mirok21
07.03.06,22:01
Dobry vecer, potreboval by som poradit. Som SZCO a zivnost mam od 02/2005. V maji som kupil na leasing osobne auto (na ICO). Nakolko nemam velke vydavky som sa rozhodol uplatnit si 25 % vydavky zo zdan. prijmov. Otazka teda znie ze ci vo vykaze majetku a zavazkov mam uvadzat aj to auto alebo nie. A ci vobec mozem takto postupovat. Osobne si myslim ze mozem a do vykazu auto nemusim dat, ale chcel by som sa uistit. Kedze to auto nedavam vobec do nakladov tak mi vychadza ze de facto nie je zaradene do majetku ale kedze je pisane na ICO tak ma to trochu matie. A ako je to z danou z mot. vozidiel ak si nedavam nic do vydavkov plynie mi z nejakeho zakona povinnost ju platit ked ho mam na ICO ? Ja som ju sice zaplatil za rok 2005 aj 2006 ale by ma to zaujimalo ako to vlastne je. Za rady vopred dakujem.

M.K.
Zužu
07.03.06,21:07
Keď sa uplatňujú paušálne výdavky, výkazy sa nepodávajú. Keď je MV zaradené do majetku firmy, cestná daň sa musí platiť.
mirok21
07.03.06,21:14
Keď sa uplatňujú paušálne výdavky, výkazy sa nepodávajú. Keď je MV zaradené do majetku firmy, cestná daň sa musí platiť.


Ak tomu teda dobre rozumiem tak nemusim MV ktore je na ICO nutne zaradit do majetku a nemusim podavat ani vykaz o prijmoch a vydavkoch a ani to o majeku a dan z MV som nemusel vobec platit

M.K.
Johanka
07.03.06,21:36
Majetok zaradený do obchodného majetku - to nie je o tom, či si uplatňuješ v súvislosti s týmto majetkom nejaké výdavky. Ak si uzavrel leasingovú zmluvu na IČO, tak už je auto v majetku.
V sume paušálnych výdavkov sú všetky výdavky ( teda aj odpisy). Daň z MV si musel zaplatiť, pretože si auto využíval v súvislosti s podnikaním.
Nie je pravda, že na to , aby si si mohol uplatňovať výdavky okolo auta (PHL, opravy...) musíš mať zaplatenú daň z MV. Výdavky uplatňuješ podľa ZoDP a povinnosť zaplatiť daň z MV Ti vyplýva zo Zákona o miestnych daniach . Sú to dve rozdielne veci, ktoré ale spolu súvisia.
mirok21
07.03.06,22:14
Majetok zaradený do obchodného majetku - to nie je o tom, či si uplatňuješ v súvislosti s týmto majetkom nejaké výdavky. Ak si uzavrel leasingovú zmluvu na IČO, tak už je auto v majetku.
V sume paušálnych výdavkov sú všetky výdavky ( teda aj odpisy). Daň z MV si musel zaplatiť, pretože si auto využíval v súvislosti s podnikaním.
Nie je pravda, že na to , aby si si mohol uplatňovať výdavky okolo auta (PHL, opravy...) musíš mať zaplatenú daň z MV. Výdavky uplatňuješ podľa ZoDP a povinnosť zaplatiť daň z MV Ti vyplýva zo Zákona o miestnych daniach . Sú to dve rozdielne veci, ktoré ale spolu súvisia.

A tie prilohy musim podat alebo nie ? A to auto v nich uviest ? V tejto suvislosti ma napada dalsia otazka ako to bude s knihou jazd. Musim ju viest lebo je auto v majetku firmy a stav km musi zodpovedat v km v KJ ?

M.K.
Johanka
07.03.06,22:33
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, nie si účtovnou jednotkou a nevedieš účtovníctvo. Výkazy nepodávaš, pretože tie sú vlastne účtovná závierka jednoduchého účtovníctva.
mirok21
07.03.06,22:46
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, nie si účtovnou jednotkou a nevedieš účtovníctvo. Výkazy nepodávaš, pretože tie sú vlastne účtovná závierka jednoduchého účtovníctva.


Velmi pekne dakujem za odoved. Este by ma zaujimalo ako je to s tou knihou jazd. Musim ju podrobne viest a moze mi ju skontrolovat danova kontrola aj ked nie som uctovnou jednotkou? Musi v mojom priade zodpovedat tachometer knihe jazd ? Ako to bude ak ho budem chciet pouzivat aj na sukromne ucely?


M.K.
Manual
08.03.06,06:01
Miro
Velmi pekne dakujem za odoved. Este by ma zaujimalo ako je to s tou knihou jazd. Musim ju podrobne viest a moze mi ju skontrolovat danova kontrola aj ked nie som uctovnou jednotkou? Musi v mojom priade zodpovedat tachometer knihe jazd ? Ako to bude ak ho budem chciet pouzivat aj na sukromne ucely?


M.K.
Miro, ak máš výdavky % tak ani KJ nemusíš viesť, lebo náklady na prevádzku vozidla si neuplatňuješ, všetko je v tých 25%-tách.
Pekný deň...:)