Naďa...
05.04.13,14:13
:) chcela by som Vás poprosiť o info - ako zaúčtovať - kontrolou zniženu daňovu stratu. Neviem či treba nejak znižovať pôvodne zaúčovanu stratu na účte 429? Alebo len o tu sumu nemožem v buducnosti umoriť stratu pri odpočte dalších danových priznaní? Ďakujem krásne za radu :).
tictac7
05.04.13,12:23
daňová straat Ti vznikla predsa keď si k výsledku hospodárenia zisteného z účtovníctva pripočítala pripočítateľné položky a odpočítala odpočítateľné položky, ale všetky tieto položky si už predsa v účtovníctve mala zaúčtované. Tak o čom chceš účtovať. O daňovej strate, ani o daňovom základe dane sa neúčtuje..... Ak Ti kontrola upravila Tebou vykázanú daňovú stratu, pre Teba to znamená len toľko, že v budúcnosti si budeš môcť uplatniť odpočet len do výšky kontrolou upravenej daňovej straty.
Naďa...
05.04.13,12:29
OK to znamená, že tie náklady.... jasnééé teraz som to pochopila. Je to strata rovnaká a však su to nedaňové náklady, takže v buducnosti nebudú mocť byť sučaťou odpočítavanej straty. Správne?
tictac7
05.04.13,12:58
áno, správne :)
Naďa...
05.04.13,13:25
;) ďakujem krásne - v ďake Tebe, zase o čosi múdrejšia :)
MB30T
19.04.13,11:02
zdravím, mám otázočku, vopred ďakujem za odpoveď....
ak by nastal prípad, že na účte 429 by mi ostala strata, ktorú si už nemôžem odpočítať, lebo prešlo obdobie v ktorom som mohla (teda prešlo už 7 rokov), v súvahe mi bude na tomto účte svietiť tento zostatok.
čo potom s týmto zostatkom na tomto účte robím? dá sa nejak vynulovať , alebo už tam bude "svietiť" na veky vekov s tým, že viem, že už s ním nič neurobím, lebo nemôžem.
diky...
Tweety
19.04.13,11:04
Stratu buď uhradia spoločníci, alebo sa vykompenzuje so ziskom podľa rozhodnutia VZ.
MB30T
19.04.13,11:18
ďakujem..
ako dlho môže na tomto účte svietiť táto strata? 15 rokov? 100 rokov? to znamená, že ako dlho ju nemusia uhradiť....
Žabinka
19.04.13,11:21
zdravím, mám otázočku, vopred ďakujem za odpoveď....
ak by nastal prípad, že na účte 429 by mi ostala strata, ktorú si už nemôžem odpočítať, lebo prešlo obdobie v ktorom som mohla (teda prešlo už 7 rokov), v súvahe mi bude na tomto účte svietiť tento zostatok.
čo potom s týmto zostatkom na tomto účte robím? dá sa nejak vynulovať , alebo už tam bude "svietiť" na veky vekov s tým, že viem, že už s ním nič neurobím, lebo nemôžem.
diky...
Na účte 429 je účtovná strata, ktorá nemá nič spoločné s odpočítaním za 7 rokov. Umoruje ( odpočítava) sa daňová strata, nie účtovná.
MB30T
19.04.13,11:29
a dokedy musí byť uhradená?
MB30T
19.04.13,11:31
myslím účtovnú stratu...
Žabinka
19.04.13,11:37
a dokedy musí byť uhradená?
Kým spoločnosť nedosiahne zisk, alebo z rezervného fondu, alebo sa spoločníci na VZ dohodnú, že ju uhradia..
MB30T
19.04.13,12:00
ďakujem za odpoveď, no i tak som sa nedozvedela to čo potrebujem vedieť, skúsim to ešte takto....
ak spoločnosť dosiahne zisk
1.musí uhradiť tú stratu hneď z tohto zisku, poprípade z RF, spoločníkmi , lebo je to niekde v zákone, že to takto musí byť, ...atď
alebo
2.nemusí.....a teda ak nemusí, ako dlho nemusí. kedy prichádza povinnosť, že sa má táto strata uhradiť.
snáď už som to napísala lepšie...
Tweety
19.04.13,12:20
ďakujem za odpoveď, no i tak som sa nedozvedela to čo potrebujem vedieť, skúsim to ešte takto....
ak spoločnosť dosiahne zisk
1.musí uhradiť tú stratu hneď z tohto zisku, poprípade z RF, spoločníkmi , lebo je to niekde v zákone, že to takto musí byť, ...atď
alebo Nemusí ju uhradiť hneď, záleží od rozhodnutia VZ
2.nemusí.....a teda ak nemusí, ako dlho nemusí. kedy prichádza povinnosť, že sa má táto strata uhradiť.
snáď už som to napísala lepšie... Povinnosť nie je zákonom daná, je to interná záležitosť firmy. Daňovú stratu je teraz ale možné umoriť do 7 rokov. V texte.
MB30T
19.04.13,12:26
ďakujem....čiže ak valné zhromaždenie rozhodne respektíve nerozhodne o úhrade tejto straty.....dovtedy bude táto strata figurovať ako neuhradená strata minulých rokov hoci aj 15 rokov...
chápem to správne?
Tweety
19.04.13,12:30
ďakujem....čiže ak valné zhromaždenie rozhodne respektíve nerozhodne o úhrade tejto straty.....dovtedy bude táto strata figurovať ako neuhradená strata minulých rokov hoci aj 15 rokov...
chápem to správne?
Správne.
MB30T
19.04.13,13:48
ĎAKUJEM!!!