hame
04.04.13,17:19
Kde ju musím prihlásiť a aké odvody musím za ňu platiť? Teraz je evidovaná na ÚP.Ďakujem!
Tweety
04.04.13,15:31
Kde ju musím prihlásiť a aké odvody musím za ňu platiť? Teraz je evidovaná na ÚP.Ďakujem!Bez mzdy ju zamestnať nemôžeš. Aj evidovaná môže mať mesačný príjem, je ale limitovaný.
Pred začiatkom prác na dohodu alebo na PZ ju musíš prihlásiť do SP aj do ZP.
Mila123
04.04.13,15:39
prečo ju chceš takto zamestnať?
hame
04.04.13,18:31
Lebo musím niekedy odísť a vtedy by ma mohla zastúpiť.Nerád by som platil pokutu.
Mila123
04.04.13,18:39
odporúčam napr. dohodu ....
xtriadax
04.04.13,18:58
Môžete ju zamestnať na trvalý pracovný pomer. Ako dlhodobo nezamestnanú (myslím, že min. 3 mesiace evidovanú na ÚP) môžete požiadať o príspevok z ÚP. Vtedy dva roky preplácajú odvody do ZP aj SP. Takto jej pôjde aspoň niečo do dôchodku, prípadne využije aj náhradu za PN. S príspevkom je však veľa "papierovačiek", ale je to riešenie ak nemá perspektívu v najbližšom čase niekde sa zamestnať. Podmienkou je pracovné miesto udržať min. dva roky, ale ak by si manželka inú prácu počas dvoch rokov aj našla, tak príspevok sa dá preniesť myslím aj na iného zamestnanca.
LeaSl
04.04.13,19:27
Xanti
04.04.13,19:28
manželka vám môže vypomáhať aj bez toho, aby bola zamestnancom - http://www.szcoportal.sk/zivnostnik-a-zamestnavanie-rodinnych-prislusnikov-uniqueiduchxzASYZNYzrwcnt58KRpJsuLWB97F7/?PHPSESSID=5267f10002a3dc6c261e445008ad9faf

No to sa sakra mýliš, v tomto konkretnom prípade manželka nemôže vypomáhať zadarmo, bez toho aby bola zamestnancom ... lebo je na UP, a nemá dôchodkové poistenie... takže by šlo o čiernu prácu.
LeaSl
04.04.13,19:30
sorry, prehliadla som, že je na UP
Anik
04.04.13,19:43
No to sa sakra mýliš, v tomto konkretnom prípade manželka nemôže vypomáhať zadarmo, bez toho aby bola zamestnancom ... lebo je na UP, a nemá dôchodkové poistenie... takže by šlo o čiernu prácu.
presne toto som dookola vysvetľovala pri robení DP pre jednu pani a tá mi stále oponovala, že sa boli pýtať neviem, kde všade a vždy im povedali, že dcéra im môže vypomáhať aj keď je nezamestnaná dúfam, že si dali povedať. Skôr si myslím, len že počuli to čo chceli počuť.
Xanti
04.04.13,19:47
presne toto som dookola vysvetľovala pri robení DP pre jednu pani a tá mi stále oponovala, že sa boli pýtať neviem, kde všade a vždy im povedali, že dcéra im môže vypomáhať aj keď je nezamestnaná dúfam, že si dali povedať. Skôr si myslím, len že počuli to čo chceli počuť.
To zase mne kamarátka hovorila príbeh svojej kamarátky ...
že jej nemôže pomáhať manžel aj ked je zamestnaný a ona bola na PN .. že vraj ho musí zamestnať na dohodu ... tak ja dúfam, tiež že ma počúvli ked som povedala že mng. môže za ňu robiť a dohodu nepotrebuje lebo má pracovný pomer.

Fakt sú niektorí vtipný ...
Adiks
14.04.16,07:55
Viem, ale chcel som na svoju otázku využiť už existujúcu tému a nezakladať zbytočne tému novú.
Tweety
14.04.16,08:09
Ak je dôchodkovo poistená, ak mu bude vypomáhať, nepôjde o nelegálne zamestnávanie.