Marianna01
07.03.06,21:41
Prosím všetkých skúsených v účtovaní SVB - poprosilo ma takéto spoločenstvo, aby som im urobila DP za rok 2005 a zaúčtovala všetky pohyby. Skôr ako to zoberiem, by som chcela vedieť, či:
1. účtovníctvo SVB je veľmi odlišné od podnik. sektoru. Rozlične sa posudzujú aj výdavky resp. náklady ovpl. DzP?
2. či sa berie ako príjem spoločenstva úrok na účte stavebného sporenia, resp. štátna prémia
3. táto SVB neprenajíma žiadne priestory, neplatí odmeny ani nič podobné, jedine "zozbiera" od všetkých členov vopred určenú sumu a zaplatí z tejto sumy faktúry, ktoré dojdú na SVB. Ako majú určené koľko kto prispieva, ma v tejto chvíli nezaujíma - skôr to, či je tento náklad nákladom SVB, ak sa na to zbierajú členovia. Ak sa hradí poukážka poštou, je poštovné ich výdavkom, aj keď sa vyzbierajú aj na poštovné?
4. Platí aj pre SVB, že do 40tis. príjmov nemusí podať DP? Ak áno, čo urobiť s prípadnou stratou, aby neboli v strate a nemuseli DP podať?
Všetkým fundovaným vopred srdečne ďakujem za pomoc. Je to pre mňa momentálne španielska dedina, aj keď sa snažím čo to prečítať.:):):)
mercuris
07.03.06,21:44
Účtovníctvo SVB je iba evidenčné, nepodávajú daňové priznanie, ak majú však zisky z napr. prenájmu nebyt. priestoru, strechy a pod. zdania si príjem a do 15. januára nasledujúceho roku oznámia prísl. DÚ účel dane.
PeterNR
08.03.06,12:54
Ahoj, nie celkom by som súhlasil s Mercurisom. Možno Ti pomôžu priložené súbory, prípadne si preštuduj diskusie o SVB kde boli Tvoje otázky už prediskutované a zodpovedané. Je ich tu niekoľko, napr.
[/URL]
Spoločenstvo vlastníkov bytov http://porada.sk/showthread.php?t=2253 (http://porada.sk/showthread.php?t=2253)
Uctovnictvo v SVB [url]http://porada.sk/showthread.php?t=20238
spoločenstvo vlastníkov-daňové priznanie http://porada.sk/showthread.php?t=21089
Ako vyplatiť ľudí v správe vlastníkov bytov? http://porada.sk/showthread.php?t=3837
SVB - treba aj DIČ? http://porada.sk/showthread.php?t=19367Peter
Marianna01
08.03.06,17:16
Super!!!
ďakujem za vyčerpávajúce odpovede. Z celého teda vyplýva, že SVB nemusí podať DP, keďže má len príjmy oslobodené od dane (ak som to správne pochopila) - nepodniká ani neprenajíma priestory žiadnej osobe. Všetky byty a priestory domu sú vo vlastníctve členov.
Ale mám ešte jednu otázku. Rok 2004 im robila nejaká účtovníčka a viedla im PÚ. Mám pokračovať v PÚ, alebo účtovať v JÚ? To JU sa mi v tomto prípade nezdá, ale čo ak..? Váš názor?
PeterNR
08.03.06,18:58
Ak majú príjmy "oslobodené od dane" DP podávajú, ak majú príjmy "ktoré nie sú predmetom dane", DP nepodávajú. Jednotlivé pojmy sú vysvetlené v predtým priloženom súbore.

Ak spĺ§ajú kritériá na vedenie JÚ, stačí keď budú viesť JÚ. Ale neviem aký je zložitý prechod z JÚ do PÚ alebo naopak, či sa vám oplatí prechádzať na JÚ. My vedieme JÚ, ale na budúci rok plánujem prejsť na PÚ kvôli lepšej prehľadnosti, a kvôli možnosti účtovať do bežného roka aj pohyby v inom roku (napr. vyúčtovacie fa za dodávku plynu). A okrem toho sa budeme uchádzať o úver, takže ak ho získame, určite prekročíme limit 3 mil. Sk.
Marianna01
08.03.06,19:23
Neviem Peter, či sa vôbec dá prejsť z PU na JU. Opačne to ide, ale takto neviem, preto som hodila otázku do "pléna"...
Dúfala som, že mi ozrejmíš, či sú to príjmy oslobodené alebo nepodliehajúce dani, v každom prípade nemusím teraz podať DP a to je dôležité. Stačí, keď im účto urobím v apríli po DPHčke, a to budem mať dosť času na študovanie. (snáď).
Ináč nepredpokladám, že by tak ľahko prekročili hranicu 3mil, keďže celé spoločenstvo tvoria 4 byty...
PeterNR
08.03.06,19:41
Neviem Peter, či sa vôbec dá prejsť z PU na JU. Opačne to ide, ale takto neviem, preto som hodila otázku do "pléna"...
Dúfala som, že mi ozrejmíš, či sú to príjmy oslobodené alebo nepodliehajúce dani, v každom prípade nemusím teraz podať DP a to je dôležité. Stačí, keď im účto urobím v apríli po DPHčke, a to budem mať dosť času na študovanie. (snáď).
Ináč nepredpokladám, že by tak ľahko prekročili hranicu 3mil, keďže celé spoločenstvo tvoria 4 byty...

To neviem ani ja, nie som účtovník. Ale imho áno.

