ajacik
07.03.06,20:15
Dnes sa mi ozvala jedna česká firma, že by chceli spracovať mzdy pre 3 zamestnancov.

Ide o českú firmu, ktorej zamestnanci vykonávajú prácu na území SR.
Neviem, či mi niečo uniklo, ale vraj ked vykonávajú prácu v SR, tak sa ich príjem musí zdaňovať u nás a preto je nutné spracovávať mzdy podľa slovenských zákonov.

Je to pre mna novinka, tak sa radšej pýtam, aby som firmu neuviedla do omylu.

ako to teda je?
budem rada, ak mi niekto poradí.

dakujem
DanielaSL
07.03.06,19:22
Mám dojem, že tak to je vtedy , keď pracujú na Slovensku viac ako 183 dní. Ale snáď ti dá niekto kvalifikovanejšiu odpoveď.
ajacik
07.03.06,20:16
už som to našla:
§ 2
Základné pojmy
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý 1a) pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,


A odvádza sa za nich aj sociálne a zdravotné poistenie?
ajacik
08.03.06,07:00
pomôže mi prosím niekto? :mee:
Milan Benka
08.03.06,07:07
už som to našla:
§ 2
Základné pojmy
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý 1a) pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,


A odvádza sa za nich aj sociálne a zdravotné poistenie?


Ak spĺňajú podm., tak dane budú platiť v SR, ale poistné nemôžu, ich zamestnávateľ sa nemôže registrovať ako platiteľ poistného. V prípade, že by tu mal org. zložku, tak by sa to zmenilo.
ajacik
08.03.06,07:09
dakujem.

a čo bude základ dane? hrubá mzda - nezdaniteľná položka?
Milan Benka
08.03.06,18:09
a čo bude základ dane? hrubá mzda - nezdaniteľná položka?
Tak ako píšeš.