zlatka.b
04.04.13,20:14
Minulý týždeň klient dostal nemilý pozdrav od DU. Po podaní žiadosti o registráciu DPH z titulu prekročenia obratu - teda povinná registrácia, nasledovalo overenie obratu na kontrolnom oddelnení DU. Po takmer mesiaci prišiel list - rozhodnutie o zábezpeke na DPH v sume, ktorá tvorí polovicu ročného obratu spoločnosti. Samozrejme podávame odvolanie, odvolanie však nemá odkladný účinok k úhrade, ktorá musí byť do 20 dní od doručenia rozhodnutia. Ide o neprimeranú a likvidačnú sumu, ktorú spoločnosť nemá ako zaplatiť. Pracovníci DU sa odvolávajú na systém, ktorý určuje sumu a vraj oni nemajú žiadny dosah na jej výšku. Po preskúmaní celej záležitosti
po právnej stránke a z ekonomického hľadiska finančnej situácie v spoločnosti ma napadá, že by bolo vhodné otvoriť diskusiu o tom, aké sumy vlastne daňové úrady určujú. Máte niekto podobný problém ? Zarazila ma hlavne arogancia úradníkov na DU, že vraj môžme byť radi, že nebola zábezpeka určená ešte vo vyššej sume.
Keďže ide o povinnú registráciu, zábezpeku treba uhradiť v danom termíne a ak nie, nasleduje exekucia.
tictac7
04.04.13,18:31
...podľa všetkého sa jedná o subjekt s veľmi zlou daňovou disciplínou. Osobne som ešte, okrem dobrovoľnej registrácie, nepočula o tom, že by niekomu dali zložiť zábezpeku....

...a aj tým dobrovoľným nebola stanovená v takej výške ako Tebe (uvádzaš, že je to polovica obratu - registrácia je povinná pri necelých 50 tis. ...), no teda ďakujem...
zlatka.b
04.04.13,18:54
práve že firma existuje dva roky, nikdy nemala nedoplatky na daniach ani inde, pomay sa rozíjala a rástla, až dosiahla obrat na registráciu dph. Keďže predáva konečnému spotrebiteľovi, celkom sa jej nehodí byť platcom ale obrat je obrat. Ukázalo sa však, že jeden zo spoločníkov bol v minulosti konateľom spoločnosti, ktorá má nedoplatok na daniach. Z tej spoločnosti vystúpil cca pred rokom a nemá dosah na jej ďaľšie konanie. Z tejto skutočnosti DU určil mieru rizika, že ani táto firma nebude platiť dane. Ano zábezpeka je 25000,- eur, pri prepočte finančného plánu mi vychádza, že ročnú daňovú povinnosť na DPH by mohli mať tak 3-4 tisíc.
zlatka.b
04.04.13,18:59
máte niekto informácie o výške určenej zábezpeky pri iných subjektoch ?
tictac7
04.04.13,19:00
práve že firma existuje dva roky, nikdy nemala nedoplatky na daniach ani inde, pomay sa rozíjala a rástla, až dosiahla obrat na registráciu dph. Keďže predáva konečnému spotrebiteľovi, celkom sa jej nehodí byť platcom ale obrat je obrat. Ukázalo sa však, že jeden zo spoločníkov bol v minulosti konateľom spoločnosti, ktorá má nedoplatok na daniach. Z tej spoločnosti vystúpil cca pred rokom a nemá dosah na jej ďaľšie konanie. Z tejto skutočnosti DU určil mieru rizika, že ani táto firma nebude platiť dane. Ano zábezpeka je 25000,- eur, pri prepočte finančného plánu mi vychádza, že ročnú daňovú povinnosť na DPH by mohli mať tak 3-4 tisíc.

...tu je pes zakopaný.... konateľ = všetky rozhodovacie právomoci. Píšeš, že cca rok už konateľom nie je. Nepíšeš však, za aké obdobie sú nedoplatky..... ak by boli aj po jeho odchode - je to krátka doba a preto DÚ môže predpokladať, že za jeho pôsobenia sa táto firma dostala do takého stavu, že v súčasnosti už nemá potrebný cash na úhradu daňových záväzkov....
zlatka.b
04.04.13,19:15
ano, ale podľa jeho tvrdenia, ten dlh je cca 4 tisíc eur a priebežne sa spláca, ono nie vždy sa do platobnej neschopnosti dostáva spoločnosť vlastnou vinou, stačí aby niektorý odberateľ nezaplatil. V každom prípade zábezpeka v takej sume mi pripadá neskutočne vysoká, vzhľadom na historiu firmy a vôbec jej finančné možnosti. Tu sa umelo vytvára ďaľší neplatič. a predpoklad, že ak raz z hocijakého dôvodu, firma sa dostane do platobnej neschopnosti, tak je to zlodej a nemá právo už nikdy podnikať ...
nika.sum
21.07.13,20:24
a ako to budu riesit,ked firma nema na zlozenie zabezpeky do 20 dni? exekuciou? ved to je chore....pritom by sa podvody s DPH dalo krasne vyriesit prenosom DP a bolo by a nie ze DU bude cely rok disponovat peniazmi a firmy si vo vacsine pripadov budu musiet brat uvery a platit z nich uroky, aby tu zabezpeku mohli zlozit
juditka1988
26.08.14,08:19
Dobrý deň, v jednej našej spoločnosti máme taký istý problém.. Môžem Vás spýtať, ako Vám to celé dopadlo?
Tiež sme dostali neprimerane vysokú zábezpeku, je to jednoznačné, že nebudeme môcť to zaplatiť.. Už sme dostali aj daňovú exekučnú výzvu, t.j. máme záväzok voči daňovému úradu.. poznáte nikto spôsob, ako to dať do účtovníctva? Je to vôbec možné nejako zaúčtovať keď nebude to uhradené??
katka s.
20.07.15,07:13
je to síce staršia téma, ale prispejem skúsenosťou. Klient sa chcel stať dobrovoľ.platcom DPH. Dostal obrovskú zábezpeku. cca 35000. Až sa mi to zle píše ta suma. Jeden z konateľov bol v minulosti len spoločníkom firmy, ktorá je už niekoľko rokov vymazaná z OR a mala nedoplatky na daniach. Čo v takomto prípade? Znamená to, že osoba ktorá bola len spoločníkom v spoločnosti aj vymazanej už nikde nemôže podnikať? Keby sa chcela stať spoločníkom v inej spoločnosti ani na to jej DU súhlas nedá? Predpokladám, že o pár mesiacov spoločnosti vznikne povinnosť registrácie z obratu. Takú sumu určite nezaplatí, príde exekúcia a ďalšia firma v likvidácii.
Consultix
20.07.15,11:39
Presne ako pises...
Nakolko je dany subjekt uz vymazany z OR, urcite svoju povinnost nesplni. Nezostava nic ine, ako takymto podnikatelom hadzat polena pod nohy a pri tom velke ryby plavaju dalej...
Osobne sa mi daria registracie bez zabezpeky pri novych firmach, ale za predpokladu, ze spolocnici/konatelia maju cistu minulost...
zuzana cinova
28.06.16,15:27
Katka mňa by zaujímalo ako si sa popasovala so zaúčtovaním takej nezaplatenej zábezpeky. Klient dostal ktiež rozhodnutie uhradiť 120tis - pri povinnej registrácií. No zábezpeka stále nie je zložená.
katka s.
14.07.16,09:54
nie je zaplatené, tak som to neriešila. Myslím, že v rozhodnutí z DU je napísaná lehota do kedy sa má zaplatiť. Ja som mala ale dobrovoľnú regstráciu.