V prvom rade si treba ozrejmiť, či to predmetné SVB, ktorému robíš účtovníctvo, má povinnosť registrovať sa na príslušom DÚ:

" Z uvedeného vyplýva, že spoločenstvo nemá povinnosť registrovať sa na miestne príslušnom daňovom úrade, ak: - dosiahne len príjmy za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré sú príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv, z ktorých je daň vyberaná zrážkou,
- vykonáva len správu bytov vlastníkov, ktorí sú členmi spoločenstva,
- nie je platiteľom dane zo závislej činnosti."

Príjmy nepodliehajúce dani sú teda všetky vyššie spomenuté príjmy, v tomto prípade sa SVB neregistruje na DÚ ani nepodáva DP.

Príjmy oslobodené od dane sú popísané v tom súbore, ale prilepím to sem aby si to nemusela hľadať.

"V § 13 zákona o dani z príjmov sú uvedené príjmy, ktoré sú u právnických osôb oslobodené od dane. Oslobodený od dane môže byť len ten príjem, ktorý je podľa § 12 ods. 2 zákona o dani z príjmov predmetom dane.


U daňovníkov nezaložených alebo nezriadených na podnikanie sú podľa § 13 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov od dane oslobodené príjmy plynúce z činnosti za účelom ktorej títo daňovníci vznikli alebo, ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním a príjmov z ktorých sa daň vyberá zrážkou. Teda príjmy z podnikania a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou nemôžu byť u týchto daňovníkov oslobodené od dane, aj keby boli vymedzené v osobitnom predpise, na základe ktorého títo daňovníci vznikli (napr. v osobitnom právnom predpise v stanovách).

Z uvedeného vyplýva, že ak spoločenstvo dosiahne príjmy z činností za účelom ktorého vzniklo, t.j. z činnosti, ktorá je jeho základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom - zákonom č. 182/1993 Z.z o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, potom sú tieto príjmy oslobodené od dane z príjmov. Ako oslobodené príjmy sú osobitne uvedené v zákone o dani z príjmov úhrady za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov.

Od dane z príjmov sú ďalej podľa § 13 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov oslobodené príjmy daňovníkov nezaložených alebo nezriadených na podnikanie, ak nepresiahli za zdaňovacie obdobie 300 000 Sk, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a príjmov oslobodených od dane z príjmov. Ak príjmy z podnikania presiahnu sumu 300 000 Sk, do základu dane sa zahrnú len príjmy prevyšujúce sumu 300 000 Sk.

Ak teda spoločenstvo dosiahne okrem príjmov oslobodených a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov, tieto príjmy, ak nepresiahli za zdaňovacie obdobie 300 000 Sk, sú od dane z príjmov oslobodené. Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad uvedenú sumu. Výdavky nezahŕňané do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahŕňaným do základu dane.

Ďalšie príjmy, ktoré sú oslobodené od dane sú uvedené v ostatných ustanoveniach § 13 zákona o dani z príjmov."
AdaG
08.03.06,20:07
Citujem: -nie je platiteľom dane zo závislej činnosti. (čo asi väčšina SVB je):eek:
Odporúčam daňové priznanie podať!!!
Marianna01
08.03.06,20:41
Pokiaľ mi je známe, predmetná SVB už má pridelené DIČ. Takže teraz čo?
A príjmy zo závislej činnosti? Neviem si predstaviť, aké príjmy zo závislej činnosti by také SVB mohlo mať (nikdy som sa ani nesnažila zistiť niečo bližšie o SVB - až dotera). Ako som spomenula vyššie, toto SVB nikoho nezamestnáva, predseda vykonáva svoju činnosť bezodplatne (sú to 4 byty!!!), nemajú upratovačku, výťahy,majú vlastnú kotolňu a založené sporenie v prvej stavebnej spor.
Mesačne každý byt prispieva ja neviem napr. čiastkou 2500 Sk, čo presne majú vypočítané, majú na to tabuľky, s tým ja nemám nič spoločné. Príde im spoločná faktúra ze elektriku, vodu, oni sa na to zložia a zaplatia. Sú to tie príjmy do fondu?
Aha, ešte raz som si prečítala posledný príspevok - tak teda ani platiteľmi dane zo závislej činnosti nie sú.
Lebo ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, zdaniteľným príjmom (podľa môjho sedliackeho rozumu) môže byť príjem, ak by napr. prenajali garáž pod bytovkou. To však nemajú. Ich jediným príjmom je možno príjem z úrokov na účte a štátna prémia na stav. sporení. Je to tak? Skutočným výdavkom by bolo napr. poštovné, poplatky za vedenie účtu... Iné si neviem doložiť z tých dokladov, ktoré mám predložené.
PeterNR
09.03.06,06:01
Ak by vyplácali odmenu niektorému z funkcionárov, museli by odvádzať daň zo závislej činnosti. Podľa toho čo hovoríš to tak nie je, takže imho nemusia podávať DP.

Ak sú už registrovaní na DÚ, bolo by dobré tam zavolať a spýtať sa na to, či sú povinní podať DP aj keď spĺňajú kritériá pre nepodanie DP.

