ale po mojej skusenosti je lepsie to mat zistene vopred, v banke mi vzdy povedali, ze to nie je mozne a sposob som nakoniec musel hladat sam a aj sa mi to podarilo. Teoreticky by pripadala do uvahy aj zmena nehnutelnosti, ale to neviem, ci by rodicia suhlasili a je to skor zle riesenie, asi by som v tom pripade zaplatil radsej ten poplatok. Vychadza mi to aj na 1000e, nerad by som to nechal banke ak je ina moznost. Vopred dakujem za pripadnu radu :-)
ace123
04.04.13,08:55
Este detail, aktualne je teraz 4 roky trvanie hypoteky.
mattto
04.04.13,09:05
nerozumiem, sám si našiel podmienky predčasného splatenia, vieš aký budeš platiť poplatok, my nepoznáme tvoje zmluvné podmienky a máme urobiť čo?
ace123
04.04.13,09:44
Zaujimalo by ma, ked je v zmluve, ze do 5 rokov je to bez poplatku a zaroven pocas viazanosti ze je to z poplatkom, tak co je vlastne silnejsie... V jednoduchosti. A jedna sa o standardnu zmluvu hypo pre mladych, nic specialne.
skoda1203
23.04.13,07:18
Vo svojej otazke ste si aj sam odpovedal.
Vase moznosti su:
- Zaplatit poplatok, aktualne 5% z objemu mimoriadnej splatky, resp. zostatku uveru.
- Pockat 1 rok s predajom.
- Zmena zabezpeky, nehnutelnosti.

Na hypoteke so statnym prispevkom pre mladych mate moznost zaplatit raz rocne 20% zo zostatku dlhu bez polatku. Takze mozno si mozete poplatok o tych 20% znizit ale to zalezy od zmluvy ktoru mate.

Neviem co sa pise v klauzule na Vasej zmluve, ale nezda sa mi, ze by tam bolo jednorazove splatenie do 5 rokov bez poplatku. Standardne, ak splatite hypoteku s prispevkom pre mladych skor ako za 4 roky, ste povinny vratit statny prispevok pocas celej doby urocenia. Banka je povinna na prvych 5 rokov klientovy umoznit mimoriadnu splatku pri hypoteke so statnym prispevkom. Zda sa mi, ze si tieto mimoriadne splatky zamienate s jednorazovym splatenim bez poplatku. Z tohoto dovodu budete platit poplatok ak hypoteku splatite pred koncom fixacie.
ace123
24.04.13,06:35
Hm, dakujem, pozrel som si este raz ako to pisu jednotlive banky na internete [zmluvu nemam so sebou], a naozaj to vyzera tak, ze splatenie celej sumy je s poplatkom a 20% 1 krat/rok je bez poplatku. Pozriem este raz zmluvu; dakujem este raz za ozrejmenie.

V kazdom pripade aj na internete aj v tej zmluve je to napisane velmi nestastne [dava to moznost splatenia bez poplatku], pozrel som teraz x odkazov, na vacsine to nie je napisane jasne a to sa povazujem za cloveka co sa vyzna, teda ako hypotekar amater :-)