mtsa87
04.04.13,22:35
Dufam ze je toto vhodna sekcia..

Priatelka je z UK a za par tyzdnov pride za mnov na Slovensko prvy krat. Chceli by sme aby tu ostala dlhsi cas.. Podla toho co som cital, v ramci EU by tu mohla legalne ostat 3 mesiace bez nutnosti vybavovania papierov. No co potom? Cital som poziadavky pre docasny/trvaly pobyt... no ona nema pracu, nevie po slovensky. Nemala by ziadny prijem, pocas casu ktory by stravila tu (aspon nie zo zaciatku - prvy rok trebars). Ja mam byt aj pracu, takze prakticky v tomto neni problem.. Vedel by mi niekto poradit ako je dobre toto riesit? Nechcel by som, aby musela odist za 3 mesiace a potom by sme boli 3 mesiace oddeleni.
majka 62
04.04.13,20:53
mtsa87
04.04.13,21:03
Dakujem, uz som to cital. Vpodstate splna vsetko okrem "ucelu". Neviem ako by som oficialne zdokladoval jej ucel pobytu, kedze nema pracu, nestuduje, niesme manzelia.. Nema s tymto niekto skusenosti? Napr. co sa tyka prace, stacil by kontrakt? Alebo musi byt full time?
majka 62
04.04.13,21:14
Ja mám skúsenosť s tým, že účel pobytu bol zdokladovaný pracovnou zmluvou na plný úväzok. Pokojne kontaktujte Migračné Informačné centrum na Grösslingovej ulici v Ba, sú tam veĺmi príjemní ľudia. Teda aspoň toho času boli. Poradia Vám.
srska
04.04.13,22:12
mtsa87
04.04.13,22:41
Vidim to tak ze sa budeme musiet zobrat. :) Inak to asi nepojde...
majka 62
05.04.13,05:54
Vidim to tak ze sa budeme musiet zobrat. :) Inak to asi nepojde...

Tak, tak, veď vek by bol na ženbu akurát a keď sa máte radi a poznáte sa dlhšie, tak v čom je problém? Načo čakať do štyridsiatky? ;) Ešte si troška užijete udivených pohľadov na úradoch, pretože poniektoré inštitúcie nechápu ako človek z UK môže chcieť natrvalo zostať žiť na Slovensku, ale inak sa to dá. Aj sobáš dvojjazyčne aby rozumeli obe stany hostí atď. Ale keď sa nemáte radi, tak to neriešte touto cestou.
bodliak
05.04.13,06:07
Kým sa ešte zbierali pečiatky do pasu, tak sa raz za 3 mesiace išlo do Hainburgu.
Po vstupe do schengenu odpadlo aj to. Odpoveď bude "prišla predvčerom a pozajtra odchádza".
Ja by som si z toho teda ťažkú hlavu nerobil.
mtsa87
05.04.13,10:40
Pozname sa asi 10 mesiacov a o tejto moznosti sme sa uz rozpravali (mimo tejto temy) a urcite je to nieco co by sme obaja chceli. Ona na Slovensku nikdy nebola, tak som chcel aby si tu na to trochu zvykla. Keby som tu nemal pracu, tak by som bol asi ja ten, ktory by sa presuval.

"prišla predvčerom a pozajtra odchádza"

Nechapem, ved oni presne vedia kedy prisla a kedy by mala odist. Toto sa ma asi nikto pytat nebude.
Katy a R
05.04.13,10:47
A ja som si myslela, že to vôbec žiadny problém nie je ... však keď už máme tú EU :confused::confused:

či som veľmi naivná ;):confused:
mtsa87
05.04.13,10:54
Tiez som si to myslel.. boli sme dost zaskoceni ked sme sa dozvedeli o tomto zakone.
Mária27
05.04.13,11:02
Žiaden problém, je to tvoja družka, žijete spolu, vediete spoločnú domácnosť ... Koľkí sa neberú celý život?
mtsa87
05.04.13,11:13
Maria, myslis ze s tym prejdem aj pri ziadosti o prechodny pobyt?


Doklad potvrdzujúci účel pobytu (podnikanie, zamestnanie, štúdium, osobitná činnosť, zlúčenie rodiny, plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl) môže byť napríklad podnikateľský zámer alebo živnostenský list, povolenie na zamestnanie udelené príslušným úradom práce,potvrdenie školy o prijatí na štúdium, potvrdenie školy alebo vzdelávacej inštitúcie o výkone lektorskej činnosti, potvrdenie umeleckej, vzdelávacej či športovej organizácie o výkone činnosti,potvrdenie o stáži, osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí, sobášny list, alebo rodný list dieťaťa.
blavaciko
05.04.13,11:46
"prišla predvčerom a pozajtra odchádza"

Nechapem, ved oni presne vedia kedy prisla a kedy by mala odist. Toto sa ma asi nikto pytat nebude.