Kreditné úroky by mali byť zdanené zrážkou, na to netreba podávať DP.
Marianna01
09.03.06,14:49
Peter veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede a pomoc. Veľmi si to cením :) Bez Teba by som bola zrejme mierne zúfalá :D
PeterNR
10.03.06,05:27
Marianna, rád poradím :) Veď ja sa tiež stále učím, a dobrá rada sa mi vždy zíde.
No, ja som predseda SVB a som "mierne zúfalý" skoro stále... Tých problémov je toľko veľa a sú také rôznorodé, že je veľmi ťažké mať v tom celom prehľad :confused: Ešte že existuje internet a www.porada.sk :) ináč si to fakt neviem predstaviť.
..
Žarnov
11.03.06,13:01
Štátna prémia na stavebnom sporení pre bytové spoločenstvo - neexistuje,
štátna prémia je vyplácaná predsa len fyzickým osobám pokiaľ viem, takže s tým si netreba lámať hlavu.
Marianna01
12.03.06,09:34
Žarnov, to je výborná správa - pre mňa, neviem, či aj pre SVB...! Ale to mi ôje teraz jedno. Takže ak mi na DU milé pracovníčky oznámia, že nemusím podať DP, odpadáva mi kopec starostí v marci... Jaj či som len rada :D:D:D
Teraz vážne - je veľmi príjemné vedieť, že sú ľudia ochotní podeliť sa so svojimi vedomosťami ZADARMO - čo je v tejto dobe vlastne veľmi zvláštne. Myslím, že táto stránka - celá porada - je vlastne takou bielou vranou.
Peterf
14.03.06,15:29
Žarnov, to je výborná správa - pre mňa, neviem, či aj pre SVB...! Ale to mi ôje teraz jedno. Takže ak mi na DU milé pracovníčky oznámia, že nemusím podať DP, odpadáva mi kopec starostí v marci... Jaj či som len rada :D:D:D
Teraz vážne - je veľmi príjemné vedieť, že sú ľudia ochotní podeliť sa so svojimi vedomosťami ZADARMO - čo je v tejto dobe vlastne veľmi zvláštne. Myslím, že táto stránka - celá porada - je vlastne takou bielou vranou.

DP v kazdom pripade podaj, nic sa Ti nestane. My DP podavame aj ked ma len informativny charakter..:p Tak to od nas chce DU Senec.
Jozef I
15.03.06,07:27
Peterf, chcel by som ta poprosit ci by si nemohol blizsie popisat ake DP a ake vykazi podavas na DU a co do nich vlastne vyplnas ked prijem celeho spolocenstva je len odmena predsedu ktora sa zdani pri vyplate 19%. Vsede das nulu? Prosim popis napr. cisla riadkov ktore vyplnis a co do nich. Vôbec mi to nie je jasne co mam kam napisat. Dakujem
GabiZ
15.03.06,08:59
Jozef I, ak počkáš do večera alebo do zajtra, tak by som ti popísala to, čo som dala na DÚ za spoločenstvo. Zobrali mi to bez problémov, tak som usúdila, že je v poriadku. Mala som samozrejme pomocníkov aj z porady. Takže potom by som ti napísala, čo do ktorého riadku som dala. Tiež sme vyplácali len odmenu. Takže možno to bude identické s tým, čo potrebuješ.
Marianna01
15.03.06,19:44
Ja som teda na Petrovu radu telefonovala na DU, kde mi doporučili nasledovné:
1. V mojom prípade SVB má pridelené DIČ, ale žiadne príjmy nemá. Aj tak mi pani na DU poradila, aby som podala NULOVÉ daňové priznanie. To znamená, že do všetkých riadkov v DP, kde sa spomína daň, som vpísala nula, aj kde bol akýkoľvek základ.
2. Ďalšia rada z DU - netreba podať ŽIADNE výkazy - ani súvahu, ani výkaz ziskov a strát. Priamo mi povedala, že DP má pre nich len informatívny charakter, len aby nás evidovali.
Takže problém vyriešený, rýchlo som všetko vypísala, odovzdala a mám úsmev na tvári... :):):)
Elena Navrátilová
16.03.06,10:17
Ak by vyplácali odmenu niektorému z funkcionárov, museli by odvádzať daň zo závislej činnosti. Podľa toho čo hovoríš to tak nie je, takže imho nemusia podávať DP.

Ak sú už registrovaní na DÚ, bolo by dobré tam zavolať a spýtať sa na to, či sú povinní podať DP aj keď spĺňajú kritériá pre nepodanie DP.

Kreditné úroky by mali byť zdanené zrážkou, na to netreba podávať DP.
Podľa mojich znalostí sa DP musí podať aj keď je nulové. Viem to z vlastnej skúsenosti, možno závisí od DU. Ak nikoho neplatia, nemajú žiadnych zamestnancov, môžu vrátiť DRČ a táto povinnosť odpadá. Ak majú príjem z prenájmu do 300000,- /ak si dobre pamätám/ dáva sa DU PO.
Elena Navrátilová
16.03.06,11:36
Neviem Peter, či sa vôbec dá prejsť z PU na JU. Opačne to ide, ale takto neviem, preto som hodila otázku do "pléna"...
Dúfala som, že mi ozrejmíš, či sú to príjmy oslobodené alebo nepodliehajúce dani, v každom prípade nemusím teraz podať DP a to je dôležité. Stačí, keď im účto urobím v apríli po DPHčke, a to budem mať dosť času na študovanie. (snáď).
Ináč nepredpokladám, že by tak ľahko prekročili hranicu 3mil, keďže celé spoločenstvo tvoria 4 byty...
Systém účtovania z JU na PU a opačne sa mení vždy na začiatku účtovného obdobia. Nemôže sa meniť len cez účtovné obdobie. Tak to mám zafixované. Dúfam že sa to nemenilo.
Jozef I
16.03.06,13:58
Jozef I, ak počkáš do večera alebo do zajtra, tak by som ti popísala to, čo som dala na DÚ za spoločenstvo. Zobrali mi to bez problémov, tak som usúdila, že je v poriadku. Mala som samozrejme pomocníkov aj z porady. Takže potom by som ti napísala, čo do ktorého riadku som dala. Tiež sme vyplácali len odmenu. Takže možno to bude identické s tým, čo potrebuješ.

