tibi701
04.04.13,19:22
Dobry vecer,potreboval by som poradit,poradit po lopate.Kupil som si novy notebook Dell Vostro3560,ako prve by bolo asi vhodne si spravit zalohu v pripade problemov.Zatial nie je na notebooku nic instalovane,akurat Windows7 pro64bit.a ovladace mal by som urobit zalohu systemu prilozenym programom Dell Data Safe Local Backup? alebo mam nainstalovat vsetko potrebne aktualizacie,programy a zalohovat si to programom True Image 2013 Acronis urobit si nim plnu zalohu a v pripade problemu to obnovit.bojim sa aby som nieco nespravil-nezmazal,neprepisal co by sa uz nedalo vratit spat tymto programom.nikdy som nic take nerobil,takze do toho moc nevidim.Dakujem.
ivka70
04.04.13,17:25
Dell si kupil s nainstalovanym operacnym systemom?
V takom pripade ma DELL tuto zalohu na skrytej particii disku pripravenu na pouzitie.
mecky
04.04.13,17:39
trosku mimo otazky, ale:
​v podstate zalohu systemu ako taku nepotrebujes, je to len pre tvoje pohodlie a jednoduchost
v pripade potreby mozes winy nainstalovat z akehokolvek zdroja, aj stiahnute z netu, a kluc mas na spodnej strane noteboku
Nandrolon
04.04.13,18:03
Ja by som na tvojom mieste povyhadzoval všetky predinštalované demo verzie, trial verzie a podobne, ktorých tam budeš mať požehnane.

Robiť zrkadlový obraz úplne holého systému nemá význam, pretože to máš rovnako ako keď si ho nainštaluješ.

Zrkadlový obraz je najvhodnejšie urobiť až po nainštalovaní všetkých potrebných programov a utilít pre prácu.

Ja by som ten systém komplet prečistil od rôznych "dočasných" promo verzií a podobných somarín, dal nainštalovať všetky aktualizácie z netu, komplet nakonfiguroval systém podľa svojho gusta, doinštaloval všetky programy, ktoré v ňom budem mať.
Až potom by som urobil zrkadlový obraz systému.
Nandrolon
04.04.13,18:04
presne tak, záloha holého systému je už dnes nezmysel.
sthruska
05.04.13,05:23
Urob jedno aj druhé. Ale ako písal Nandrolon, najprv všetko zbytočné vyhoď, nainštaluj si všetky programy a potom urob zálohu pomocou True Image.
Pri zálohe samotného systému pomocou nástrojov Dell-u to je jedno. Pre istotu urob aj túto zálohu. 4 DVD nie sú tak veľa.
Fero11
05.04.13,06:03
1. Stiahol by som si zo stranok dell vsetky potrebne drivery, prip. utility, ktore budem potrebovat.
2. Stiahol by som ostatne programy, ktore chcem instalovat. napr. browser, antivir, editor textu atd ...
3. odpojit NTB od inernetu
4. naformatovat particiu kde je nainstalovany OS.
5. Nainstaloval by som OS + posledny SP.
6. nainstalovat vsetky ostatne drivery
7. nainstalovat vsetok ostatny software
8. preverit ci vsetko funguje (myslim zariadenia, ale aj SW)
9. potom urobit zalohu
10. a az nasledne sa pripojit k netu a stiahnut dalsie aktualizacie ci uz pre nejaky sw, alebo OS

PS ak by si sa uberal k linuxu, tak tieto ceremonie nemusis robit a ubuntu je uz tak user friendly, ze ani win taky neni :)
mecky
05.04.13,06:18
ono to je takto pekne, ale podla mna moc neucinne, ked taku zalohu nahodim za pol roka-rok aj tak bude vecsina softu neaktualna (tiez par driverov), takato obnova zaberie takmer tolko casu co nova instalacia a bude o trosku viac zasvinena
sthruska
05.04.13,07:19
takato obnova zaberie takmer tolko casu co nova instalacia a bude o trosku viac zasvinena
S tým nesúhlasím. Ak sa o PC stará, tak kompletná obnova PC pomocou True Image je do 15 minút. A nemá to zasvinené.
mecky
05.04.13,08:39
S tým nesúhlasím. Ak sa o PC stará, tak kompletná obnova PC pomocou True Image je do 15 minút. A nemá to zasvinené.
image nahodis do 15min, ale to aj cisty win mi nabehne okolo 15-20min (zalezi od pc), potom ta ale aj tak caka update ci uz winov driverov a dalsieho software co mas v image. celkovo usetris mozno 20min, ale ja mam winy bez zvyskov stareo softu, pripadne softu ktory uz rok nepouzivam :)

ma to vyznam ak napr spravujes viac rovnakych pc,kde si spravis jeden image a obnovis ich vsetky naraz, na doma kde pri dobrej starostlivosti o system spravis reinstal raz za 1-2 roky to podla mna naozaj vyznam nema, doba windows milenium ci prvej verzie XP kde bolo bezne robit reinstall pomaly kazdy druhy mesiac su uz chvalabohu davno prec, vtedy som to takto robil aj ja :)
Vlado40
05.04.13,12:35
Tak sa pridám aj ja.Ja zvyknem zrušíť komplet celý HDD.Rozdelím si ho na partície.Nainštalujem OS + všetky aktualizácie ,aktivujem ,doinštalujem ovládače ,ktoré OS nerozpoznal +nový ovládač na grafiku a urobím si zálohu tejto čistej inštalácie na poslednú malú časť HDD ktorú potom označím ako skrytú.Doinštalujem programy+komplet najnovšie ovláče ak program ktorý používam nájde.Vytvorím si zložku NEMAZAŤ do ktorej vložím zálohu obraz disku s OS +stiahnuté nové ovládače a dotyčného majiteľa upozorním nech mi to nemaže.Ak to aj zmaže mám ešte zálohu na sktytej partícii disku.
bubkoch
05.04.13,14:10
tak mne bezia XP nainstalovane v 2008 a stale nevidim dovod na reinstal ... :-)
misoft
05.04.13,15:31
bubkoch - i tebe? Mne od 2007 XP bežia a nebol reinštal potrebný.
Fero11
06.04.13,06:56
1 Day Ago #39398
ono to je takto pekne, ale podla mna moc neucinne, ked taku zalohu nahodim za pol roka-rok aj tak bude vecsina softu neaktualna (tiez par driverov), takato obnova zaberie takmer tolko casu co nova instalacia a bude o trosku viac zasvinena