oni mozno vedia akurat tak prilety a odlety... cesty autom sa vacsinou nesleduju, takze sa kludne moze stat, ze si urobi obcas vylet do madarska, polska, rakuska alebo ciech, tym padom opusti sr a vstupi na uzemie nasej drahej krajiny znova (a tym sa znova rataju 3 mesiace nepretrzite)
mtsa87
05.04.13,11:58
No, nad niecim takym som uvazoval, ale 3 mesiace sa rataju iba raz za pol roka. "a tym sa znova rataju 3 mesiace nepretrzite" Myslite, ze pri docasnom opusteni krajiny sa tieto 3 mesiace 'resetuju'? Ak je to vazne takto, to by sa dalo velmi lahko obist.

Inak vlastne ked by letela trebars z Viedne, nikto by jej nedokazal ze na Slovensku vobec bola, je to tak? To asi zalezi aj od rakuskych podmienok..
Mária27
05.04.13,13:32
§ 65
(1)

Občan Únie má právo na pobyt na území Slovenskejrepubliky počas obdobia dlhšieho ako tri mesiace,ak


c) má dostatočné zdroje pre seba a svojich rodinnýchpríslušníkov, aby sa nestali záťažou pre systém sociálnejpomoci Slovenskej republiky počas obdobiaich pobytu a zdravotné poistenie na území Slovenskej
republiky,
blavaciko
05.04.13,22:04
No, nad niecim takym som uvazoval, ale 3 mesiace sa rataju iba raz za pol roka. "a tym sa znova rataju 3 mesiace nepretrzite" Myslite, ze pri docasnom opusteni krajiny sa tieto 3 mesiace 'resetuju'? Ak je to vazne takto, to by sa dalo velmi lahko obist.

Inak vlastne ked by letela trebars z Viedne, nikto by jej nedokazal ze na Slovensku vobec bola, je to tak? To asi zalezi aj od rakuskych podmienok..


3 mesiace pocas pol roka platia pre obcanov tretich krajin. pre obcanov EU sa 3 mesiace resetuju kazdym novym vstupom na uzemie SR
mtsa87
07.04.13,23:43
3 mesiace pocas pol roka platia pre obcanov tretich krajin. pre obcanov EU sa 3 mesiace resetuju kazdym novym vstupom na uzemie SR

Vazne? Toto som nikde nenasiel.. vsade kde som cital to bolo tak ako som pisal. Vies mi k tomu najst nejaky oficialny text?
blavaciko
08.04.13,14:29
Vazne? Toto som nikde nenasiel.. vsade kde som cital to bolo tak ako som pisal. Vies mi k tomu najst nejaky oficialny text?

Zákon č. 404/2011 (odkaz na neho posielal(a) srska v príspevku č. 5 http://www.porada.sk/t213928-priatelka-z-uk-ako-riesit-docasny-pobyt.html#post2293968




§ 64
(1) Občan Únie, ktorý je držiteľom platného preukazu
totožnosti alebo cestovného dokladu, je oprávnený
bez akýchkoľvek ďalších podmienok alebo formalít
zdržiavať sa na území Slovenskej republiky tri mesiace
odo dňa vstupu na územie Slovenskej republiky. Občan
Únie môže namiesto platného preukazu totožnosti
alebo cestovného dokladu predložiť akýkoľvek iný doklad,
ktorým policajnému útvaru hodnoverne preukáže
svoju totožnosť a štátnu príslušnosť k členskému
štátu.
(2) Začiatok pobytu na území Slovenskej republiky je
občan Únie povinný nahlásiť na policajnom útvare do
desiatich pracovných dní odo dňa vstupu na územie
Slovenskej republiky.
(3) Právo občana Únie na pobyt podľa odseku 1 zostáva
zachované, pokiaľ sa nestane osobou v hmotnej
núdzi podľa osobitného predpisu.65)
(4) Ak policajný útvar pri kontrole občana Únie zistí,
že stratil právo na pobyt na území Slovenskej republiky
uvedené v odseku 1, upozorní ho, že je povinný opustiť
územie Slovenskej republiky.
mtsa87
08.04.13,15:59
Sorry, myslel som to, ze sa to resetuje ked opustis uzemie.. vsade kde som cital jem ze 3 mesiace mozes ostat iba pocas doby pol roka, az potom sa to resetuje.
blavaciko
08.04.13,16:02
Sorry, myslel som to, ze sa to resetuje ked opustis uzemie.. vsade kde som cital jem ze 3 mesiace mozes ostat iba pocas doby pol roka, az potom sa to resetuje.

kde všade? napríklad taká príručka z príspevku 1 hovorí len o cudzincoch z tretích krajín. Tvoja priateľka je občan EU, nie cudzinec z tretej krajiny.