Veľmi pekne ti ďakujem. Budem rád, ak mi niečo také poskytneš, lebo fakt neviem čo kde vypísať. A rád počkám. :)
GabiZ
16.03.06,15:58
Takže Jozef ako som slúbila, síce trochu neskôr ale predsa.
Máš nejaké príjmy zo správy domu za rok 2005. Samozrejme aj výdavky.
Povedzme, že výdavky máš v sume 67.000,- Sk
príjmy máš v sume 68.000,- Sk
úroky 80,- Sk
rozdiel je 1080,- Sk
Vo výdavkoch som mala ja zahrnuté: odmeny predsedu, členské do ZSVB, nákup kancelárskych potrieb t.j. všetko, čo som platila zo správy domu. V príjmoch som mala okrem mesačných platieb od vlastníkov zahrnuté aj úroky z banky.
II. časť - výpočet základu dane a dane
v riadku 100 uvedieš + 1080
v riadku 130 uvedieš 67.000
v riadku 200 - medzisúčet 67.000
v riadku 230 uvedieš 68.000
v riadku 240 uvedieš 80
v riadku 300 uvedieš 68.080
v riadku 310 uvedieš 0
v riadku 400 uvedieš 0
III. časť - Tabuľky pomocných výpočtov a doplňujúcich údajov
riadok 13 uvedieš 67.000
riadok 15 úhrn riadkov 67.000

Takto vyzeralo moje daňové priznanie a bolo poriadku. Robila som ho prvýkrát a vďaka ochoty niektorých poraďákov som ho zvládla. Pani na daňovom mi ho zobrala s tým, že je to v poriadku. Ak tu niekto príde na niečo, čo sa mu nevidí, ťažko mu budem oponovať, ale snáď to bolo v poriadku. K tomu som ešte priložila výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch (tento druhý výkaz som mala nulový). Výkaz o príjmoch a výdavkoch som vyplnila s tými sumami, čo aj v daňovom priznaní. Dúfam, že ti to pomôže a bude to v poriadku.
GabiZ
Marianna01
16.03.06,19:51
Podľa mojich znalostí sa DP musí podať aj keď je nulové. Viem to z vlastnej skúsenosti, možno závisí od DU. Ak nikoho neplatia, nemajú žiadnych zamestnancov, môžu vrátiť DRČ a táto povinnosť odpadá. Ak majú príjem z prenájmu do 300000,- /ak si dobre pamätám/ dáva sa DU PO.

Elenka, takže vrátiť DRČ nie je problém? Akým spôsobom sa to robí? Čo je k tomu treba?
Marianna01
16.03.06,19:56
V príjmoch som mala okrem mesačných platieb od vlastníkov zahrnuté aj úroky z banky.


Takže ešte raz: ja som asi načisto blbá - ak sa členovia skladajú na zaplatenie faktúry za elektriku, lebo majú spoločné hodiny, je to vklad ovplyvňujúci ZD alebo nie?
Ak ano, a nepresiahne ich príjem 300tis, nemusia predsa podať DP! A ak podajú, stačí podať nulové - to mi povedala na DU. Tak teraz neviem, či som taká blbá ja, alebo som sa s pani na DU nerozumela.
GabiZ
17.03.06,06:44
V podstate ak dáš daňové priznanie, mala by si tam mať zahrnuté príjmy a výdavky týkajúce sa čisto len správy domu. Ale je to brané ako nulové priznanie, hoci ti výde v riadku 100 plus alebo mínus nejaká suma, z toho daň neplatíš, je to len informatívne. Skladanie sa na zaplatenie faktúry za elektriku, to sa týka služieb. Správa domu a služby sú 2 rozdielne veci a príjmy do služieb, z ktorých platíš faktúry za dodávky energií v daňovom neuvádzaš.
Elena Navrátilová
17.03.06,12:28
Elenka, takže vrátiť DRČ nie je problém? Akým spôsobom sa to robí? Čo je k tomu treba?
Napíšeš čestné prehlásenie, mne na daňovom úrade vzali s týmto textom: Týmto čestne prehlasujeme, že od dátum /my sme mali od 1.1.2004/ nebola ani v budúcnosti nebude vyplatená žiadna odmena zo závislej činnosti pre SVB názov. A na DÚ ti to potvrdia. Stačí IČO. K vybaveniu dotácií z KSU pri systémovkách a aj úveru zo ŠFRB stačí mať iba IČO. Pokiaľ SVB nemá príjem z reklám, za prenájom,.. nemusí vôbec dávať DP. Pokiaľ má príjem z vyššie uvedeného do 300000,- dávaš DP PO ale s nulovou daňou. Nám predchádzajúci správca DP nepodal a bolo nonono z DU, lebo SVB je účtovná jednotka a pokutu tak či tak zaplatí SVB. Tak je to informácia zo 17.8.2005. Podľa mňa čerstvá. DP PO podávam, nakoľko nám platí 1 firma za prenájom na streche 30000,- ročne, ale bez dane.
Elena Navrátilová
17.03.06,12:38
Elenka, takže vrátiť DRČ nie je problém? Akým spôsobom sa to robí? Čo je k tomu treba?
Ja som mala tento problém v 8/2005. Bývalý správca nepodal DP a ako účtovnú jednotku nás DU vyzval k podaniu. U nás na DU som ho vrátila s čestným prehlásením nasledovného znenia: týmto čestne prehlasujeme, že od /dátum/ nebola a ani v budúcnosti nebude vyplatená žiadna odmena zo závislej činnosti pre SVB /názov/. A DRČ sa vrátilo. DP PO idem aj tak podať, samozrejme bez daňovej povinnosti, nakoľko májú v prenájme na streche vybudovaný sat. vysielač a ročne nám platia za prenájom 30000,-
Jozef I
17.03.06,12:51
Takže Jozef ako som slúbila, síce trochu neskôr ale predsa.
Máš nejaké príjmy ......
.
.
....priznaní. Dúfam, že ti to pomôže a bude to v poriadku.
GabiZ

