anlira
04.04.13,19:12
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o význam veľkých písmen a číslic pri titule nadobudnutia na LV. Píšem ich tak, ako sú na LV - s medzerami/bez nich a veľkými písmenami.

Titul nadobudnutia RI 67/78-4/79; (pozn.: I ako Ivan)
Titul nadobudnutia LISTINA O URČENÍ ČÍS.SÚP.Č.Z 3504/01-1/02;

Otázka:
dajú sa napadnúť tieto tituly nadobudnutia žalobou na súde - určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo určovacou žalobou? Matka má na danú nehnuteľnosť kúpnu zmluvu a nikdy ju nepredala, len akosi nefiguruje na jej LV.?
Ďakujem za odpoveď!
JUDr. Pavol Kollár
04.04.13,17:29
Vyhláška Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky č. 22/2010 Z.z. upravuje v § 9 druhy registrov, ktoré vedie správa katastra. Register R obsahuje listiny, ktoré súvisia s nehnuteľnosťou alebo s vlastníkom, najmä listina o zmene druhu pozemku, o zmene trvalého pobytu, o zmene priezviska fyzickej osoby, o zmene názvu právnickej osoby, žiadosť o zlúčenie listov vlastníctva a o zápis geometrického plánu. Register RI zákon ani vyhláška neuvádza.

Ak má vaša matka kúpnu zmluvu na nehnuteľnosť a bola v minulosti aj zapísaná na liste vlastníctva ako vlastník, potom by ste mali dať na príslušný súd určovaciu žalobu o určenie vlastníckeho práva, prípadne vec postúpiť aj orgánom činným v trestnom konaní - podať trestné oznámenie na príslušnú okresnú prokuratúru.
misoft
04.04.13,19:17
To I - nebude to rímska 1?
anlira
04.04.13,20:51
Srdečná vďaka za rýchlu odpoveď pán advokát! Mám si teda myslieť, že tie čísla sú podľa mňa poradové čísla a čísla za lomkou sú roky? Len si chcem byť istá. Ak áno, môže to moja matka napadnúť žalobou po toľkých rokoch, veď je to 35 rokov? Neplatí v tomto prípade nejaká premlčacia lehota? Len nerozumiem, čo je LISTINA O URČENÍ ČÍS.SÚP.Č Z........,čo býva obsahom takejto listiny? Som zvedavá, na základe čoho je to prevedené na iného vlastníka.