Ked by sme takto uvazovali, tak backup img je uplne zbytocny. Rozne SW vypluvaju updaty kazdy den a dovolim si povedat, ze vyvojari jednu vec fixnu a dalsich 10 pokazia.
Nehovori sa nadarmo ak ti nieco funguje, tak na to nesahaj .... lenze doba je moderna a my musime updatovat i ked mnohokrat nevieme co vlastne updatujeme ... asi 99% ludi necita changelogy, len bezhlavo updatuje, ze :)

Dalsia vec: tu sa nam nejedna ani tak velmi o cas, ale o pracu. Pri instalacii musis sediet, cakat, klikat a clovek sa hodne naklika, kym si vsetko nainstaluje :) a pri restoringu netreba robit nic.

Ako som odporucal vyssie, priklanam sa k OS zalozenych na linuxe, tam staci na zalohu prikaz "dd" A inak v linuxe sa reinstal s pravidla nerobi, system bezi bez problemov niekolko rokov, pripadne ak uz nie je podrpora (podpora sa vydava na viac rokov) tak zase staci jeden prikaz "sudo do-release-upgrade"
mecky
06.04.13,08:05
no bez updatov by to bolo pekne, bohuzial dneska sa to na beznom pocitaci neda.
napriklad z nedavna znamy "policajny virus" sa siri prave cez zranitelnosti v beznom software ako adobe ci java, co ma v pc 99% beznych uzivatelov, a nepomoze ti ani antivirus ani firewall (pokial ho nemas nastaveny tak restriktivne ze obmedzuje aj teba)
jednosducho tu robotu musis spravit aj tak,
pri instalacii netreba tiez cakat, vytvorit instalcku ktora sa nahodi sama az po posledny restart je otazka 5min, ja si raz za cas vytvorim instalacku kde aj integrujem updaty

hlavny problem je v tom ze v tomu co sa o pc stara,image nieje treba lebo reinstaluje malo, a na cudzie pc je nepouzitelny :)
kto je lajdak a zasvini si pc za 2 tyzdne, nech imaguje :)

ps: dist-upgrade mi vcera komplet robil debiana :( dneska mam o zabavu postarane
sthruska
06.04.13,08:43
Ja som za True Image a jeho obdoby z jedného dôvodu. Ak má človek inštalovať viac programov a potom ich ešte nastavovať, tak môže mať postarané o prácu aj na 2 - 3 dni. Nehovoriac o registráciách a aktiváciach. Hlavne ak je ich počet obmedzený.

Samozrejme tých záloh sa robí priebežne niekoľko. Stačia 3 - 4. Za samozrejmosť pokladám rozdeliť disk minimálne na tri časti:
C - systém
D - dokumenty. Ten väčšinou stačí relatívne malý.
E - archív, čiže všetko ostatné
Fero11
06.04.13,17:02
ps: dist-upgrade mi vcera komplet robil debiana :( dneska mam o zabavu postarane
robil ?? snad rozbil :) ja som zatial robil upgrade 2x a vzdy bez problemov
Nandrolon
06.04.13,18:54
Zálohujem pravidelne aj dáta, aj obrazy diskov.

Zatiaľ som využil /za 13 rokov pôsobnosti/ iba zálohované samotné dáta /skopírované jednotlivé dokumenty a iné dôležité súbory/.
- plne súhlasím s užívateľom MECKY
Nandrolon
06.04.13,18:58
Fero11: - pokiaľ máš prístup na net, tak si updatami nemusíš nič kaziť, stačí že ti pokazia ostatní /vírusy/...
Nedávno som bol kolegovi odstraňovať ten vírus "slovenská polícia" a poviem ti, že žiadna sranda to nebola /teda bola ale nie bez následkov/, zvlášť keď ten PC bol niekoľko rokov neudržiavaný...
Fero11
09.04.13,17:29
updatovat v strasne vela pripadoch je uplne zbytocne .... poznam ludi, ktori sa vracaju s5 k starsim ver. programov, pretoze v novych im nefunguje to, alebo ono ...
Napr. ja v OS win som mal skype nejaku 4.xx verziu a ani za toho svatoho mi nefungovalo pridanie klienta, ja som si ho pridal, ale ten co som si ho pridal povedal, ze ziadna poziadavka mu neprisla, tak som updatoval skype a znova to neslo, tak som googlil a vygooglil som, ze je potreba ver 3.xxx a ptom cuduj sa svete to fungovalo ... a cely skype sa s prepacenim dodrbal od kedy ho odkupil MS.
To len tak na rozptilenie ... inak je takych softov viac ktore sa neoplati updatovat.
Updatoval by som vtedy ak by som si precital changelog a bolo by tam nieco zaujmave, co mi vyhovuje a naco som napriklad cakal