Jasne ze pomôze. Dakujem moc pekne, si zlata. Konecne mam predstavu. Este ma prekvapilo, ze si pouzila vykaz pre FO a dala si DP pre PO. To je v poriadku? Zobrali to v pohode?
GabiZ
17.03.06,12:53
Výkaz pre FO? Ja som spravila tieto výkazy preto, lebo tak sa to robí pri účtovaní v JÚ. Alebo sa mýlim? Zobrali mi to.
Jozef I
17.03.06,12:58
Jááj, mas pravdu. Ja som uz uplne zblbnuty, totiz este uctujem aj v PU. Vdaka.
GabiZ
17.03.06,13:00
Ešte opravím, v pokynoch pre vypĺňanie DP som sa dočítala, že buď sa prikladá výkaz ziskov a strát, plus súvaha alebo výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch. Preto som vyplnila tieto výkazy. A myslím si, že ak účtuješ v PU tak vtedy predkladáš výkaz ziskov a strát, plus súvaha. Ak sa mýlim, opravte ma.
Marianna01
17.03.06,14:52
V podstate ak dáš daňové priznanie, mala by si tam mať zahrnuté príjmy a výdavky týkajúce sa čisto len správy domu. Ale je to brané ako nulové priznanie, hoci ti výde v riadku 100 plus alebo mínus nejaká suma, z toho daň neplatíš, je to len informatívne. Skladanie sa na zaplatenie faktúry za elektriku, to sa týka služieb. Správa domu a služby sú 2 rozdielne veci a príjmy do služieb, z ktorých platíš faktúry za dodávky energií v daňovom neuvádzaš.
Gabika, napíšem to ešte aj sem. Konečne mi niekto POLOPATE povedal, čo je vklad členov - takže to nie je príjem, ktorý sa dáva do DP = neovplyvňuje ZD. HEURÉKA!!!!!! Ten kameň, čo mi spadol zo srdca, mi urobil pod domom suterén :D:D:D .
Všetkým naozaj veľmi ďakujem, Elenka, idem nahovoriť predsedu, aby vrátili DRČ. Super, táto diskusia mi veľmi pomohla.
GabiZ
17.03.06,17:20
Nie som síce ešte odborník, lebo tiež to robím len 1 rok a stálo ma to veľa prebdených nocí, kým som si naštudovala všetko, čo sa dalo, aby som to zvládla, ale rada sa podelím o skúsenosť a poradím, ak viem. A som rada, ak príde reakcia na to, že niečo je zle, pretože čím skôr sa začneme chýb strániť, tým ľahšie budeme potom pokračovať. Aj ja ďakujem všetkým, ktorí mi v tejto ceste zo začiatku pomáhali. Proste porada je supééééééér!!!!!!!
Peterf
17.03.06,17:39
Gabika, napíšem to ešte aj sem. Konečne mi niekto POLOPATE povedal, čo je vklad členov - takže to nie je príjem, ktorý sa dáva do DP = neovplyvňuje ZD. HEURÉKA!!!!!! Ten kameň, čo mi spadol zo srdca, mi urobil pod domom suterén :D:D:D .
Všetkým naozaj veľmi ďakujem, Elenka, idem nahovoriť predsedu, aby vrátili DRČ. Super, táto diskusia mi veľmi pomohla.