Milý misoft, možno je to rímska jednotka. Keď zákon ani vyhláška takýto register nepozná, tak mám zato, že kataster má preklep. Mám obavu skopírovať časť LV a vložiť tu.
doktor23
04.04.13,21:38
R I a číslo je kúpna zmluva registrovaná v roku 1978. R II sa oznacovali darovacie a RIII záložné
anlira
04.04.13,22:34
Supeeer, tak som sa dozvedela, čo znamená R I (RI), R II a R III. Ospravedlňujem sa katastru! Napriek tomu im tam chýba tá medzera, je to zapísané vkuse. Hlavne, že už vieme, o čo sa jedná.
Milý misoft, mal si pravdu aj Ty s tou rímskou jednotkou. Keď to poviem matke, neviem si predstaviť jej reakciu. Dotyčný pán má list vlastníctva na danú nehnuteľnosť a matka kúpnu zmluvu, kde je sama kupujúcou v celosti. Tú zmluvu má zaregistrovanú aj na okresnom súde. Nepochopím, ako mohol prejsť zápis na katastri.
Všetkým veľmi pekne ďakujem!
branislavp
05.04.13,01:17
[QUOTE=anlira;2293946]Srdečná vďaka za rýchlu odpoveď pán advokát! Mám si teda myslieť, že tie čísla sú podľa mňa poradové čísla a čísla za lomkou sú roky? Len si chcem byť istá. Ak áno, môže to moja matka napadnúť žalobou po toľkých rokoch, veď je to 35 rokov? Neplatí v tomto prípade nejaká premlčacia lehota? Len nerozumiem, čo je LISTINA O URČENÍ ČÍS.SÚP.Č Z........,čo býva obsahom takejto listiny? Som zvedavá, na základe čoho je to prevedené na iného vlastníka.
Listina o určení súpisného čísla je úradná listina, ktorú vydal mestský, alebo obecný úrad - tzv prihlásenie nehnuteľnosti na úrade a v tom prípade sa vydáva aj číslo domu - viď na domoch - plechové tabuľky. Takúto listinu úrad vydáva na základe stavebného a kolaudačného povolenia, či rozhodnutia. Kataster na základe takejto listiny urobil zápis - číslo listiny ako je v titule nadobudnutia, zapísané v katastri v rolu 2002, v evidencii zápisov pod položkou 1.
Radím Ti, najskôr prever na katastri, čo sú to za listiny a predlož Vašu kúpnu zmluvu. Keď zistíš, čo je vo veci, či náhodou nie sú tam nejaké chyby, ktoré sa dajú i bez súdu vybaviť, až potom konaj ďalej.
JUDr. Pavol Kollár
05.04.13,06:12
Vlastnícke právo je právo chránené ústavou. Čl. 20 ods. 1 zákona č. 460/1992 Zb. Ústava SR v znení neskorších predpisov ustanovuje, že: „ Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje.“
Podľa § 100 ods. 2 Občianskeho zákonníka, premlčujú sa všetky práva s výnimkou vlastníckeho práva.
§ 70 ods. 1 zákona č. 162/1995 Z.z. Katastrálny zákon v znení neskorších predpisov ustanovuje, že: „Údaje katastra uvedené v § 7 sú hodnoverné, ak sa nepreukáže opak.“
Ak sa teda v súdnom konaní preukáže vlastnícke právo pôvodného vlastníka, ktoré bolo odňaté pôvodnému vlastníkovi nezákonným spôsobom v minulosti, súd určí v konaní o určení vlastníckeho práva, že vlastníkom je pôvodný vlastník. Na základe súdneho rozhodnutia správa katastra vykoná zmenu na liste vlastníctva.
anlira
05.04.13,08:28
Opäť srdečná vďaka všetkým za vaše vyčerpávajúce odpovede! Ste super poraďáci. Vyzerá to na návštevu príslušného katastra a určite sa to nevyhne súdnej žalobe.
branislavp
05.04.13,18:58
srdečná vďaka, pán doktor.
58jozef
05.05.13,10:36
Vaša mama keď kúpila nehnuteľnosť, a nefiguruje na LV, asi nepodala návrh na vklad na správu katastra do 3 rokov od uzavretia. Podľa rozsudku Naj. súdu SR sp. zn. 2 Cdo 184/2005 rozhodnutie Správy katastra nie je rozhodnutím, podľa ktorého vzniká účinnosť zmluvy, alebo nie. Z toho vyplýva, že návrh na vklad možno podať aj po uplynutí troch rokov od uzatvorenia zmluvy bez toho, aby sa použilo ustanovenie § 47 ods. 2 Občianskeho zákonníka. Ustanovenie § 47 sa preto sa javí v OZ ako nadbytočné, v CZ sa stalo dokonca obsolétnou normou. Ak jej nepovolia vklad, tak zmluva je podľa záväzkového práva účinná medzi stranami inter partes ak si účinnosť neodložili na neskôr. Ani uplynutie času nemôže nič zmeniť na viazanosti účastníkov zmluvy prejavmi ich vôle, súd rozhodne. Rozhodnutie o povolení vkladu nie je rozhodovaním o účinnosti zmluvy, ale púhym predpokladom pre vykonanie vkladu. Domnievam sa, že vzhľadom na vyššie uvedené Správa katastra nemôže zamietnuť návrh na vklad iba s poukazom na skutočnosť, že návrh na vklad bol podaný po uplynutí troch rokov od uzavretia zmluvy, a že teda účastníci od zmluvy odstúpili. Neposkytujem právne rady, nie som advokát, iba vyslovujem zdarma svoj názor v súlade s Ústavou o slobodnom šírení názorov, po svojej analýze zákonov a to trestné nie je. Taktiež vám dávam na vedomie, že ak začnete konanie na súde určovacou žalobou, a budete úspešná o konaní na súde musíte poslať Správe katastra dôkaz, aby správa vyznačila záznamom v časti C na LV že prebieha súdne konanie spor o vlastnícke právo. Ak to neurobíte, Správa katastra vám odmietne vykonať zmenu i ked máte rozsudok súdu vo váš prospech, s odôvodnením, že ste nebola účastníkom v konaní aj na správe katastra.
dobsony
18.06.13,16:33
Dobrý deň, mám podobný problém. Môj manžel po otcovi teraz mal dodatočné deditské konanie, nakoľko sme mali nevysporiadané spoločné lesy a pasienky-----o tom sme vedeli. Na pojednávanie sme boli prekvapený, lebo našiel sa aj taký majetok---pôda, ktorý asi nebude náš. Tam takisto figuruje titil nadobudnutia RI 142/78 vz 9/78. Ako mám ďalej postupovať, aby sme to dali do poriadku a čo nie je náš, nechceme . Ďakujem za odpoved.
Mária27
18.06.13,17:08
Založ novú tému, lebo tu nebudú odpovede pod tvojou otázkou. Tí poradáci, čo už odpovedali na pôvodnú otázku, nemôžu odpovedať tebe.
Ty ako zapísaný vlastník môžeš ísť tú pôvodnú zmluvu pozrieť.