calimero1
04.04.13,22:40
Ahojte,
viete sa prosím vyjadriť, ako účtovať príjmy za vystavené faktúry uhradené na PayPal účet?
Uvediem príklad:

1. Vystavená Fa odberateľovi za tovar 120 € (základ 100 € + DPH 20 €), čiže vznik pohľadávky 120 €
2. Úhrada od odberateľa 120 € prijatá na Paypal účet, čiče vyrovnanie pohľadávky voči odberateľovi, zaúčtovanie interným dokladom
3. Paypal si automaticky stiahne poplatok 4,80 €, čiže na Paypal účte mi ostane 115,20 €
4. Zaevidovanie pohľadávky 115,20 € voči Paypal
5. Prevod zostatku vo výške 115,20 € z Paypal účtu na BÚ vedený v banke. V tomto okamihu dôjde k vyrovnaniu pohľadávky voči PayPal.

Moje otázky sú:
a) Evidovať niekde poplatok 4,80€ a ako?
b) Čo s DPH? Je jasné, že štátu odvediem 20 € ale ako sa to prejaví v peňažnom denníku? Veď na BÚ príde len 115,20 €, takže v peňažnom denníku to bude zaevidované len ako 96 € predaj tovaru a 19,20 € DPH?

Najradšej by som PyaPal účtoval ako bankový účet, čiže príjem na PayPal a strhnutie poplatku by sa účtovalo priamo do peňažného denníka rovnako ako v prípade banky, ale vraj to tak nie je správne. Tak čo s tým?

Vďaka.
calimero1
08.04.13,06:43
Nikto nevie?
Sionel
08.04.13,08:26
Ja účtujem podľa http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/501/category/uctovnictvo/article/pay-pal-v-uctovnictve-podnikatelov.xhtml
Pay Pal naozaj nie je bank. účtom.
Účtovanie PayPal v jednoduchom účtovníctve



Účtovný doklad
Text účtovného prípadu
Účtovné knihy


VFA
Predaj 3 ks elektronických kníh francúzskemu odberateľovi
+ kniha pohľadávok


IÚD – výpis z PayPal
Inkaso vystavenej faktúry od odberateľa na konto PayPal
-/+ kniha pohľadávok


IÚD – zmluva s PayPal
Poplatky za sprostredkovanie prijatia transakcie
Peňažný denník - prevádzková réžia


VBÚ
Príjem peňažných prostriedkov z konta PayPal na podnikateľský bankový účet
- kniha pohľadávok, peňažný denník – predaj tovaru
calimero1
08.04.13,09:00
Ja účtujem podľa http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/501/category/uctovnictvo/article/pay-pal-v-uctovnictve-podnikatelov.xhtml
Pay Pal naozaj nie je bank. účtom.
Účtovanie PayPal v jednoduchom účtovníctve



Účtovný doklad
Text účtovného prípadu
Účtovné knihy


VFA
Predaj 3 ks elektronických kníh francúzskemu odberateľovi
+ kniha pohľadávok


IÚD – výpis z PayPal
Inkaso vystavenej faktúry od odberateľa na konto PayPal
-/+ kniha pohľadávok


IÚD – zmluva s PayPal
Poplatky za sprostredkovanie prijatia transakcie
Peňažný denník - prevádzková réžia


VBÚ
Príjem peňažných prostriedkov z konta PayPal na podnikateľský bankový účet
- kniha pohľadávok, peňažný denník – predaj tovaru



Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Článok na podnikajte.sk som čítal, ale zaráža ma účtovanie poplatku - ako ho mám dať do peňažného denníka, keď v skutočnosti nejde o výdaj z BÚ alebo pokladne?

Nikde som sa tiež nedozvedel, čo s DPH.
calimero1
09.04.13,07:28
Preštudoval som si názory niektorých účtovníkov - i keď sa všetci zhodnú v tom, že PayPal by sa nemal účtovať ako bankový účet, až tak zásadný prečin v tom nevidia. Ide o to, že pokiaľ budem PayPal účtovať ako bankový účet, finančné toky v peňažnom denníku budú ďaleko prehľadnejšie. Proste príjem za tovar v PD bude súhlasiť s tým, čo je na faktúre. Poplatok za transakciu sa zas bude v PD prehľadne zobrazovať v službách. A odpadajú aj problémy s komplikovanejšou evidenciou DPH. Prevod z PayPal účtu na bankový účet potom pôjde cez priebežné položky. Výpis z PayPal účtu (teda história transakcií) sa dá pekne vyexportovať v PDF a priložiť do účtovníctva. A k 31.12. vyčistím PayPal účet na nulu, aby peňažné zostatky figurovali len na BÚ a v pokladni.
Snáď ma nikto kvôli tomu nezavrie:)