To by som Ti neradil, DIČo potrebujete kvoli odmenam, odvodom dane z prijmu..:confused:
GabiZ
17.03.06,19:11
Vidíš Peterf, to som prehliadla. Asi preto že to DRČ mi nič nehovorilo. Samozrejme že toto by nebol správny krok, súhlasím s tebou.
Marianna01
17.03.06,20:59
Peter, Gabika, na začiatku tejto témy sme to rozoberali s iným Petrom :D . Celé SVB sú 4 byty a predseda nedostáva žiadnu odmenu. Nikto nedostáva žiadnu odmenu. Len ja ju budem dostávať ... :D:D:D:p . Ale na faktúru...;)
Elena Navrátilová
18.03.06,06:34
Gabika, napíšem to ešte aj sem. Konečne mi niekto POLOPATE povedal, čo je vklad členov - takže to nie je príjem, ktorý sa dáva do DP = neovplyvňuje ZD. HEURÉKA!!!!!! Ten kameň, čo mi spadol zo srdca, mi urobil pod domom suterén :D:D:D .
Všetkým naozaj veľmi ďakujem, Elenka, idem nahovoriť predsedu, aby vrátili DRČ. Super, táto diskusia mi veľmi pomohla.
Samozrejme nesmie SVB platiť žiadneho zamestnanca. Pokiaľ niekoho platí musí za neho platiť aj odvody a vtedy nemôže vrátiť DRČ.
Heni
22.03.06,06:28
ešte sa vrátim k vyplneniu tlačiva výkaz o majetku a záväzkoch... do majetku ste dali pohľadávky voči vlastníkom (teda neuhradené nájomné ktoré malo byť zaplatené do 31.12. a nebolo) a do záväzkov faktúry neuhradené do 31.12. prípadne faktúry za decembrové UK,TUV, vodné-stočné a pod? alebo ste ho odovzdali nulový, ako som sa tu vyššie dočítala?
Marianna01
23.03.06,18:37
ešte sa vrátim k vyplneniu tlačiva výkaz o majetku a záväzkoch... do majetku ste dali pohľadávky voči vlastníkom (teda neuhradené nájomné ktoré malo byť zaplatené do 31.12. a nebolo) a do záväzkov faktúry neuhradené do 31.12. prípadne faktúry za decembrové UK,TUV, vodné-stočné a pod? alebo ste ho odovzdali nulový, ako som sa tu vyššie dočítala?
Heni, ja som podala nulový, ale ja som nemala žiadne príjmy, nič, len vklady členov a tie sa hneď použili na úhradu došlých fa. Oni to majú tak rozpočítané, že im nezostane z toho nič, vložia presne tú fakturovanú čiastku...
V každom prípade je to už podané, na Du boli spokojné, že som to podala, takže zatiaľ som spokojná aj ja...
Heni
23.03.06,18:48
Heni, ja som podala nulový, ale ja som nemala žiadne príjmy, nič, len vklady členov a tie sa hneď použili na úhradu došlých fa. Oni to majú tak rozpočítané, že im nezostane z toho nič, vložia presne tú fakturovanú čiastku...
V každom prípade je to už podané, na Du boli spokojné, že som to podala, takže zatiaľ som spokojná aj ja...
no, mňa to veľmi zvádza, dať tam tie pohľadávky voči vlastníkom meškajúcim s platením, ako aj záväzky voči dodavateľom tepla, vody, a pod...
svojar
23.03.06,19:04
No práve som sa vrátil zo zhomaždenia vlastníkov bytov v našom dome, tak sa Ti Heni pokúsim niečo napísať o tom Výkaze NO Úč 2-01 o majetku a záväzkoch. U nás, keď dakto nezaplatil napr. zálohu za december, tak už sme po ňom nič nechceli, len mal potom pri ročnom zúčtovaní nižšie zálohy a musel doplatiť i FO a správu.Tada sme to nebrali ako pohľadávku ku koncu roka. vo výkaze teda nula.
Niekde som dokonca čítal, že pohľadávky vôči vlastníkom bytov vznikajú práve až po ročnom zúčtovaní , teda po 31.5.
Záväzky sme vôči dodávateľom nemali, fa za napr. teplo v decembri sa platí až v januári a teda sa účtuje už v novom roku.
Záväzok sme dávali ale napr. vlani, keď sme robili utesnenie panelových špár a malli sme dohodnutý splátkový kalendár. Tak ten zvyšok z r. 2004 sme dali ako záväzok.
PeterNR
24.03.06,05:21
...Niekde som dokonca čítal, že pohľadávky vôči vlastníkom bytov vznikajú práve až po ročnom zúčtovaní , teda po 31.5...

Svojar, zaujala ma táto informácia, tak by som sa Ťa chcel spýtať, kde si ju čítal. Ja považujem neuhradenú predpísanú zálohovú platbu, s ktorou je vlastník bytu v omeškaní dlhšom ako 1 mesiac, za pohľadávku voči nemu, a ak nie je možné skontaktovať ho osobne a zistiť dôvod nezaplatenia, napíšem mu prvú upomienku.

Neviem či uvediem dobrý príklad, ale podobne to robí napr. SPP - máme dohodnuté zálohové platby, ročný cyklus vyúčtovaní, ale ak nezaplatíme zálohovú platbu do myslím 15 dní po splatnosti faktúry, dostaneme upomienku s výzvou na zaplatenie.
Monika333
24.03.06,06:11
... máme to priamo v zákone ...

㤠10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú
povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so
zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne
vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého
dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho
práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku
do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov
a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden
rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na
prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu,
spoločných zariadení domu, spoločných nebytových
priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj
výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu
domu. Ak zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone
správy neurčuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových
priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho
podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm. b).
svojar
24.03.06,07:02
Jasné PeterNR, že i my posíláme upomienky pri nezaplatení podľa predpisu. Na to sú dokonca asi 3 vzory- najskôr priateľský - akože se pozabudli atď, potom už úradnejšia a tvrdšia formulácia . Len to nedávame do evidencie pohľadávok. Príslušný byt túto platbu nemá iba zapísanú v evidencii platieb za daný mesiac. Keď zaplatí, dopíše sa s príslušným dátumom splatenia.
Čítal som o tom v niektorom denníku asi PRAVDA, ktorý sa vlani zoberal práve ročným zúčtovaním preddavkou na služby. Bolo tam napísané asi toto, nebude to presná citácia: Pohľadávky vôci majiteľom bytom vznikajú zpravidla po ročnom vyúčtovaní u tých, ktorí majú za zúčtovávaný rok nedoplatok.
Monika333
24.03.06,07:09
A ako sa postavíš k danému problému, keď Ti nezaplatia viacerí na začiatku roka a faktúra od dodávateľa tepla Ťa položí ?
Tiež nemáš voči nim pohľadávku, ale až na budúci rok po 31. 5. ?
GabiZ
24.03.06,07:29
Zareagujem na Váš príspevok ohľadom pohľadávok. Tiež som mala tento problém minulý rok. Mala som vlastníkov bytov asi 2-3, ktorí nezaplatili mesačnú zálohovú platbu. Hneď na konci mesiaca, ako som z výpisu zistila, že platbu neuskutočnili, som zaslala upozornenie. Ak ani na druhý mesiac nebola platba uhradená, poslala som upomienku I. Potom platbu uhradili. Mám však jedného, ktorý už pol roka jednu platbu neuhradil, ten dostal aj Upomienku II. a podľa zákona by som mohla postupovať aj tvrdšie, lebo v zmluve a v stanovách máme ukotvené, že ak po 3 mesiacoch po výzve na zaplatenie svoju pohľadávku nevyrovná, môže spoločenstvo pristúpiť k exekučnému konaniu. Tak ako Minika333 spomínala, máme samozrejme problém so zaplatením faktúr hlavne na konci predchádzajúceho a začiatku nového roka, kedy sú tie faktúry za teplo neúmerne vysoké. Riešime to presunom peňazí z fondu opráv, ale je tam riziko, že ak nie je na fonde opráv dostok peňazí, nemôže sa vyčerpať celý (ak by došlo k neodkladným opravám, prípadne haváriam, môže nastať problém). Preto treba od ľudí vymáhať ich nedoplatky hneď, lebo v konečnom dôsledku potom chýbajú pri platení faktúr. Uvedený pán vzhľadom k tomu, že jeho vyúčtovanie tvorí nedoplatok v dosť vysokej sume si ho zvýšil aj tým, že jednu splátku nezaplatil, teraz pri vyúčtovaní však pôjdeme na neho tvrdo, pretože my ako SVB sme faktúry zaplatiť museli, nikto sa nepýta, či máme peniaze alebo nie, ak nezaplatíme, okamžite sa rátajú úroky z omeškania a podobné. Takže ľuďom treba vysvetliť, že ak nebudú mesačne prispievať tak ako majú, ich dlh sa bude navyšovať a pri ročnom vyúčtovaní sa im dá 15 dní na zaplatenie, ak ani vtedy nezaplatia, príde to najhoršie a môžu prísť o byt. Toto zatiaľ vždy zabralo a my máme zatiaľ platobnú disciplínu v norme (až na tohto jedného umelca).
GabiZ
Monika333
24.03.06,07:45
Súhlasím Gabi, ale jednoducho zákon hovorí o povinnosti platiť mesačne, takže takémuto umelcovi by som stúpila na otlak aj v júli.
Marianna01
24.03.06,15:51
no, mňa to veľmi zvádza, dať tam tie pohľadávky voči vlastníkom meškajúcim s platením, ako aj záväzky voči dodavateľom tepla, vody, a pod...
No možno by to aj mňa zavádzalo, ale toto je asi jediné SVB na svete, ktoré nemá ani pohľadávku, ani záväzok. Sú úplne čistí!!! Takže u mňa nebolo čo riešiť... :o
svojar
25.03.06,06:24
Monika 333, Tvoj uvádzaný problém, že viacero rodín na začiatku roka nezaplatí, je naozaj pre naše SVB iba teóriou. Platby podľa zákona sa vykonávajú mesačne vpred. U nás to naozaj v praxi vyzerá tak, že keď niekto nezaplatí inkaso (výnimočne 1 max 2), tak príslušnú čiastku vyrovná v danom mesiaci za ktorý platba skutočne je. A ani fa za teplo by nás nepoložila, pretože ani tak v zimnom období neplatíme celkové faktury, ale iba zálohy, ktoré v letných mesiacoch vyrovnáme. Sme totiž tak dohovorení s dodávateľom tepla a teplej vody. Nikdy sa nám za 5 rokov nestalo, že by sme museli použiť prostriedky FO na úhradu služieb.
Takže naozaj u nás evidujeme pohľadávky iba po ročnom vyúčtovaní, pričom preplatky vyplatíme v stanovenom termínu. Ide taktiež o správne nastavenie záloh na služby, aj keď to vždy nevyjde. My t.r. budeme mať 25 preplatkov a 7 nedoplatkov. Tie budú tak do 1000,- Sk okrem 1, kde mali novorodenca a tým väčšiu spotebu tepla teplej vody. Aj tak to budú iba 4000,- Sk. Už o tom predbežne vedia a sú si toho vedomí a schopní pohľadávku včas splatiť.
Peterf
26.03.06,13:37
Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR ;)
GabiZ
27.03.06,06:31
Monika 333, Tvoj uvádzaný problém, že viacero rodín na začiatku roka nezaplatí, je naozaj pre naše SVB iba teóriou. Platby podľa zákona sa vykonávajú mesačne vpred. U nás to naozaj v praxi vyzerá tak, že keď niekto nezaplatí inkaso (výnimočne 1 max 2), tak príslušnú čiastku vyrovná v danom mesiaci za ktorý platba skutočne je. A ani fa za teplo by nás nepoložila, pretože ani tak v zimnom období neplatíme celkové faktury, ale iba zálohy, ktoré v letných mesiacoch vyrovnáme. Sme totiž tak dohovorení s dodávateľom tepla a teplej vody. Nikdy sa nám za 5 rokov nestalo, že by sme museli použiť prostriedky FO na úhradu služieb.
Takže naozaj u nás evidujeme pohľadávky iba po ročnom vyúčtovaní, pričom preplatky vyplatíme v stanovenom termínu. Ide taktiež o správne nastavenie záloh na služby, aj keď to vždy nevyjde. My t.r. budeme mať 25 preplatkov a 7 nedoplatkov. Tie budú tak do 1000,- Sk okrem 1, kde mali novorodenca a tým väčšiu spotebu tepla teplej vody. Aj tak to budú iba 4000,- Sk. Už o tom predbežne vedia a sú si toho vedomí a schopní pohľadávku včas splatiť.

Čo sa týka tých platieb dodávateľom. To máte naozaj šťastie, že na také niečo pristúpili, pretožu u nás musíme platiť zálohu na mesiac dopredu do 5. dňa v mesiaci a okolo 15. dňa v mesiaci chodí vyúčtovanie za predchádzajúci mesiac. Samozrejme že záleží, ako sa s dodávateľom dohodne platenie, či mesačne, štvrťročne, a pod. My platíme mesačne a takto, ako som spomínala. Tiež zvažujeme pri podpísaní zmluvy na budúci rok zmeniť podmienky, ale zatiaľ sa nám to nepodarilo presadiť, dodávateľ má naformátované podmienky, ktorých sa drží až na to platenie mesačne, to sme asi prehnali. Ale aj tak máme tým pádom obrovské problémy platiť aj zálohu aj vyúčtovanie v danom mesiaci.
svojar
27.03.06,20:31
Náš dodávateľ tepla nepristupoval na žiadne naše podmienky. On nám ich dokonca navrhol. Keby sme mi podľa nich postupovali po celý rok, tak by sme na tom prerobili a potom čakali na ich dobropisy. Dohodnutú zálohu platíme v mesiacoch 1-3, potom už skutočné faktury. V letných mesiacoch zhruba 5-9 doplatíme zvyšky z 1-3 a potom už platíme celú sumu faktúr. Už som tu písal, že je treba stanoviť pre jednotlivé byty optimálne zálohy na dodávku tepla pre vykurovanie a pre ohrev vody. Nie podľa toho čo by chcel kto platiť, ale akú má skutočnú spoterbu.
Taktiež si je teba dať pozor na zmluvy o dodávke množstva odobratatého tepla na nasledujúci rok. Výsledná cena za 1 GJ sa vyrátáva z dvoch zložiek a to variabilnej a fixnej.
Variabilnú zložku Vám vyrátajú zo skutočného odobratého tepla, ale fixnú zo zmluvného.
Uvediem príklad. Je dohodnuté množstvo odobratého tepla 1300 GJ.
V skutočnosti sa odoberie 1150 GJ. Variabilnú zložku Vám zarátajú za tých 1150 GJ, ale fixnú za dohodnuté množstvo 1300GJ.
My sme s tým na začiatku mali taktiež problém, ale sme si to vyriešili, aby zmluva bola zhruba na predpokladanej výške odberu. Mal by to byť priemer z posledných troch rokov. Ale treba brať aj do úvahy, či sa vykonala termoregulácia a ostané opatenia k zníženiu tepelnej náročnosti objektu.
svojar
28.03.06,04:20
Včera som sa vrátil domov neskoro, takže denník PRAVDA som čítal až dnes ráno. Je tam príloha o rozúčtovávaní záloh a špeciáne ako je to s teplom. Volá sa to Vyznáte sa? Len tak pre zaujímavosť máme vykonanú reguláciu, pomerové merače a vyšla nám spotreba 0,42 GJ na m2. Je tam uvedený príklad, že dom so zateplenými štítovými stenami má priemer 0,30 GJ/m2.
GabiZ
28.03.06,05:45
Svojar, presne tak to je s tou fixnou zložkou, treba si dať pozor, aké množstvo na ďalší rok si bytovka objedná a ak sa počíta s vyregulovaním, termostatizáciu, prípadne zateplením, je dobré si vopred prepočítať približnú spotrebu a o to upraviť objednávku na nasledujúci rok. Lebo ak objednané množstvo odoberieš a ešte niečo naviac, tak doplatíš, ale ak si objednáš a spotrebuješ menej, bohužiaľ to ti nevrátia. Aspoň tak to vysvetlil dodávateľ nám. Ak by mal niekto možnosť, tento príspevok z tej Pravdy, dá sa sem prilepiť?
Elena Navrátilová
28.03.06,16:33
Svojar, presne tak to je s tou fixnou zložkou, treba si dať pozor, aké množstvo na ďalší rok si bytovka objedná a ak sa počíta s vyregulovaním, termostatizáciu, prípadne zateplením, je dobré si vopred prepočítať približnú spotrebu a o to upraviť objednávku na nasledujúci rok. Lebo ak objednané množstvo odoberieš a ešte niečo naviac, tak doplatíš, ale ak si objednáš a spotrebuješ menej, bohužiaľ to ti nevrátia. Aspoň tak to vysvetlil dodávateľ nám. Ak by mal niekto možnosť, tento príspevok z tej Pravdy, dá sa sem prilepiť?
Gabi nájdi si na nete www.pravda.sk (http://www.pravda.sk) a tam si daj z ktorého dňa, všetky články a máš to nájdené. Ak by bol problém daj vedieť, veď vieš...
GabiZ
28.03.06,16:37
Gabi nájdi si na nete www.pravda.sk (http://www.pravda.sk) a tam si daj z ktorého dňa, všetky články a máš to nájdené. Ak by bol problém daj vedieť, veď vieš...

Ďakujem, už tie články mám, viem..